Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Zakładnie akwarium z Tropheusami

Autor parzur
Użytkownik
#1 - Posted: 16 Gru 2008 12:19 
Witam,
w końcu się udało!
Po dwóch latach konsumowania teorii zakładam docelowe akwarium.
I mam do wszystkich forumowiczów wielką prośbę aby przeprowadzić mnie "za rączkę" :)) przez pierwsze , najtrudniejsze etapy.
Sporo czytałem i staram się zdobytą wiedzę wykorzystać, jednakże bardzo łatwo jest popełnić błędy a te w tej fazie mogą rzutować na długo.
Zaczynając od początku zbiornik ma wymiary 250x90x65 cm.
Na dno wysypałem grys dolomitowy o granulacji 0.5-1mm (środkowa część z przodu) oraz 1-1.5 mm boki i tył.
W akwarium znalazły się też 3 kamienne wyspy z płaskich kmieni - najwiekszy ma ok 1 metr długości i 40 cm szerokości.

Jako filtr służy sump z 4 przegrodami filtracyjnymi po 50 litrów każda.
Na razie mam wypełnione 2 - pierwsza to gąbka AQUA MEDIC o gradacji dużej na wierzchu i drobnej pod spodem - kierunek wody w tej komorze jest od góry. W drugiej mam żywą skałę ale już trochę obumarłą:) później 3 cm gąbki i na wierzchu Bactoballe - tak aby nie były w pełni zanurzone.
Zastanawiam się co wrzucić do pozostałych 2 przegród? Będę wdzięczny za jakieś propozycje.
Dodatkowo komin mam wypełniony Bactoballami.

Woda w kranie ma następujące parametry pH-7, kH-11, gH-21 (Poznań) - testy sery.

Na razie tyle. Jutro powinienem dostać tła . Jak je zamontuje to zalewam baniak:))

Docelowo ma to być domek dla 2 stad tropheusów oraz kilku par erytmodusów

Czekam na wszelkie uwagi i wskazówki za które z góry dziękuje
Pozdrawiam
Przemek

Autor marti
Użytkownik
#2 - Posted: 16 Gru 2008 16:22 - Edytowany przez: marti 
Zaczynając od początku zbiornik ma wymiary 250x90x65 cm.
Jako filtr służy sump z 4 przegrodami filtracyjnymi po 50 litrów każda.

Gratuluję wspaniałego zbiornika.
Myśle że po tak długim i dokładnym przygotowaniu, jesteś samowystraczalny w zakresie wiedzy ;)

Na jakie gatunki trpheusów zdecydowałeś się i w jakiej ilości ?

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 16 Gru 2008 16:49 
Na razie tyle. Jutro powinienem dostać tła . Jak je zamontuje to zalewam baniak:))


Jestem pod wrazeniem zbiornika i wymiarów:) Jakie tła zamówiłeś?

Marta

Autor parzur
Użytkownik
#4 - Posted: 16 Gru 2008 17:07 
Myśle że po tak długim i dokładnym przygotowaniu, jesteś samowystraczalny w zakresie wiedzy ;)

moja wiedza jest czysto teoretyczna i tak naprawde wychodzi dopiero ile jeszcze przede mna.
Co do obsady to będą dwa stada, ok 40 szt. T. Maswa i 30 szt T.Red Chipimbi + kilka par Erytmodusów.
Będzie to młodzieź, zdaje sobie sprawę, że może być ich za mało ale niestety ciężko znaleźć z jednego źródła większą ilość.
Na razie będą to F1. Zasiedlenie całości rybami z odłowu przerosło moje aktualne możliwości:((

Jako tło zastosuje gotowe tło tłoczone skała+korzeń. Miałem kiedyś takie w poprzednim akwarium i wyglądało ok. Szczególnie po jakimś czasie jak ładnie obrosło:)


Pozdrawiam
Przemek

Autor sengir
Użytkownik
#5 - Posted: 16 Gru 2008 19:39 
Zastanawiam się co wrzucić do pozostałych 2 przegród? Będę wdzięczny za jakieś propozycje.

Może stestujesz MHK Filtus Gold Ammocer Plus? Mamy w sumie chyba jeszcze małe doświadczenie z tym produktem, ale obietnice producenta brzmią ciekawie.

