Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

grubość szyby

Autor jaosh
Użytkownik
#1 - Posted: 27 Maj 2009 19:39 
Mam pytanko.

Jakbym chciał postawić sobie baniaczek o wymiarach 250/100 i wysokości 50 lub 60 cm to jakiej grubości szkła są wymagane? Czy dno robić z jednolitej szyby czy może z kilku sklejonych?

Autor nechor
Użytkownik
#2 - Posted: 27 Maj 2009 20:25 - Edytowany przez: nechor 
Na stronie http://www.akwarystyka.sklep.pl/ jest kalkulator grubosci szyby.
Z tego co widze, to uzaleznia on grubosc szyby tylko od dlugosci i dla dluzszej niz 150cm podaje 12mm. To pewnie dlatego, ze brane sa pod uwage tylko wlasciwosci sprezyste szkla. Nie wiem czemu nie jest uwzgledniane cisnienie, ktore jest zalezne od wysokosci (glebokosci wody w akwarium). Byc moze dlatego ze tam gdzie jest ono najwieksze, sciany sa przymocowane do podstawy. W Twoim przypadku ewidentnie dlugosc jest czynnikiem decydujacym (wysokosc nie jest duza i cisnienie bedzie male). Jesli klej do listwy wzmacniajacej (przyklejanej na gorze najdluzszych scian) ma odpowiednia wytrzymalosc, i wytrzyma sklonnosci szkla do odksztalcania to strzelam, ze grubosc szkla bedzie wynosila 12mm.

Oczywiscie rozwazam to tylko teoretycznie. Na pewno sa tu ludzie, ktorzy stwierdza to z wieksza pewnoscia i dokladnoscia.

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 27 Maj 2009 21:50 
Nasz zbiornik 200x70 był z dwunastki, choć przyznać muszę, że w firmie mamy zbiorniki 220cm i są zrobione z ...dziesiątki. Tyle tylko, że mają 25-30cm poprzeczne wzmocnienie (łączące dwie długości)na środku zbiornika.

Robert

Autor jaosh
Użytkownik
#4 - Posted: 27 Maj 2009 22:03 
a ten zbiornik, który macie Państwo w domu on ma dno sklejane?
i czy w takim dużym zbiorniku na 250 cm długości też sklejać dno z mniejszych kawałków??

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 28 Maj 2009 05:27 
nasz domowy zbiornik ma dno klejone - w miejscu klejenia jest listwa.

A czy w Twoim kleić? tego nie wiem Najlepiej zapytać Tewalda http://thewald.webpark.pl/

Marta

Autor tasma
Użytkownik
#6 - Posted: 28 Maj 2009 08:26 
Jesli bedzie to wysokosc 50cm 10-tka wystarczy. Przy szescdziesieciu raczej trzeba zastosowac dwunastke. Najwazniejsza kwestia sa wzmocnienia wzdluzne i poprzeczne, ktore musza byc dobrze zaprojektowane i odpowiednio wklejone.
Co do dna. Nie ma problemu zeby byla to cala szyba, moim zdaniem minimum 12 mm. Najwazniejszy jest w miare sprezysty podklad, ktory pozwoli szybie "pracowac". Oczywiscie zrobienie dna z dwoch czesci nie bedzie bledem. Do mnie osobiscie nie przemawia jednak wytlumaczenie o ewentualnej likwidacji naprezen. Przeciez do dwuczesciwego dna przyklejona jest na sztywno szyba boczna, ktora trzyma sie dosc sztywno. Byc moze sie myle ...
Jeszcze jedno. Na prawde nie nalezy sie bac tego typu zbiornikow. Szklo wytrzyma o wiele wiecej niz "marne" 1500 czy 2000 litrow.

