Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

200/200/50

Autor jaosh
Użytkownik
#1 - Posted: 1 Cze 2009 20:26 
Witam,

cały czas zastanawiam się na baniaczkiem jaki ma być kolejny. U Państwa Mierzeńskich zobaczyłem baniak na podstawie kwadratu. Załóżmy, że chciałbym coś podobnego stworzyć czyli jakieś 200/200/50.

1.W dwóch naprzeciwległych rogach chciałbym ustawić kominy i teraz jak lepiej czy każdy komin powinien mieć oddzielnego sumpt a czy może jakoś tak pokombinować by z dwóch kominów wszystko leciało do jednego wspólnego a z niego dwie pompy wypompowywały by do akwarium?

2. Jakby to wyglądało jakbym na samym środku usypał z kamyków kopiec aż pod same lustro o średnicy metra. To dało by możliwość mieszkańcom pływania na około?

3. Jak kominy byłyby w dwóch naprzeciwległych kątach to w, którym miejscu umiejscowić filtry zakładam, że dwa to minimum?

4. Dodatkowo do akwarium wsadziłbym pompy cyrkulacyjne tylko nie wiem jakiej mocy?

5. Jak "zmobilizować" wodę z zanieczyszczeniami by wlewała się do komina, gdyż przy dnie pod kominami jest strasznie słaba cyrkulacja?

6. Akwarium stało by w niezbyt dobrze oświetlonym pomieszczeniu jak zamontować oświetlenie takiego baniaka?

Za wszelkie sugestie i rady będę bardzo wdzięczny.

Autor tasma
Użytkownik
#2 - Posted: 1 Cze 2009 22:03 
ad.1
Wedle uznania. Pamietaj zeby grzebienie mialy spora regulacje zeby w miare rowno splywalo do obu kominow.

ad.2
Nie widzie przeciwskazan. Powinno wygladac ciekawie.

ad.3 i 4
Tutaj zalezy od pomp jakie uzyjesz w sumpach. Jesli beda stosunkowo mocne to moga wystarczyc tylko dwie cyrkulacyjne. Generalnie jestem za tym, zeby sprawdzic "w praniu." Bedzie zbiornik ryby. Dolozysz takie flitry czy pompy zeby bylo OK. Ja u siebie eksperymentowalem rok, ze znalesc zloty srodek.

ad.5
Trzeba zrobic dodatkowa komore przy kominie z otworami na dole:

|
| |
| |
|
_________


Komora musi byc tak zaplanowana zeby dalo sie ja wyczyscic. Ze wzgledu na spory przeplyw wody beda tam glony.

ad.6
Chyba najlepiej podwiesic. Wykonanie pokrywy bedzie dosc klopotliwe. Nie znam materialu, ktory by to wytrzymal.

To tak pokrotce. Moge cos rozwinac ;)

Pozdrawiam
Przemek

Autor jaosh
Użytkownik
#3 - Posted: 1 Cze 2009 22:17 
ad.2 a odklejać te kamienie czymś, w razie zawalenia to szyby boczne od razu idą w drobny mak?

ad. 4
teraz a 400 litrowym baniaczku mam pompę cyrkulacyjna co przepompowuje 900 l/h, dużej mocy to nie ma. tak wiec wydeje mi sie, że na akwarium o długości 2 metrów potrzeba znacznie wiekszą

ad. 5

co to znaczy dodatkowa komora?? Czy w momencie wyłączenia zasilania nie zacznie zasysać wody ?? Boje się o ty by nie wylała się z sumpa!?

w sklepach zoologicznych widziałem takie popy, które są wstanie podbić wodę, martwi mnie to, że strasznie często by się zatykały co wiąże się z częstym czyszczeniem

ad.6

a jakby po bokach położyć szyby na narożnikach z dawnych lat a na środku zostawić wolne miejsce i tylko w jakiś sposób oświetlić kopiec??
muszę czymś z góry zabudować baniak by ograniczyć wyskakiwanie ryb

Autor tasma
Użytkownik
#4 - Posted: 1 Cze 2009 23:22 
ad.2
Kamienie mozesz posklejac silikonem akwarystycznym. A jesli beda w miare dopasowane to nawet nie trzeba. Jesli polozysz kamienie na dnie, ryby nie beda w stanie ich podkopac. Grunt to stabilna konstrukcja.

ad.4
Ja mam u siebie w 1300 koralie bodajze 3. Najmocniejsza siodemka IMO dalaby rade w 10000l. A Ty bedziesz mial "tylko" dwa.

ad.5
Ta dodatkowa komora jest w akwarium. Woda wlewa sie najpierw do pierwszej komory przez otwor przy dnie zbiornika, przez co zasysa odchody itp, a pozniej przez grzebien gora leci do sumpa. Najlepiej bedzie jak Ci to narysuje, ale to nie dzisiaj.

