Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

start akwa

Strona  Strona 5 of 9:  « Previous  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Next »  
Autor askott
Użytkownik
#121 - Posted: 16 Paź 2011 21:33 
boję się, że do soboty bakterie padną jak nie będą miały co jeść

Eee, nie sądzę, żeby to było realne. Bakterie to niezwykle wytrzymałe bestie ;) Ale jeśli masz obawy dodaj troszkę rybiego jedzenia np. odrobinkę płatków. Tylko nie za dużo, żeby z drugiej strony nie zabrudzić wody. I czekaj spokojnie :) W przeddzień wpuszczenia ryb zrób małą podmianę, żeby "odświeżyć" wodę, sprawdź na wszelki wypadek parametry i już.

Zrelaksuj się, a za 6 dni o tej porze będziesz szczęśliwą posiadaczką stada trofciowego ;)))

Pozdrawiam,
Joanna

Autor sander
Użytkownik
#122 - Posted: 17 Paź 2011 21:01 
Cześć dziewczyny

Pomysł z odrobiną płatków jest jak najbardziej OK.

Autor grazyna
Użytkownik
#123 - Posted: 17 Paź 2011 21:56 
dziś wyniki praktycznie bez zmian, tylko NO3 chyba trochę zmalało, do: ~20 mg/l, a może mniej

dzisiaj dodałam odrobinę saletry (na czubek łyżeczki), potem ewentualnie dodam płatki, muszę przeczekać do soboty

Autor grazyna
Użytkownik
#124 - Posted: 18 Paź 2011 21:46 
Po dodaniu saletry azotyny i azotany wzrosły, natomiast amoniak jest na najniższym poziomie, to chyba dobry znak. Sądzę, że do jutra azotyn zostanie "zjedzony" :):)

Potem dokarmię bakterie jakimiś płatkami, oczywiście tylko "odrobiną", co prawda nie wiem ile to jest ? rozumiem, że szczyptą płatków

Pozdrawiam
Grażyna

Autor admin
Admin
#125 - Posted: 19 Paź 2011 07:44 
Wg mnie nic nie dodawaj już tylko pokarm. Bakterie już ruszyły, więc dodatek saletry na tym etapie nie jest już konieczny - oczywiście moim zdaniem.

Marta

Autor grazyna
Użytkownik
#126 - Posted: 19 Paź 2011 17:22 
Nie będę już nic dodawać, zaraz zrobię testy i ewentualnie dodam trochę pokarmu, jak nie dziś to jutro, usunę część tych nitkowatych "chyba glonów" z mojego tła, a w piątek podmienię trochę wody, wyczyszczę gąbki w prefiltrach i z filtra wewnętrznego (z tych glonów, które już wcześniej usuwałam), wyjmę węgiel z filtra i dodam soli akwarystycznej do Tanganiki. Myślę o włożeniu do filtra trochę zeolitu, ale na razie się z tym wstrzymam.

W sobotę rano będą ryby, będą jechały do mnie cała noc, w związku z tym trochę jestem przejęta.

Autor askott
Użytkownik
#127 - Posted: 19 Paź 2011 19:31 
trochę jestem przejęta.

Widać, widać ;)))

Jeśli na tle rzeczywiście są glony, to rybki w mig je opędzlują. Więc nie ma sensu ich wyręczać. Pamiętaj, że gąbki płuczemy tylko w wodzie z akwarium. Węgiel myślę jest mało potrzebny w filtrze, lepiej dorzucić w jego miejsce grys koralowy.

Sól akwarystyczną najpierw rozpuszczasz w wodzie (nie w akwarium bezpośrednio!) i dopiero trochę dodajesz do zbiornika. Ale ja osobiście teraz bym nie kombinowała. Tyle czasu ustalałaś parametry, które teraz są stabilne. Jeśli nie dodawałaś do tej pory soli, to na razie zostaw te manewry. Dla ryb, szczególnie zmęczonych po długiej, jak piszesz podróży, zestresowanych lepiej posłuży spokój i stabilizacja niż eksperymenty. Nie wiesz ile Twoja woda w akwarium wymaga dodatku soli, aby osiągnąć konkretne efekty.

