Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

piaseczek + kamień filtracyjny + świderki

Autor MarcinS
Użytkownik
#1 - Posted: 19 Mar 2009 12:43 
1. Czy mozna dla trophów dac piach o tak niskiej granulacji jak 0,1 (taka granulacje podaje mi sprzedawca po dopytaniu bo w aukcji tego nie ma). Myślałem poczatkowo co czyms 0,5-0,8 ..troche sie obawiam tego 0,1 bo to prawie pył i czy np filter zewnetrzn tego nie wciagnie ?

http://allegro.pl/show_item.php?item=576188782

2. Czy mozna w tandze miec okrzemki ..bo własciwie to (chyba) nie ten biotop a z drugiej strony dobra robote wykonaja ..?

3. Czy kamien napowietrzajacy (pompka + rurka + kamyczek na koncu) dobrze napowietrzy wode np w porównaniu z deszczownią filtru zewnetrznego ?

Autor rambowskixx
Użytkownik
#2 - Posted: 19 Mar 2009 13:14 - Edytowany przez: rambowskixx 
Ad. 1. W zasadzie można ale faktycznie przy tak drobnej granulacji mogą byc problemy np. z dostawaniem się go do filtrów i przez to szybszym zużywaniem elementów osprzętu. Przy takich granulacjach mogą byc również inne problemy chociażby z unoszeniem się najdrobniejszych jego elementów w toni.

Ad.2. Hmmm a to okrzemki się hoduje w typowo jakimś biotopie;-). Okrzemki pojawiają się zazwyczaj w każdym nowo urządzonym akwarium i po jakimś czasie szybko i bez ostrzeżenia po prostu znikają.

Ad.3. Do czego potrzebna Ci pompka i reszta osprzętu typu kostki napowietrzające skoro przy trofeusach i tak musisz miec przynajmniej filtr zewnętrzny o odpowiedniej wydajności oraz jakąś głowicę w środku, która np. napowietrzy odpowiednio zbiornik i usunie większe nieczystości(z wcześniejszych Twoich postów wywnioskowałem, że baniaczek będzie miał 375l?). Dodatkowo na końcówkę wylotu filtra zewnętrznego można założyc dyfuzor, który odpowiednio natleni lub ewentualnie wspomoże natlenienie akwarium.


Pozdrawiam
Łukasz

Autor MarcinS
Użytkownik
#3 - Posted: 19 Mar 2009 14:16 
ad 3 .. a nie mozna miec nadfiltracji na zewnetrznym filtrze i zamiast wewn glowicy to wlasnei kamyczek napowietrzajacy ?

Autor MarcinS
Użytkownik
#4 - Posted: 19 Mar 2009 14:18 - Edytowany przez: MarcinS 
dodatkow do ad 3 ta "głowica" to rozumiem innymi słowami filtr wewnetrzny ? czy tez może głowica rózni sie czyms od filtra wewn. ?

Autor MarcinS
Użytkownik
#5 - Posted: 19 Mar 2009 14:36 
ad 2 ;) myśle jedno pisze drugie ..chodziło o świderki ;) wiec pytanie powinno brzmieć

2. Czy mozna w tandze miec ŚWIDERKIi ..bo własciwie to (chyba) nie ten biotop a z drugiej strony dobra robote wykonuja ..?

Autor rambowskixx
Użytkownik
#6 - Posted: 19 Mar 2009 14:42 
ad 3 .. a nie mozna miec nadfiltracji na zewnetrznym filtrze i zamiast wewn glowicy to wlasnei kamyczek napowietrzajacy ?

Jaki filtr planujesz do tego akwarium??? Na każdy filtr zewnętrzny da się nałożyc dyfuzor na jego wąż wylotowy. Zaletą dyfuzorów jest rozdrabniane powietrza na drobne bąbelki co ułatwia jego przenikanie do środowiska wodnego.

dodatkow do ad 3 ta "głowica" to rozumiem innymi słowami filtr wewnetrzny ? czy tez może głowica rózni sie czyms od filtra wewn. ?

Filtr wewnętrzny to pojęcie dosyc obszerne. Proponuję skorzystac z opcji szukaj bo na tego typu tematy było już setki informacji na tym forum.

