Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Z jakiej grubości szkła zrobić akwarium?

Autor chrzanio
Użytkownik
#1 - Posted: 8 Gru 2008 00:17 
Z jakiej grubości szkła zrobić akwarium(proste)
200x80x60h
200x70x60h
200x60x60h?
Pytam aż o te trzy wymiary, bo nie wiem w końcu jakie akwarium ostatecznie powstanie.
Dzięki za wszelkie informacje.
Ja sądzę że każde z nich powinno być zrobione ze szkła 12mm
A może podacie mi jakąś tabelkę z której można odczytywać poszczególne wymiary i grubości akwarium?

Autor sengir
Użytkownik
#2 - Posted: 8 Gru 2008 07:53 
Wszystkie trzy akwaria można wykonać z takiego samego szkła.
Dobierając grubość szyby musisz brać trzy czynniki pod uwagę:
1. wysokoś akwarium - żeby obliczyć ciśnienie hydrostatyczne
2. długość akwarium - żeby obliczyć napręzenia
3. konstrukcje wzmocnień - żeby uwzględnić ewentualne zmiany schematu statycznego wynikające z dodatkowych punktów podparcia i lokalnego wzrostu sztywności konstrukcji.

Jeżeli ma to być najprostrze klasyczne akwarium, to musi to być szkło 12mm.
Na tej stronie masz podaną ofertę producenta, ale jest to przy okazji standard dla klasycznej konstrukcji akwarium z listwą górną:
http://www.wromak.com.pl/akwaria_proste.htm

Na tej stronie natomiast w dziale technika znajdziesz znacznie mniejsze wymagane grubości tafli, ale to już przy odpowiedniej konstrukcji wzmocnień. Warto poczytać:
http://www.thewald.pl/

Autor marti
Użytkownik
#3 - Posted: 8 Gru 2008 08:05 - Edytowany przez: marti 
Jeżeli ma to być najprostrze klasyczne akwarium, to musi to być szkło 12mm.
Co masz na myśli pisząc "klasyczne" akwarium ?
Jeśli akwarium z dwoma listwami wzmacniającymi , to niestety nie mogę zgodzić sie z tym stwierdzeniem.
Mam od dłuższego czasu dobrze funkcjonujące akwarium 200x60x60 i jest ono ze szkła grubości 10 mm.
Oczywiście ma dwie poprzeczne listwy wzmacniające.
Zapewniam że nie robiłem go sam, a zostało wykonane przez fachowców wysokiej klasy, zajmującycyh sią wywtwarzaniem zbiorników akwariowych od wielu lat.

Na stonie The Walda'a grubość szyb przy takich rozmiarach to 9mm, ale przy zastosowaniu 3 , a w zasadzie 5 listw wzmacniających.

Autor sengir
Użytkownik
#4 - Posted: 8 Gru 2008 08:32 - Edytowany przez: sengir 
No źle się wyraziłem, że musi być 12mm.
Zależy to od wskaźników bezpieczeństwa przyjętych do obliczeń.
W budownictwie mamy na wszystko normy, które każdą konstrukcję, wszelkie obciążenia obwarowują współczynnikami bezpieczeństwa zwiększającymi teoretyczne obciążenia i zmniejszającymi teoretyczną wytrzymałość. Producenci typu "wromak" też zapewne w swojej metodzie obliczeń takie współczynniki stosują. Ale już ktoś inny może szacować potrzebną grubość szkła stosując tylko wzory fizyczne i używając znacznie mniejszego buforu bezpieczeństwa. Nie ma chyba normy dla akwarystyki :)

Ale poprzeczne listwy wzmacniające to jest właśnie ten element nr 3, o którym wspominam, pozwalający zmniejszyć grubość szkła. Mówiąc klasyczne akwarium, mam na myśli zbiornik w którym jedynym wzmocnieniem są listwy podłużne umieszczone około 5cm od krawędzi górnej szyb i maksymalnie 1 poprzeczna.

Autor tasma
Użytkownik
#5 - Posted: 8 Gru 2008 09:38 
Minimum to jak pisze Marcin 10mm. Dotyczy wszystkich trzech zbiornikow. Jesli zbiornik bylby z 10-tki i mial 80 cm szerokosci widzialbym tez wzmocnienia wzdluzne klejone do krotszych bokow.
Taki zbiornik z 12-tki wybaczy wiecej bledow popelnionych przy klejeniu poza tym pozwoli Ci spac spokojniej. W niewiele mniejszym zbiorniku przezylem rozklejenie sie wzmocnienia poprzecznego i dzieki temu ze byla to 12 szklo wytrzymalo naprezenie i nie peklo.

