Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

start akwa

Strona  Strona 3 of 9:  « Previous  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Next »  
Autor starszny_dran
Użytkownik
#61 - Posted: 16 Maj 2011 23:12 
Witam,

śledzę wątek od dawna, a wczoraj zalałem moje małe akwarium wodą,

wątek, bardzo pomocny

pozdrawiam
wszystkich
Tomek

Autor admin
Admin
#62 - Posted: 17 Maj 2011 06:07 
starszny_dran

ufff jaki nick...

a może napisz coś więcej o zbiorniku i planach?

Marta

Autor starszny_dran
Użytkownik
#63 - Posted: 17 Maj 2011 07:37 
taaa, nick jak nick

mały zbiornik dł. 52 wys 50 szer 32

Filtracja: Eheim 2034 Ecco pro 200 - zewnętrzny
z wkładami: Ehaim substrat pro i Grys koralowy
deszczownica
Grzanie: Jager 75W

Skały dolomitowe + piasek, 10 muszli winniczka
Kilka roślin

Parametry startowe wody z niedzieli:

pH: 7,6
kH 15
gH 15

NH4, NO3, NO2 - 0
temp. 26st C

Planuję, w zasadzie zdecydowałem się na parkę Księżniczek Pięknych
może trochę mały zbiornik ... ale ... zobaczymy, rybek jeszcze nie mam akwarium świeże .... zobaczymy

pozdrawiam

Autor admin
Admin
#64 - Posted: 17 Maj 2011 08:38 
Nie polecam Ci do tak małego zbiornika księżniczek. Pomyśl raczej nad innymi rybami.

Marta

Autor askott
Użytkownik
#65 - Posted: 17 Maj 2011 16:34 
Planuję, w zasadzie zdecydowałem się na parkę Księżniczek Pięknych

Plany są po, żeby je zmieniać i planować na nowo ;) Posłuchaj Marty - wie co mówi. Parę ryb to będziesz miał tylko przez krótki czas, a potem całą hordę maluchów w różnym wieku i zrobi się zupa rybna.

Poza tym ja bez zastanowienia decydowałabym się na muszlowce. Cudowne ryby, można się gapić w akwarium godzinami, cały czas coś się dzieje. A maluchów też się dochowasz. Polecam z całego serca, nie będziesz żałował. Ja mam multiki, A. compressiceps shell, T. vittatus shell. Są świetne! Multiki choć nie powalają kolorami są moimi ukochanymi rybciami. Kopią, kopią i kopią ..... ;)

wątek, bardzo pomocny

Zgadzam się. Jeszcze przed moimi "przygodami" wątek zawierał ogrom praktycznych informacji. Generalnie całe forum to kopalnia wiedzy :) Tylko czerpać garściami...

Pozdrawiam,
Joanna

Autor starszny_dran
Użytkownik
#66 - Posted: 17 Maj 2011 17:26 
W zasadzie palny to plany, zobaczymy

dziś:
pH - 8,5
NH3/NH4 dla pH 8,5 - 10
No2 - 0
No3 - 0,5

pozdrawiam

Autor askott
Użytkownik
#67 - Posted: 17 Maj 2011 20:42 
Dziś:

NO3 - 25-50 mg/l (bliżej 25)
NO2 - 0,3 mg/l
NH4 - 0 mg/l

Coraz bliżej rybcie :)

Pozdrawiam,
Joanna

Autor askott
Użytkownik
#68 - Posted: 19 Maj 2011 18:30 
No to finał :)

NH4 - 0 mg/l
NO2 < 0,1 mg/l
NO3 - ok 25-30 mg/l

Podsumowując - miesiąc to minimum, nawet przy zaszczepieniu nowego akwarium materiałem z dojrzałego filtra.

Nareszcie!!! :)))))

Pozdrawiam,
Joanna

Autor starszny_dran
Użytkownik
#69 - Posted: 19 Maj 2011 18:37 
Podsumowując - miesiąc to minimum, nawet przy zaszczepieniu nowego akwarium materiałem z dojrzałego filtra.