ad.6
Z szybami nakrywkowymi bedziesz mial problem. Jesli wzmocnienia poprzeczne beda na krzyz (po jednym laczacym naprzeciwlegle boki( i beda mialy, zalozmy 30 cm szerokosci, to ewentualne szyby nakrywkowe mialyby okolo 90 x 90 cm. Co oznacza ze musialaby by to byc tafla o grubosci minimum 8 mm, przez co jej masa to okolo 12 kg ! Ciensze szyby pekalyby pod wlasnym ciezarem.
Mozesz tez sie zastanowic na dwoma wzmocnieniami wzdluznymi pomiedzy przeciwleglymi bokami. Wtedy formatki sie zmniejsza.
Co do oswietlenie. Mysle ze HQI z gory bedzie najlepszym rozwiazaniem. Ewentualnie jakies podwieszane swietlowki.
Niestety dla Ciebie, ten szlak (w sensie 200x200 podstawy) jest jeszcze nieprzetarty. Wiele problemow bedziesz musial rozwiazywac na biezaco, jak tylko sie pojawia. Teraz z istnienia wielu z nich nawet nie zdajesz sobie sprawy.

Pozdrawiam
Przemek

Autor jaosh
Użytkownik
#5 - Posted: 1 Cze 2009 23:39 
no stawiam pierwsze kroki i nie wiem czy nie porywam się z motyka na słońce, ale jak się nie próbuje to sie nie ma. Mam ku temu możliwości przestrzenne i ogromną chęć zrobienia "dobrze" moim rybkom :D

ad. 5

już mniej więcej wiem o co chodzi z komora bo sobie to rozrysowałem, tylko kwestia teraz jakie wielkości otworek nad dnem pozostawić, zakładam, że piasku będzie od 3 do 4 cm. I czy rzeczywiście będzie zasysać??

Autor nuroslaw
Użytkownik
#6 - Posted: 2 Cze 2009 08:04 - Edytowany przez: nuroslaw 
1. jeden wspólny sump. Pompy mogą być dwie, albo jedna. To nie ma znaczenia

2. zmarnowałbys cały efekt akwarium o wymiarach 200x200. Jeden kopiec, centralnie o średnicy 1 m to pozostaje Tobie tylko 50 cm z każdej strony. Niezwykle mało, a akwa zatraciłoby cały efekt głębi.

3. cyrkulacja i jej umiejscowienie zależeć będzie od wystroju akwarium

4. jw

5. dodatkowa cyrkulacja, albo zrobienie przegrody jak Taśma proponuje.

6. oświetlenie takiego baniaka, na wisząco.

7. itd. itd i wiele innych problemów

Autor kulus12
Użytkownik
#7 - Posted: 2 Cze 2009 08:34 
Ja proponuje Ci zrobić komin na środku i obłożyć go kamieniami(po południu postaram się wkleić ci zdjęcie ze zbiornika zrobionego w ten sposób) dwa kominy w naprzeciwległych rogach zaburzą estetykę zbiornika bo będą widoczne z każdej części pomieszczenia( domniemam, że zbiornik będzie dostępny z każdej strony)do tego np dwa wylewy od spodu aby mieszały wodę w taki sposób ustawione aby w akwarium powstała mała pralka, która będzie opływała centralną konstrukcję oczywiście, minusem takiego rozwiązania jest dodatkowa inwestycja w elektrozawory aby nie było potopu w razie braku prądu ale za to wygląda to bardzo estetycznie i eliminuje węże zwisające z boku zbiornika. Jeśli chodzi o oświetlenie to proponuje podwieszoną konstrukcję np z HQI centralnie nad środkiem zbiornika w obudowie tak jak nad stołami bilardowymi, a na zbiorniku tylko rama wys. ok 10cm z górą wyklejoną czarną moskitierą będzie ładnie maskowała akwarium z góry, przepuszczała dużo światła i zapobiegała wyskakiwaniu ryb.

Pozdrawiam Radek

Autor sander
Użytkownik
#8 - Posted: 2 Cze 2009 08:50 - Edytowany przez: sander 
Zgadzam się z kulus12, osobiście zamiast komina wkręcił bym centralnie górny przelew średnica 60 mm z ruchomym płaszczem, który można unosić przez co wymusza się pobór wody z dna np. w czasie karmienia ryb. W takim akwarium należy wymusić cyrkulację, która spowoduje zbieranie osadu w centrum skąd łatwo (podniesienie płaszcza) można ją usuwać. Polecam podglądanie patentów dotyczących basenów rotacyjnych do podchowu ryb są to proste, sprawdzone technologie zaprojektowane dla minimalizacji czasu obsługi.

