Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

kamienie???

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#1 - Posted: 26 Cze 2009 12:33 
mam pytanie czy do tangi moge włozyc kamien jurajski bardzo podobny do wapienia muszlowego czy zmieni mi bardzo parametry wody sa to kamienie czesto uzywane w ogrodkach skalnych???

Autor sander
Użytkownik
#2 - Posted: 26 Cze 2009 12:55 
Możesz ich spokojnie użyć w swojej "tandze" :-) hehehe

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#3 - Posted: 26 Cze 2009 13:04 
nie wiem jak mam rozumiec te usmiechy :)))czy nabija sie pan ze mnie czy poprostu ma pan dobry chumor ????

Autor sander
Użytkownik
#4 - Posted: 26 Cze 2009 13:06 
Humor mam dobry na skutek nazwy jaką użyłeś - "tanga" nie ma to nic wspólnego z "nabijaniem".

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#5 - Posted: 26 Cze 2009 13:19 
rozumiem chcialem napisac tak jak sie u nas mowi ale widocznie nie wyszlo a teraz powaznie czy takie kamienie sie wkoncu nadaja

Autor sander
Użytkownik
#6 - Posted: 26 Cze 2009 13:20 
Oczywiście, że TAK

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#7 - Posted: 26 Cze 2009 13:54 
ok tak zrobie mam nadzieje ze nic sie nie stanie dziekuje za rade pozdrawiam

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#8 - Posted: 1 Lip 2009 11:26 
Witajcie czy musze dodatkowo napowietrzac wode czy wystarczy tlen z deszcownicy???

Autor sengir
Użytkownik
#9 - Posted: 1 Lip 2009 11:38 
Zazwyczaj wystarczy, ale zależy to od obsady i sposobu filtracji.

Autor sander
Użytkownik
#10 - Posted: 1 Lip 2009 12:12 
IMO - napowietrzanie jest konieczne nawet jeśli brać tylko względy bezpieczeństwa. (szczególnie okres letnich upałów!!!)

Autor nechor
Użytkownik
#11 - Posted: 1 Lip 2009 12:49 
Podlacze sie, jesli mozna, z pytaniem.

Zarowno wyjscie z filtra zew. jak i wew. mam ustawione tak, zeby ruszac powierzchnia lekko spod wody.

Filtr zew. jest w lewym rogu, strumien wody kieruje w prawo, ma tez przylaczona przed koncowka deszczownice, zeby dodatkowo ruszal powierzchnia wszerz akwarium.

Filtr wew. mam w srodku akwarium i wyplywa z niego struga wody w prawo akwarium.

W ten sposob ruszam okolo 2/3 - 3/4 powierzchni wody (generalnei rusza sie cala, ale mowia o tym wyraznym, zywszym ruchu, marszczacym wode).

Za jakis czas ilosc ksiezniczek u mnie pewnie znacznie wzrosnie. Czy przy temperaturze 26,3 stopnia wystarczy mi takie napowietrzanie, czy bede potrzebowal dyfuzora?

Autor sander
Użytkownik
#12 - Posted: 1 Lip 2009 13:02 
Chociaż wszystko docelowo robimy dla ryb to jednak pamiętajmy jak duże zapotrzebowanie na tlen ma mikroflora, która pozwala rybom żyć.

Autor sengir
Użytkownik
#13 - Posted: 1 Lip 2009 13:02 
Ilośc tlenu jest zależna od temperatury wody, skuteczności filtracji biologicznej, liczebności flory i fauny, sposobu natlenienia, szybkości przepływu wody przez filtry, konstrukcji filtrów, wilgotności powietrza w pomieszczeniu, temperatury w pomieszczeniu itp.
Stosujecie rozwiązania używane przez wielu. Niektórzy uważają, że warto mieć dodatkowo zewnętrzną pompkę, inni, że wystarczy dyfuzor u jeszcze innych deszczownica załatwia sprawę.
Najlepiej zaopatrzcie się w test O2 i będziecie wiedzieć czy zapewniliście przyjętym rozwiązaniem odpowiednią jakosć.

