Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Świetlówki T5 w akwarium

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor rufus1
Użytkownik
#1 - Posted: 25 Sty 2006 23:50 
Witam!!!
Od pewnego czasu wymieniłem w swoim akwarium (eksperymentalnym z Kasangą) oświetlenie. Wcześniej miałem typowe, popularne wśród akwarystow świetlówki T8 obecnie mam typu T5. Zmiana oświetlenia podyktowana była wpuszczeniem do akwarium nowych ryb z odłowu. Wiedząc że moga być problemy na początku z pobieraniem pokarmu sztucznego dążyłem do zaglonienia akwarium. Po paru cennych wskazówkach i krótkim wprowadzeniu w temat przez Jacka Krawczyka zamontowałem świetlówki T5 (2x54 W Ocean White AM). Podzielę sie krótko wstępnymi spostrzeżeniami dotyczących tego oświetlenia w moim akwarium.
Światło tych świetlówek jest "spokojne" w odbiorze. Ogólnie powiem że świecą bardzo jasno, ale mimo to są przyjemne dla oka i dla ryb. Wnioskuję to po tym że ryby stały sie mniej płochliwe. Dają barwę o tem. 10000 K!!! Tego typu świetlówki daja bardzo przyjemne dla oka refleksy w akwarium (porównywalne do lamp HQI). Po zamontowaniu T5 ryby stały się bardziej ruchliwe, chętniej przystępowały do tarła i widać że zmiana oświetlenia im służy. Dodatkowe plusy zastosowanie T5 to koszty eksploatacji mniejsze (duża żywotność świetlówek, podniesiona intensywność światła), światło dociera do głębszych miejsc w akwarium. Takie sa przynajmnie moje pierwsze wnioski.
Czy może ktoś z Was uzywa takiś świetlowek? Jakie macie doświadczenia w tym temacie?
Pozdrawiam Leszek

Autor JacekK
Użytkownik
#2 - Posted: 26 Sty 2006 10:58 - Edytowany przez: JacekK 
dawno temu kiedys wpadla mi w raczki taka broszurka Dupli o widmach swiatla ...potem napotkalem gdzies w necie potwierdzenie tej broszurki ... zaczely sie poszukiwania ..HQI za duze refleksy i migotania ... pojawienie sie dwa lata temu T5 bylo idealnym rozwiazaniem....i sam producent zaleca do banika morskiego i zbiornikow afrykanskich !!!...
Zamowilem 1 zestaw gotowych lamp od zoozajaca/wysylka niemcy/../okolo 1600 zl/... przyjechaly rozpakowalem lampe 2x54w ..zainstalowalem ..zapalilem .///stopniowo od 2 h dziennie do 10///... jakiez bylo me zdziwienie po paru tygodniach kiedy zaobserwowalem ze ryby w tak silnym siwetle nie przejawiaja zadnego objawu stresu ..wrecz przeciwnie ... przestaly sie chowac a ich ubarwienia jakby troszke nabraly ostrosci...w miedzy czasie dalej dodatkowo zainstalowane bylo T8 ale nie byly siwecone i juz nigdy sie nie zapalily ....po jakims miesiacu zaczelem obserwowac bardzo duzy wzrost glonow ... od form zileono jasnych do ciemno szarych ..zauwazylem ze typ formy glonu jaki powstawal byl zalezny od podloza..inne glony rosly na dolomicie inne na tufie inne na tle strukturalnym a jeszcze inne na piaskowcach mimo ze oswietlenie docieralo wszedzie rowno.. najwieksza ilosc glonow pojawiala sie na gruzie koralowym/stara zywa skala /..to byl sygnal...
swiatlo plus dane mikroelementy stymuluja rozne formy glonu w zbiorniku..zaczelem eksperymenty z przewagami roznych mikroelementow plus oswietlenie T5..
duzo magnezu i wapnia piekne formy zielone
weglan sodu /soda/..formy brunatne i ciemnoszare
duze skladowe ilosci roznych mikroelemntow formy mieszane
wszystkie formy prefoerowane przez ryby .

co ciekawe nie pojawialy sie one na szybach czy otoczakach lub formach kamieni i zbitej strukturze.