Przemek

Autor rambowskixx
Użytkownik
#6 - Posted: 8 Gru 2008 10:28 
Witam ja mam baniaczki o podobnych wymiarach co ta ostatnia pozycja. Kleiłem sam używając szkła o grubości 10mm. Niektóre stoją już parę ładnych lat i nic się złego nie wydarzyło. Co do wzmocnień mam jedno sporej szerokości na środku. Miałem też kiedyś możliwość obserwować rozszczelnienie wzmocnienia ale i w moim przypadku zbiornik nie pękł mimo, iż szkło było tylko o grubości 10mm. Po puszczeniu wzmocnienia na środku zbiornika jego wymiary powiększyły się prawie o 3cm co daje obraz ciśnienia jakie panuje w takim baniaczku.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor marti
Użytkownik
#7 - Posted: 8 Gru 2008 13:08 
Myślę, że spora cześć rozszczelnień akwariów związana jest z tym, że zbiorniki zalewane są zbyt wcześnie wodą, zanim silikon zdąży wyschnąć całkowicie.
Druga pokaźna grupa do niedostatecznie odtłuszczone brzegi szkła, na które nakładany jest silikon.
Pozostałe to inne błędy wynikające z wad spoin silikonu.
Natomiast z pęknieciem akwarium związanym z użyciem zbyt cienkiego szkła nie miałem nigdy do czynienia i nie słyszałem nigdy o takim przypadku.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#8 - Posted: 8 Gru 2008 15:54 
Natomiast z pęknieciem akwarium związanym z użyciem zbyt cienkiego szkła nie miałem nigdy do czynienia i nie słyszałem nigdy o takim przypadku.

Faktycznie jest to bardzo rzadkie zjawisko i najczęściej jeśli już zaleje komuś mieszkanie to z powodu takich niedociągnięć jakie opisałeś po wyżej.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor kulus12
Użytkownik
#9 - Posted: 8 Gru 2008 18:43 
Witajcie, a ja niestety byłem ofiarą takiego przypadku. Zdążyło mi się to w zbiorniku typu delta z profilowanym przodem wymiary akwarium to 107cm na 107cm długość przedniej szyby 152 cm i wysokości 60 cm, akwarium było firmy wromak pękła przednia szyba na samym środku wyglądało to jak by przecięta skalpelem i nie było tu mowy o żadnym uderzeniu, tąpnięciu czy też nierówności szafki na której stało. Szczęście ze byłem w domu i wzmocnienie wklejone na szybie zapobiegło szybkiemu rozwarciu się połówek szyb i woda nie chlusła na mieszkanie a było tego prawie 400l., tylko lała się i tak dość dużym ciurkiem. Tak więc nauczony przykrym i drogim doświadczeniem stwierdzam stanowczo iż podane przez ciebie akwaria powinny być budowane z szyby minimum 12mm. Obecnie posiadam zbiornik klejony na zamówienie 200*50*50 z szyby 12 z trzema wzmocnieniami poprzecznymi.
A tak to wyglądało:Pozdrawiam Radek

Autor marti
Użytkownik
#10 - Posted: 8 Gru 2008 19:41 - Edytowany przez: marti 
kulus12 Twój przypadek jest tylko potwierdzeniem powszechnie znanej opinii, że szyby profilowane mają zupełnie inne parametry wytrzymałości, na niekorzyść oczywiście, tzn. są o wiele słabsze od prostych.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#11 - Posted: 8 Gru 2008 20:06 
Obecnie posiadam zbiornik klejony na zamówienie 200*50*50 z szyby 12 z trzema wzmocnieniami poprzecznymi.

To chyba jednak lekka przesada zarówno jeśli chodzi o grubość przy tym wymiarze jak i ilość wzmocnień. Do tego to chyba z wiatrówki można by strzelić bez większych obaw;-). Zwykłe prostokątne akwarium o tych wymiarach to 10mm jest aż nad to.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor marti
Użytkownik
#12 - Posted: 8 Gru 2008 20:23 
Zwykłe prostokątne akwarium o tych wymiarach to 10mm jest aż nad to.

Całkowicie się zgadzam z Łukaszem.