No to sobie trochę poczekam, u mnie bez zmian ... ani drgnęło od poniedziałku



;)

pozdrawiam

Autor michal1313
Użytkownik
#70 - Posted: 20 Maj 2011 08:40 
askottNO2 < 0,1 mg/l to dużo chodziło Ci chyba o 0,01

michał

Autor askott
Użytkownik
#71 - Posted: 20 Maj 2011 17:48 
NO2 < 0,1 mg/l to dużo chodziło Ci chyba o 0,01

W zależności od producenta testu, najniższa wartość jest różnie określana. U Sery najbledszy kolor, czyli odpowiadający wg nich brakowi NO2 określany jest <0,3 mg/l. Tym testem posługiwałam się cały czas. Teraz kupiłam JBL i oni mają dużo mniejszy rozrzut pomiędzy wartościami (większe zróżnicowanie kolorów - jest dokładniejszy) i najjaśniejszy kolor odpowiada rzeczywiście wartości <0,01 mg/l.
Byłam wczoraj okropnie zmęczona i chyba zmiksowałam obie wartości ;)

Pozdrawiam,
Joanna

Autor starszny_dran
Użytkownik
#72 - Posted: 23 Maj 2011 18:01 
Witam,

dane z dzisiaj
NH3/NH4 - 5
NO2 - 10 (max na skali)
NO3 - 40

zauważyłem, że cały proces z produkcją bakterii jest odrobinę szybszy niż u Joanny(askott) - dziś jest ósmy dzień od zalania

mam pytanie czy odparowującą wodę uzupełniać ?


pozdrawiam
Tomek

Autor askott
Użytkownik
#73 - Posted: 23 Maj 2011 18:08 
Witaj,

zauważyłem, że cały proces z produkcją bakterii jest odrobinę szybszy niż u Joanny(askott)

Może w małym akwarium potrzeba mniejszej ilości bakterii? U mnie miały większe rozcieńczenie ;) Pozazdrościć tempa rozruchu cyklu ;))) Ciekawa jestem, czy też tak szybko spadnie Ci poziom NO2 i akwarium dojrzeje.

mam pytanie czy odparowującą wodę uzupełniać ?

Na mój gust nie powinno to w żaden sposób zaszkodzić. Przecież nie wyparowały Ci na pewno hektolitry (choć było ciepło) ;)

Pozdrawiam,
Joanna

Autor sander
Użytkownik
#74 - Posted: 23 Maj 2011 22:08 
Marto, warto podwiesić ten topic, tak aby każdy wiedział jak ma zacząć przygotowanie akwarium do wpuszczenia ryb. Każdy nowy użytkownik będzie mógł także opisać przebieg dojrzewania jaki obserwuje u siebie. To zaoszczędzi wszystkim wiele niepotrzebnych powtórzeń i zaśmiecania forum.

Autor starszny_dran
Użytkownik
#75 - Posted: 29 Maj 2011 09:18 
Witam,

dziś mija 14 dzień od zalania
parametry:
NH3- 0
NO2- >10
NO3- > 130 (ale tu chyba raczej wykrywany jest NO2)

i tak już od 5 dni ...

dodatkowo 5 dni temu pojawił mi się w zbiorniku jakiś pył (wata tego nie przefiltrowała)

a na szybach pełzają małe (2-3mm) białe jakby robaczki (i jest ich coraz więcej

pozdrawiam

Tomek

Autor starszny_dran
Użytkownik
#76 - Posted: 1 Cze 2011 07:43 
Witam,

staję się niecierpliwy
NH3- 0
NO2- >10 (ponad max)
NO3 nie mierzyłem (bo to bez sensu)

NO2 w teście ma kolor przejrzałej wiśni ... dużo ponad skalę

i tak się zastanawiam

Bakteryjki się nie wyrabiają?

Chyba już powinno słabnąć nasilenie NO2 ?

;)

Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#77 - Posted: 1 Cze 2011 08:20 
Powinno? Czy dodawałeś coś na start? Ile to dni minęło?

Marta

Autor starszny_dran
Użytkownik
#78 - Posted: 1 Cze 2011 08:33 
Powinno?

No raczej tak 7 dni z tak wysokim poziomem

Czy dodawałeś coś na start?

preparat startowy z Tropikala

Ile to dni minęło?

18 od zalania


tylko rogatek rośnie jak szalony :)

pozdrawiam
Tomek

Autor sander
Użytkownik
#79 - Posted: 1 Cze 2011 11:05 
Teraz podmień 30% wody. Jak widzisz akwarium nie dojrzewa tak szybko jak byśmy chcieli :-). Bakterie dadzą radę tylko potrzebują jeszcze więcej czasu. Dobrze napowietrzaj wodę.

