Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Wybory filtra częśc dalsza :)

Autor LUKAS21NFS
Użytkownik
#1 - Posted: 14 Paź 2008 21:35 
Witam ponownie, podłapałem troche kasy i moge sobie pozwoli na lepszy filtr, mam dwa do wyboru Eheim Professionel III 2080 lub Eheim Professionel IIIe 2078. Drogie koleżanki i koledzy co polecacie

Autor tasma
Użytkownik
#2 - Posted: 15 Paź 2008 14:26 
Dwa dni temu stanalem przed takim wyborem. 2078 ma mocniejsza pompe, ale mniejsza objetosc wkladow i jeden wlot i jeden wylot. 2080 ma troszke slabsza pompe, wieksza objetosc wkladow (12 do 8 l) i bodajze 2 wloty, jeden wylot. Poza tym 2078 ma mozliwosc plynnej elektronicznej regulacji przeplywu. Dla mnie wazna byla przede wszystkim moc. Filtr ma byc bardziej mechanicznym niz biologicznym, dlatego wzialem 2078. Jesli zalezy Ci na biologi lepiej miec 2080.

Przemek

Autor LUKAS21NFS
Użytkownik
#3 - Posted: 19 Paź 2008 21:39 
No i nabyłem 2080, pierwsze wrażenia to, jest ogromny czym go zasypac, przepływ jak ustawie na max to znosi ryby pod ściane:) narazie mam porcelane ze starego filtra i włóknine, palanuje jeszcze zasypac zeolitem z węglem ale sporo tego trzeba:)

Autor rambowskixx
Użytkownik
#4 - Posted: 20 Paź 2008 17:33 - Edytowany przez: rambowskixx 
narazie mam porcelane ze starego filtra i włóknine

Włókniny radzę się pozbyć bo będzie powodowała zapychanie filtra w dość szybkim tempie i co się z tym wiąże będziesz zmuszony do dokonywania częstych czyszczeń złoża. Co do reszty to kwestia tego jaką rolę ma spełniać ta filtracja. Jeśli głównie biologiczną to zasyp ceramiką a na wlot(wloty) daj prefiltr z gąbki.

Łukasz

Autor LUKAS21NFS
Użytkownik
#5 - Posted: 20 Paź 2008 17:39 - Edytowany przez: LUKAS21NFS 
Włókniny radzę się pozbyć bo będzie powodowała zapychanie filtra w dość szybkim tempie
znaczy sie to nie jest włóknina tylko takie coś jak żyłka tylko drobna i strasznie poplątana, jak broda Mikołaja :)

a kermazytem moge zasypać, a jak tak to jakim ?

Autor rambowskixx
Użytkownik
#6 - Posted: 20 Paź 2008 17:47 
a kermazytem moge zasypać, a jak tak to jakim ?

Jak najbardziej możesz. Jarek(Beliar) stosuje ten materiał z powodzeniem w swoich filtrach więc jak zajrzy na forum to za pewne CI doradzi.

Łukasz

Autor Beliar
Użytkownik
#7 - Posted: 21 Paź 2008 12:19 
Witam
Keramzyt w filtrze jak najbardziej ja stosuje zarówno granulacje 1-2,5 cm
jak i 2,5-5(jak dobrze pamietam)
W kazdym badz razie ten grubszy rozłupuje na pół .
Keramzyt ma strukturę bardzo porowata szczególnie w srodku wiec przecinanie go na pół zwieksza podloze dla bakterii
Przy stosowaniu obu granulacji nie stwierdzilem róznic w wydajnosci filtrów
Keramzyt mozna kupic w kazdym skladzie budowlanym
Pozdrawiam
Jarek

Autor sengir
Użytkownik
#8 - Posted: 21 Paź 2008 12:31 
Jeżeli zmieniłeś stary filtr na nowy o większym przepływie i tylko przełożyłeś część starych złoży to mogą (ale nie muszą) wystąpić problemy.
Obserwuj dokładnie stężenia związków azotu.
Powinno się na pewien czas pozostawić oba filtry.

Autor LUKAS21NFS
Użytkownik
#9 - Posted: 21 Paź 2008 13:07 
i taki kermazy zeskładu budowlanego nie zawiera szkodliwych związków, nie zaszkodzi rybom ??

Autor sengir
Użytkownik
#10 - Posted: 21 Paź 2008 13:44 
keramzyt to nic innego jak spieczona w wysokiej temperaturze pęczniejąca glina. Sposób produkcji materiału budowlanego niczym się nie różni od materiału spotykanego w hurtowniach ogrodniczych.
Spieczona glina to poprostu ceramika, więc bez obaw.

Autor LUKAS21NFS
Użytkownik
#11 - Posted: 21 Paź 2008 14:42 
nie bo sie obawiam że może mieć jakieś domieszki

Autor Beliar
Użytkownik
#12 - Posted: 22 Paź 2008 08:23 
nie bo sie obawiam że może mieć jakieś domieszki
Stosujac keramzyt nie zauwarzylem zadnego ujemnego wplywu na moje ryby
Jarek

Autor LUKAS21NFS
Użytkownik
#13 - Posted: 22 Paź 2008 09:03 
ok załadowałem dwa kosze, tylko znalazłem dwa rodzaje tego kermazytu, taki czerwony podłużny i czarny okrągły jak groszki lżejszy od wody od wody bo pływa, ale jest bardziej porowaty

Autor sengir
Użytkownik
#14 - Posted: 22 Paź 2008 10:17 
Różne odmiany keramzytu powstają w wyniku zróżnicowania czasu wypalania. Czarny jest najmocniej wypalony, bardzo porowaty ale o jednocześnie dużych porach, często pozamykanych. Dlatego jest bardzo lekki i pływa. Czerwony najczęściej jest ciężki, słabiej nasiąkliwy, o drobnych porach.
Warto sobie trochę poczytać o uprawach hydroponicznych.
Ludzie zajmujący się tą tematyką trochę dokładniej przyjrzeli się tego typu podłożom, czego efektem jest keramzyt o optymalnej porowatości i rozkładzie kapilar produkowany właśnie do upraw. Przykładowym producentem jest firma Blusana.

Autor LUKAS21NFS
Użytkownik
#15 - Posted: 22 Paź 2008 18:22 
ale źle chyba nie zrobiłem jak zmieszałem dwa i wypełniłem dwa kosze ??

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Wybory filtra częśc dalsza :) Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®