Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Oświetlenie dla Frontoz

Autor Gulunek
Użytkownik
#1 - Posted: 15 Lis 2008 17:03 
Jakie świetlówki polecacie dla frontoz ???? Akwarium 170x50x50. Pozdrawiam

Autor sengir
Użytkownik
#2 - Posted: 15 Lis 2008 17:32 
Dla frontoz oświetlenie powinno być symboliczne. Krótka kilkunasto watowa świetlówka na środku akwarium wystarczy.
Masz już te ryby? Jeżeli nie, to rozważyłbym inną obsadę.
Takie akwarium dla frontoz może nie być najlepsze, jeśli chodzi o wymiary.
To duży zbiornik i można już w nim coś ciekawego zrobić.
Frontozy mogą tu jednak nie wyglądać ciekawie.

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 15 Lis 2008 20:02 
Wydaje mi się, ze sprawa oświetlenia dla frontoz jest niezmiernie istotna nie tylko dla obniżenia płochliwości ryb, ale także dla ich odpowiednieogo wybarwienia. Ryby te żyją w naturze na sporych głębokościach i ich barwy są właśnie przystosowaniem do tego środowiska. W nadmiernym oświetleniu bardzo często są słabo wybarwione i bardzo płochliwe.

Marta

Autor Gulunek
Użytkownik
#4 - Posted: 15 Lis 2008 21:32 
Witam. Trzymam frontozy już kilka ładnych lat więc myślę że dobrze sobie z nimi radzę. Czują sie świetnie w tym zbiorniku, trą się często i nigdy nie chorowały. Napisałem ten post ponieważ jestem ciekaw jakimi konkretnie świetlówkami oświetlacie akwarium z frontozami aby uwydatnić ich piękne barwy. Ja stosuję jedną świetlówkę aqarelle philipsa 120 cm, poprzednio miałem aqua glo, ale te lampy bardziej uwydatniają kolory jaskrawe takie jak czewień, pomarańcz itp. zgadzam sie z Martą że frontozy nie lubią jaskrawego oświetlenia więc z planowanych trzech lamp mam tylko jedną.
Pozdrawiam Serdecznie i proszę o opinie na temat stosowanych lamp.
A tak z ciekawości Sengir w jakim akwarium frontozy będą wyglądać ciekawie ??? ;-))))

Autor sengir
Użytkownik
#5 - Posted: 16 Lis 2008 10:28 
Widzisz, frontozy ogólnie uważane są za spokojne ryby. Ale z opini wielu osób w akwariach 400-450l dochodzi do problemów. Jest też wiele osób, które w tych wymiarach akwarium odnoszą sukcesy i cieszy mnie, że u ciebie wszystko jest w porządku.
Dlatego jak ktoś już ma i nie ma problemów, to pozostaje życzyć dalszych sukcesów. Ale jak ktoś jeszcze nie ma i nie zdaje sobie sprawy co się może wydarzyć, to profilaktycznie odradzam :)

A tak z ciekawości Sengir w jakim akwarium frontozy będą wyglądać ciekawie ??? ;-))))

No oczywiście, że w 2x większym :)

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 16 Lis 2008 11:39 
No oczywiście, że w 2x większym :)


I tutaj zgadzam sie w całości. Ale to można zobaczyc dopiero jak sie zmieni zbiornik na większy. Poczytaj kilka wątków na tym forum - zobaczysz - inne ryby.

Marta

Autor Gulunek
Użytkownik
#7 - Posted: 16 Lis 2008 13:03 
Hymmm.sory ale pytałem w tym poście o to jakie lampy stosujecie dla frotoz..... , a nie o wymairy akwarium, które podałem jedynie po to by ułatwić dobór długości lampy. No to jak z tymi lampami ??

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 16 Lis 2008 13:07 
Ja uzywam zwykłej żarówni energooszczednej zawieszonej sporo nad zbiornikiem. I w domu i w firmie. W domu są dwie, w firmie nad zbiornikiem 800l jest tylko jedna i to co najmniej metr nad akwarium. Podobnie z innymi zbiornikami.


A i tak wiedzę, że najlepiej czuja sie w półmroku - to ryby z odłowu.

Marta

Autor Gulunek
Użytkownik
#9 - Posted: 17 Lis 2008 19:13 
Fajnie ale ciężko obserwować ryby w półmroku ;-))) chodzi mi o lampę "wyciągającą niebieski odcień. Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 17 Lis 2008 20:30 
W półmroku spokojnie mozna obserwowac ryby:)))

Marta

Autor Gulunek
Użytkownik
#11 - Posted: 18 Lis 2008 17:09 
eeeehhh z tym półmrokiem.... ;-))))))) Pozdrawiam

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Oświetlenie dla Frontoz Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®