Autor fishfan
Użytkownik
#14 - Posted: 1 Lip 2009 13:25 
Zwyczajny242
Hej pompa cyrkulacyjna:)Warto .Filtry z czasem tracą wydajność i nieszczęście gotowe.Test NO2 jest dobrym odnośnikiem zawartości O2 w wodzie.

Autor sengir
Użytkownik
#15 - Posted: 1 Lip 2009 13:53 - Edytowany przez: sengir 
Test NO2 jest dobrym odnośnikiem zawartości O2 w wodzie.

To nie jest takie łatwe. Jeżeli filtracja jest niewystarczająca z powodu niedostatecznej ilości tlenu, to rzeczywiście zaobserwujemy wzrost NO2. Ale to już jest patologia.
Jeżeli filtracja jest nieskuteczna z powodu zbyt małej flory bakteryjnej (np po leczeniu), to zaobserwujemy wzrost NO2 przy odpowiedniej ilości tlenu w wodzie. To też nie jest sytuacja powszechna i wiadomo że przy leczeniu i tak należy utrzymywać wysokie natlenienie.
Jest natomiast czasem sytuacja taka, że stworzony układ filtracyjny jest nie tylko sprawny, ale i ilość mikroflory w mediach jest większa niż uznalibyśmy za wystarczającą. Zużycie tlenu może wtedy znacznie wzrosnąc i mogą pojawić się niedobory, mimo że NO2 będzie 0.
Tak czasem działo się w akwariach z dodatkowym filtrem fluidyzacyjnym.
Przy awarii prądu zbiorniki stawały się niezwykle niestabilne.

Ale w sumie masz rację, przy nowo zakładanych akwariach, z filtracją powiedzmy klasyczną obserwacja NO2 jest bardzo istotna i w zakresie poziomu O2 daje dużo informacji, a przynajmniej sygnalizuje, że coś może być nie tak.

Autor fishfan
Użytkownik
#16 - Posted: 1 Lip 2009 17:27 
Zużycie tlenu może wtedy znacznie wzrosnąc i mogą pojawić się niedobory, mimo że NO2 będzie 0. Sengir to co napisałeś dało mi dużo do myślenia:)ale według jakich kryteriów możemy uznać że zawartość O2w jednym przypadku jest wystarczjąca a w innym nie?Powiem szczerze że nigdy nie stosowalem testów O2 i teraz mam obawy:)Dla mnie ryby były" testem"szybszy oddech,oszczedzanie energii przy rybach aktywnych,słynne dziobkowanie.Oczywiście mówię hipotetycznie gdyż bagatelizowalem temat ponieważ nie miałem takiego problemu.Jeśli chodzi o filtry fluidyzacyjne to nie mam doświadczenia:(Natomiast przy filtrach klasycznych są zwolennicy czyszczenia 1raz do roku a może nawet rzadziej :)co wtedy czy musimy zrobić w akwarium wirówkę?:)Dzięki za ewentualną odpowiedz:)

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#17 - Posted: 2 Lip 2009 07:21 
Witam chcialbym sie dowiedziec czy wystarczy jedna swietlówka 30 vatowa taka jak jest w komplecie w obudowie do akwarium 240 l wczoraj to sprawdzoilem i wyglada lepiej miz jak sa dwie wtety wydaje mi sie ze jest za jasno ???

Autor sander
Użytkownik
#18 - Posted: 2 Lip 2009 07:51 
Możesz nawet w ogóle nie zapalać światła jeśli do pomieszczenia wpada światło słoneczne

Autor sengir
Użytkownik
#19 - Posted: 2 Lip 2009 08:10 
według jakich kryteriów możemy uznać że zawartość O2w jednym przypadku jest wystarczjąca a w innym nie?

sam sobie w sumie odpowiedziałeś:

Dla mnie ryby były" testem"szybszy oddech,oszczedzanie energii przy rybach aktywnych,słynne dziobkowanie.
Jak tylko widzimy niepokojące objawy, trzeba szybko reagować.
I tak prowadząc akwarium musimy mierzyć parametry wody, żeby ocenić czy cykl azotowy przebiega prawidłowo i czy zbudowaliśmy otpowiednią filtrację. Test O2 ułatwia sprawę, bo nie wymaga od użytkownika zrozumienia wszystkich zjawisk i zdolności przewidywania.
Stosując niekonwencjonalne rozwiązania techniczne w zakresie filtracji, zarządzając przegęszczeniem w akwarium, obsadzając akwarium bujną roślinnością, czy nawet obserwując intensywne wykwity glonów po użyciu intensywnego oświetlenia, zmuszeni jesteśmy zachować znacznie większą ostrożność. Po czyszczeniu filtra warto intensyfikować natlenienie.

