Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

kamienie wapienne??

Autor wonderdog
Użytkownik
#1 - Posted: 26 Sty 2009 14:23 
Hej.
Mam pytanie do was. Bo przywiozłem kilka kamieni ze starej kamienicy, gdzie mnie znajomi kierowali..i teraz mam pytanie bo nie jestem pewny czy to na 100 % kamień wapienny :( a potrzebuje do akwa...

wstawiam trzy fotki(wiem ,ze slabej jakosci,ale inaczej nie mogę zrobić :( )

linki do fotek
http://i42.tinypic.com/21bjewn.jpg
http://i41.tinypic.com/vpxaf5.jpg
http://i44.tinypic.com/10p85fb.jpg
bardzo proszę o pomoc

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 26 Sty 2009 15:01 
Dla mnie wygląda to jak wapień. Co je porasta?
Co znaczy ze starej kamienicy?

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#3 - Posted: 26 Sty 2009 15:26 
Co znaczy ze starej kamienicy?

Miejscowość w górach Izerskich.
O ile dobrze pamiętam tam występują skały wapniowo krzemianowe.
Trochę ostre są te krawędzie, czy to tylko tak wygląda na zdjęciu?

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 26 Sty 2009 16:09 
Jak wapienno-krzemianowe to mogą mieć nawet bardzo ostre krawędzie.


Marta

Autor wonderdog
Użytkownik
#5 - Posted: 26 Sty 2009 16:41 - Edytowany przez: wonderdog 
Hej nie mają takich ostrych krawędzi. Co znaczy ze starej kamienicy??
nie wiem jak Ci to powiedzieź jak nie wiesz co to jest... no jest taka kamienica w mieście.. stare budynki mieszkalne z przed kilkunastu lat. i tam był jeden budynek rozwalony i było pełno tego..


aha i nie mam szlifierki..:(( więc trochę je wyczyściłem (głownie też krawędzie) papierem ściernym zamoczyłem je w soli i w ciepłej wodzie pozniej je jeszcze raz wypłukam i wygotuje,

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 26 Sty 2009 16:59 
nie wiem jak Ci to powiedzieź jak nie wiesz co to jest... no jest taka kamienica w mieście.. stare budynki

Jak widac stara kamienica to budynek, a Stara Kamienica to miasteczko- i ja i Sengir zrozumieliśmy to zupełnie inaczej:))

Wapienie są dobrym dodatkiem do akwarium. Nie wiem co to jest to zielone co je porasta, farba?, mchy? Chodzi o to aby nie było niepotrzebnych dodatków do wody.

Marta

Autor marti
Użytkownik
#7 - Posted: 26 Sty 2009 17:09 
nie jestem pewny czy to na 100 % kamień wapienny

Polej octem, jeśli zacznie reagować, to jest wapień.

Autor wonderdog
Użytkownik
#8 - Posted: 26 Sty 2009 17:11 
a właśnie kolega mi mówił, żebym polał octem i jak zacznie się pienic to nie jest wapien. a ja polalem i się piniło tzn było slychac jak by sie pienił czyli reagował:)

dzięki wielkie:)

malutkie te kamienie:(ale tylko to mi sie udało dorwac. i nie wiem jak to usadzic zeby było dobrze moim ksiezniczka:)

Autor sengir
Użytkownik
#9 - Posted: 26 Sty 2009 19:48 
Hahahaa, dobre z tą kamienicą. Byłem przekonany, że mówisz o miejscowości bo to dość znany specyficzny rejon geologiczny (btw można tam wyszukać naprawdę boskie skały do akwarium) :)

czasem octem trzeba polewać sproszkowany kamień, a czasem nawet mocniejszym kwasem. Ale tu już jest jasność.

W jakim rejonie Polski znajduje się ta kamienica? Materiały budowlane czasem można przypisać do rejonu i wiadomo z jakiego kamieniołomu pochodzą.

