Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Restart zbiornika

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor surveyor
Użytkownik
#1 - Posted: 27 Lut 2009 23:32 
Czesc
Zbiornik 450l
Filtracja FX5
Woda w zbiorniku(kranowa nic niedawalem,zbiornik zalany tydzien temu)
PH -8.5
NH4-0.5 mg/l NH3-0.08mg/l
No3-0mg/l-5mg/l
No2-0mg/l
KH-3dKH
GH-5dGH
(wzrost ph wynikiem wkladow i wapieni w zbiorniku)
Caly czas gnebia mnie te bakterie,pisalas wielokrotnie ze przy nowej obsadzie zbiornika zaczynasz od zera czyli praktycznie zbiornik "dorasta" z rybami.Jednak w mojej sytuacji przy tak mlodych rybach -mam pewne obawy.Mlode niebeda tak tolerancyjne jak dorosle czy tez sie myle >??

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 28 Lut 2009 07:05 
Mlode niebeda tak tolerancyjne jak dorosle czy tez sie myle >??


Tutaj masz rację - maluchy są bardzo wrażliwe na parametry.

Marta

Autor fishfan
Użytkownik
#3 - Posted: 28 Lut 2009 09:55 
Myślę że testy kropelkowe nie są aż tak dokładne. Z tym twoim ph to chyba ściema. Woda w kranie ma na ogół ph 7 .Wkłady koralowe czy też wapienie niznacznie alkalizują wodę.Śmiem twierdzić że raczej utrzymują na stałym poziomie. (oczywiście mowa o zamkniętym biotopie jakim jest akwarium).Moja myśl jest nieco przewrotowa ale z własnego doświadczenia wiem że lepiej przyzwyczaić ryby do kranówy niż ciągle ingerować np.z sodą ,czy też preparatami podnoszącymi ph czy też KH.Państwo Mierzeńscy stworzyli wspaniałą rzecz jaką jest Tropheus Tanganika,wiedza,autorytet:)ale drodzy akwaryści nie ściemniajcie z tymi parametrami.Pozdrawiam fishfan amator.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#4 - Posted: 28 Lut 2009 10:21 
Woda w kranie ma na ogół ph 7

Jakie według Ciebie ma więc na ogół ph woda w kranie bo u mnie dla przykładu 7,5-7,7 ale nigdy nie mniej niż 7,5.

drodzy akwaryści nie ściemniajcie z tymi parametrami

Co uważasz za ściemnianie bo dla przykładu wpuszczenie dorosłych trofeusów do ph mniejszego niż 7,5 kończy się prawie zawsze poważnymi problemami skórnymi. To, że trofeusy są bardzo wytrzymałe to fakt bardzo ciężko je zabić złymi parametrami wody ale nie wiem czy to jest zbyt humanitarne patrzeć jak ryby padają nawet po kilku miesiącach bo już dłużej ich organizm nie zdołał walczyć z "dobrze ugruntowaną wiedzą akwarysty".

Pozdrawiam
Łukasz

Autor bemben99
Użytkownik
#5 - Posted: 28 Lut 2009 10:33 
Woda w kranie ma na ogół ph 7

Śmiem twierdzić, że woda w kranie z ujęć głębinowych żadko ma ph poniżej 7,5. U mnie dla przykładu ma na ogół 8,0 a czasem 8,3. Można próbować przyzwyczajać ryby z Tanganiki do ph około 7,7 ale trzymanie ich w wodzie o ph 7,0 to już męczenie zwierząt z premedytacją. Nie pisz takich kocopołów na forum bo ktoś może to wziać za dobrą radę a potem dziwić się, że coś z tymi rybami nie tak.

Tomek

Autor bemben99
Użytkownik
#6 - Posted: 28 Lut 2009 10:35 
Ale widzę, że zdublowałem już post Łukasza.