Pamiętaj, że lepsze gorsze, ale stabilne parametry niż ciągłe wahania.

Podsumowując - nie przesadź z zabiegami, bo możesz zaszkodzić.

Pozdrawiam,
Joanna

p.s. Nie poczuj się urażona, że piszę o rzeczach podstawowych typu płukanie gąbki, ale napisać nie zaszkodzi, nawet jeśli wszystko już wiesz :)

Autor grazyna
Użytkownik
#128 - Posted: 19 Paź 2011 20:06 
na tle pojawiły się jakieś biało- szarawe nitki - nie wiem co to jest, dlatego pomyślałam, że lepiej usunąć.

gąbki - wiem jak płukać :)

ale z tą solą nie jestem przekonana, sól ma uzupełnić wodę w różne pierwiastki, chcę ją dodawać stale aby wzbogacić wodę. Jak nie było ryb nie widziałam sensu, - przecież dodanie tej soli nie powinno spowodować zakłócenia podstawowych parametrów wody ?

Ja nie czuję się urażona, ciesze się jak ktoś chce podzielić się ze mną swoimi doświadczeniami.

Parametry wody dziś:
NO2: <0,3 mg/l
NH4: <0,05 mg/l
NO3: ~20 mg/l

Autor askott
Użytkownik
#129 - Posted: 19 Paź 2011 20:20 
Sól będzie wpływała na parametry takie jak pH, kH i gH (mniej lub więcej ale zawsze). Ma za zadanie obok wzbogacenia wody także podniesienie twardości i stabilizację pH. Nie wpłynie na parametry cyklu azotowego.

Może ktoś mądrzejszy Ci jeszcze doradzi. W sumie jest dopiero środa, więc jeśli teraz zaczniesz działać z solą to parametry powinny się ustabilizować (twardość). Jeśli będziesz regularnie dodawać sól jak już ryby będą, to powinno być wszystko ok.

A właśnie - nie doszukałam się Twoich parametrów pH, gH i kH. Dawkowanie soli musisz ustalić na podstawie tych danych.

Pozdrawiam,
Joanna

Autor grazyna
Użytkownik
#130 - Posted: 19 Paź 2011 20:51 
W różnych regionach Polski woda jest trochę inna.

Badałam te parametry ok. dwa tygodnie temu:
PH: 7,6
GH: 12 °n
KH: 10 °n

pewnie jak zastosuję sól te parametry trochę się zmienią, jak wyjmę węgiel też pewnie się zmienią.

Wiele osób stosuje sól (nie mówię tu o zwykłej soli niejodowanej, tylko o specjalistycznej dla pielęgnic), wzbogaca ona wodę w podstawowe pierwiastki: sód, jod, wapń, potas ... też specjalnie się na tym nie znam,
ludzie też biorą różne witaminy i mikroelementy - profilaktycznie.

Autor askott
Użytkownik
#131 - Posted: 19 Paź 2011 21:04 
Tak, wiem o jakiej soli piszesz. Efekty jej stosowania są bardzo fajne.
U Ciebie z pewnością sól się przyda, ponieważ warto podciągnąć te parametry. Zmierz jakie masz wartości teraz i wyrzuć węgiel. Po zastosowaniu soli na pewno twardość się zwiększy, może pH też trochę pociągnie w górę.

Pozdrawiam,
Joanna

Autor grazyna
Użytkownik
#132 - Posted: 19 Paź 2011 21:17 
no właśnie, twardość mojej wody dobrze by było zwiększyć, zaraz wywalę węgiel, a jutro dodam sól.

Ciekawe jakie Ty masz ph, kh i gh i czy coś stosujesz?