Widzę, że decydujesz się na minimalistyczny, bezpieczny wystrój akwarium. Jakie oświetlenie planujesz?
Chętnie obejrzę zdjęcia zbiornika, jeżeli byś zdecydował się zaprezentować :)

Pozdrawiam.
Rysiek

Autor parzur
Użytkownik
#6 - Posted: 16 Gru 2008 20:16 
Może stestujesz MHK Filtus Gold Ammocer Plus? Mamy w sumie chyba jeszcze małe doświadczenie z tym produktem, ale obietnice producenta brzmią ciekawie.

Myślałem coś w tym stylu, jakaś ceramika. Problem w cenie:((
Muszę znaleźć coś bardziej ekonomicznego może keramzyt, tak aby max powiększyć powierzchnię na złoża filtracyjne

Co do oświetlenia to jeszcze nie wiem. Na pewno nie będzie zbyt mocne max ze 2 świetlówki 56W T5.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5c683954a9f0b4 e9.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/705125d8d6cb47 14.html

Narazie taki czyścioch, bez wody.

W czwartek powinienem wrzucic foty z wodą:)

Pozdrawiam
Przemek

Autor marti
Użytkownik
#7 - Posted: 16 Gru 2008 21:08 
Wygląda super !

Na czym opiera się zbiornik ?
Chodzi mi o tą płytę, która jest pod akwarium.

Autor sengir
Użytkownik
#8 - Posted: 16 Gru 2008 21:19 
1. ile masz tych dwuteowników pod akwarium i jaka wysokość (120?)?
Co do oświetlenia to musisz przemyśleć co chcesz uzyskać. Stąd kolejne pytania:
2. Czy pozostawiasz akwarium odkryte i jedynie belki oświetleniowe? Czy zakładasz pokrywę?
3. Czy chcesz oświeltić równomiernie całe akwarium? Czy tylko doświetlić nad kamieniami?
4.Standard z tego co pamiętam to 54W. Piszesz 56W (takie też są). Czy masz w takim razie już jakieś upatrzone?

Autor parzur
Użytkownik
#9 - Posted: 17 Gru 2008 08:42 
Na czym opiera się zbiornik ?

Zbiornik opera się na 2 ściankach z cegły. Oczywiście odpowiednio przygotowałem podłoże tzn w miejscach gdzie są słupki wylałem stopy betonowe, w posadzce nie ma styropianu. Na tych słupach oparłem ramę która jest wykonana z Ceownika 120 mm, w środku dodatkowo biegnie profil zamknięty 120x120mm.
Wg wyliczeń mojego kierownika budowy nie ma prawa drgnąć.
Cięźar akwarium nie powinien przekroczyć 2 ton. Na takich Ceownikach są podpierane całe ściany (jako tragarze).
Na ramie leży plyta OSB 15 mm no i na tym bezpośrednio stoi akwarium.


sengir

1. Jak juz napisałem wyżej rama składa si z 2 Ceowników wzdłuż i 1 profilu zamkniętego 120 mm

2. Na 99 % będzie zamknięte, zamierzam zbudować pokrywę z aluminium. Czas pokarze:)

3. Oświetlenia nie mam jeszcze dokładnie zaplanowanego ale raczej doświetlone będzie całe akwarium.

4. Sugerują sie waszymi doświadczeniami. Wertuje forum w poszukiwaniu własnego rozwiązania. Moc podałem orientacyjnie. Nie mam tego jeszcze dokładnie sprecyzowanego.

Pozdrawiam
Przemek

Autor sengir
Użytkownik
#10 - Posted: 17 Gru 2008 12:38 
Taka konstrukcja powinna wytrzymać bez problemu. Jednak ugięcie może wynieść około 2,8mm. Nie powinno to być groźne, ale warto pamiętać o tym i większe obciążenia w postaci kamieni dawać po bokach akwarium, jeżeli kiedyś zdecydujesz się na rozbudowanie dekoracji skalnej. Podpora środkowa całkowicie rozwiązałaby ten problem.

Jeżeli zdecydujesz się na świetlówki t5 stestuj sobie najpierw oświetlenie jedną świetlówką 54/56W zapewniając przy tym intensywny ruch powierzchni wody pod świetlówką. Efekt powinien być bardzo ciekawy i wtedy dopiero rozważ, czy potrzebujesz jeszcze jedną.

Autor parzur
Użytkownik
#11 - Posted: 18 Gru 2008 10:47 
Jeżeli zdecydujesz się na świetlówki t5 stestuj sobie najpierw oświetlenie jedną świetlówką 54/56W zapewniając przy tym intensywny ruch powierzchni wody pod świetlówką. Efekt powinien być bardzo ciekawy i wtedy dopiero rozważ, czy potrzebujesz jeszcze jedną.