Tomek

Autor salmo70
Użytkownik
#7 - Posted: 28 Lut 2009 11:18 
Moja myśl jest nieco przewrotowa ale z własnego doświadczenia wiem że lepiej przyzwyczaić ryby do kranówy niż ciągle ingerować [/i[i]ale drodzy akwaryści nie ściemniajcie z tymi parametrami

Nikt nie ściemnia!!!Ja np dążę do tego,by moim rybom było jak najlepiej,a one odwdzięczają mi się pięknymi kolorami,zachowaniami i dobrym zdrowiem,a złe parametry osłabiają ryby i w konsekwencji powodują choroby.To tyle.Robert.

Autor bemben99
Użytkownik
#8 - Posted: 28 Lut 2009 11:19 
surveyor
Wzrost wartosci ph oczywiście jest pozytywny ale bufor ph (gh, kh) masz niestety bardzo szczuplutki. Ph wody w baniaku może mieć w związku z tym tendencję do wahań. Jest szansa, że po zarybieniu baniaka i pojawieniu się w wodzie CO2 te wartości wzrosną po jakimś czasie jeżeli masz w filtrze złoża które będą się intensywnie rozpuszczać (np. żwir koralowy). Na początku musisz często kontrolować ph. Małe trofeusy są dość wrażliwe na wahania parametrów, półroczne (6-7cm) są już dużo odporniejsze. Pierwsze sygnały, że coś jest nie tak to intensywniejsze ocieranie się, apatia, nadmierna płochliwość. Póżniej zmętnienie błony śluzowej skóry, kiwanie.
Druga sprawa to amoniak (jony amonowe). Jeżeli masz takie stężenie w kranówie to proponuję uzupełniać wode w zbiorniku powoli przepuszczajac przez filtr napakowany zeolitem.

Tomek

Autor surveyor
Użytkownik
#9 - Posted: 28 Lut 2009 11:24 
"Myślę że testy kropelkowe nie są aż tak dokładne. Z tym twoim ph to chyba ściema. Woda w kranie ma na ogół ph 7 .Wkłady koralowe czy też wapienie niznacznie alkalizują wodę.Śmiem twierdzić że raczej utrzymują na stałym poziomie. (oczywiście mowa o zamkniętym biotopie jakim jest akwarium).Moja myśl jest nieco przewrotowa ale z własnego doświadczenia wiem że lepiej przyzwyczaić ryby do kranówy niż ciągle ingerować np.z sodą ,czy też preparatami podnoszącymi ph czy też KH.Państwo Mierzeńscy stworzyli wspaniałą rzecz jaką jest Tropheus Tanganika,wiedza,autorytet:)ale drodzy akwaryści nie ściemniajcie z tymi parametrami.Pozdrawiam fishfan amator."
-Z JEDNYM SIE ZGODZE a M A T O R

Autor surveyor
Użytkownik
#10 - Posted: 28 Lut 2009 11:26 
Koledzy takie pytanie
Powiedzmy ze dzisiaj podaje bakterie do filtra-(jak dlugo beda sie rozwijac
i zarazem zyc bez "karmienia"-interesuje mnie oczywiscie minimum)

Autor salmo70
Użytkownik
#11 - Posted: 28 Lut 2009 11:33 
Jeżeli masz takie stężenie w kranówie to proponuję uzupełniać wode w zbiorniku powoli przepuszczajac przez filtr napakowany zeolitem.

Zeolit odradzam,zmiękcza wodę.Robert.

Autor fishfan
Użytkownik
#12 - Posted: 28 Lut 2009 11:42 
Widzę że otworzyłem puszkę pandory.Nikomu nie radzę trzymać rybek w wodzie o odczynie 7.Chodziło mi raczej oto aby na siłę dążyć do parametrów idealnych bo jest to trudne do osiągnięcia.Woda w kranie wg.polskich norm powinna mieć odczyn obojętny jeśli macie taką wodę jaką macie to nic tylko się cieszyć.Ja w swoim akwarium mam ph w granicach 8 poprzez dadawanie sody,żwir koralowy,ale nie mam zamiaru wewalać jej ile wlezie aby osiągnąć idealne parametrya mam KH ok.10 stopni.Nie chcę panowie zawodowcy aby ktoś mnie żle zrozumiał.Myślę że jest to forum dla wszystkich a nie tylko dla osób z ,,dobrze ugruntowaną wiedzą".myśle że pan serveyor po przeczytaniu tego wyciągnie odpowiednie wnioski dla siebie z tych moich kocopołów i oto chodziło.Swoją drogą skąd ta wiedza że tropheusa trudno jest zabić złymi parametrami wody?

