Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Parametry mojej wody - proszę o porady

Autor chrzanio
Użytkownik
#1 - Posted: 31 Sty 2009 02:15 
Witam. Planuję uruchomienie nowego akwarium.
Ostatnimi czasy z mojego kranu przestała płynąć woda wodociągowa, a popłynęła woda ze studni głębinowej (myśle że pompuje wodę z głębokości około 30 metrów. Zbadałem parametry wody:
pH 7,6
GH 15
KH 4
NO2 0
NO3 50
Najbardziej martwi mnie NO3 i niska wartość KH
Z IV nr-u TM dowiedziałem się, że Kh najlepiej zwiększyć dodając sodę oczyszczoną. W jakiej ilości dodawać sodę przy zalewaniu zbiornika?Dodawać jakieś uzdatniacze lub inne specyfiki?
Co z NO3? Wystarczy dobry filtr biologiczny z grysem koralowym?NO3 powinno obniżyć się po pewnym czasie?
Na dno planuję dać grys dolomitowy, a na wystrój wapienie (+ biologia podosząca pH) więc o pH się nie martwię.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 31 Sty 2009 07:04 
Będziesz miał ogromny problem z utrzymaniem dobrych parametrów cyklu azotowego. Każda podmiana to ogromny problem przy takim N03. Właściwie nie należałoby robić podmian, co nie jest mozliwe. Musisz przemyśłeć wg mnie sprawę denitratora lub fitrów żywiczych na wlocie do zbiornika.

Marta

Autor marti
Użytkownik
#3 - Posted: 31 Sty 2009 12:20 - Edytowany przez: marti 
Być może te wartości zmieniają się w czasie.
Ile razy badałeś swoja wodę ostatnio?
Czasem jest tak, że za tydzień lub dwa woda w kranie moze mieć już nieco inne parametry, tzn mogą ulec poprawie zważywszy że to studnia głębinowa.
To tak na pocieszenie ;)

Autor rafi201
Użytkownik
#4 - Posted: 31 Sty 2009 17:41 - Edytowany przez: rafi201 
Woda o tak wysokiej zawartosci azotanow nie nadaje sie do celow akwarystycznych. W zbiorniku NO3 nie powinno przekraczac 25mg/l. Zatem, wykorzystywanie do podmian wody zawierajacej ten zwiazek na poziomie 50 ml/dm3 jest czynnoscia pozbawiona sensu. Zastosowanie do celow akwarystycznych Twojej wody wymagloby zastosowania jakiejs metody (o czym wspominala Marta) usuwajacej z niej NO3 praktycznie do zera.
Poza tym, tak wysokie stezenie NO3 sugerowaloby -moim zdaniem- podskorne (nie glebinowe) zrodlo Twojej wody. To zas pociaga za soba mozliwosc wystepowania w niej innych (nie oznaczanych standardowymi testami akwarystycznymi) szkodliwych substancji.

Pozdrawiam - Rafal

Autor trofek
Użytkownik
#5 - Posted: 31 Sty 2009 20:39 
Witam.Nie mam dla Ciebie zbyt dobrych wiadomości.Nie licz za bardzo na zmianę parametrów wody w studni głębinowej chociaż nie jest to niemożliwe.Borykam się z problemem azotanów w wodzie już od ponad pół roku.W moim mieście zawartość azotanów w wodzie ujęcie również ze studni głębinowej wynosi ok.34mg/l do 40mg/l.Jedyną szansą na pozbycie się azotanów z wody jest stosowanie żywic anionowych np.PUROLITE A 520E lub Sera NITRATEX.Dużym utrudnieniem jest częsta regenaracja anionitu solą kamienną.Z moich doświadczeń wynika że lepszy jest NITRATEX ale każda żywica działa na zasadzie wymiany jonów azotanowych i siarczkowych na chlorkowe co powoduje że woda uzdatniona staje się mocno korozyjna.Mam nadzieję że kiedyś zmienią nam ujęcia i popłynie woda z małą lub zerową zawartością azotanów.Jak znajdziesz jakiś sposób na azotany to koniecznie napiszo tym na forum
Pozdrawiam:Krzysiek

Autor mucha
Użytkownik
#6 - Posted: 31 Sty 2009 22:26 - Edytowany przez: mucha 
Można jeszcze zastosować drugi zbiornik gdzie wodą do podmian zaopiekowałaby się hydroponika z ogromną ilością zieleniny.
Oczywiście jeżeli miejsce na to pozwala.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Parametry mojej wody - proszę o porady Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®