Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Keremzyt w filtrze

Autor kulus12
Użytkownik
#1 - Posted: 28 Sier 2008 19:42 - Edytowany przez: kulus12 
Witam zbudowałem filtr według poniższego schematu:

zastanawiam się czy wykorzystać w nim hydrophonike, a konkretniej keramzyt. Jak myślicie nie będzie miał ujemnego wpływu na tropheusy?

Pozdrawiam Radek

Autor Beliar
Użytkownik
#2 - Posted: 28 Sier 2008 21:04 
Witam
Ja we wszystkich swoich filtrach kubelkowych stosuje keramzyt
Nie ma on ujemnego wplywu na jakosc wody ani jej sklad
W pelni spelnia swoje zadanie utrzymujac akwaria 400l w swietnej równowadze:)
Jarek

Autor kulus12
Użytkownik
#3 - Posted: 29 Sier 2008 07:21 
Dzięki za odpowiedź
Radek

Autor LUKAS21NFS
Użytkownik
#4 - Posted: 20 Paź 2008 17:37 
Jeszcze ja zapytam, gdzie można kupić ten kermazyt, i czy jest tylko jeden rodzaj

Autor kulus12
Użytkownik
#5 - Posted: 21 Paź 2008 08:07 
Ja kupiłem keramzyt w OBI na dziale ogród opakowanie 15l. ok. 16zł, stego co się orientuję to jest kilka rodzajów, różniących się nieco składem ale nie znalazłem nigdzie informacji, na temat który jest lepszy, a który gorszy wziąłem po prostu taki jak był.

Autor marti
Użytkownik
#6 - Posted: 21 Paź 2008 09:15 
kulus12 jaką turbinę zastosowałeś do tego filtra ?
W jaki sposób jest napędzany przepływ wody przez ten filtr ?
Skąd wziąłeś ten schemat i czy jest jakiś szerszy opis do niego ?
Czy już działa ten filtr u Ciebie ?

Autor sengir
Użytkownik
#7 - Posted: 21 Paź 2008 09:54 
Też planuję w przyszłości zbudować takie cudo za tylną ścianą akwarium.
Specjalnie jedną ściankę zostawiłem bez instalacji (akwa narożne).
Ale ja chcę to bardziej przeznaczyć pod uprawę roślin niż jako główny filtr.
Taka kępa Cyperus papyrus wyrastająca nad akwarium mogłaby ciekawie wyglądać.

Autor arsik
Użytkownik
#8 - Posted: 22 Paź 2008 21:13 
Witam!
Pozwolę zapytać gdzie można kupić (najchętniej w Szczecinie) keramzyt do hydroponiki, który TONIE!!??

Autor kulus12
Użytkownik
#9 - Posted: 23 Paź 2008 10:57 - Edytowany przez: kulus12 
O ile mi wiadomo to każda odmiana "pływa" ale pewności nie mam.

marti do napędzania zastosowałem zwykły kubełek tetra ex700 jako wlew zwykła fajka i naczynia połączone a z drugiego końca zasysa kubełek, jeśli chodzi o regulację przepływu to troszkę kombinowałem z zaworkami na wężach kubełka. Filtr działa już około miesiąca pozwala mi utrzymać NO2=0 i NO3=15-20, jednakże nadal stosuje podmiany wody dwa razy w tygodniu ok 10% ze względu na odmulanie dna bo moje trofy to straszne brudasy. Ostatecznie zrezygnowałem z plenum na rzecz ceramicznych biokulek jako siedlisko beztlenowe, lecz potrzebują nawet do pół roku na pełne zbudowanie swojego imperium, tak że muszę jeszcze poczekać i nie ukrywam iż liczę na NO3=0, jako rośliny zastosowałem średnią odmianę skrzydłokwiatów. W chwili obecnej zrezygnowałem też z gąbki w pierwszej komoże na rzecz ceramiki do ocyszczania mechanicznego. Jeśli chodzi o projekt to wykombinowałem go sam ale jak się potem dowiedziałem to tego typu filtry(bez hydroponiki) znane są bardzo dobrze morszczaką pod nazwą panele filtracyjne DSB.



Pozdrawiam Radek

Autor marti
Użytkownik
#10 - Posted: 23 Paź 2008 14:26 
kulus12 bardzo dziękuję za wyjaśnienia.
Świetnie to rozwiazałeś, podoba mi się.
A powiedz, jaką mniej więcej pojemność ma Twój filtr ?