Autor salmo70
Użytkownik
#13 - Posted: 28 Lut 2009 11:43 
Jeszcze jedno.Amoniak wchłaniają niektóre rośliny np.Rogatek Sztywny.A co do powolnego przepuszczania przez filtr,to myślę,że wystarczy zwykłe złoże biologiczne.Pozdrawiam.Robert

Autor salmo70
Użytkownik
#14 - Posted: 28 Lut 2009 11:49 
.Nikomu nie radzę trzymać rybek w wodzie o odczynie 7.Chodziło mi raczej oto aby na siłę dążyć do parametrów idealnych bo jest to trudne do osiągnięcia.Woda w kranie wg.polskich norm powinna mieć odczyn obojętny jeśli macie taką wodę jaką macie to nic tylko się cieszyć.Ja w swoim akwarium mam ph w granicach 8 poprzez dadawanie sody,żwir koralowy,ale nie mam zamiaru wewalać jej ile wlezie aby osiągnąć idealne parametrya mam KH ok.10 stopni.

Swoim poprzednim postem mogłeś nieźle namieszać w głowach początkującym,a teraz trochę sam sobie przeczysz.Pozdrawiam.Robert.

Autor surveyor
Użytkownik
#15 - Posted: 28 Lut 2009 12:15 
W ramach wyjasnienia sytuacji
Moje doswiadcze z tymi rybami male ale nie 0 niedawno sprzedale moja kolonie z mysla zakupu mniej popularnej odmiany w ustabilzowanym zbiorniku parametry byly
PH -8.5
NH4-0 mg/l
No3-5mg/l
No2-0mg/l
KH-170
GH-240

-w moim przypadku polskie normy wody kranowej niesa przydatne
-koszta tropheusa jest o kilka punktow dalej
-dostepnosc tych ryb jest tragiczna(F0-0;F1-0;no moze sie uda "F99")
-"hodowcy"trzymaja je w Ph 7.8-8.5 wiec niemoge ich wpakowac do czegos tam
-jestem zmuszony do zakupu ryb 1-1.5cm(przyczyn niemam ochoty kolejny raz wypisywac)
-martwi mnie biologia
NH4-0.5 mg/l NH3-0.08mg/l sie wyprostoje po dodanu bakterii do filtra
jednak co z tymi slicznotkami jak dlugo sie utrzymaja w filtrze bez dokarmiania moze jak jeden gosciu sie zlituje(emigracja do Ozi)to mi sprzeda wszystkie mlode Bulu Point jakie ma dzieki czemu bede w stanie
stworzyc kolonie jesli jednak nie to poczekam jakies 5tygodni na Ikola
o ile wogole mi sprzedadza(niby zamowione)ale podobno jestem nieodpowiednim kupcem (czyli kupic rozmnozyc i sprzedac po swojej cenie a nie panow wladcow tego rynku)reasumujac "proszepana panu to moge sprzedac kolonie nawet 20szt samcow"
Wode musze przygotowac dobrze i szybko (wiedziec na jak dlugo biologia sie utrzyma zanim sie zmieniy w toksyczne bagno)nie mowiac o rybach to i koszta zakupu (od p.Marty to bym kupil kolonie F0 razy dwa)
Wiec bede wdzieczny za przemyslane rady

Autor fishfan
Użytkownik
#16 - Posted: 28 Lut 2009 12:48 

Autor bemben99
Użytkownik
#17 - Posted: 28 Lut 2009 12:49 
Nie chcę panowie zawodowcy aby ktoś mnie żle zrozumiał.

