Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Podłoże dla Xenotilapia i cyathopharynx

Autor chrzanio
Użytkownik
#1 - Posted: 31 Sty 2009 02:20 
http://www.allegro.pl/item542827430_grys_dolomitow y_super_cena_za_przesyle_do_30_kg.html - czy to podłoże ma rację bytu?
Czy tylko drobnoziarnisty piasek?

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 31 Sty 2009 07:00 
My mamy teraz piasek o granulacji 1 mm. Taki dla xen jest ok

Ten 1,5 mm wygląda na dość gruby żwir.

Dolomit stabilizuje parametry, czyli jest dobrym podłożem. Tylko, czy ten biały kolor będzie dobrze wyglądał w tym zbiorniku?

Czyżbyś "kopiował" nasz biornik w obsadzie? Napisz coś więcej

Marta

Autor chrzanio
Użytkownik
#3 - Posted: 31 Sty 2009 11:11 
Marzy mi się zbiornik z Cyathopharynx furcifer (lub Cyathopharynx foae) oraz Xenotilapia papilio Tembwe (lub ochrogenys, ewentualnie coś z flavipinnis). Ale muszę przyznać że zaglądam do waszego tematu z nowo powstałym akwarium :) Chociaż marzenia o tych rybach powstały już jakiś czas temu :)
Martwią mnie bardzo parametry wody z tematu "Parametry mojej wody - proszę o porad"

Autor marti
Użytkownik
#4 - Posted: 31 Sty 2009 12:11 - Edytowany przez: marti 
Podobna obsada zamieszkuje moją "piaskownicę", tzn. Cyathopharynx furcifer i Xenotilapia singularis Ndole Bay. A do kompletu 12 sztuk Paracyprychromis nigripinis Neon Blue.
Cyathopharynxy mają dopiero około 7-8cm, stadko 8 sztuk.
Zaskakujace jest to, że samiec Xenotilapia singularis Ndole Bay stał się osobnikiem dominującym i gania wszystkie inne rybki w tym zbiorniku, pomimo mniejszych rozmiarów od najwiekszych Cyathopharynx'ów.
Myślę, że z czasem sytuacja się zmieni, ale póki co jest tak jak opisałem.
Kilka aktualnych fotek :




Tak dorastała Xenotilapia singularis Ndole Bay.
Od wielkosci 2 cm w czewcu 2008, do 6-7 cm dzisiaj :

- czerwiec 2008
- wrzesień 2008

- styczeń 2009

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 31 Sty 2009 12:41 
Marcinie

Cyathopharynx dorasta długo do maksymalnych rozmiarów i ich agresja wzrasta z wiekiem. Tak naprawdę dopóki nie dorosną do kilkunastu centymetrów to będą nadal spokojnymi rybami.

U mnie w 1300 l samiec dominujący zajął 3/4 zbiornika. Myślałam, ze im większy zbiornik tym lepiej dla nich - nic z tego:)) Dominacja dopiero teraz się pokazała w całej gamie.

Marta

Autor marti
Użytkownik
#6 - Posted: 31 Sty 2009 13:55 
Tak naprawdę dopóki nie dorosną do kilkunastu centymetrów to będą nadal spokojnymi rybami.

Tak też myślałem.

Cyathopharynx dorasta długo do maksymalnych rozmiarów

W takim razie czeka mnie jeszcze dość długi okres spokoju ;)

Autor chrzanio
Użytkownik
#7 - Posted: 31 Sty 2009 14:12 
Marcinie wpadłbym z chęcią zobaczyć Twoje towarzystwo

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 31 Sty 2009 14:14 
Marcinie

Czy ryby ujawniaja już płeć, czy nadal wszystkie są jednakowe? Czy różnią się jakoś zachowaniami?

Marta

Autor marti
Użytkownik
#9 - Posted: 31 Sty 2009 14:24 
chrzanio zapraszam ;)

Marto, wydaje mi się, że być może 3 osobniki mają największe szanse być samcami.
Są największe, dominują wśród Cyathopharynx'ów i gdy się dobrze przyjrzeć, można zaobserwować lekko zaznaczone początki wybarwiania się płetw i tułowia.
To na razie palem na wodzie pisane rozpoznanie, zobaczymy jak bądzie dalej.
Kształt płetw nie wykazuje istotnych róznic między osobnikami.
Zachowanie, tak jak wspomniałem, 3 sztuki próbują dominować i na razie nic poza tym.