Wytrzymałości szyby w akwarium profilowanym w żaden sposób nie można porównywać do szyby prostej.
Fabryczne wygięcie szyby jest właśnie w tą samą stronę co kierunek naporu wody.
Być może dodatkowo proces obróbki technologicznej ma też znaczenie.
Kwestia estetyczna jest już indywidualną sprawą użytkownika, więc nie ma sensu o niej się rozwodzić.

Autor kulus12
Użytkownik
#13 - Posted: 9 Gru 2008 07:10 
rambowskixxTo chyba jednak lekka przesada

może i masz rację ale ta przygoda ksztowała mnie 3,000 zł nie licząc akwarium więc wolę przesadzać zwłaszcza że mieszkam na terenie eksploatacji górniczej i kolejna przygoda tego typu z pewnością zakończyła by się przeniesieniem moich pasji akwarystycznych do podziwiania zbiorników w sklepach zoologicznych itp. (rodzinka i sąsiedzi z pewnością by mnie zlinczowali nim bym zdążył pozbierać wodę :)

Autor sengir
Użytkownik
#14 - Posted: 9 Gru 2008 08:47 
dodam tylko, że obserwowanie ryb przez 12mm i 10mm różni się w stopniu minimalnym. Jeżeli różnica cenowa nie byłaby powalająca decydowałbym się na 12mm. Jezeli natomiast różnica byłaby bardzo odczuwalna, wtedy wybrałbym 10mm ale zadbał o dobrą konstrukcję wzmocnień - czyli minimum 2 belki poprzeczne.
Robiąc też zbiornik na zamówienie, zadbałbym też o pożądną, grubszą szybę na dno.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#15 - Posted: 9 Gru 2008 08:52 
Radku różne rzeczy się zdarzają i jak wiadomo od każdej reguły są wyjątki co bardzo dobrze pokazuje Twoja niemiła "przygoda". Dla lepszego zobrazowania można podać transport lotniczy, który jest najbezpieczniejszym na świecie a jednak samoloty spadają;-). Mimo to, wydaje mi się, że nie należy przesadzać. Jestem również przekonany, że jeśli nasz kolega sklei zbiornik z cieńszego szkła to nie będzie miał powodzi w domu.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor rambowskixx
Użytkownik
#16 - Posted: 9 Gru 2008 08:54 
Jeżeli różnica cenowa nie byłaby powalająca decydowałbym się na 12mm.

Z tego co słyszałem to w tym sęk, że chyba jest dosyć duża. Nie kleiłem nic większego od ponad roku więc nie jestem na bieżąco w cenach ale w przypadku gdy sklejeniem zbiornika zajmują się profesjonalne firmy to różnice cenowe między 10mm a 12mm są znaczne.

Łukasz

Autor makami
Użytkownik
#17 - Posted: 9 Gru 2008 09:14 
Jeżeli różnica cenowa nie byłaby powalająca decydowałbym się na 12mm.


Witam.

Kilka miesięcy temu próbowałem zamówić akwarium o niestandardowych wymiarach i grubości szkła w jednej ze znanych firm. Koszt takiego zbiornika ze względu na inne ustawienie maszyn na lini produkcyjnej wzrósł o ponad 50 % od ceny standardowej.

Pozdrawiam
Marcin

Autor marti
Użytkownik
#18 - Posted: 9 Gru 2008 10:53 
wzrósł o ponad 50 % od ceny standardowej.


Oprócz ceny wzrasta także ciężar takiego akwarium, jak łatwo można obliczyć o 1/6, czyli np. z 90kg robi nam się już prawie 110kg.
Dla obciążenia podłoża nie ma to wiekszego znaczenia, ale dla wnoszących tak duży zbiornik do domu, niedaj boże bez rękawic - a szyby potrafią być śliskie gdy się rączki spocą ;)

Autor kulus12
Użytkownik
#19 - Posted: 9 Gru 2008 11:15 - Edytowany przez: kulus12 
Ja zamawiałem swój zbiornik w zakładzie szklarskim zajmującym się klejeniem zbiorników i różnica w cenie wynosiła tylko 70 zł więc bez wahania się zgodziłem, jeśli chodzi o obserwacje ryb to nie zauważam żadnych różnic miedzy 10 a 12 mm, a przynajmniej śpię spokojniej wiedząc że zrobiłem krok w przód planując kolejny zbiornik. Piszemy tu o swoich doświadczeniach, a kolega chrzanio powinien wyciągnąć wnioski i zdecydować sam z czego zbuduje swój. Na wiosnę planuje budowę zbiornika betonowo szklanego w okolicach 400*(60-80)*60h i na pewno będzie to szyba 15mm

Pozdrawiam Radek.