Ja też nie chcę, żeby cię ktoś żle zrozumiał ale z twojego poprzedniego posta jasno wynika, że nie ma co sobie zawracać głowy podnoszeniem niskiego ph bo ryby i tak się przyzwyczają. Dla kogoś kto dopiero szuka informacji jak opiekować się zbiornikiem z tanganiką jest to jednoznaczny sygnał, że cwaniaki na forum przesadzają i można sobie odpuścić takie pierdoły. Napewno nic dobrego z tego nie wyniknie.

salmo70

Zeolit odradzam,zmiękcza wodę.Robert.

Nie natrafiłem wczesniej na taką informację. Czy jesteś pewien, że zeolit zmiękcza wodę? Jaki jest tego mechanizm chemiczny? Ja stosuję u siebie zeolit jako dodatek do kontenera w jednym z filtrów wewnętrznych i ani ph ani twardości nie spadły w stosunku do kranówy nawet o pół stopnia.

Tomek

Autor surveyor
Użytkownik
#18 - Posted: 28 Lut 2009 13:04 
fishfan - Ladne zdjecia :)
Panowie mam 1 wnocy a jakos nieruszyla tak naprawde dysputa zwiazana z problemem np.dlugosci zycia zloza w moim baniaku
Niema potrzeby prowadzenia dyskusji na temat ph,kh,gh to nie problem

Autor bemben99
Użytkownik
#19 - Posted: 28 Lut 2009 13:16 
W wodzie masz pewne stężenia NH3 / NH4 jesli dodasz biostartera (bakterie) to pożywke dla nich już masz. Wystarczy na jakiś czas w zależności od ilości bakterii. Ja dodałbym biostarter i kiedy NH3 / NH4 spadnie do zera zacząłbym zarybianie. Zwykle dodawałem biostarter kilka dni przed zarybieniem i było OK, dokładniej nie jestem w stanie okreslić jak długo będą życ bakterie.

Tomek

Autor surveyor
Użytkownik
#20 - Posted: 28 Lut 2009 13:25 
Czy mozes sprecyzowac kilka dni -srednio przy moim stezeniu
NH4-0.5 mg/l NH3-0.08mg/l
Bio-starter "Nitro Back"-100ml na 200l zalecane przy nowym zbiorniku
I jeszcze jedno nieznosnie pytanie - CZ y starter dajeczie do zbiornika czy tez do filtra zewnetrznego?

Autor rambowskixx
Użytkownik
#21 - Posted: 28 Lut 2009 13:40 - Edytowany przez: rambowskixx 
Swoją drogą skąd ta wiedza że tropheusa trudno jest zabić złymi parametrami wody?

Między innymi stąd, że mam kontakt z wieloma fachowcami jak i niestety ciężko reformowalnymi amatorami. Według mnie ryba, która w skrajnie złych parametrach może przeżyć nawet pół roku jest rybą trudną do zabicia aczkolwiek nie polecam nikomu testowania tego we własnym zakresie i znęcania się nad zwierzętami. Dodatkowo piszesz, że nie jesteś zwolennikiem podtrzymywania czy naciągania parametrów na siłę więc zastanów się po co sam stosujesz takie metody we własnym baniaku w dodatku przy zastosowaniu sody.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor bemben99
Użytkownik
#22 - Posted: 28 Lut 2009 13:41 
Starter możesz zalać do zbiornika, nie ma to znaczenia, bakterie i tak nie odrazu osiądą w filtrze. Nie jestem w stanie dokładniej okreslić na jak długo wystarczy pożywki dla bakterii, tu trzebaby było szukać porady mikrobiologa.