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 31 Sty 2009 15:16 
Prawdopodobnie będziesz miał 3 samce. Czy zostawisz je wszystkie czy planujesz redukcję?

Marta

Autor marti
Użytkownik
#11 - Posted: 31 Sty 2009 16:33 
Czy zostawisz je wszystkie czy planujesz redukcję?

Jeszcze nie wiem, chyba zostawię dwa, ale zobaczymy.

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 31 Sty 2009 16:50 
To będą ważne obserwacje gdybyś zostawił 3 samce. U ryb z odłowu chyba nie jest to możliwe w naszych podstawowych litrażach.

Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#13 - Posted: 31 Sty 2009 17:59 
Zaskakujace jest to, że samiec Xenotilapia singularis Ndole Bay stał się osobnikiem dominującym i gania wszystkie inne rybki w tym zbiorniku, pomimo mniejszych rozmiarów od najwiekszych Cyathopharynx'ów.

Samce są niesamowitymi rozbójnikami. U mnie były 2 ale niestety jeden nie wytrzymał nadmiernego przypływu "czułości" od swojego kolegi. Samiec, który pozostał potrafi męczyć samice wręcz do upadłego i dopiero po tarle daje im chwilę oddechu.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor marti
Użytkownik
#14 - Posted: 31 Sty 2009 19:34 - Edytowany przez: marti 
Łukasz, wydaje mi się, że u mnie też są dwa.
Jeden, ten z fotek, a drugi słabiej wybarwiony.
Do tego 3 samice.
Dominanat Xenotilapia singularis Ndole Bay zaczął dojrzewać i wybarwiać się kilka tygodni temu.
Teraz szaleje po całym zbiorniku, hormony go widać rozpierają.
A jaki jest układ płci obecnie u Ciebie ? (już zapomniałem)

To będą ważne obserwacje gdybyś zostawił 3 samce. U ryb z odłowu chyba nie jest to możliwe w naszych podstawowych litrażach.

W takim razie Marto zostawię 3 samce jak najdłużej się uda.
Właściwie nie planowałem pozbywać się żadnego, ale z tego co wyczytałem, raczej sa małe szanse żeby wszystkie 3 w jednym zbiorniku funkcjonowały zgodnie. Zobaczymy jak to się potoczy.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#15 - Posted: 31 Sty 2009 19:42 
U mnie niestety został jeden samiec i 3 samice. Na samym początku miało być 12 sztuk ale coś tam padło w podróży dwie wyskoczyły ze zbiornika itd itp. W tej chwili są 4 sztuki i w takim układzie żyją sobie około 6 miesięcy.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 31 Sty 2009 19:49 
Właściwie nie planowałem pozbywać się żadnego, ale z tego co wyczytałem, raczej sa małe szanse żeby wszystkie 3 w jednym zbiorniku funkcjonowały zgodnie. Zobaczymy jak to się potoczy.


Nie wiem Marcinie jak to będzie z rybami wychowywanymi od małego i to hodowlanymi. Moze one maja nieco inne zachowania i inaczej zajmują terytoria. Ale w odłowach nie jest to raczej możliwe. - doświadczylam tego.

Marta

Autor marti
Użytkownik
#17 - Posted: 31 Sty 2009 19:51 - Edytowany przez: marti 
W tej chwili są 4 sztuki i w takim układzie żyją sobie około 6 miesięcy.

U mnie zostało 5 sztuk.
Było chyba 7 na początku, sam wiesz ;)
Jedna padła dość dawno, właściwie na początku, po około 3-4 dniach po przywiezieniu.
Druga zakończyła żywot jakieś dwa tygodnie temu, po zamianie zbiornika i sporym zamieszaniu technicznym, wymiana filrów na większe (stare wkłady ze złożem przenioslem do tych nowych), podłoża itp.
To była najmniejsza sztuka. Sprawiała nawet wrażenie skarłowaciałej.
Była mniejsza o ponad połowę od pozostałych :(

Skoro u Ciebie dominant zamęczył drugiego samca, u mnie też może się tak zdażyć :(

Nie wiem Marcinie jak to będzie z rybami wychowywanymi od małego i to hodowlanymi.