Autor tasma
Użytkownik
#20 - Posted: 9 Gru 2008 11:43 
rambowskixx
Roznica miedzy 10 a 12 to okolo 45 zl brutto dla mnie w zakupie.

makami
Nie bardzo rozumiem co mialoby taka roznice powodowac. Firmy klejace zbiorniki zamawiaja konkretne dociete formatki szkla i placa za metraz. Jesli przestawienie stolu ma kosztowac kilkaset zlotych to ja wymiekam. Moze to po prostu sposob na wyciagniecie dodatkowej kasy od klienta

Ostatnio jednemu z kolegow z forum sprzedawalem szklo. Zbiornik 170 x 70 x 55 wysokosci, gdzie boki byly z dziesiatki a dno z 12-tki kosztowal go ze sklejeniem okolo 800 zl. To da Wam obraz ile z Was zdzieraja.
Jak ktos mieszka blisko mnie to moge pomoc w tej kwestii.

Przemek

Autor rambowskixx
Użytkownik
#21 - Posted: 9 Gru 2008 12:09 
Roznica miedzy 10 a 12 to okolo 45 zl brutto dla mnie w zakupie.


W tafli pewnie tak ale w gotowym produkcie niekoniecznie.

Nie bardzo rozumiem co mialoby taka roznice powodowac. Firmy klejace zbiorniki zamawiaja konkretne dociete formatki szkla i placa za metraz. Jesli przestawienie stolu ma kosztowac kilkaset zlotych to ja wymiekam. Moze to po prostu sposob na wyciagniecie dodatkowej kasy od klienta

Jak się mieszka w dużym mieście to wiadomo konkurencja jest duża i ceny są relatywnie niskie ale mieszkając w mieście mniejszym gdzie jest jedna tego typu firma no cóż wtedy można dyktować cenę właśnie z kosmosu. U mnie w mieście przykładowo gdybym chciał kleić w firmie zajmującej się tego typu rzeczami to nie płace za taflę plus robociznę tylko za litr pojemności mnożony przez jakąś śmieszną cenę. Przykładowo kiedyś sklejenie 500 litrowego baniaka ze szkła 10mm kosztowało 500 x 1,2pln a gdy szkło zmieniło grubość na 12mm to 1,2pln zmieniało się na np. na 1,5pln. Wyciągnąłem z tego odpowiednie wnioski i wszystkie zbiorniki skleiłem sam gdzie koszt 500 litrowego baniaczka nie przekroczył 350pln;-).

Pozdrawiam
Łukasz

Autor makami
Użytkownik
#22 - Posted: 9 Gru 2008 12:29 
Nie bardzo rozumiem co mialoby taka roznice powodowac. Firmy klejace zbiorniki zamawiaja konkretne dociete formatki szkla i placa za metraz. Jesli przestawienie stolu ma kosztowac kilkaset zlotych to ja wymiekam. Moze to po prostu sposob na wyciagniecie dodatkowej kasy od klienta

Przyznam, że mnie to również zastanowiło ale takie było tłumaczenie miłej pani z Działu Obsługi Klienta - Mamy dużo zamówień, większość zbiorników wysyłamy zagranicę, zatrzymanie produkcji i przestawienie maszyn bardzo zwiększyłoby koszty zbiornika itd.

Pozdrawiam Marcin

Autor marti
Użytkownik
#23 - Posted: 9 Gru 2008 12:42 
Na wiosnę planuje budowę zbiornika betonowo szklanego w okolicach 400*(60-80)*60h i na pewno będzie to szyba 15mm

kulus12 życzę pomyślnej realizacji.

Planujesz zwykłą szybę, czy OptiWhite ?

Autor kulus12
Użytkownik
#24 - Posted: 9 Gru 2008 13:58 
marti z pewnością zwykłą a i tak to duże koszty dla mnie osobiście różnica w kolorze szkła nie jest warta jej ceny, poza tym mam kłopot z długością 4m wszyscy oferują 3,6 lub 3,8 więć rozważam zrobienie zbiornika w kształcie el-ki

Autor tasma
Użytkownik
#25 - Posted: 9 Gru 2008 14:39 
kulus12

Trzeba znalesc firme ktora tnie szklo z tafli jumbo. Wtedy max. wymiar to 6,4 mb. Jak bedziesz mial problem ze znalezieniem, odezwij sie na prov. Moze uda mi sie pomoc.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Z jakiej grubości szkła zrobić akwarium? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®