na dzis mam wpelni kontrole nad ich wzrostem dobierajac odpowiednio dane skladniki do wody /i mowie tu o skladnikach bedacych w wodzie w tanganice z zachowaniem podstawowych proporcji/

A T5 mozna juz kupic calosc za 200zl .
Pozdrawiam

Autor kasanga
Użytkownik
#3 - Posted: 27 Sty 2006 22:50 
ZASTANAWIAM SIE NAD T5H0 o poprawionymo ddawaniu barw Ra>90
czy ktos uzywal tej swietlowki? temp barwowa6500K
i czym rozni sie od wyrobu aqua medic

Autor JacekK
Użytkownik
#4 - Posted: 28 Sty 2006 09:45 
nie polecam ...kolorek rodem z flory plus barwa wybarwiajaca... silne wywalanie glonow brunatnych.....
Pozdrawiam
6500k a 10 000K to roznica i barwa widma ... poczytaj o siwetlowkach aquamedica na ich stronach ..znajdziesz wyjasnienia

Autor JacekK
Użytkownik
#5 - Posted: 28 Sty 2006 12:07 
Widze ze temat pozostaje bez odzewu....wiec sie odezwe...tanganika ma takie polozenie ze jak przyswieci slonce to jego widma sa takie same jak na rafach koralowych !!!! Jak myslicie czy jest to czynnik ktory ma staly wplyw na to srodowisko ??? i nastepna sprawa jednym z czynnikow zewnetrznych uruchamijacych proces powstawania w organizmie witamin jest enegria sloneczna ...
Pozdrawiam

Autor kasanga
Użytkownik
#6 - Posted: 28 Sty 2006 12:58 
CZY T5 OCEAN WHITE 54W SZT 1 STARCZY NA OSWIETLENIE DO AKWA
O ROZM137\46\50?

Autor JacekK
Użytkownik
#7 - Posted: 28 Sty 2006 13:28 
T5 maja znacznie wieksza penetracje 10 000K niczym hqi ...wiec inaczej mowiac 54w z t5 ocean white robi dla oka zludzenie ze 100wat.
Pozdrawiam

Autor tomaszek
Użytkownik
#8 - Posted: 28 Sty 2006 17:26 
Mam pytanie czy do odpalenia świetlówki T5ocean wahtie 30w morze być statecznik zwykły czy musi być elektroniczny jeśli tak to jaki?
za odp. dzięki i przepraszam za morze banalne pytanie ale nie jestem zbyt zorjętowany w temacie

Autor kasanga
Użytkownik
#9 - Posted: 28 Sty 2006 22:00 
musi byc elektroniczny
nazwe znajdziesz w archiwum gdzie ten temat byl poruszany lub wlacz wyszukiwarke i wprowadz nazwe aqua medic tam powinienes dowiedziec sie szczegolow

Autor drozd
Użytkownik
#10 - Posted: 28 Sty 2006 22:31 
tomaszek,

http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=1&topic=209&page=0

tu było też o świetlówkach, też było o T5, poczytaj, poszukaj jeszcze w archiwum i jakby co pytaj... :-)

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 29 Sty 2006 00:33 
Witam !!!
Cały osprzęt, świetlówki i krótkie informacje dotyczące min. T5 sa na stronie sklepu internetowego AQVA - LIGHT (polski sklep) i proszę tego nie traktowac jako reklamy, tylko informacje praktyczną i pomocną w tym temacie.
Leszek

Autor Belgrano
Użytkownik
#12 - Posted: 31 Sty 2006 15:54 
Ja z powodzeniem stosuję T5 a mam ich 4szt. Faktycznie podobne są do HQI z tymi refleksami. Dają doiść jasne czysto białe światło. Dodatkowo ładnie wybarwiaja ryby i podkreślaja kolory.