2. Czy mozna w tandze miec ŚWIDERKIi ..bo własciwie to (chyba) nie ten biotop a z drugiej strony dobra robote wykonuja ..?

Podejrzewam, że większośc z użytkowników tego forum ma w swoich akwariach świderki.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor MarcinS
Użytkownik
#7 - Posted: 19 Mar 2009 15:09 - Edytowany przez: MarcinS 
Jaki filtr planujesz do tego akwarium??? Na każdy filtr zewnętrzny da się nałożyc dyfuzor na jego wąż wylotowy. Zaletą dyfuzorów jest rozdrabniane powietrza na drobne bąbelki co ułatwia jego przenikanie do środowiska wodnego.

JBL e1500 ..własnei chciałem uniknac dyfuzora na wyjsciu rurki filtra zewn a chciałem napowietrzac przez kamien z pompki ...uznajac ze sam filtr zewn wystarczy do filtracji i wewn juz nie bedzie potrzebny

ale jak 3a to 3a i kupie filtr wew ktory bedzie i filtrowal i napowietrzał ;) ..btw co myslisz o jbl i60 jako wewn. ?

Autor pawelos
Użytkownik
#8 - Posted: 19 Mar 2009 15:41 
JBL e1500 ..własnei chciałem uniknac dyfuzora na wyjsciu rurki filtra zewn a chciałem napowietrzac przez kamien z pompki ...uznajac ze sam filtr zewn wystarczy do filtracji i wewn juz nie bedzie potrzebny

Kiedyś podobnie kombinowałem, ale ostatecznie skończyło się również na wewnętrznym. Na forum jest sporo dyskusji na ten temat...
Po pierwsze wewnętrzny filtr zapewni dobrą filtrację mechaniczną i odciąży w tej materii kubełek, po drugie nie sądzę, by wylot z kubła załatwił problem cyrkulacji wody w tak dużym zbiorniku, po trzecie wg wielu opinii napowietrzanie bąbelkami z kostki jest mało efektywne.

Ja bym nie ryzykował i zamontował wewnętrzny o dużej wydajności.

Autor MarcinS
Użytkownik
#9 - Posted: 20 Mar 2009 08:50 
moze to naiwne ale jak sprawdzic ile to jest duża wydajność na 375 l dla fitra wewnetrznego ..sa jakies zestawienia ?

bo np dla filtra zewn sprawa jest prosta wiadomo ile jest literkow w akwa i na filtrze tez pisze na ile jest literkow ..zakladamy pewna nadfiltracje bo wiadomo ze to co pisza to jedna a to co zycie to drugie .....ale te wewn filtry to zazwyczaj jak sa juz opisane pod jakie akwa to podaja jako zastsowanie do mniejszych zbiornikow i jak to wtedy przeliczyc ze niby do małego ale stosujemy w duzym jako pomoc :) dla zewn ....?

Autor rambowskixx
Użytkownik
#10 - Posted: 20 Mar 2009 09:57 
moze to naiwne ale jak sprawdzic ile to jest duża wydajność na 375 l dla fitra wewnetrznego ..sa jakies zestawienia ?

bo np dla filtra zewn sprawa jest prosta wiadomo ile jest literkow w akwa i na filtrze tez pisze na ile jest literkow


Na głowicach czy też tzw. filtrach wewnętrznych producent również podaje wydajnośc w litrach na godzinę. Tym, że producent podaje na filtrze zewnętrznym, iż jest on zalecany do 500 litrów radził bym się aż tak nie sugerowac. Wszystko zależy od wielu dodatkowych czynników jak zagęszczenie zbiornika czy rodzaj trzymanych w nim ryb. Tak dla przykładu u jednej osoby, która ma filtr o przepustowości 1500l/h w zbiorniku 500 litrowym to wystarczy aż nad to a u innej będzie za mało.
Myślę, że w Twoim przypadku filtr jbl e1500 plus jakas głowiczka z większą gąbką powinno załatwic sprawę.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor pawelos
Użytkownik
#11 - Posted: 20 Mar 2009 10:38 
Myślę, że w Twoim przypadku filtr jbl e1500 plus jakas głowiczka z większą gąbką powinno załatwic sprawę.

