Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

media filtracyjne

Autor michal1313
Użytkownik
#1 - Posted: 24 Lip 2009 13:05 
witam!

posiadam Unimax 700 i takie moje pytanie;

czy właściwy będzie taki układ mediów patrząc od góry:
- gąbka
- gąbka
- ceramika (substrat pro eheim)
- żwir koralowy
- ammocer filtus

czy może usunąć jedną komorę z gąbką i dołożyć ammocer lub koral?

dwie komory z gąbkami to oryginalne wypełnienie aquaela (w komplecie)

czy lepsza ceramika w postaci kulek czy makaronów?

a moze dołożyć zeolit chociaż podzielone są na forum zdania na jego temat?

pozdrawiam,
michał

Autor sander
Użytkownik
#2 - Posted: 24 Lip 2009 20:54 
Układ powinien być dokładnie odwrotny

Autor nechor
Użytkownik
#3 - Posted: 25 Lip 2009 01:46 - Edytowany przez: nechor 
Rozwiniesz to? Bo ja mam od gory tak:

gabka (prefiltr)
gabka
grys
ceramika

Ciekawi mnie w sumie jak wyglada obieg wody wewnatrz filtra zew., temat pewnie jest blisko zwiazany z tym watkiem.

Autor kulus12
Użytkownik
#4 - Posted: 26 Lip 2009 12:35 
Układ powinien być dokładnie odwrotny

Ciekawi mnie twoje zdanie na ten temat dlaczego według Ciebie akurat największe zanieczyszczenia maja lądować na najdrobniejszym i najwartościowszym wkładzie?

Radek

Autor sander
Użytkownik
#5 - Posted: 26 Lip 2009 22:42 
Sprawa jest banalnie prosta. Woda wpada na dno filtra i zaczyna się filtrować od dołu do góry. Najbardziej brudna woda musi się wstępnie oczyścić na gąbce aby nie zaklejać mikroporów w ceramice gdyż te są na zatykanie szczególnie wrażliwe. Zatkanie mikroporów ceramiki nie zmniejsza przepływu wody ale zmniejsza bioaktywność substratu. Gąbka tylko pozornie jest najdrobniejszym wkładem.

Autor nechor
Użytkownik
#6 - Posted: 27 Lip 2009 00:41 
Hmm... W moim filtrze JBL 1500e na dole dabrycznie byla ceramika, potem juz gabki do samej gory. Czemu producent wypelnia to w najgorszy wg Ciebie mozliwy sposob? Nie pytam zlosliwie - raczej sie nad tym zastanawiam...

Autor sander
Użytkownik
#7 - Posted: 27 Lip 2009 07:05 
Z tego samego powodu z jakiego nie zaleca np. prefiltra na wąż ssawny :-) chodzi o to by wymieniać wkłady i to na oryginalne :-) - easy?

Autor krzysiekgrab
Użytkownik
#8 - Posted: 27 Lip 2009 08:41 - Edytowany przez: krzysiekgrab 
Z tego co pamiętam jak czyściłem mego unimaxa 700 po półrocznym użytkowaniu, to najbardziej zabrudzona była gąbka, która była na samej górze. I może teraz bujam, ale o ile dobrze pamiętam, to woda przepływa przez wkłady od góry do dołu(jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić).

Sugeruję się tym zdjęciem http://www.arguswolow.nazwa.pl/images/filtr%20unim ax%20700/1.jpg (strzałki obiegu wody)

PS nie robię nikomu reklamy, jest to pierwsze z brzegu zdjęcie jakie znalazłem w necie :)

Autor sander
Użytkownik
#9 - Posted: 27 Lip 2009 09:04 
Jeśli woda (i tak wskazuje schemat) płynie z góry do dołu to faktycznie gąbki winny być na górze :-).

Autor michal1313
Użytkownik
#10 - Posted: 27 Lip 2009 09:14 
cześć

dlatego własnie zasugerowałem takie ułożenie mediów ponieważ z tego co sie orientuję to własnie taki jest obieg wody jak zapprezentował to krzysiekgrab, ale może rambowskixx się wypowie jako, że ich używa od dawna
pozdrawiam,
michał

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / media filtracyjne Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®