Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Dozowanie substancji sladowych, soli, mikroelementow

Autor danlack
Użytkownik
#1 - Posted: 30 Sty 2006 13:01 
Na poczatku nadmieniam, ze z chemii i fizyki to juz nic nie pamietam.

Chcialbym Was zapytac czy mozna przygotowac plynne preparaty (tak jak sa gotowe np. do morskich) i dozowac do wody.

Czyli np. robie roztwor soli, roztwor sody, roztwor soli morskiej, witaminy, itd. i steruje dozowaniem tych substancji w systemie ciaglej podmiany wody.

Tak zasadniczo to chodzi mi o to czy taki roztwor soli lub innej substancji moze sobie stac przez 2-3 tygodnie i nie utraci swoich wlasciwosci ?

Autor tasma
Użytkownik
#2 - Posted: 30 Sty 2006 18:45 
Zalezy jaki roztwor i w jakich warunkach. Musisz ukonkretnic. Wiekszosc zwiazkow przetrzyma w szczelnie zamknietej ciemnej butelce. W otwartych naczyniach bedzie gorzej. Wlasnosci zmienia szczegolnie te zawierajace w sobie atomy lotnych zwiazkow np NaHCO3 bedzie wydzielalo CO2, choc w tym przypadku niebedzie to szkodliwe.
Do jakich reakcji dojdzie w roztworach witaminowych trudno przewidziec. Prawie wszystkie opatrzone sa napisem : przechwywac w siemnych i suchych miejcach.
Przemek
P.S.
Ja tez z chemii niewiele pamietam wiec moglem cos pomylic.

Autor danlack
Użytkownik
#3 - Posted: 30 Sty 2006 21:54 
Trzymac w ciemnych butelkach mozna byloby - dobra uwaga, ale nie w szczelnych, bo pompa dozujaca nie zaciagnie ze szczelnej butelki (no chyba zeby dac zawor zwortny na wejsciu odpowietrzacza).

Chcialbym zrobic:
- roztwor soli kuchennej w wodzie (np. 8 lyzek kuchennych na litr) - dozowanie 125 ml/100 litrow wody
- roztwor sody (np. 8 lyzeczek na litr) - dozowanie 125 ml/100 litrow wody
- roztwor soli morskiej lub inne substancje sladowe - dozowanie ?
- witaminy np. Sery (np. 80 kropli na litr) - dozowanie 125 ml/100 litorw wody

Oczywiscie to takie wstepne szacunki - bo sam nie wiem czy dam filtr R/O na wejsciu czy kranowka (wtedy bede musial ja badac co jakis czas - mam wode z wlasnego ujecia i nie wiej jak jej sklad zmienia sie w zaleznosci od pory roku)

Autor sue
Użytkownik
#4 - Posted: 30 Sty 2006 23:45 
Zdecydowanie odradzam wcześniejsze przygotowywanie roztworu witamin! W tym wypadku nawet ciemna butelka nic nie pomoże. Krótki czas rozkładu oraz duża podatność witamin na samoutlenienie w zasadzie wyklucza taką możliwość...
Dla ryb tak jak i dla ludzi ;) witaminki muszą być świeże, a w przypadku roztworów np.: musujących wypite natychmiast po przygotowaniu. W przeciwnym razie mogą więcej zaszkodzić niż pomóc.
Co do reszty roztworów... Należy uwzględnić wiele czynników np.: czas, stężenie, ruch wody, temperaturę, w przeciwnym wypadku jest duża szansa, że po jakimś (niezbyt długim czasie) wszystko się po prostu wytrąci!
Pozdrawiam
Magda

Autor danlack
Użytkownik
#5 - Posted: 30 Sty 2006 23:55 
To ogolnie moj pomysl robi sie slaby.

A jak to robia morscy ze dozuja magnez, wapn, kobalt, itd ?

Sa tez gotowe sole do tanganiki w plynie - moze cos takiego.

Autor JacekK
Użytkownik
#6 - Posted: 31 Sty 2006 15:59 
sole morskie ...nic lepszego nie wysmyslisz .. sprawdzilem wszystko ...

..,jak to robia morscy ze dozuja magnez, wapn, kobalt, itd ? ,,
ciagla podmiana wody , a uzupelnienie to nie takie proste ...rektor beztelnowy dla ca , tlenowy dla mg , same gotowe preparaty maja slaba wydajnosc i troszke wysoka cene...

Pozdrawiam

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Dozowanie substancji sladowych, soli, mikroelementow Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®