Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Ciagla podmiana wody

Autor danlack
Użytkownik
#1 - Posted: 19 Sty 2006 19:30 
Chcialem zapytac czy potrzebuje filtr bio w projektowanym zbiorniku jezeli planuje ciagla podmiane wody (max. 10% dziennie) ?

Czy wystarczy tylko filtr mechaniczny ?

Autor grzesiekwo
Użytkownik
#2 - Posted: 19 Sty 2006 23:53 - Edytowany przez: grzesiekwo 
ja mam i bio i mechaniczny / by zwiekrzyć przy okazji cyrkulacje wody w zbiorniku.../ , ale zastanawiam się jeszcze nad procentową dzienną podmianą wody która będzie wykonywana automatycznie/ a ile to będzie litrów na dobe czas pokaze i uzaleznie ją raczej od wielkości zbiornika jak i liczby ryb pz.grzesiek i zbieram na trofcie F0 ..... http://www.akwarystyka.fr.pl/

Autor tasma
Użytkownik
#3 - Posted: 20 Sty 2006 08:48 
danlack:
Moim zdaniem przy srednio zarybionym akwarium podmiana wody 10% nie zalatwi sprawy nadmiernego poziomu NH3. Musialbys przeprowadzic testy. Chyba nie ma co ryzykowac. Podloze i skaly moga sie okazac za malo wydajne.
Jeszcze jedno. Nie mam doswiadczenia z systemami stalej podmiany wody, ale 10% dziennie to chyba za duzo. Tak sobie gdybam ...
Przemek

Autor danlack
Użytkownik
#4 - Posted: 20 Sty 2006 10:15 
Tez nie mam, dlatego wrzucilem temat na forum.

Rozumiem, ze system podmiany wody to kwestia redukcji azotanow, uzupelniania mikroelementow, itd.

Tylko ile i dlaczego (tyle) trzeba podmieniac w takim systemie ? Moze ktos ma wiedze w tej materii i podzieli sie z nami.

Autor JGr
Użytkownik
#5 - Posted: 20 Sty 2006 10:24 
Podmiany i system do nich to jedno, a cykl azotowy i filtracja biologiczna to drugie. Te dwie rzeczy powinny działać równolegle.

Co do ilości podmienianej wody - przy takich systemach zazwyczaj spotykałem się z wielkością ok. 8% na dobę (przy trofeusach), ale to już zależy od konkretnego zbiornika.

Jarek

Autor danlack
Użytkownik
#6 - Posted: 20 Sty 2006 10:31 
Jarku,

A czy mozesz powiedziec co mjest wykladnia ilosci podmienianej wody ? Bo jak nawet trzeba dobierac eksperymentalnie to na pewno nie na oko :-)

I dzieki za info w sprawie filtra bio.

Autor JGr
Użytkownik
#7 - Posted: 20 Sty 2006 11:08 
Chyba nawet nie wiesz jak trudne pytanie zadałeś! Ja sam chciałbym to wiedzieć.

Oczywiście najczęściej bierze się pod uwagę stężenie azotanów - w systemach które widziałem, lub o których słyszałem, podmiany ustawiano tak, aby azotany były na możliwie najniższym poziomie, ale jednocześnie - aby dało się je zmierzyć, takie ustawienie dawało pojęcie o zachodzącym cyklu azotowym.

Jestem jednak pewien, że zadaniem podmian nie jedynie usuwanie z wody związków azotu, niestety - na dzień dzisiejszy nie potrafię tego sensownie uargumentować.