Autor wonderdog
Użytkownik
#10 - Posted: 26 Sty 2009 22:27 
heh czy ja wiem czy się czegoś dowiesz.. Częstochowa. hehe kamienicy blisko jasnej góry ;)) może to coś bardziej CI powie.. dosłownie obok jasnej góry..

kolega potwierdził ze to wapień..

słuchajcie musi byc bardzo dobrze wyczyszczony?? bo nie mam szlifierki a dwa kamienie ledwo mogę wyczyścić papierem.. 6 małych kamieni wyczyściłem papierem ściernym,były przez dwie godzinki lub więcej zamoczone w wodzie i soli, później je wytowałem i przetarłem papierem ściernym krawędzie. Mam tez taki sredni kamien on juz wygotowany wyszlifowany i zamoczony w odkazalniku. i mam jeszcze dwa takie srednie i one tylko sie gotuja teraz i jak wyczyszczę tylko krawędzie to mzoe byc?? bo trudno go będzie wyczysic:((( a nie chce zeby pozniej bylo coś nie tak..

no i żeby nie zakładać drugiego tematu..to macie jakies propozycje co do aranzacji akwa 112 l?

mozna jakieś roslinki?jak tak to jakie?

Autor marti
Użytkownik
#11 - Posted: 26 Sty 2009 23:14 
Moim zdaniem, jeśli kamienie nie są wyciągnięte ze zbiornika wodnego lub jego okolic, a w Twoim przypadku tak właśnie jest, to opróćz dokładnego umycia, nie ma sensu robić z nimi nic więcej.

Marta pytała o ten zielony nalot.
Gdy go usuniesz powinno być OK.

Roślinki : valisneria, anubiasy, rogatek i inne rosnące w twardej wodzie.

W akwa będą tylko księżniczki ?

Autor wonderdog
Użytkownik
#12 - Posted: 26 Sty 2009 23:33 
tak będą same księzniczki :) samca mam zaklepanego już dorosłego :) i chce dokupic dorosłą samiczkę :))) albo dwie.. albo wogole młode rybki odrazu (z 5 sztuk)

nie mam pomysłu jaką aranżację zrobić :( mam tylko takie kamienie :(
6 małych i jeden duży
http://i41.tinypic.com/jj5zlf.jpg
http://i43.tinypic.com/10eir2c.jpg
i oprócz tych jeszcze takie średnio duże dwa kamienie którę się właśnie studzą na oknie. bo je tylko wy wygotowałem i jutro jedynie przetre krawędzie.

ale moim zdaniem to mało tych kamieni :( nie wiem całkiem co z tego zrobić :((

Autor marti
Użytkownik
#13 - Posted: 26 Sty 2009 23:42 
Pooglądaj różne aranżacje, np. taka jest ciekawa: http://img.photobucket.com/albums/v713/kilikk/Acua rioaguasprofundas-1.jpg
W necie jest duży wybór ;)
Jeśli ryb jeszcze nie masz, to możesz spokojnie pooglądać różne fotki z baniakami przemyśleć sprawę , "nie od razu Kraków zbudowano" .

Autor wonderdog
Użytkownik
#14 - Posted: 27 Sty 2009 00:25 
jeszcze mam starą wodę i reszta ryb gupiki,ktore jutro oddaje i kilkanascie ampulari. wydam to wszystko. wyleje wodę, wypłukam żwirek (dorzucę nowego) bo dokupiłem 4,5 kg bo było mało i wtedy bd ustawiał kamole i coś kombinował - może jeszcze dozbieram jakiś kamieni. no i restart :)


ahh już nie mogę się doczekac ksiezniczek

Autor sengir
Użytkownik
#15 - Posted: 27 Sty 2009 08:52 - Edytowany przez: sengir 
W okolicach częstochowy jest bardzo dużo zabytkowych domków budowanych z lokalnie wydobywanego kamienia wapiennego.
Miałem okazję go oglądać i powiem szczerze, że jest rewelacyjny.
Jeżeli przejedziesz się po okolicznych wioskach to spokojnie znajdziesz więcej, bo ludzie rozbierają stare szopy i domki wykonane z tego (a szkoda bo to świetne klimatyczne zabytki).
Księżniczki powinny sobie akurat poradzić nawet z tak ostrymi kamieniami.
Ale jeżeli szukasz propozycji aranżacyjnej to przejrzyj zdjęcia z natury autorstwa Juana Moliny:
URL
Zdjęcia z serii "rock" powinny Cię zainteresować.
Zrezygnowałbym z roślin w tak małym akwarium, bo zdominują wizualnie zbiornik i stracisz klimat skalnego siedliska. Ale to oczywiście rzecz gustu.