Tym bardziej jestem ciekawy jak to sie potoczy ;)
Nie będę się pozbywał żadnej sztuki dopóki nie będzie zagrożenia życia któregoś osobnika.

M.Ż.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#18 - Posted: 31 Sty 2009 19:59 - Edytowany przez: rambowskixx 
Było chyba 7 na początku, sam wiesz ;)

Niestety xenotilapie i enantiopusy to najwrażliwsze ryby jakie dotychczas miałem. Rzecz się tyczy zarówno transportu jak i późniejszych ingerencji w zbiorniku.

To była najmniejsza sztuka. Sprawiała nawet wrażenie skarłowaciałej.
Była mniejsza o ponad połowę od pozostałych :(


Zostawiłem sobie stadko maluchów 9 sztuk i zauważyłem, że 2-3 są właśnie sporo mniejsze tak jak piszesz i prawie na 100 procent jestem pewien, że są to samice. Poza tym u mnie strasznie wolno rosły mimo, iż dietę stanowiły głównie mięsne mrożonki oraz pokarm żywy. Dodatkowo praktycznie od małego pływały w dwu metrowym zbiorniku więc o skarłowaceniu w moim przypadku chyba nie można powiedzieć.
Dodam jeszcze, że te maluchy mają około 4-5 miesięcy i największe osiągnęły około 5cm a najmniejsze 3cm.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor marti
Użytkownik
#19 - Posted: 31 Sty 2009 20:06 
Bardzo prawdopodobne, że to była samica.
Jednak jej rozmiary były zaskakująco małe.
Miałem wrażenie, że ta jedna prawie wcale nie urosła przez te 7 miesięcy, od kiedy do mnie trafiły.
Wydaje mi się, że oprócz 2 samców, które na 100% są samcami, 3 pozostałe to samice.
Są one (te samice) jednak ponad 2 x większe od tej jednej malutkiej , która padła ostatnio.
Może z czasem by podrosła jeszcze ...

Autor rambowskixx
Użytkownik
#20 - Posted: 31 Sty 2009 20:11 
Miałem wrażenie, że ta jedna prawie wcale nie urosła przez te 7 miesięcy, od kiedy do mnie trafiły.

To ja mam podobne wrażenie u tych maluchów, które zostawiłem dwie w zasadzie jakby stały w miejscu a są w raczej dobrej kondycji bynajmniej wizualnie tak to wygląda. Jakiś czas temu miałem również ten gatunek a kupiłem je jako 3cm rybki. Jedna zachowywała się podobnie i rosła strasznie wolno. U mnie nie doszło do tarła gdyż rybki zmieniły właściciela. W nowym domu okazało się, że ten maluch to samica.


Łukasz

Autor marti
Użytkownik
#21 - Posted: 31 Sty 2009 20:14 
W nowym domu okazało się, że ten maluch to samica.

Szkoda że ta sztuka mi padła :(
Samiczek nigdy za dużo...

Autor rambowskixx
Użytkownik
#22 - Posted: 31 Sty 2009 20:22 
Szkoda że ta sztuka mi padła :(
Samiczek nigdy za dużo...


Niestety zawsze jak coś jest mniejsze w stadzie to z reguły albo jest prześladowane przez inne albo przytrafi się coś nieprzewidzianego. Najgorsze jest to, że często są to właśnie samiczki.

Łukasz

Autor bernard
Użytkownik
#23 - Posted: 31 Sty 2009 23:38 
Do niedawna nie wiedziałem jak piękne są te ryby. Teraz mam okazje oglądać te cuda na żywo

Autor marti
Użytkownik
#24 - Posted: 31 Sty 2009 23:55 
Wow !
Bernard nic się nie chwaliłeś, piękny samiec.
Długo je masz ?
W jakim układzie i jakim towarzystwie ?
Napisz coś więcej .

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 1 Lut 2009 07:38 

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Podłoże dla Xenotilapia i cyathopharynx Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®