Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Jak oczyścić muszle by nadawały się do zbiornika?

Autor jaosh
Użytkownik
#1 - Posted: 30 Cze 2009 17:05 
witam,

jak przygotować muszle, które mozna wsadzić do zbiornika?

Autor Lucek1987
Użytkownik
#2 - Posted: 30 Cze 2009 19:39 
Ja najpierw wstępnie obieram z ziemi, potem gotuję w mocno osolonej wodzie i przepłukuję pod kranem. Tyle

Autor sengir
Użytkownik
#3 - Posted: 1 Lip 2009 06:46 
ale uwaga. Jeżeli muszle były zbierane w terenie, często jakiś syf gromadzi się głęboko i ciężko go wypłukać w klasyczny sposób.
Najlepiej wtedy odciąć szczyt muszelki i wtedy bez problemu da się wypłukać. Żeby sprawdzic czy coś w muszelce nie zostało, wystarczy spojrzeć na nią poprzez jakies silne źródło światła.
Jeżeli natomiast muszle mamy z konsumpcji ślimaków po burgundzku to należy je wielokrotnie wygotowywać aż do zniknięcia oczek tłuszczu.

Autor sander
Użytkownik
#4 - Posted: 1 Lip 2009 07:56 
Ostatnio użyłem muszli Neothauma z Tanganiki, które wrzuciłem do akwarium bez żadnego czyszczenia. Dzikie vittatusy Shell, których samce jak obserwuję nie wykazują oznak "muszlowstwa" są zadowolone i zdrowe a woda czysta.

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 1 Lip 2009 08:04 
Ja także nigdy nie czyściłam muszli Neotheuma:)) te zawsze bezpośrednio do zbiornika wrzucam.

Winniczki - zawsze gotuję muszle w wodzie z solą i płukam

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#6 - Posted: 1 Lip 2009 08:16 
Też nic z muszlami Neothauma nie robiłem, winniczki czyściłem z tłuszczu (smaczne były :) ).
Potwierdzam opinie o vittatus shell. Samiec zdecydowanie nie jest "shell" :). Ale samiczka nie wybiera muszli Neothauma i preferuje raczej usytuowanie muszli niż jej rodzaj.
Samiczki Callipterusa zdecydowanie wolą winniczki.

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 1 Lip 2009 08:34 
Samiczki Callipterusa zdecydowanie wolą winniczki.


To ciekawe obserwacje Ja mam same Neotheuma i trudno jest mi powiedzieć co i jak.

Czy w takim razie chodzi Ryśku o wielkość muszli? ich kształt?

A co do samca vittatus shell - potwierdzam - u mnie także nie siedzą w muszlach:)0

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#8 - Posted: 1 Lip 2009 08:47 - Edytowany przez: sengir 
Czy w takim razie chodzi Ryśku o wielkość muszli? ich kształt?

Oj ciężko powiedzieć. Po prostu mając do wyboru takie i takie, wybierają winniczki. Ale gdy były jeszcze w akwarium te największe muszle morskie (te w których transportowałem ryby od was :) ) to w zbiorniku juz nie byly wykorzystywane i nie wydawały im się atrakcyjne. Więc jezeli chodzi o wielkość muszli to tylko do pewnego stopnia.
Ale marzy mi się mieć w akwarium tylko muszle Neotheuma. Ze względu na potrzebną dużą ilosc w niecce ciężko to zrealizować.
Dopóki winniczki nie porosły glonem , strasznie mnie raził ich widok.

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 1 Lip 2009 08:52 
Dopóki winniczki nie porosły glonem , strasznie mnie raził ich widok

A masz aktualne zdjęcie i muszli z glonami i zbiornika? Ciekawa jestem jak to teraz wygląda?

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#10 - Posted: 1 Lip 2009 08:55 
Miałem zamiar robić zdjęcia na dniach, więc coś wkleję. Też na forum KMT obiecałem pokazać kształty niecki callipterusa. Tylko muszę mieć na to ze 2-3 dni, bo jak zwykle w domu nie mam czasu siąść do komputera :)

Autor piotr993
Użytkownik
#11 - Posted: 22 Paź 2009 17:09 
Ostatnio użyłem muszli Neothauma z Tanganiki

Gdzie można kupić takie muszle ??

Autor jaosh
Użytkownik
#12 - Posted: 22 Paź 2009 18:21 
Też na forum KMT obiecałem pokazać kształty niecki callipterusa.

no z chęcią bym zobaczył te fotki bo przymierzam się do tych rybek,

mam też zamiar zadbać o ty by były w akwarium same muszle pochodzące z tanganiki.

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 22 Paź 2009 21:26 
piotr993 napisał:
Gdzie można kupić takie muszle ??


U nas. Napisz maila.
Robert

Autor zipo4
Użytkownik
#14 - Posted: 3 Maj 2010 00:02 - Edytowany przez: zipo4 
cze a co z muszlami morskimi ??

zazwyczaj nie poleca się ich stosowania ale warto zauważyć ze cieszą kolorem i formą o wiele bardziej niż tradycyjne np :





z tego co udało mi się ustalić to podnoszą twardość wody i wydzielają wapień , ale w naszym charakterystycznym biotopie takie działanie chyba jest pożądane ??

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 3 Maj 2010 08:25 
A czy wygladają podobnie do różnych gatunków tanganickich muszli?

Marta

Autor zipo4
Użytkownik
#16 - Posted: 6 Maj 2010 21:40 - Edytowany przez: zipo4 
to tak samo jak bym spytał czy wapień filipiński jest podobny do kamieni tanganickich ;/

Łukasz ;)

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 7 Maj 2010 06:50 
zipo4

Więc jak uważasz, ze Ci się podobają to wkłądaj,

ale
1. wyglądają nienaturalnie w Tanganice
2. maja ostre kanty
3. w Tanganice występuje jako składnik głównie węglan magnezu, a nie wapnia stąd ich rola jest średnia.


Marta

Autor zipo4
Użytkownik
#18 - Posted: 7 Maj 2010 15:17 
właśnie te kantu najbardziej mnie niepokoją ;(

n a razie jestem daleko od odwzorowywania jeziora Tanganiki choć mieszkańcy jednego z moich zbiorników to wyłącznie tropheusy przyznam się szczerzę że myślę nad zrobieniem typowego zbiorniku dla tych rybek ale szukam i ciężko znaleźć fotki z tego jeziora zwłaszcza z pod powierzchni wody

pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź

Autor nechor
Użytkownik
#19 - Posted: 7 Maj 2010 15:27 
ciężko znaleźć fotki z tego jeziora zwłaszcza z pod powierzchni wody

Na youtube wyszukaj Jewel of the rift.

Autor zipo4
Użytkownik
#20 - Posted: 9 Maj 2010 06:41 
wow dzięki

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Jak oczyścić muszle by nadawały się do zbiornika? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®