Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Eheim Professional 2229 VS EHEIM Professional 3 (2080)

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor Alex z Kijowa
Użytkownik
#1 - Posted: 25 Maj 2009 12:39 
Witam!
Planuje zbiornik 1700*600*600. Beda w nim 3 stadka trofeusow (3*15 sztuk). Kto co poradzi, jaki filtr kupic? Wybieram pomiedzy Eheim Professional 2229 EHEIM Professional 3 (2080).
Kto co poradzi?
Dzieki. Alex

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 25 Maj 2009 13:55 - Edytowany przez: admin 
chcesz kupić tylko jeden filtr?

Marta

Autor Alex z Kijowa
Użytkownik
#3 - Posted: 25 Maj 2009 14:08 
chcesz kupić tylko jeden filtr
tak, jeden. Jest napisane, ze Eheim Professional 2229 - do 600 litrow, Eheim Professional 2229 EHEIM Professional 3 (2080) - do 1200 litrow.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 25 Maj 2009 14:44 
To bardzo zły pomysł z jednym filtrem. One muszą mieć najlepiej dwa kubelki (mogą być te 600 litrów) i jeden filtr wewnętrzny.


Mają zupełnie inny metabolizm niż drapeżniki. Nie utrzymasz inaczej parametrów.
Marta

Autor Alex z Kijowa
Użytkownik
#5 - Posted: 25 Maj 2009 14:58 - Edytowany przez: Alex z Kijowa 
Moze wtedy kupic mocniejczy, naprzyklad Fluval FX5 http://www.animalworldnetwork.com/flfx5hipecaf.htm l

Za drugij Eheim mnie zona z domu wyrzuci :)

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 25 Maj 2009 15:03 
Moze nie byc Eheim -- ale dwa kubły:))

Jak do tej pory jeszcze Cię nie wyrzuciła:)) gorzej by było gdyby ryby Ci zachorowały

Marta

Autor Alex z Kijowa
Użytkownik
#7 - Posted: 25 Maj 2009 15:05 
Sory, nie rozumiem, po co dwa?

Autor laik
Użytkownik
#8 - Posted: 25 Maj 2009 15:57 
Witam,
Dwa kubełki to podwójne złoże biologiczne, które przerabia produkty przemiany materii ryb, co ma duże znaczenie przy tropheusach, oraz zabezpieczenie na wypadek awarii jednego z nich.

Pozdrawiam
Krzysiek

Autor Alex z Kijowa
Użytkownik
#9 - Posted: 25 Maj 2009 16:06 
Dwa kubełki to podwójne złoże biologiczne, które przerabia produkty przemiany materii ryb
tak jest, ale wiekszy filtr ma wieksze podloze. Co do oraz zabezpieczenie na wypadek awarii - to calkiem sie zgadza.

Alex

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 25 Maj 2009 16:27 
Znam kilku takich co mieli tylko jeden filtr w zbiorniku i ciągle mieli problemy z parametrami. Znam też takich co stracili obsady bo jedyny filtr wysiadł;((

Marta

Autor Alex z Kijowa
Użytkownik
#11 - Posted: 25 Maj 2009 16:39 - Edytowany przez: Alex z Kijowa 
jedyny filtr wysiadł

Dla tego i chce Eheim, a nie Tetra lub Atman z San-Sanem.

Ale, dzieki p. Marto, bede wiedzial.

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 25 Maj 2009 16:46 
Powiem tak - w moim domowym akwarium mam 3 filtry i jednym z nich jest Eheim.

Marta

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 25 Maj 2009 16:49 - Edytowany przez: admin 
W Twoim ponad 1000 litrowym zbiorniku nie możesz mieć jednego filtra!! To dobra rada - nie przesada:))

Mozesz nie mieć super świtlówek, tla, bajerów ale musisz mieć dobrą filtrację.

Marta

Autor Alex z Kijowa
Użytkownik
#14 - Posted: 25 Maj 2009 17:02 
W Twoim ponad 1000 litrowym zbiorniku nie możesz mieć jednego filtra
mialem w tym zbiorniku Ataman 2400+Tetra1200. Po przeczyniu artykolow o ich jakosci po 2-3 latach pracy sprzedalem ich - kupilem Eheima.

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 25 Maj 2009 17:07 
Widzę, że jesteś niereformowalny. Jeden Eheim nie załatwi sprawy filtracji dla 45 dorosłych trofeusów. Ale jak widać musisz sie o tym przekonać.