Jarek

Autor JacekK
Użytkownik
#8 - Posted: 21 Sty 2006 09:57 
mala uwaga odnosnie podmian wody w trybie automatycznym......podmieniana woda to zaledwie mym zdaniem 30% dla ryb a 70% dla pozostalych organizmow zywych jakich sa miliardy w naszych zbiornikach . Akwarium to nie tylko ryby !
przyklad tak cenione bakteriie przez nas w zbiorniku one potrzebuja duzo do zycia i nie tylko tego co wydalaja nasze rybycie ale przegromnej ilosci mikrolementow zawartcy w kazdej wodzie ..dokladnie nie wiemy ale mowimy tu o tych mikroelementach ktore sa najczesciej sladowymi ,,ale sa i plaujac podmiane wody w zbiorniku slodkowodnym w trybie automatycznym trzeba pomyslec o rybach /proces mozliwy do 90 ustalenia cyklicznosc podmiany wody/ o raz po pozostalych mikro i mkaro organizmach ktore uczestnicza w zyciu wlasnym zbiornika /a to juz raczej nie do wyleiczenia/.
Pozdrawiam
Ps najdrozszy komputer akwarystyczny ....nie wiem jaki ale wiem jaki jest najcenniejszy komputer akwarystyczny ...jest nim oko akwarysty.

Autor danlack
Użytkownik
#9 - Posted: 21 Sty 2006 11:19 
Jacku, planuje nowy zbiornik wiec zapytalem, bo bieganie z wiaderkami czy wezem po domu to jest czasami klopot dla innych domownikow.

Co do komputera to oczywiscie jestem fascynatem techniki, ale wiem tez ze jak komputer wyliczy mi mase elektronu w kg to ze to jest glupota. Oczywiscie to bezduszne urzadzenie, dzialajace mniej wiecej jak planowal jego autor (z dokladnoscia do bledow w programie). Niestety nie kazdy z nas ma moizliwosc codziennie popatrzec na swoich ulubiencow i bywa ze nie ma nas kilka dni czy dwa tygodnie lub wiecej (wiem z doswiadczenia ze np. karmniki automatyczne tez potrafia zrobic psikusa i wsypac cala zawartosc do zbiornika i od tego czasu karmie recznie - pewnie do wakacji)

Natomiast czy wlaczaniem swiatla, pomp grzalek beda sterowaly zwykle timery mechaniczno-elektryczne, czy sterowane elektronicznie to juz chyba zadna roznica i kwestia wygody, estetyki rozwiazania, kasy. Oczywiscie dzieki komputerowi, pomiarom mozemy (o ile to ktos to rozumie) odczytac pewne zjawiska w zbiorniku. Ponadto ja mam bardzo wielko ochote (dla siebie a rybom moze tez bedzie milo z tego tytulu) zrobic takie oswietlenie w ktorym bedzie plynny wschod slonca przez np.2h + czerwone swiatelko o wschodzie, pozniej plynne wygaszenie wieczorem, oswietlenie nocne wg faz ksiezyca i to wszystko wg rocznego kalendarza dla Tanganiki, ponadto przypadkowe dni pochmurne i symulacje swietlne burzy. Ryby pewnie moga zyc bez tego, ale latwiej odtworzyc rybom oswietlenie, wizualne srodowisko, ale nie objetosciowe warunki zycia, najtrudniej wode i pozywienie. Ponadto dzieki komputerom bedzie mozna w dowolnym miejscu swiata podejrzec parametry zbiornika, dostac sms w razie alarmu (nie zawsze domownicy reaguja na takie zdarzenia - u mnie np. wylaczaja brzeczyk i koniec :-( ).

Natomiast na pewno komputer nie zaopiekuje sie rybami za nas, tak jak nie wyprowadzi psa na spacer i nie pobawi sie z dziecmi. Sa cale szczescie sfery zycia dostepne wylacznie dla ludzi.

Autor bryko
Użytkownik
#10 - Posted: 23 Sty 2006 11:39 
Danlack, mam u siebie ciągłą podmianę wody. Woda kapie do sumpa (komora pompy) z prędkością 0,5l/h co daje mi ok 80l/tydzień (1/5 wody w układzie). Nadmiar wody spływa do kanalizacji poprzez przelew w pierwszej komorze sumpa. NO3 10mg, pH 8. Na razie co tydzień dosypuję łyżeczkę sody, ale pracuję nad tym. Kranówka ma TwO 19 TwW 16 pH 7,4.

pozdrawiam
Bryko

Autor JacekK
Użytkownik
#11 - Posted: 23 Sty 2006 11:47 - Edytowany przez: JacekK 
Bryko a jak masz TwO ??? w kranie i zbiorniku ???

