Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Denitryfikator rurowy

Autor salmo70
Użytkownik
#1 - Posted: 27 Lut 2009 16:35 
Witam.Jestem w trakcie uruchamiania w/w filtra.W związku z tym mam kilka pytań.Mianowicie interesuje mnie,czy dokarmianie jest konieczne,czy tylko wystarczy,raz na starcie.U mnie filtr działa ok miesiąca(dokarmianie na starcie,a potem już nie) i cały czas jest poziom NO3 -0.Tylko przepływ jest bardzo mały,ok 6 litrów na dobę.Wczoraj zwiększyłem do ok 8 litrów na dobę,ale jeszcze nie mierzyłem poziomu azotanów.Ciekawi mnie również jaki maksymalnie można uzyskać przepływ z takiego filtra.Dodam jeszcze,że filtr jest zbudowany z 40 metrów węża ogrodniczego pół cala.Nie lepiej byłoby podłączyć dwa obiegi po 20 metrów?Pozdrawiam.Robert.

Autor salmo70
Użytkownik
#2 - Posted: 20 Mar 2009 13:34 
Witam ponownie.Denitryfikator pracuje i przyznam się,że spełnił moje najśmielsze oczekiwania.Pomimo tego,że przepływ jest tylko ok 6-8 litrów na dobę,to azotany trzy dni po podmianie były minimalne 0-5 mg/l,a dzisiaj tydzień po podmianie są na poziomie 10 mg/l.Bakterii niczym nie dokarmiam.Muszę tylko co kilka dni regulować przepływ,bo spada,ale to nie stanowi problemu.Według mnie jest to proste i zarazem funkcjonalne urządzenie.Pozdrawiam.Robert.

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 20 Mar 2009 13:42 
A mozesz bardziej szczegółowo opisać konstrukcję? Myślę, że to kilka osób zainteresuje

Marta

Autor salmo70
Użytkownik
#4 - Posted: 20 Mar 2009 15:06 
Sam denitryfikator składa się z dwóch węży ogrodniczych 1/2 cala każdy po dwadzieścia metrów połączonych plastikową złączką ogrodniczą.Pompa zasilająca filtr DIY (biologiczno-hydroponiczny) podłączona jest do plastikowego trójnika ogrodniczego(wlot i dwa wyjścia zaopatrzone w zawory).Pompa podaje wodę na wlot trójnika.Denitryfikator podłączony jest do jednego z odpływów,a drugi odpływ służy jako zasilanie w wodę w/w filtra DIY.Dzięki temu można w denitryfikatorze uzyskać taki przepływ jaki będzie konieczny,czyli nie za duży.Nadmiar wody uchodzi drugim odpływem jak już wspomniałem do biologicznego.Na końcu całej konstrukcji znajduje się znowu trójnik(nie udało mi się kupić pojedynczego zaworu ogrodniczego wykonanego z plastiku).Trójnik ten podłączony jest wlotem do węża.Jeden odpływ jest stale zaślepiony,a drugi wyregulowany na odpowiedni przepływ.W praktyce wygląda to tak,że z odpływu woda kapie ok 5-6 ml na minutę.Postaram się później zamieścić fotki.Ogólnie nic skomplikowanego,a i koszt do przełknięcia.Bez pompy(wykorzystuje się najczęściej już pracującą),to ok 80PLN.Pozdrawiam.Robert.

Autor marti
Użytkownik
#5 - Posted: 20 Mar 2009 18:01 
denitryfikator składa się z dwóch węży ogrodniczych 1/2 cala każdy po dwadzieścia metrów

Gdzie umieściłeś tą konstrukcję ? Trochę to chyba miejsca zajmuje.

Autor baryton31
Użytkownik
#6 - Posted: 20 Mar 2009 18:46 
Trzeba mieć tylko na co zawinąć ten wąż co nie jest wcale proste :) Ja mam denitryfikator kubełkowy z baniaka 20l i mieści się pod akwarium. Robercie nie wiem czemu miałeś problem z zaworem przecież w PCV znajdziesz taki zawór kulowy do zimnej wody trzeba go tylko odpowiednio połączyć z wężem . Ja użyłem takiego na wylocie fluvala (karbowany wąż ) wraz z trójnikiem , skleiłem go klejem do PCV uszczelniłem sylikonem i śmiga.

Autor salmo70
Użytkownik
#7 - Posted: 21 Mar 2009 00:47 

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Denitryfikator rurowy Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®