Tomek

Autor surveyor
Użytkownik
#23 - Posted: 28 Lut 2009 13:49 
Mozesz mi wierzyc lub nie -tropheus przezyje dluzej niz pol roku w zlych parametrach -poszukaj na innych stronach "mam trop. juz caly rok rozmnazam je itd wiec moga spokojnie wytrzymac w nieco nizszych wartosciach ph-nawet 6.5 a ty pilnuj wlasnego nosa kolego "z pamietnika prawdziwego akfffarysty

Autor surveyor
Użytkownik
#24 - Posted: 28 Lut 2009 13:51 
Dziek za info Tomek
Pozdrowinka
Karol

Autor rambowskixx
Użytkownik
#25 - Posted: 28 Lut 2009 13:54 
Mozesz mi wierzyc lub nie -tropheus przezyje dluzej niz pol roku w zlych parametrach -poszukaj na innych stronach "mam trop. juz caly rok rozmnazam je itd wiec moga spokojnie wytrzymac w nieco nizszych wartosciach ph-nawet 6.5 a ty pilnuj wlasnego nosa kolego "

Skąd takie "kwiatki" Karolu znalazłeś mam nadzieję, że to nie jest jakaś wypowiedź z innego forum bo jak przeczytają to początkujący to wolę nie myśleć co będzie się działo a niestety ucierpią przy tym jak zawsze w tego typu sytuacjach zwierzęta.

Łukasz

Autor fishfan
Użytkownik
#26 - Posted: 28 Lut 2009 13:55 
Nikogo nie nazwałem cwaniakiem to po pierwsze chyba że uznam słowo amator za coś złego.Panowie amatorzy nie zrażajcie się hodujcie tropheusy to piękne ryby.Zeolit nie wpływa na odczyn ph ani też na kh pochłania jony amonowe jego działanie podobne jest do węgla aktywowanego którego trzeba po jakimś czasie wymienić.Przy dużych kosztach odłowu sprzedam żurek z filtra na utrzymanie bakterii przy życiu.Tylko nie wiem po ile gnojówka stoi:)

Autor surveyor
Użytkownik
#27 - Posted: 28 Lut 2009 13:59 
Spokojnie nie forum tylko tutejsze"trademe" takie Allegro
Po dluzszym czasie znudzilo mnie komentowanie,tego typu perelek-odpowiedzi slyszalem rozne "przyjechal jakis niewiadomo poco i poucza"
palce opadaja

Autor bemben99
Użytkownik
#28 - Posted: 28 Lut 2009 14:05 
Mozesz mi wierzyc lub nie -tropheus przezyje dluzej niz pol roku w zlych parametrach -poszukaj na innych stronach "mam trop. juz caly rok rozmnazam je itd wiec moga spokojnie wytrzymac w nieco nizszych wartosciach ph-nawet 6.5

No mimo wszystko nie polecam takich testów. Być może "mogą przeżyć" - to dobre określenie ale czy tylko o to chodzi? Dotyczy chyba też raczej pokoleń F99... jak sam to określiłeś, ale i one napewno nie czują się rewelacyjnie.

Tomek

Autor bemben99
Użytkownik
#29 - Posted: 28 Lut 2009 14:08 
No jesli to wypowiedż z czegoś w rodzaju allegro to wszystko jasne.

Tomek

Autor surveyor
Użytkownik
#30 - Posted: 28 Lut 2009 14:10 
"Przy dużych kosztach odłowu sprzedam żurek z filtra na utrzymanie bakterii przy życiu"-tak oczywiscie istnieje takie rozwiazanie -,jednak sterylizacja zbiornika miala na celu zniszczenie calej biolog. poczym zastartowanie na nowo z nowymi rybami idzie tu o mieszanie biolog.
Moglem uzyc wszystkiego po poprzedniej koloni,dac start z innego zbiornika itp.lecz to cale mieszanie jest niebezpieczne przy tak mlodych rybach.
Zastanawiam sie rowniez nad kotrowersyjnym posunieciem(zadny szanujacy sie wielbiciel tego nierobi)czyli razem z mlodymi zabrac sobie ze 300l wody ze zbiornika macezystego mlodych

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Restart zbiornika Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®