Autor starszny_dran
Użytkownik
#80 - Posted: 1 Cze 2011 13:43 
Teraz podmień 30% wody.

Podmiana wody usunie cześć NO2?

ok. Zrobię tak
Jak widzisz akwarium nie dojrzewa tak szybko jak byśmy chcieli :-).

Nie pali mi się, ale nerw lekki chwycił , że coś przeskrobałem.

(moje rybki mają się dobrze w akwa w Tropheusie :) )

Dobrze napowietrzaj wodę.

wrzuciłem w dodatkowy filtr wewnętrzny mechaniczny z napowietrzaniem

Autor starszny_dran
Użytkownik
#81 - Posted: 1 Cze 2011 21:09 
podmieniłem wodę ... i NO2 .... jeszcze bardziej czarne niż granatowe ...

dobra niech się kisi dalej ...

Autor sander
Użytkownik
#82 - Posted: 2 Cze 2011 09:12 
Jeszcze podmień 30%. Musi się kisić dalej gdyż taka już naturalna kolej rzeczy.

Autor starszny_dran
Użytkownik
#83 - Posted: 2 Cze 2011 09:30 
Jeszcze podmień 30%.


Podmienić do widocznego spadku stężenia NO2?

Musi się kisić dalej gdyż taka już naturalna kolej rzeczy.

Będzie, będzie!

Autor sander
Użytkownik
#84 - Posted: 2 Cze 2011 11:38 
Na razie podmień 30% i za dzień lub dwa napisz jaki wynik pokazuje test. Czasem trzeba tylko nieco rozrzedzić substrat aby nie był zbyt toksyczny (pisaliśmy o tym wyżej). Uruchamiałem systemy gdzie wysoki poziom NO2 utrzymywał się znacznie dłużej niż w twoim akwarium więc to nie jest specjalny wyjątek. Cierpliwość wynagrodzi twoją pauzę z nawiązką.

Autor starszny_dran
Użytkownik
#85 - Posted: 4 Cze 2011 07:38 
i za dzień lub dwa napisz jaki wynik pokazuje test

dziś
NO2 to jakieś 1,5-5 kolor wyraźnie czerwonawy i dość długo się zabarwiał

nie tak jak przez ostatni tydzień, gdzie już po 1 kropli odczynnika była przejrzała wiśnia ...

NH3 -0
NO3 - 40 ? taki sam kolor jak NO2

pozdro

Autor starszny_dran
Użytkownik
#86 - Posted: 5 Cze 2011 08:16 - Edytowany przez: starszny_dran 
Podsumowując moje zmagania ze startem akwarium 83L.....

Kiedy, na święta B.N. 2010, moja żona wspomniała, że dobrze by było we wnęce zabudować akwarium wziąłem to za niezły dowcip …
Przecież ja nigdy w życiu, no prawie nigdy, przez rok w wieku podstawowo-szkolnym miałem kawałek baniaka w którym gupiki się kąpały … ale to tak stare czasy …. co za pomysł ?

Ale w marcu, koniec końców, zamówiłem szafkę pod zbiornik, zabudowując, wcześniej wspomnianą wnękę
od tego momentu zaczął się ciągłe łamanie głowy nad wielkością zbiornika: przecież wnęka ma tylko 56cm szerokości i 32 głębokości … do góry mogę iść ile się da …

Zakończyło się na baniaku 52x32x50 cóż trochę nietypowym, kilka centymetrów zostawiłem na pokrywę i ewentualne rurki i przewody.

Osprzęt za namową szwagra:
kubełek Eheim 2034 Ecco pro 200
Grzałka Jagger 75W ….
w zasadzie byłem zadowolony … kurczę przymierzam się do akwarium ….

Upss tu pojawił się następny problem … jakie rybki będą w nim pływały …. zaczęły się poszukiwania w białostockich sklepach akwariowych, internecie u kolegów i szwagrów w akwariach …. i nic … nic mi nie pasowało …

Zamówiłem więc baniak w sklepie internetowym, porażka, jak się okazało 14 dni na dostawę, którymi się chwalili to tylko przykrywka... cena też do najtańszych nie należała … no cóż … raz się taki błąd popełnia.