Marta

Autor Alex z Kijowa
Użytkownik
#16 - Posted: 25 Maj 2009 19:36 
Dobrze, bede stawil 2 sztuki. Ale, w czerwcu-lipcu bede mial (mam nadzeje) nie dorosluch trofeusow, a narybek. Tak ze drugij filtr bede kupowal puzniej. Teraz musze wybrac pierwszy. Owszem, wybieram pomiedzy:
Eheim Professional 2229 do 600 litrow (Wet-dry)

EHEIM Professional 3 (2080) - do 1200 litrow

Fluval fx 5 - do 1500 litrow.

Co lepiej - mocnieszy czy z Wet-Dry?

Dzieki.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#17 - Posted: 25 Maj 2009 19:56 - Edytowany przez: rambowskixx 
Filtry, które zamierzasz kupić to potężne maszyny więc nie wiem po co kupować dwa. Wystarczy jak dasz jeden duży zewnętrzny odpowiedzialny głównie za filtrację biologiczną a do wewnątrz akwarium głowicę z dużą gąbką, która zajmie się filtracją mechaniczną i po części wspomoże również tą biologiczną.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor laik
Użytkownik
#18 - Posted: 25 Maj 2009 20:08 - Edytowany przez: laik 
Z tych 3 filtrów znam z własnego doświadczenia tylko Eheim Professional 2229. Ma tą przewagę nad pozostałymi, że przy w sumie niewielkich rozmiarach ma olbrzymią sprawność dzięki złożu, które jest zalewane i "przewietrzane" na zmianę. w moim filtrze minusem była "głośna" praca przez pierwsze kilka dni, ale teraz jest porównywalny z Unimaxem.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#19 - Posted: 25 Maj 2009 20:13 - Edytowany przez: rambowskixx 
Właśnie zapomniałem dodać. Pomyśl Alex o unimaxie 700. Kosztuje połowę mniej niż te filtry, które wymieniłeś ale Nie wszystko co drogie jest super ekstra;-). Ja mam głównie unimaxy model 700 w zbiornikach 500 litrówych i oczywiście dodatkowo głowicę z gąbką. Są bardzo ciche, proste w obsłudze, niezawodne i mają dużo miejsca na złoże biologiczne.


Łukasz

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 25 Maj 2009 20:39 
Filtry, które zamierzasz kupić to potężne maszyny więc nie wiem po co kupować dwa


Łukaszu - masz 45 doroslych trofeusów w zbiorniku 1000l z jednym zewnętrznym i jedna glowicą wewnątrz?

Marta

Autor Alex z Kijowa
Użytkownik
#21 - Posted: 25 Maj 2009 20:49 
w zbiorniku 1000l
w 1000 litrow u mnie zyja frontki, a dla trofeusow gotuje 600 litrow.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#22 - Posted: 25 Maj 2009 20:53 
Łukaszu - masz 45 doroslych trofeusów w zbiorniku 1000l z jednym zewnętrznym i jedna glowicą wewnątrz?


Chodziło chyba o 600 litrów bynajmniej tak zrozumiałem.

Łukasz

Autor Alex z Kijowa
Użytkownik
#23 - Posted: 25 Maj 2009 21:03 
Chodziło chyba o 600 litrów bynajmniej tak zrozumiałem.
tak jest, tak pisalem:
Planuje zbiornik 1700*600*600

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 26 Maj 2009 05:30 - Edytowany przez: admin 
Czy Wy nadal nie rozumiecie - 45 trofeusów!!

To bardzo duża obsada. Lepiej dać dwa mniejsze kubełki i mechaniczny do wnętrza niż ryzykować z jednym.

Mam stale takie obsady i mam kubeł i po 2-3 gąbki w środku. (ale to jest firma i inne zasady estetyczne). Wodę podmieniam co drugi dzień.

Trofeusy mają bardzo duży metabolizm. Od parametrów wody zależy ich kondycja. Ale to oczywiście wiecie:))

I to tyle - sami decydujcie.

W 600l raczej stawiałabym na dwa znacznie większe stada niz 3 x 15 osobników.


Marta

Autor sander
Użytkownik
#25 - Posted: 26 Maj 2009 07:31 
Jakość wody nie zawsze zależy od jakości czy ilości filtrów w akwarium. Trzeba pamiętać, że ogromną rolę filtracyjną w akwarium pełni też podłoże, często jego ilość może mieć kluczowe znaczenie w jakości wody. Do tego dochodzi wpływ stosowanej karmy itd...etc. Kolejna sprawa to podmiany, obciążenie wody wodociągowej, w końcu nawet klimat pomieszczenia gdzie stoi akwarium.