Autor askott
Użytkownik
#133 - Posted: 19 Paź 2011 21:47 
Jezu właśnie skasowałam sobie post. No to jeszcze raz..... ech

Autor askott
Użytkownik
#134 - Posted: 19 Paź 2011 21:55 
Ostatnie wyniki u trofci z tego co pamiętam przedstawiały się mniej więcej następująco:

pH 8-8,2
kH 14
gH 12

Z wodą nie robię nic od początku. U mięsożerców stosowałam sól jakiś czas, ale obecnie też nic. Choć ostatnio myślałam o kupnie soli, bo zdarza się niektórym chłopcom Paracyprichromis i Telmatochromis nieco postrzępić płetwy podczas gonitw w obronie terytorium. A wzbogacenie wody w mikroelementy pomaga w odnowie płetw. Trofki są na razie młodzikami i gonitwy są na porządku dziennym, ale na razie w wymiarze łagodnym. Więc strat w płetwach nie ma ;) Szczerze mówiąc, nawet nie pomyślałam, żeby im coś dodawać.

Pozdrawiam,
Joanna

Autor grazyna
Użytkownik
#135 - Posted: 20 Paź 2011 22:00 
Jak ja miałabym takie parametry wody jak Ty Joasiu, to pewnie bym nie szukała pomysłów, aby coś zmienić. Parametry mojej wody są raczej mierne, nie chodzi tylko o twardość. Ja mam wodę z Wisły, a ta nasza piękna rzeka to ściek - sama widziałam na własne oczy. Oczyszczana jest coraz lepiej - czuć to w smaku (tzn. nie czuć fenoli), ale mimo wszystko to ściek.

Nie pomyślałam, że sól pomaga np. w odnowie płetw, jakoś się nie doczytałam. Coraz bardziej się utwierdzam w przekonaniu, że dobrze jest stosować jakąś specjalną sól dla pielęgnic.

Chcę stosować sól, aby wzbogacić wodę w różne pierwiastki i ewentualnie trochę podnieść PH. Może dzięki temu ustrzegę się ewentualnych późniejszych problemów.

Pozdrawiam
Grażyna

Autor askott
Użytkownik
#136 - Posted: 21 Paź 2011 18:19 - Edytowany przez: askott 
Na stronie Tropheus w zakładce artykuły i recenzje masz masę wartościowych tekstów - jak jeszcze się nie dogrzebałaś - to warto. Tam jest artykuł P. Jacka Krawczyka:

http://www.tropheus.com.pl/index.php?option=com_co ntent&view=article&id=84:okaleczenia-deformacje-pe tw&catid=16:porady-ogolne-&Itemid=16

O płetwach i mikroelementach :)

Sól dodawać z pewnością jest warto. Zawsze nieco zbliżamy się naszą wodą kranową to wody z jeziora. Choć trochę...

Pozdrawiam,
Joanna

p.s. Rybki pewnie już zapakowane, niedługo do Ciebie wyruszają :)

Autor admin
Admin
#137 - Posted: 21 Paź 2011 18:52 
grazyna

Jakie trofeusy kupujesz? Masz zdjęcie swojej aranżacji?

Marta

Autor sander
Użytkownik
#138 - Posted: 21 Paź 2011 21:34 
Nic nie dosypuj, twoja woda jest OK a ryby się do niej przystosują

Autor grazyna
Użytkownik
#139 - Posted: 21 Paź 2011 23:05 
Rybki pewnie zapakowane, wyruszą w nocy i będą rano.

Już dodałam tę sól dla pielęgnic, potem tylko trzeba uzupełniać przy podmianach. Niektórzy dodają sól.

Czytam oczywiście dużo o Tanganice, Tropheusach ale jeszcze napewno mam sporo braków.

Trochę miałam pracy, bo jak robiłam porządki w akwarium to zauważyłam, że wlot od jednego z kubłów się odłączył od prefiltra i pobierał wodę zza tła. Trzeba było zdejmować pokrywę.
Nic w sumie się nie stało, ale w wodzie wszystko zrobiło się takie luźne, pewnie za dużo tym kręciłam. Specjalnie tak zrobiliśmy, aby można było w prosty sposób rurki demontować - rury od filtrów są za tłem a prefiltry przed tłem - mam dwa kubły, no i jeszcze ten wewnętrzny Eheim 2252, który jednak jest za mocny, dyfuzor brzęczy i daje zbyt wielki strumień wody - to potok nie jezioro.