Pozdrawiam
Przemek

Autor jaosh
Użytkownik
#7 - Posted: 28 Maj 2009 12:00 
ja się nie boję takich baniaczków, teraz też zastanawiam się nad szafką pod to akwarium, muszę je wzmocnić żelastwem i jednocześnie zostawić tam dużo miejsca tzn. w środku szafki, na kolejny baniak, który posłuży jako sumpt

Autor tasma
Użytkownik
#8 - Posted: 28 Maj 2009 14:05 
teraz też zastanawiam się nad szafką pod to akwarium, muszę je wzmocnić żelastwem i jednocześnie zostawić tam dużo miejsca
To nie jest tak ze Ty mazesz zrobic szafke, ktora wzmocnisz. To musi byc solidny metalowy stelaz, do ktorego ewentualnie przymocujesz blat czy drzwiczki szafki. Zbiornik z woda, kamieniami moze spokojnie przekroczyc 2 tony. Nawet jesli sie nie rozsypie, a bedzie niestabilny, moze to doprowadzic do pekniecia zbiornika. Przestrzegam zrob to bardzo solidnie. Najlepiej niech Ci to wyliczy jakis konstruktor. Tutaj zartow nie ma.

Autor jaosh
Użytkownik
#9 - Posted: 28 Maj 2009 16:28 
a jak już bym miał stelaż to na ile "przegród" go podzielić??

Autor nechor
Użytkownik
#10 - Posted: 28 Maj 2009 21:40 - Edytowany przez: nechor 
Podaja, ze solidny blat w dowolnym miejscu nie powinien przekroczyc 1m bez podparcia. I w sumie tego bym sie trzymal. Wychodzi wobec tego ze na 250cm dlugosci mialbys 3 przegrody.

Dopisek:
Pewnie nie musa to byc przegrody i sprawny konstruktor jakos to rozwiaze. Jednak moim skromnym zdaniem, najlepiej jesli blat jest podparty czyms solidnym co dotyka do podlogi/lezacej na podlodze czesci konstrukcji.

Autor jaosh
Użytkownik
#11 - Posted: 28 Maj 2009 22:46 
myślałem by zrobić taki prostopadłościan złożony z kliku mniejszych tak by weszło tam 5 takich równych prostopadłościanów o długości 50 i szerokości 100, bo wysokość to by miały taką jak szafka, ale nie wiem mogę źle kombinować :D

Autor tasma
Użytkownik
#12 - Posted: 28 Maj 2009 22:56 
Ja w stelazu o wymiarach 220 x 100 x 60 (wys) mam trzy przegrody (cztery pola). Do tego przykrecony jest blat. Calosc jest spawana z ksztaltownika zamknietego 50x50. Liczyl mi to znajomy konstruktor i podal wytrzymalosc takiej konstrukcji na okolo 4 tony.
Tutaj jest jego zdjecie:
http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=5&topic=1664&page=2

Przemek

Autor jaosh
Użytkownik
#13 - Posted: 20 Lip 2009 19:45 
a czy dla bezpieczeństwa w baniaczku 250x100x60 (wys) zbytnią ostrożnością nie były by szyby o grubości 15mm?

Autor nuroslaw
Użytkownik
#14 - Posted: 20 Lip 2009 21:19 
nie, 15 przy tej dlugosci da spory zapas mocy, i nie bedzie potrzeba zadnych wzmocnien. ale wyjdzie duzo drozej niz 12 która jest właściwa dla tych wymiarów. 10 w takich warunkach to juz kompromis pomiedzy cena a wymiarami i tu niezbedne sa juz wzmocnienia.

Autor jaosh
Użytkownik
#15 - Posted: 20 Lip 2009 22:29 
ok, ale dużo na tym forum jest poruszanych tematów o tym, że 15 na dno wypada dać przy takim obciążeniu?

chce uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek :D

Autor tasma
Użytkownik
#16 - Posted: 20 Lip 2009 22:45 
15 na dnie to oczywiscie przesada, choc sam tak zrobilem. Ty zrobisz jak bedziesz uwazal.

10 w takich warunkach to juz kompromis pomiedzy cena a wymiarami i tu niezbedne sa juz wzmocnienia.
Nie wiem czy dobrze Cie zrozumialem. Sugerujesz, ze przy planowanym przez jaosh'a zbiorniku po zastosowaniu szyby 12 mm mozna zrezygnowac z jakichkolwiek wzmocnien? Przyznam ze jak dla mnie to dosc odwazne stwierdzenie.

Pozdrawiam
Przemek

Autor jaosh
Użytkownik
#17 - Posted: 20 Lip 2009 22:50 
a czy w Krakowie jest ktoś kto zajmuje się robieniem takich baniaczków?

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / grubość szyby Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®