Pokrywa zamówiona na wymiar w Rybarium jak zresztą i cały pozostały osprzęt oprócz baniaka. Pokrywa przyszła o 2 cm za krótka, ale bardzo szybko została dosłana z poprawnymi wymiarami (plus dla obsługi sklepu).

Ktoś ze znajomych wspomniał o biotopach … więc zapodałem dla pana Google pytanie o biotopy w akwariach i trafiłem na multum różnych różności ... ale najbardziej pasowały mi surowe warunki jakie przedstawiał biotop Tanganicki … po tygodniu zapadła decyzja, moja decyzja, będzie Tanganika …ale w 83 L?

Przecież tu można hodować tylko dwie rybki … nie …. raczej nie … po długich namysłach doszukałem się ładnej parki:
Neolaprologus Pulcher "Komakonde Daffodi" Księżniczka Piękna

poczytałem sobie o tej rybie prawie zarezerwowałem, pomyślałem da sobie radę w moim baniaczku.

Dobra rybę już mam, teraz wystrój, kurcze znów kłopot co tam wrzucić? Kamienie to i owszem tylko skąd je mam wziąć ?
Zacząłem szukać. A, że pochodzę z okolic Dąbrowy Białostockiej a tam, zamiast ziemniaków na polach kamienie rosną i wszędzie dookoła przy drogach pełno kruszni poszedłem powybierać coś sobie ….

Uzbierałem z 30 kg po przesiewie zostawiłem z 3 kg. Mało!

Znów do pomocnego internetu zwróciłem się o pomoc i znalazłem 2 km obok siebie skład kruszywa … Łupki Dolomitowe w cenie 60gr za kilogram, otoczaki odrobinę droższe.
Wyczyściłem zakup szczotką drucianą i wygotowałem, żona mnie wyśmiała … powiedziała, że akwarium to i owszem chciała ale nie sądziła, że tyle czasu to zajmie.

Po długich oczekiwaniach na baniak zamówiłem drugi u Białostockiego szklarza na Słonecznym Stoku, szybko tanio i poprawnie.
Czas rozpocząć zalewanie.... i tu właśnie rozpoczęła się moja znajomość z Forum: http://forum.tropheus.com.pl/


Tu rozwiały się moje zapędy na Księżniczki … zostałem wyprowadzony z błędu jaki chciałem popełnić... tak czy inaczej będą inne ryby .. jak dojrzeje akwarium, oczywiście zakupione w Tropheus.com.pl

Szybko zakupiłem grys koralowy na podmianę w zamian za Eheim Mech, Ehaim Substrat Pro pozostawiłem.
Cały wkład zalałem BactoActiv z Tropicala. oczywiście w ilości zgodnie z instrukcją.

Rozpoczęła się faza montażu rurek i przewodów. I tu pojawiło się pierwsze rozczarowanie. Po zamontowaniu rurek deszczownicy i zasysania nie dało się położyć pokrywy. W ruch, z bólem serca, poszła piła do metalu, robiąc miejsce w boku pokrywy na rurki.

Kiedy zakończyłem, zabawę z modelingiem, kamieniami, piaskiem, styropianem, zalałem zbiornik.
Parametry po zalaniu:
pH: 7,6
kH 15
gH 15

NH4, NO3, NO2 - 0
temp. ustawiona: 26st C i tak to wyglądało:

Resztę w zasadzie już znacie z wcześniejszych wpisów na forum. Opiszę tylko moje przemyślenia.
Pierwszego dnia tj. 15.05.2011 oprócz bakterii zaszczepionych bezpośrednio do filtra , trafiła też odrobina do baniak do tego trochę moczniku, tu akurat pomocna okazała się moja żona, która to w zakamarkach apteki ma nie takie wynalazki. Czekanie i czytanie forum...
Postanowiłem namieszać i zakupiłem, dwie roślinki: Rogatka Sztywnego (Ceratophyllum demersum L ) oraz coś … czego do tej pory nie rozszyfrowałem. Prawdopodobnie któraś z odmian zwartki.
Tak to wyglądało:

Jak widać woda jest dość mętna, i taki stan trwał do trzeciego dnia, kiedy to woda zrobiła się klarowna.
W następnych dniach, dałem spokój akwarium i czekałem, po 9 dniach na dolomitach pojawiły się okrzemki a wraz z nimi białe małe robaczki, wielkości 2-3 mm, których pełno było wszędzie, na szybach w toni …. woda była tak jakby zakropiona białym osadem.
Jednocześnie nastąpił spadek parametrów wody pH, które po 2 dniach wynosiło 8.5 spadło po 9 dniach do 7.5, tak samo poleciała w dół twardość wody. Pomiary w 9 dniu dały wynik GH 15 KH 12.