Ja w tej chwili też stawiam skalną 112l. W sumie bez specjalnej obsady. Przeznaczona będzie na ewentualne podchowanie narybku. Ale w tej chwili jest to moja zabawa aranżacyjna.
Wybrałem sobie trochę otoczaków o różnej wielkości. Ustawiam z nich konstrukcję skalną klejąc silikonem. Nastepnie przestrzenie pomiędzy nimi wypełniam nieregularnie ceresitem. Daje to wrażenie nagromadzonych w szczelinach osadów. Na powierzchni kamienie tworzę bulwy z pianki pokrytej ceresitem cr65. Coś na wzór nalotów widocznych na zdjęciu "rock9". Kolejnym etapem jest patynowanie ceresitu i cieniowanie całej konstrukcji farbami akrylowymi (odpowiednio wybranymi). Całość posypuję jeszcze mokre pyłem.
Tło zrobię albo ciemno niebieskie/czrne jednolite, albo strukturalne ale o grubości nie przekraczającej 1cm imitujace pojedyńczy blok skalny.
Oświetlenie punktowe, ustawione pod kątem równolegle do kierunku spadku konstrukcji skalnej. W ten sposób tworzy się cień pod każdym załamaniem.

Może to podsunie Ci jakieś pomysły, a może masz zupełnie inną wizję.
Ale napewno warto pokazać nam efekty swojej pracy na zdjęciach :)

Pozdrawiam
Rysiek

Autor krzychu1991
Użytkownik
#16 - Posted: 27 Sty 2009 08:59 
Hej

ja już trzeci raz zmieniam akwa hehe... tzn. po pierwszym pierwszym razie to zmieniłem żwirek-bo był za gruby, zmienił tło na czarne(cudo) i dodałem dwa korzenie.

no,ale teraz będzie restart. musze dorzucić żwirku bo malutko jest i brakuje (więc dokupiłem 4,5 KG)-myślę, że starczy i bd musiał go wypukać bo pewnie syfu jest ;p

no i kamienie jakoś ułożyć ale nie wiem jak :((
a i mam pytanko czy mogę mieć księżniczki z ze zbrojnikami niebieskimi?bo widziałem gdzieś na zdjęciu samca z tego gatunku a w tle był glonojad :)

a wracając do tych kamieni...tak masz rację w okolicach Częstochowy czyli: Olsztyn,Biskupice itd. jest pełno domów zbudowanych z wapienia, w ogródkach jakieś skalniaczki itd. zresztą w olsztynie jest wielkie zamek z wapienia:) i do malawi stamtąd "bralem" sobie kamienie:) hihi ale takie już porządne (30-45 KG) 100 razy się za tym najeździłem bo nie miałem jak tego odłupać. No ale teraz nie mam jak pojechać tam.. i musiałem jechać do tej starej kamienicy.


ahh..nie mogę się doczekać moich księżniczek <serduszka>

Autor sengir
Użytkownik
#17 - Posted: 27 Sty 2009 09:05 
To nie jest środowisko dobre dla zbrojnika. Ludzie je wpuszczają a one są w stanie to przeżyć. Tylko tak naprawdę po co to?

Autor krzychu1991
Użytkownik
#18 - Posted: 27 Sty 2009 09:48 
a nie wiem tak tylko pytam.. ;;) ale jak się decyduje na księżniczki to tylko jeden gatunek :) i doskonale o tym wirem"_ bardzo mi się pdoboają :)

Autor krzychu1991
Użytkownik
#19 - Posted: 27 Sty 2009 12:40 
samiec zdechł znajomemu czyli musze mlode kupic z 5sztuk.ale zaproponowal mi zeby moze mi odchowac mlode tych rybek

http://img98.imageshack.us/img98/1641/obraz025kx5. jpg co o tym sadzicie?

Autor krzychu1991
Użytkownik
#20 - Posted: 27 Sty 2009 22:21 
uu odpada;) te rybcie 400 l min.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / kamienie wapienne?? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®