Pozdrawiam

Autor bryko
Użytkownik
#12 - Posted: 23 Sty 2006 12:48 
Kranówka ma:
TwO - 19; TwW - 16; pH - 7,4; NO3, NO2, NH4 - 0

W akwa:
TwO - 19; TwO - 13; pH - 8; NO3 - 10; NO2, NH4 - 0

mierzę testami JBL

pozdrawiam

Autor danlack
Użytkownik
#13 - Posted: 24 Sty 2006 01:30 
Poradzcie czy lepiej lac kranowke czy przepuscic wode przez filtr osmotyczny z tym, ze tutaj trzeba bedzie uzupelniac substancje sladowe, rozne mineraly, podniesc pH, itd ? Zrobia sie spore koszty na dozowniki i niezbedne substancje.

Zakladajac, ze bede w ten sposob podmienial 5% objetosci zbiornika dziennie, to wychodzi przy 1200l - 60 l na dobe czyli 2.5litra kranowy na godzine. Moze kranowke poscic przez jakis zbiornik wyrownawczy i podawac do niej uzdatniacz. Co prawda to tez nie wyjdzie calkiem za darmo , bo 15ml aquatanu sery na dobe czyli ok. pol litra miesiecznie, a wiec 5 litrow starczymi na 10 miesiecy - czyli 20pln na miesiac - do przyjecia. Do tego moge podawac stosowna ilosc soli/lyzka i sody/lyzeczka na 10 dni.

Poradzcie - walczyc z kranowa czy osmoza ?

Autor tooold
Użytkownik
#14 - Posted: 24 Sty 2006 01:57 
Radziłbym Ci kranówkę - jesli parametry sa w normie, ale przefiltrowaną .Ja do podmian od ponad roku stosuję wodę przwfiltrowana przez filtry "narurowe". Mozna dobrać różne media które będą filtrować - fajna sprawa.

Autor danlack
Użytkownik
#15 - Posted: 24 Sty 2006 07:32 
Toold, czy mozesz wyjasnic co miales na mysli przez filtry "narurowe" oraz jakie stosujesz media ?

Autor timus
Użytkownik
#16 - Posted: 24 Sty 2006 08:39 
Nie chciał bym się wtrancać ale Toold ma pewnie na mysli takie filtry które stosuje się powszechnie w domach i wmontowuje się w obieg kranówki (szklane lub plastikowe kosze ) Ja uwazam że słusznie by było taki filterek założyc. Nawet pokusił bym sie o wkład weglowy. nigdy nie wiadomo co wodociagi puszczą a awaria moze przydazyć się zawsze. A 5% dziennie to moim zdaniem sporo. Wychodzi na to że tygodniowo podmienisz 35%. To nie zaszkodzi ale mozna by było urwac jeszcze z 10%Przy dobrej filtracji!
Zamiast uzdatniaczy pokusił bym sie na lepsza sól jak w któryms poście polecał Jacek.
Marcin.T

Autor JacekK
Użytkownik
#17 - Posted: 24 Sty 2006 12:09 
Bryko ma rada ..podnies twardosc ogolna a ph samo wzrosnie ... nie bedziesz musial dodawac sody..... pomysl nad tym.
Pozdrawiam

Autor tooold
Użytkownik
#18 - Posted: 24 Sty 2006 13:05 
Toold, czy mozesz wyjasnic co miales na mysli przez filtry "narurowe" oraz jakie stosujesz media

ja mam co prawda przezroczyste i innej firmy ,ale chodzi np. o takie :
http://www.filtry.biz/glowna_pl.php?str=p02

stosuję drobny wkład mechaniczny - do wychwytywania najdrobniejszych zawiesin (to co teoretycznie może się osadzać na skrzelach ryb) i węglowy

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Ciagla podmiana wody Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®