Jakość wody nie zawsze zależy od jakości czy ilości filtrów w akwarium. Trzeba pamiętać, że ogromną rolę filtracyjną w akwarium pełni też podłoże, często jego ilość może mieć kluczowe znaczenie w jakości wody. Do tego dochodzi wpływ stosowanej karmy itd...etc. Kolejna sprawa to podmiany, obciążenie wody wodociągowej, w końcu nawet klimat pomieszczenia gdzie stoi akwarium.
Pomijając powyższe kwestie w sporym zbiorniku oprócz powierzchni dla złoża ważna jest też cyrkulacja wymuszona. Często cyrkulację wymusza się za pomocą filtra stąd wiele osób proponuje używanie "mocnych" głowic, "silnych" kanistrów itd...
IMHO dla zbiorników o sporej powierzchni dna wysypanej drobnym piaskiem idealne jest zastosowanie maty grzejnej pod dnem zbiornika. Taki system powoduje przemieszczanie się ciepłej wody z dna akwarium ku powierzchni. Taki ruch (chociaż nie widoczny "gołym okiem") powoduje cyrkulacje wody a jednocześnie czyni z podłoża ogromny filtr fluidyzacyjny, którego zalet i możliwości chyba nie trzeba wymieniać.
pzdr |