Dokładnie, też bym tak polecał.
Kwestia doboru filtra wewnętrznego to faktycznie kwestia indywidualnych doświadczeń.
Producenci podają wydajność wg sobie tylko znanych kryteriów i pewnie dotyczy to tylko wydajności złoża biologicznego. Zwróć uwagę jakie są duże zakresy na filtrach wewnętrznych.

Wg mnie podstawa to ruch wody, który gwarantuje ci natlenienie nie tylko przez wymianę na powierzchni, ale też przez cyrkulację dzięki czemu natleniona woda dochodzi wszędzie w zbiorniku.

1500l/h powinno być w sam raz do takiego zbiornika.

Autor MarcinS
Użytkownik
#12 - Posted: 20 Mar 2009 11:42 
Pawelos bo nie wiem czy dobrze zrozumialem ale jak głowica wewnetrzna ma 1500l/h ? mozesz podac przykład dostepnej na rynku ? bo np ten filterek wewn co ja pytałem JBL i60 ma 700l/h a aquaszut 750 ma tez 750l/h wiec twoje 1500 to jakis hardcore :) przy nich ...

a czy gabka musi byc na wierzchu ? czy moze byc jak w filtrach wewn. w opakowaniu plastikowym ?

Autor pawelos
Użytkownik
#13 - Posted: 20 Mar 2009 11:50 
Sorry za pochopną wypowiedź - nie znam modelu jbl e1500 - z numerka zakładałem, że ma 1500l/h. :(

Ja w podobnym zbiorniku stosowałem głowice od 1000-1500l/h - głównie Eheim Powerhead, np. 802: http://www.um-um.pl/product_info.php?products_id=1 58

Co ciekawe w opisie w tym sklepie stoi, że nadaje się do zbiorników do 280l :)

Być może mniejsza tez by dała radę, ale ja jestem bardzo zadowolony z ruchu wody, który daje pompa 1500l/h.

Wg mnie najlepiej stosować samą gąbkę bez opakowań - wtedy najłatwiej założyć na prawdę dużą, która zapewni dobrą wydajność.

Autor MarcinS
Użytkownik
#14 - Posted: 20 Mar 2009 13:25 - Edytowany przez: MarcinS 
ale dobrze myslales jbl e1500 ma 1500l/h (oczywiscie wg producenta) mi tylko chodzilo jaki wewn. ma byc mocny tzn czy drugie 1500l/h ?

to wtedy wew + zewn dadza 3000 l/h (teoretycznie) ..troche duzo wg mnie jak na 375 literkow ..beda wiry ;)

i inna sprawa to ta gabka bez opakowania to rozumiem ze zapewni napowietrzanie + ruch wody ale gdy bez opakowania to wszystko co zbierze to wpadnie do zbiornika przy jej wyjmowaniu do czyszczenia ...?

Autor MarcinS
Użytkownik
#15 - Posted: 20 Mar 2009 13:27 
a ten power head 802 z linka to jest chyab Hagen nie Eheim ?

Autor pawelos
Użytkownik
#16 - Posted: 20 Mar 2009 13:32 
1500l/h teoretycznej wydajności kubełka zmniejszy się drastycznie po uwzględnieniu wysokości słupa wody do wypchania oraz gdy filtr się trochę zapcha

Nie wiem jaka dokładnie wyjdzie ci z tego wydajność, ale z moich obserwacji wynika, że jeśli chodzi o ilość pompowanej wody, to wewnętrzna turbina kontra kubeł (o tej samej teoretycznej wydajności) to niebo i ziemia. Turbina zawsze robi kilka razy więcej ruchu w zbiorniku.

Co do gąbki, to nie przesadzajmy - troszkę "syfu" wpadnie do baniaka ale po 30minutach pracy filtra woda się wyklaruje. Nie sądzę, żeby to był jakiś problem.
Dodatkowa zaleta jest taka, że odkryta gąbka dużo efektywniej zbiera z wody zanieczyszczenia niż puszka z otworkami.

Autor pawelos
Użytkownik
#17 - Posted: 20 Mar 2009 14:12 
a ten power head 802 z linka to jest chyab Hagen nie Eheim ?

Tak :) pomyłka... są bardzo podobne do starych głowic Eheima z chyba nawet tym samym liczbowym oznaczeniem. AquaClear też robi niemal identyczne i też z numerem 802

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / piaseczek + kamień filtracyjny + świderki Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®