Autor jaosh
Użytkownik
#9 - Posted: 2 Cze 2009 11:17 
wszystko jak na razie brzmi dla mnie jak czarna magia, co się tyczy wlewów od dołu o, których napisał kulus to strach przed powodzią i potopem wygrywa pomimo wszelkich zabezpieczeń jakie musiałbym wykonać.

sender jakbyś miał jakieś zdjęcia lub linki gdzie mógłbym zobaczyć konstrukcję tego ruchomego płaszcza :D to rozjaśniłoby mi to umysł

Autor sander
Użytkownik
#10 - Posted: 2 Cze 2009 11:33 

Autor jaosh
Użytkownik
#11 - Posted: 2 Cze 2009 12:01 
no dobra, a jakbyście mogli mi poradzić co zrobić mam z kominem w 400L

akwarium już zarybione tylko wciąż mam problem jak zmusić wodę by podbiła do góry o te 60 cm

Autor nuroslaw
Użytkownik
#12 - Posted: 2 Cze 2009 12:07 - Edytowany przez: nuroslaw 
Dlaczego uważacie że komin umieszczony centralnie to lepsze rozwiązanie ?
Wg mnie, jeśli ktoś dywaguje nad takim akwarium to pierwszą rzeczą jest ustalenie wystroju, potem dopracowanie do tego technologii. Można zawsze zrobić kamienną wyspę/górę w jednym z 4 kwadratów pola jakie tworzy to akwarium, a w środku tej góry przelew, zasilanie itp. W tym układzie, ani nie jest centralnie ani nie jest przyklejony do żadnej z szyb. Podobnie cyruklację można ukryć, wystarczy wiedzieć czego chcemy.

a druga spawa: akwarium 400l => mozesz jaśniej ? o co chodzi z tym podbijaniem ?

Autor jaosh
Użytkownik
#13 - Posted: 2 Cze 2009 12:49 
mam baniak 150 cm
po jednej stronie mam komin
i mam problem bo nie wiem jak wzburzyć osady, które gromadzą sie pod kominem, filtry i wlew z sumpa mam po drugiej stronie akwarium.

czyli pod kominem tworzy mi się "martwa strefa" ze znikoma cyrkulacją i dlatego dwoje sie i troję nad tym jak "zmobilizować" wodę do tego by zaczęła sie mieszać pod kominem

Autor jaosh
Użytkownik
#14 - Posted: 3 Cze 2009 20:41 
mam baniak 150 cm
po jednej stronie mam komin
i mam problem bo nie wiem jak wzburzyć osady, które gromadzą sie pod kominem, filtry i wlew z sumpa mam po drugiej stronie akwarium.

czyli pod kominem tworzy mi się "martwa strefa" ze znikoma cyrkulacją i dlatego dwoje sie i troję nad tym jak "zmobilizować" wodę do tego by zaczęła sie mieszać pod kominem

Autor nuroslaw
Użytkownik
#15 - Posted: 4 Cze 2009 08:28 - Edytowany przez: nuroslaw 
albo cyrkulacja - cyli użyjesz pompy która spowoduje ruch wody w tej okolicy, albo zrobisz dodatkową ściankę do komina, jak wyżej już ktoś proponował.

Scianka ta musi przesłonić grzebień, tak aby woda nie była w stanie leciec do komina górą. ścianka nie dochodzi do dna, a wiec woda płynie dolem, między ścianką a kominem i wtedy dopiero przelewa sie przez grzebień w kominie. Jak już załapiesz o co chodzi, to zawsze możesz się pobawić w regulację przepływu przy pomocy takiej ścianki, tak aby woda płynęła i górą i dołem.

Autor jaosh
Użytkownik
#16 - Posted: 4 Cze 2009 10:07 
już wiem o co chodzi w tym "mechanizmie", tylko nie jestem tego w stanie zrobić w pełnym baniaku, popróbuje z pompą może to coś da :D

Autor nuroslaw
Użytkownik
#17 - Posted: 4 Cze 2009 12:07 
dlaczego nie jesteś w stanie zrobic tego w pełnym baniaku ? przeciez konstrukcja jest prosta jak budowa cepa, i mozna zamontować na komin w dowolnym momencie.

Autor jaosh
Użytkownik
#18 - Posted: 4 Cze 2009 18:45 
no dobra, ale muszę jakoś to przytwierdzić do ścian bocznych?! a to w wodzie nie jest już takie proste chyba, że wiesz jak to zrobić, bo tak jak ja to widzę to raczej bez silikonu by sie nie obeszło

Autor nuroslaw
Użytkownik
#19 - Posted: 4 Cze 2009 21:42 
a potrzebna Tobie taka szczelność ? W systemie wieszanym, jest lekko słabszy ciąg, ale za to nie ma problemów z czyszczeniem.

Autor jaosh
Użytkownik
#20 - Posted: 5 Cze 2009 16:08 
ok, z czego to proponujesz zrobić??

Autor nuroslaw
Użytkownik
#21 - Posted: 5 Cze 2009 16:45 
zbuduj deflektor, tak jak wyzej jest opisany. materiał dowolny, szkło, PVC itp.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / 200/200/50 Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®