Pomijając powyższe kwestie w sporym zbiorniku oprócz powierzchni dla złoża ważna jest też cyrkulacja wymuszona. Często cyrkulację wymusza się za pomocą filtra stąd wiele osób proponuje używanie "mocnych" głowic, "silnych" kanistrów itd...

IMHO dla zbiorników o sporej powierzchni dna wysypanej drobnym piaskiem idealne jest zastosowanie maty grzejnej pod dnem zbiornika. Taki system powoduje przemieszczanie się ciepłej wody z dna akwarium ku powierzchni. Taki ruch (chociaż nie widoczny "gołym okiem") powoduje cyrkulacje wody a jednocześnie czyni z podłoża ogromny filtr fluidyzacyjny, którego zalet i możliwości chyba nie trzeba wymieniać.

pzdr

Autor rambowskixx
Użytkownik
#26 - Posted: 26 Maj 2009 09:00 
EHEIM Professionel 3 2080 - moc pompy 1700l/h a pojemność bagatela 13 litrów.
Fluval fx 5 - moc pompy tylko 3500l/h;-) a pojemność około 6 litrów
Unimax 700 - maksymalna moc pompy 2250l/h a pojemność całkowita 24 litry w czym aż 15 litrów na wkłady filtracyjne.
Wydaje mi się, że zastosowanie jednego z tych filtrów plus porządna głowica z dużą gąbką zrobi w akwarium Niagarę a zastosowanie aż dwóch filtrów zewnętrznych takich jak planuje Alex to zrobienie w akwarium dżakusi;-). Miejsce na złoże biologiczne jest w tych filtrach tak duże, że podejrzewam i tak nie zostanie wykorzystane w całości.

W 600l raczej stawiałabym na dwa znacznie większe stada niz 3 x 15 osobników.


Tutaj akurat jestem podobnego zdania.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor Alex z Kijowa
Użytkownik
#27 - Posted: 26 Maj 2009 09:48 
W 600l raczej stawiałabym na dwa znacznie większe stada niz 3 x 15 osobników
sory, nie rozumiem... to znaczy 2 stada zamiast trzech (3) ale z wieksza ilosciom rub?

Autor rambowskixx
Użytkownik
#28 - Posted: 26 Maj 2009 10:11 
sory, nie rozumiem... to znaczy 2 stada zamiast trzech (3) ale z wieksza ilosciom rub?


Dokładnie tak zamiast 3x15 to np. 2x 20. Wiem, że planujesz też eretmodusy więc możesz dać je jako uzupełnienie strefy dennej. Zanim ryby dorosną i tak coś się wykruszy a później gdy zaczną się rozmnażać ponownie może odpaść kilka sztuk. W przypadku gdy wpuścisz 3 x 15 może się okazać, że w momencie gdy ryby dojrzeją zostanie Ci np. 3x10 i wtedy będziesz miał problem z agresją.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor arsik
Użytkownik
#29 - Posted: 27 Maj 2009 23:02 - Edytowany przez: arsik 
Nie wiem dlaczego na tym forum króluje mit kubełka. Uważam, że do takiego akwa powinno się zrobić sumpa i tyle. A tłumaczenie, ze nie mam zdolności manulanych jest IMO infantylne. Dziury, komin i sump robi wykonawca akwarium. Nam zostaje dobranie pompy, sklejeniu kilka rurek z konankami itp i wkręcaniu śrubunków (kto zakręcał w życiu słoik to śrubunki też wkręci).
O wydajności i przewadze sumpa nad kubełkiem się nie wypowiadam, bo oczywistych rzeczach się nie dyskutuje ;-)

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 28 Maj 2009 06:46 
Nie wiem dlaczego na tym forum króluje mit kubełka

Hmmmm...... jak zwykle dyskusja akademicka nad wyższością kubła czy sumpa.

To tak jak odpowiedź na pytanie co było pierwsze: jajo czy kura.

Ja powiem tak: jedni wolą kubeł inni sump- każdy woli co innego. Sump jak o tym pisaliśmy niejednokrotnie nie jest perpetum mobile. Więc o co chodzi?

Marta

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Eheim Professional 2229 VS EHEIM Professional 3 (2080) Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®