Pomimo dokładnego mycia i czyszczenia roślinek, po 2 dniach pojawiały się mikro ślimaczki których było z każdym dniem więcej, wyłapywałem co się da, po pewnym czasie się poddałem. Teraz są trochę większe ale jakby mniej.

Od trzeciego dnia powoli rosło stężenie NH3 kiedy to w 9 dniu nastąpiło największe jego stężenie 5mg/L, następnego dnia zaczęło już spadać.
Pomiary NO3 wynosiły stale 5mg/L w 9 dniu skoczyły do 40 ale to prawdopodobnie za sprawą NO2, które od 6 dnia cały czas pięło się do góry aby, o zgrozo, w 9 dniu osiągnąć max na skali i tak trwało do 20 dnia w którym to z pomiaru wyszło 5mg/L.

16 dnia zamontowałem dodatkowy filtr wewnętrzny AQUAEL Turbofiltet 350, z którego wywaliłem zeolit i uzupełniłem Eheim Mech. A co ma się marnować? Na ssaniu gąbka. Od tej pory działa jako dodatkowy filtr mechaniczny z napowietrzaniem.
Po dwóch tygodniach zbiornik wyglądał tak:

Jak widać, okrzemki oraz rogatek mają się bardzo dobrze, na 3 dni dałem na zasysaniu watę, próbując odfiltrować pływający osad.

Do tej pory nie wspomniałem o muszlach winniczka, część została upolowana, cześć znaleziona pusta na łące ale większość zakupiona w calach konsumpcji w miejscowym hipermarkecie.
Cały czas nie dawała mi spokoju myśl, że mam zbyt wysoki poziom NO2. Badając wodę test Zoolek;a barwił się na przejrzałą wiśnię albo super mocny sok buraczkowy ….
Nie powiem, miałem małego stresa, że dzieje się coś czego nie doczytałem, ale tak to jest z całkowitym amatorem, który zabiera się za coś czego nie robił do tej pory.

Osiemnastego dnia za namową Sandera podmieniłem 30% wody, następnego dnia również 30 %. Po podmianach nie zaważyłem spadku NO2.

Widoczne obniżenie stężenia azotynów nastąpiło 20dnia a potem w ciągu jednej doby opadło do zera.
W momencie kiedy to piszę z pomiarów mi wychodzi:
NH3 - 0
NO2 - 0
NO3 – 40
temp. 26.5 st. C
pH 8
gH 13
kH15

Przebieg cyklu na wykresie:



Jak to się mówi Cykl azotowy został zamknięty.

Mam nadzieję, że post, choć trochę obszerny, może nie pisany językiem naukowym, ale opisujący w skrócie zmagania ze startem małego akwarium, pomoże lub rozwieje kilka niejasności dla przyszłych użytkowników nowych akwariów.

Dzięki za pomoc i uspokojenie nerwów, zakładanie następnego będzie na pewno dużo spokojniejsze.

Pozdrawiam
Tomek

Autor janas1970
Użytkownik
#87 - Posted: 5 Cze 2011 09:35 
Tomek ale u Ciebie cykl się jeszcze nie zamknął.Ciągle NO3 masz 0

Krzysiek

Autor starszny_dran
Użytkownik
#88 - Posted: 5 Cze 2011 09:48 
Tomek ale u Ciebie cykl się jeszcze nie zamknął.Ciągle NO3 masz 0

:))

zaktualizowałem

:))

Autor admin
Admin
#89 - Posted: 5 Cze 2011 17:41 
starszny_dran

Bardzo fajny opis. Nic tylko wpuszczać ryby:)

Marta

Autor uno
Użytkownik
#90 - Posted: 16 Cze 2011 22:33 
sander pisałeś wcześniej o saletrze amonowej - czy taka ze sklepu ogrodniczego jest dobra??

Strona  Strona 3 of 9:  « Previous  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / start akwa Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®