Dziękuję za podpowiedź, na pewno przetestuję taki wariant.

Jeżeli chodzi o konstrukcje skalne to są, będą one rozmiaeszczone po bokach.

Wczoraj udało się zalać akwarium. Pozostała mi jeszcze do zbudowania ścianka z kamieni zakrywająca komin lae na razie nie mam budulca.
Dopiero po świętach jadę do kopalni po kamienie. Szkoda mi czasu na dojrzewanie zbiornika.

Poniżej pierwsze zdjęcia zaraz p zalaniu
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a4346028291b11 e6.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7bb191a6933cba ef.html

oraz po 10 godzinach
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/294a6051389bdc 0c.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/99ffca9af6cc22 70.html

Parametry po 10 godzinach
ph - 7.5-8
kh - 11
gh - 26
no2 - 0.0

Autor tasma
Użytkownik
#12 - Posted: 18 Gru 2008 11:41 
Czy sump bedzie jedynym filtrem? Jesli tak to gwarantuje ze szybko zmienisz zdanie....

Pozdrawiam
Przemek

Autor parzur
Użytkownik
#13 - Posted: 18 Gru 2008 12:08 
Czy sump bedzie jedynym filtrem? Jesli tak to gwarantuje ze szybko zmienisz zdanie.

doceowo najprawdopodobniej wrzuce jakiegos powerhaed`a.
Na razie łudze się, że 250 l sumpa starczy:)
Życie zweryfikuje...

Autor tasma
Użytkownik
#14 - Posted: 18 Gru 2008 12:39 
No to daje Ci tydzien po wpuszczeniu trofeusow ;)
Szczegolnie ze, o ile dobrze dojrzalem wlew wody do sumpa masz na gorze.
Jaki jest przeplyw pompy?

Nie wiem czy widziales moj zbiornik (identyczne wymiary poza dlugoscia, ktora wynosi 220cm) mam trzy kubly, dwa powerheady 802 i jedna pompe cyrkulacyjna, a wszystkie zasysy mam nisko. Dodatkowo u mnie obsada jest jest mniej brudzaca (czytaj miesozerna).

Przemek

Autor parzur
Użytkownik
#15 - Posted: 18 Gru 2008 13:57 
Szczegolnie ze, o ile dobrze dojrzalem wlew wody do sumpa masz na gorze.

kwestia jest jeszcze otwarta, komin jest niezabudowany.
Myślałem o tym aby woda była pobierana od dołu

Jaki jest przeplyw pompy?

Posiadam pompę Grudfosa do ciepłej wody użytkowej wykonaną z brązu.
Wg specyfikacji producenta na 1 biegu przy podnoszeniu na wysokość 1,5m wydajność jest rzędu 1500l/h
przy biegu 2 to jest 2500l/h

Autor parzur
Użytkownik
#16 - Posted: 22 Gru 2008 11:24 
Witam,
cały weekend upłyną mi na pszukiwaniu odpowiedniej aranżacji akwarium.
Trochę doadałem, mniej zabrałem a efekt możecie ocenic sami poniżej.
Jako "startery" zdobyłem kilka gubików i mieczyków.
Po żwirku zasuwają już świderki - ale coś nie chcą się zakopywać:)


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a5ffe6840ef668 41.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/13dff0f6ff4e2d 07.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b5799c562521f4 b9.html

Po dobie od wstawienia roślin i wpuszczenia rybek i ślimaków, parametry nawet nie drgnęły

Pozdrawiam
Przemek

Autor marti
Użytkownik
#17 - Posted: 22 Gru 2008 15:47 
Piękny zbiornik !
Czym go oświetlasz ?
Trofciom zapewne nie będą przeszkadzały niebiotopowe rośliny.
Najważniesze doprowadzić parametry do ładu.
Gratulacje. Też kiedyś będę miał podobny litraż ;)

Autor Dealer007
Użytkownik
#18 - Posted: 22 Gru 2008 16:15 
Zastanawiam się co wrzucić do pozostałych 2 przegród? Będę wdzięczny za jakieś propozycje.
Polecam na www.colisa jest bio ceramika AquaSzut w wiadrach po 20l za 79pln + koszt przesyłki. Ja w sumpie mam 2 takie wiadra.