Autor JacekK
Użytkownik
#13 - Posted: 3 Lut 2006 11:28 
jakiej masz mocy T5 ?
i jakiej wielkosci zbiornik?
i od kiedy je masz ?
jakie dokladnie typy swietlowek ?/firma-typ/
i co sie zmienilo od kiedy je zaczeles stosowac?
Pozdrawiam

Autor Mariusz_B
Użytkownik
#14 - Posted: 11 Lut 2006 20:07 
hmm wszystko to jest ciekawe
Prosiłbym tu o radę. Jeśli pozostałbym przy t8 (kilka praktycznych względów) jakie świetlówki polecanie ?? Zależałoby mi na tym zeby poza podkreśleniem kolorystyki kasangi również anubiasy czuły sie oka :)

pozdrówa mariusz

Autor Belgrano
Użytkownik
#15 - Posted: 12 Lut 2006 13:05 
jakiej masz mocy T5 ?
i jakiej wielkosci zbiornik?
i od kiedy je masz ?
jakie dokladnie typy swietlowek ?/firma-typ/
i co sie zmienilo od kiedy je zaczeles stosowac?


mam 2x39W Philips 865 dane 2 na przód akwarium, lepiej wybarwiaja i daja lepsze swiatło-mocniejsze. 2x39W Osram 860 dane z tyłu ale wzdłuż akwarium. Światło jest białe z lekkim odcieniem fioletu-refleksami podobnymi do HQI, zwłaszcza jak woda faluje. Światło jest jasne. Świecą nad akwarium 600L przy wysokosci 60cm i długości 200. Dodatkowo mam 2 żarówki energooszczedne o kolorze żółtym. Przy tym świetle jest widoczna róznica w ubarwieniu ryb!! Mocniejsze kolory, lepszy kontrast, rosliny lepiej rosna.

Autor pukownikm
Użytkownik
#16 - Posted: 14 Lut 2006 00:01 
Witam !

Pytanie do JackaK - jaki masz zbiornik (wymiary)? Jak długo użytkujesz T5 ?
Ja posiadam zbiornik długości 150 cm o poj. 375 l, który oświetlam za pomocą OSRAM FLUORA 2x18 W. Dotychczas wydawało mi się wszystko OK. Czytając jaką mocą dysponują Wasze świetlówki to mi się włosy jeżyły na głowie. Ale .... może macie rację ?
Co zyskam zmieniając oświetlenie na T5 ?

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 14 Lut 2006 06:57 
Jacek jest na urlopie odpowie w przyszłym tygodniu na pytania.

Marta

Autor kris
Użytkownik
#18 - Posted: 14 Lut 2006 16:41 
osram fluora daje zielonkawe swiatlo - oczywiscie kwestia gustu - ale w polaczeniu z zoltymi rybami daje im zgnily zielonkawy

Autor pukownikm
Użytkownik
#19 - Posted: 14 Lut 2006 20:23 
Niestety nie mogę sięzgodzić. Fluora daje raczej światło lekko niebieskawe. Moje BEMBY i IKOLE raczej nie wyglądają na zgniłozielonkawe ! Poza tym raczej nie chodzi o FLUORĘ tylko o zalety T5 .

Pozdrawiam Maciej

Autor kris
Użytkownik
#20 - Posted: 14 Lut 2006 21:04 
jezeli wodmowo OSRAM to to samo co Philips Flora to tutaj masz http://saurama.aqua-web.org/
jakies porownanie ale jak juz mowilem wg mnie to kwesta gustu

Autor danlack
Użytkownik
#21 - Posted: 14 Lut 2006 21:09 
Swietlowki T5 Aquamedic Ocean White - maja najbardziej zblizone widmo do naturalnego swiatla tanganikanskiego. Mozna poszukac w archiwum na haslo Ocean White

A tu post Jacka w tej sprawie.

http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=1&topic=175&page=0#4

Autor pukownikm
Użytkownik
#22 - Posted: 14 Lut 2006 21:42 
Dzięki Danlack !

Nie czytałem tego wcześniej.

Autor quentin
Użytkownik
#23 - Posted: 14 Lut 2006 22:55 
w moim baniaku mam 4 świetlówki 18 W osram flora i walkę z glonami ,okrzemki,zielenice poradzono mi abym doswietlił baniaczek może zachamuje rozwój i doświetliłem philips tld 38W/840 na przednią częś .Bemby z szarych zrobiły się czarne jak smoła a pasy z mało widocznych na soczyście pomarańczowe to ryby z innej bajki.15 zł a jaki bajer.

Autor pukownikm
Użytkownik
#24 - Posted: 14 Lut 2006 23:33 
Witaj quentin !

Nie wiem czy to co piszesz może być popularne :-P !
Zwykły Philips a cieszy ! I jak się ma jego cena do wyśrubowanych do granic możliwości cen tzw. świetl. akwarystycznych !!!