Ostatecznie zrezygnowałem z plenum na rzecz ceramicznych biokulek jako siedlisko beztlenowe, lecz potrzebują nawet do pół roku na pełne zbudowanie swojego imperium, tak że muszę jeszcze poczekać i nie ukrywam iż liczę na NO3=0
Szkoda że nie zastosowałeś plenum, ciekawy jestem czy spełniałoby swoją rolę. Ono też dopiero po pół roku zaczyan naprawdę działać, z tego co czytałem.
Ciekawe czy zastępstwo biokulek się prawdzi.
Gratuluję realizacji fajnego pomysłu.

I jeszcze jedno pytanie, czy sam kleiłeś pojemnik na filtr ?

Autor kulus12
Użytkownik
#11 - Posted: 23 Paź 2008 14:53 
Jeśli chodzi o klejenie zbiornika to własna robota dlatego nie wygląda to zbyt estetycznie jak widać, ale jest schowany więc mi nie przeszkadza. Co do kulek i plenum u morszczaków wyczytałem, że kulki są bardziej wydajne dlatego się zdecydowałem właśnie na nie. Ostateczna pojemność to 78 litrów netto.
Pozdrawiam Radek

Autor marti
Użytkownik
#12 - Posted: 23 Paź 2008 15:07 
zbiornika to własna robota dlatego nie wygląda to zbyt estetycznie jak widać

Co za skromność ;)
Pytałem dlatego, że jeśli bym się porwał na coś takiego, to również chciałbym samodzielnie skleić. Nie wiem jednak czy to nie przerasta moich umiejętności manualnych.

Co do kulek i plenum u morszczaków wyczytałem, że kulki są bardziej

Rozumiem, że musza być w środowisku beztlenowym ?

Autor arsik
Użytkownik
#13 - Posted: 23 Paź 2008 17:54 
O ile mi wiadomo to każda odmiana "pływa" ale pewności nie mam

O to chodzi, ze nie każdy. Ja mam takowy, ale za mało. Dostałem go od kolegi, ale on kupił go dawno i nie pamięta gdzie sklerotyk heheeheh ;-D

Autor kulus12
Użytkownik
#14 - Posted: 23 Paź 2008 19:46 
Rozumiem, że musza być w środowisku beztlenowym ?
Tak dlatego zalecają umieszczenie ich w miejscu gdzie przepływ wody przez nie nie jest tak duży, oraz przed wkładami które skolei są siedliskiem bakterii tlenowy tak aby przerobiły jak najwięcej tlenu w wodzie nim dotrze do kulek, jak również ich konstrukcja sprzyja wytworzeniu środowisk beztlenowych wewnątrz.
arsik
dlatego napisałem, że pewności nie mam bo się z takim nie spotkałem i nie słyszałem o takiej odmianie może spróbuj zasięgnąć informacji na holenderskie.pl oni tam szeroko stosują hydroponikę więc na pewno wiedza więcej na ten temat
Pozdrawiam Radek

Autor Gulunek
Użytkownik
#15 - Posted: 21 Lis 2008 19:43 
te gąbki po lewej na zdjęciu , chyba często się zapychają .... Ja stosuję niebieskie o pi 10. pozatym filtr rewelacja. Pozdrawiam. Marek

Autor stachumal
Użytkownik
#16 - Posted: 23 Lis 2008 23:21 
Ja osobiście nie mam do czynienia z keramzytem lecz kolega który z powodzeniem choduje palety w zbiorniku 950L zmontował sobie taka kaskadę nad akwa , zasypał właśnie keramzytem posadził jakieś tam kwiaty i.. Kwiaty rosną jak by jakimiś nawozami je pędził i twierdzi że woda w akwa lepsza.

No i superowo to wygląda jak jest zmyślnie zrobione.

Autor kulus12
Użytkownik
#17 - Posted: 25 Lis 2008 14:09 
te gąbki po lewej na zdjęciu , chyba często się zapychają ....

Już ich tam niema pierwsza komora to gruboziarniste gąbki aqua medic a resztę miejsca zasypałem ceramiką, w początkowej fazie nie było kasy na całość mediów więc pchałem co miałem :)

Pozdrawiam Radek.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Keremzyt w filtrze Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®