Pozdr

Autor parzur
Użytkownik
#19 - Posted: 22 Gru 2008 17:00 
Czym go oświetlasz ?

na razie tylko halogenki w sufice:)
obudowa jest dopiero w fazie projektowania

Trofciom zapewne nie będą przeszkadzały niebiotopowe rośliny.

dlugo sie zastanawiałem nad roślinami, wybrałem takie, które wielokrotnie były tu wymieniane. Zobaczymy czy dadzą radę przy trofciach:)

Najważniesze doprowadzić parametry do ładu.

właśnie nad tym teraz pracuję, co drugi dzień sprawdzam parametry i czekam na zamknięcie cyklu.
Ryby planuję wpuścić za ok 3-4 tygodnie.

Polecam na www.colisa jest bio ceramika AquaSzut w wiadrach po 20l za 79pln + koszt przesyłki. Ja w sumpie mam 2 takie wiadra.

Zastanawiam się teraz nad Siporax`em SERY wersja POND która wg opisu różni się tylko średnicą tulejki a jest zdecydowanie tańsza.
Co prawda jest sporo droższa od tej AquaSzuta ale znalazłem sporo pozytywnch opini o tym produkcie

Pozdrawiam
Przemek



Pozdrawiam
Przemek

Autor marti
Użytkownik
#20 - Posted: 22 Gru 2008 20:04 
Czym go oświetlasz ?

na razie tylko halogenki w sufice:)
obudowa jest dopiero w fazie projektowania


A nie myślałeś o takim oświetleniu jak ma Evert ?

http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=8&topic=2522&page=0#msg42208

Autor parzur
Użytkownik
#21 - Posted: 22 Gru 2008 22:03 
A nie myślałeś o takim oświetleniu jak ma Evert ?

ma swoje plusy takei oswietlenie, ale ja postawie na obudowe:
-ogranicze parowanie,
-wycisze komin z bactobalami
-zapobiegne akrobacjom trofci, które jak wynika z wilopostowe lektury są bardzo ruchliwe

Bardzo dziekuje za wszelkie uwagi i sugestie i oczwiscie czekam na wiecej

Pzdr
Przemek

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 23 Gru 2008 07:32 - Edytowany przez: admin 
Zobacz na nowe lampy Hagena - można je załozyć na boki akwarium albo podwiesić. Widziałam je w "akcji" w zbiornikach roslinnych - efekt przy dobrych świetlówkach niesamowity. Są róznej długości. Wyglądają nieźle.
http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/oswietlenie/l ampy-akwarystyczne/lampa-hagen-2x54w-121cm-p-4962. html

My mamy zawsze przykryte zbiorniki, ale znam wielu, którzy stosują zbiorniki otwarte z trofeusami. To juz kwestia wyboru i także aranzacji zbiornika.

Marta

Autor parzur
Użytkownik
#23 - Posted: 23 Gru 2008 09:52 
Zobacz na nowe lampy Hagena

sa one rzeczywiście fajnie wykonane i niedrogie.
Jest się nad czym zastanowić.
Akwarium przykryć szybami a lampę podwiesić.
Porozmaiwam dzisiaj z moim osobistym dekoratorem wnętrz:)) Czy wogóle takei rozwiązanie wchodzi w rachubę:))

Pozdrawiam
Przemek

Autor parzur
Użytkownik
#24 - Posted: 28 Gru 2008 22:43 
Witam,
przeglądam sobie forum i przeczytałem wątekjak Tasma i Sue zakładali nowe akwarium i mam dobrą inforamcję dla wszystkich którzy pragnął załorzyć akwarium a miaowicie cena szkła.
U mnie w Poznaniu kupiłem szkło OpitWithe 12 mm w cenie 180 zł m2 dociętej szyby. Bez problemu wycinają otwory i inne cuda.
Jeżeli ktokolwiek byłby zainteresowany to oczywiście moge podać namiary.

Pozdrawiam
Przemek

Autor parzur
Użytkownik
#25 - Posted: 5 Sty 2009 09:57 
Może stestujesz MHK Filtus Gold Ammocer Plus? Mamy w sumie chyba jeszcze małe doświadczenie z tym produktem, ale obietnice producenta brzmią ciekawie

poczytałem więcej na temat tych kulek i rzeczywiście są godne uwagi.
Zrobiłem tak, że wrzuciłem 10l ceramiki tropicala poro ring s i 5 l ammocer plus.

Na razie stała podmiana jest wyłączona

Cała obsada przyjedzie dopiero za kilka dni. Na razie pływa 30 szt maluchów Tropheus sp. Ulwile.
Tak więc dopiero za jakiś czas będę wstanie wypowedzieć się na temat skuteczności powyższych produktów.

Pozdrawiam
Przemek

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Zakładnie akwarium z Tropheusami Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®