Pozdrawiam

SIEMANO SERWUS W ....

Maciej

Autor danlack
Użytkownik
#25 - Posted: 15 Lut 2006 01:07 
Swietlowki aquamedica to nie rekord swiata cenowy - wg mnie sa to jedne z najtanszych, tanzsze od takich firm jak Arcadia czy jej podobnych i nie mowimy tutaj wylacznie o wizualnych efektach, ale o probie odtworzenia biotopu - Ocean White to w 97% tanganikanskie swiatlo - sam mam philipsy ale przesiadam sie na AM OW, a co tam niech "moje dzikusy" maja jak w domu.

Poza tym 840 philipsa to barwa swiatla 4000K a AM OW to 10000K - taka drobna roznica na poczatek

Ponadto nie mieszajmy jablek z ziemniakami TLD 38W/840 to jest T8 a nie T5, tak wiec off topic.

39W 840 T5 philipsa to koszt 30 pln, osram podobnie, a aquamedic 35 zl - to drogo za akwarystyczna swietlowke ? wiec gdzie ta taniosc zwyklych swietlowek domowo-biurowych.

Pamietajmy, ze nie wszystko co nas cieszy to cieszy rowniez naszych ulubiencow.

Autor Belgrano
Użytkownik
#26 - Posted: 15 Lut 2006 08:45 
jezeli wodmowo OSRAM to to samo co Philips Flora to tutaj masz http://saurama.aqua-web.org/
jakies porownanie ale jak juz mowilem wg mnie to kwesta gustu


Dla mnie widoczna jest różnica między Osram a Philips na kożyść ostatniego. Philips ma bardziej białawe światło od Osram.

Autor pukownikm
Użytkownik
#27 - Posted: 15 Lut 2006 08:51 
Chodziło mi raczej o porównanie cen T8 takich jak quentina z T8 typowo akwarystycznymi, które kosztują po 100 zł a może nawet lepiej.

Maciej

Autor rufus1
Użytkownik
#28 - Posted: 15 Lut 2006 13:09 
Witam!!!
Ja w swoim "eksperymentalnym" zbiorniku z T5 mam 2x 54 W Aqua Medica Ocean White. Zmieniajac światło z T8 nie patrzyłem na "bajerowanie" akwarium tylko na walory"techniczne" tych świetlowek. Zmian podyktowana byla wpuszczeniem Petrochromisów do akwarium i zwiększeniu wzrostu glonów. Widze że to światło słuzy rybom: są mniej płochliwe, kasangi ruszyły do "akcji", akwarium jest dość jasno oświetlone czyli ryby mozna podziwiać w każdym miejscu w akwarium (opócz np. szczelin). Tylko jestem nieco zasmucony bo narazie nie chca mi glony rosnąć ;-), ale moze to sie zmieni, liczę na to. Jeżeli chodzi o "+" to zmniejszenie poboru energii, wiecej światła niz w przypadku innych "rur", dłuższa żywotnośc świetlówek. Minusem jest tylko to że trzeba wymienic całą instalacje elektryczną.
Leszek

Autor danlack
Użytkownik
#29 - Posted: 15 Lut 2006 13:15 
Leszek,
Ale jak porownasz ceny swietlowek T5 AM z innymi akwarystycznymi T8, to inwestycja w elektornike zwroci sie za jakis czas, ale co by nie bylo trzeba zainwestowac :-(

Autor rufus1
Użytkownik
#30 - Posted: 15 Lut 2006 13:37 
Jeżeli chodzi o porównywanie cen świetlówek AM do innych to sa podobne, a nawet bym powiedział że jakby spojrzeć nieco inaczej (np. moc świetłowki) tańsze. Ja za swoje zapłaciłem w sklepie internetowym chyba ok. 37 zł za sztukę (54 W, długość 115 cm, Ocean White), gdzie np. Hagen Power Glo 40W kosztuje ok. 65-70 zł (takich świetłowek min. wcześniej używałem) . Nalezy pamietać, kiedy kupujemy przez internet swietlówki, o ich przesyłce (opakowanie). Wiem że nie wszystkie sklepy przykładaja do tego wagę. Ja kupowałem w AQVA Light i wszystko było w porządku.
Leszek

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Świetlówki T5 w akwarium Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®