A o rybach to jutro coś powiem jak już będą pływać w moim akwarium, nie chcę zapeszyć bo jeszcze po drodze padną. Tropheusy młode F1.

Autor grazyna
Użytkownik
#140 - Posted: 22 Paź 2011 14:56 
Ryby są już w akwarium. Tropheusy miały być mniejsze, a niektóre są całkiem spore:

Tropheus ndole red fluorescent , F1 4 - 7 cm , 18 sztuk
Tropheus polli Ikola, F1 4 - 8 cm , 12 sztuk
Spathodus erythrodon Kabezi , WF 5-7 cm , dwie pary
Tanganicodus irsacae Nyaza Lac , WF 5-7 cm, jedna para

Ryby są śliczne, cały czas się na nie patrzę, pływają tam i z powrotem, gonią się, dziobią piasek. Spathodusy teraz już leżą na piasku przy kamieniach, a Tanganicodusy szaleją z Tropheusami.

Zrobiłam parę zdjęć, ąle nie wyszły najlepiej, ryby są za szybkie, może jutro będą spokojniejsze.

Pozdrawiam
Grażyna

Autor grazyna
Użytkownik
#141 - Posted: 22 Paź 2011 20:22 
Muszę jeszcze coś dodać, ryby wzbudziły we mnie wiele emocji i dlatego chcę się podzielić wrażeniami. Tropheusy zachowują się raczej chaotycznie, ale są bardzo żywiołowe. To młode ryby, ale niektóre już dorosłe - na razie nie rozróżniam płci, ale widzę ich podchody do tarła.
Agresja wewnątrzgatunkowa objawia się jedynie w gonitwach, nie skubią sobie płetw i nie biorą się za pyski.

Martwi mnie trochę to, że niektóre z nich dotarły do mnie z pewnym uszczerbkiem płetw, mam nadzieję, że uda się to zregenerować.

Włączyłam oświetlenie - bardzo słabe - Ledowe (miało być nocne, ale na nocne za mocne, a na dzienne za słabe - po prostu lekkie podświetlenie). Pływają skubią piasek i tło, ale na tle glonów już jest niewiele- chyba po dodaniu soli dla Tanganiki glony zniknęły.

Wystrój dostosowany jest do tła - tło strukturalne -Aquaterra 3D CANYON ROCK, wszystko w jednej tonacji - gliniasto-szarawe, nawet piasek.

A piasek jest z naszego Bałtyku - mój syn wytrwale go zwoził w reklamówkach na rowerze po plaży do samochodu - mamy go nawet za dużo.
To taki piasek, co to się idzie brzegiem i noga nagle wpada - to gruby piach lub jak kto woli - drobny żwir. Granulacja różnorodna.

A kamienie, długo nic odpowiedniego nie mogłam znaleźć - więc ...... są z Wisły - czyli tłuczeń kwarcytowy wykorzystywany do umocnień brzegowych. Nazwoziliśmy tego dużo. Mogłam wybierać do woli. Podobał mi się ich kształt, mogłam z nich ułożyć ciekawe kompozycje - najpierw miały być góry, ale potem trzeba było zrobić "norki" dla Eretmodini ... i prawie wszystkie zostały już zajęte. :) ... przez Spathodusy. Są to twarde skały osadowe w różnorodnej kolorystyce -od szarości, po trochę bieli, rdzy i czerwieni. Wiem to bo radziłam się forum geologicznym, a na początku miałam wiele obaw.

I co jeszcze - zaraz wyłączę światło rybom i zarządzę przerwę nocną, bo inaczej to one nie zasną - podziwiam ich energię, mimo, że nie dostały nic do jedzenia, a widać, że tego oczekują - chyba przyzwyczaiły się, że jedzonko pojawia się w prawym-przednim rogu akwarium. :):) bo strasznie ten róg kochają.