Zwyczajny242:
Twoje odczucia są trafione. W akwariach przedstawiających siedliska z Tanganiki preferujemy słabsze oświetlenie.
Niektórzy decydują się na dodatkowe (lub tylko) intensywniejsze światło punktowe, żeby w jakiejś części akwarium intensyfikować wzrost glonów. Ale pozostawiają przy tym strefy zaciemnione.
Na mocniejsze oświetlenie można sobie pozwolić po zastosowaniu odpowiedniej aranżacji skalnej, ale to też nie u wszystkich gatunków i nie w każdej sytuacji.

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#20 - Posted: 2 Lip 2009 08:26 
sengir
dziekuje bardzo za rade i "oswiecenie" mnie w tej kwesti , czyli moge spokojnie zostawic tylko ta jedna swietlówke i moze nawet troche ja z jednej strony "zaciemnie" i moze tez dlatego ryby sa dosc płochliwe i zestresowane chowaja sie i prawie ich nie widac moz eto przez to zbyt intensywne swiatło ?

Autor sengir
Użytkownik
#21 - Posted: 2 Lip 2009 08:32 - Edytowany przez: sengir 
Raczej to nie przez światło. Ludziom trochę łatwiej to zrozumiec przy chowie innych gatunków zwierząt. Wyobraź sobie, że kupiłeś mysz/ szczura/ chomika. Zwierze potrafi od poczatku dawać brać się na ręce, jeść z ręki itd. Ale raczej w większości wypadków, zwierze jest dzikie, potrafi ugryźć , szuka okazji do ucieczki.
Trwa to długi czas zanim się je oswoi.
Tak samo z rybami. Trochę cierpliwości i zdziwisz się gdy okaże się, że ryby wypływają z kryjówek gdy zbliżasz się do akwarium, a chowają gdy podchodzi osoba obca :)

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#22 - Posted: 2 Lip 2009 08:41 
pewnie masz racje tak samo mam w zbiorniku z pyszczakami jak tylko ja lub moja zona przejdziemy kolo akwa to wszystkie ryby sa juz w gotowosci >))))

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#23 - Posted: 6 Lip 2009 11:22 
Witam ponownie i znów pytam czy zbyt duze zawirowania wody moga przeszkadzac ryba w normalnym ich zyciu ja mam uni maxa 250 i aqua szuta na 112 litrowe okwa musialem go tez zamontowac poniewaz robil mi sie na powierzchni wody nalot taki jakbym wlal do niej szklanke benzyny , podejrzewam ze to od pokarmu sie robi moze chemia zostaje na powierzchni ????

Autor sander
Użytkownik
#24 - Posted: 6 Lip 2009 13:16 
Zastosuj skimmer i po sprawie.

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#25 - Posted: 6 Lip 2009 13:46 
a co to takiego jakis preparat ???

Autor sander
Użytkownik
#26 - Posted: 6 Lip 2009 14:10 
Nie preparat tylko urządzenie podłączane do filtra, które zbiera film z powierzchni pogoogluj

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#27 - Posted: 8 Lip 2009 10:25 
juz poradzilem sobie z korzuchem na powierzchni wody:))) teraz putam i światło obecnie uzywam jednej swietlówki 30 watowej o dlugosci 90 cm i zastanawiam sie czy nie jest to jeszcze za mozne swiatło dla moich ryb co o tym myslicie jezeli zle zrobilem to pomozcie jaka swietlówke załozyc lub jak stłumic swiatło????

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / kamienie??? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®