GB

Autor janas1970
Użytkownik
#142 - Posted: 22 Paź 2011 21:31 
Grażynko czekamy na fotki zbiornika !!!! i ryb !!!

Autor askott
Użytkownik
#143 - Posted: 22 Paź 2011 21:58 
może jutro będą spokojniejsze

Na to nie licz - one tak zawsze :)

niektóre z nich dotarły do mnie z pewnym uszczerbkiem płetw, mam nadzieję, że uda się to zregenerować.

Pamiętaj, że były wyławiane, później długo jechały stłoczone, z pewnością zachowywały się nerwowo w workach. To normalne, że troszkę postrzępiły płetwy. I nie martw się, z pewnością się zregenerują.

Najważniejsze, że są żwawe i skubią co się da. Mimo ich chętnych pyszczków - powstrzymaj się od dawania im pokarmu chociaż 2-3 dni.

Oczywiście jestem szalenie ciekawa i ryb i aranżacji! Z opisu brzmi bardzo ciekawie! Nawet jeśli zdjęcia udały Ci się kiepsko - bardzo prosimy ;)

Pozdrawiam,
Joanna

Autor starszny_dran
Użytkownik
#144 - Posted: 23 Paź 2011 15:47 
ja tez czekam na zdjęcia zbiornika

Autor grazyna
Użytkownik
#145 - Posted: 23 Paź 2011 16:23 
Fotki będą jeszcze dziś, ale teraz muszę podmienić trochę wody bo NO3 wzrosło do 25 mg/l.

Dałam dziś rybkom trochę płatków. Wszystkie jadły i bardziej się ożywiły, najbardziej Spathodusy. Przedtem leżały na piasku w swoich norkach, a teraz śmigają po całym akwarium.

Podmienię może 10% wody, do jutra chyba wystarczy.

Autor admin
Admin
#146 - Posted: 23 Paź 2011 16:26 
A po co dałaś jeść, aby mieć problemy?

Marta

Autor grazyna
Użytkownik
#147 - Posted: 23 Paź 2011 16:36 
dałam trochę płatków, jakoś nie mogłam wytrzymać, to co mam ich nie karmić ?

Autor askott
Użytkownik
#148 - Posted: 23 Paź 2011 16:44 
to co mam ich nie karmić ?

Nie karm!!! Wytrzymaj te 2-3 dni. Rybom naprawdę nic się nie stanie, a podając jedzenie teraz możesz im tylko bardzo zaszkodzić.

Z wodą też nie szalej - 25 NO3 to jeszcze nie tragedia, a staraj się przez te kilka dni, żeby rybcie miały spokój i się odstresowały. Pewnie byś się zdziwiła, gdybyś zmierzyła poziom azotanów w workach, w których przyjechały, z pewnością był większy od 25.

Pozdrawiam,
Joanna

Autor grazyna
Użytkownik
#149 - Posted: 23 Paź 2011 17:06 
no dobrze nic nie dostaną, wodę jednak podmieniam - już zaczęłam. Najwyżej nie naleję do pełna.

Wody w workach nie badałam. :)

One nie wyglądają na zestresowane, pływają po całym akwarium, czasem tylko przy bocznych szybach, ganiają się i przepędzają.

Autor askott
Użytkownik
#150 - Posted: 23 Paź 2011 17:13 
Nalej normalnie, tylko teraz przez te 2-3 dni naprawdę zostaw je w spokoju. Ja wiem, że są żwawe, pięknie wyglądają i szaleją - i bardzo dobrze. Ale głodówka jest konieczna i spokój też. Jest to dla nich ogromna zmiana i stres. Nawet jeśli tego po nich nie widać.

Trzymam kciuki za Twoją wytrzymałość ;)

Pozdrawiam,
Joanna

Strona  Strona 5 of 9:  « Previous  1  2  3  4  5  6  7  8  9  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / start akwa Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®