Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Wysylka Fronosa?

Autor surveyor
Użytkownik
#1 - Posted: 8 Sier 2009 02:39 
Chce wyslac 6 frontos
od 8cm do 22cm (czas przesylki od drzwi do drzwi max 6godzin w tym 1,5godziny w samolocie)
6 workow,wklady grzewcze,styropianowe pudlo

Jaka ilosc wody potrzebna jest na jedna rybe?

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 8 Sier 2009 07:41 
ryby muszą być całkowicie zakryte wodą. 1/3 wody i powietrze z butli.

Marta

Autor surveyor
Użytkownik
#3 - Posted: 8 Sier 2009 08:47 
Sprostownie-to nie ja wysylam tylko do mnie wysylaja
Z powietrzem z butli to moze byc problem(ja przy wysylce stosowalem jakies tam wapienie ktore "wydaja" tlen do wody dodawalem jeszcze Methylene Blue 1% wyczytalam iz dzieki temu srodkowi woda lepiej "przyjmuje" tlen)

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 8 Sier 2009 09:36 
Dla mnie to co piszesz to jakaś abstrakcja. Pakuję od lat ryby i to na długie dystanse, ale ......nigdy nie dodaje jakies tam wapienie ktore "wydaja" tlen do wody dodawalem jeszcze Methylene Blue 1%

Dodać można Aquasafe lub podobne preparaty zawierające witaminę B.

Dla mnie tlen z butli to podstawa.

Marta

Autor surveyor
Użytkownik
#5 - Posted: 8 Sier 2009 10:22 
Ja ryby wysylam od swieta(brak butli z tlenem w kuchni :( )

Ale moze byc ciekawy temat czekam na UWAGI (te ortograficzne mozna pominac)
1)ryby nie karmione 24godziny
2)1/3 wody w worku
3)nieszczesne wapienie ktore "wydaja" tlen
4)Methylene Blue
5)Aquasafe
6)Powietrze z brzeczyka :(
7)Styropianowe pudlo:
-wytlaczanki od jajek max 1/3 wysokosci pudla(zapobiegac maja "obijanu" sie workow)
-duzo gazet dookola workow i jedna na wieszchu (w celu odizolowania workow od wkladu grzewczego)
-wklad przyklejam do wieka pudla(oczywiscie od srodka) :)
-bardzo mala dziurka w wieku(wklad przestaje dzialac bez powietrza)
-na pudle uwaga zywe ryby !!!
-adres odbiorcy

Pozdrowienia

Autor Vepsik
Użytkownik
#6 - Posted: 8 Sier 2009 11:44 
Mnie jeszcze zastanawiają te wkłady grzewcze. Czy to ma przyjechać gotowa, ciepła zupa rybna, czy ryby?

Autor surveyor
Użytkownik
#7 - Posted: 8 Sier 2009 12:24 
Czy to ma przyjechać gotowa, ciepła zupa rybna, czy ryby? :)
dobre
Chlodzone ryby tez nie sa przydatne przynajmniej w celach akwarystycznych

Wklady grzewcze daja 25 stopni

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 8 Sier 2009 13:23 
im niższa temperatura tym większa rozpuszczalność tlenu w wodzie. Frontozy to ryby głębinowe jak temperatura spadnie im do 20-22 stopni to tylko lepiej zniosą transport.

Marat

Autor sander
Użytkownik
#9 - Posted: 8 Sier 2009 16:36 
Duże ryby najlepiej jest transportować w anestezji. Ogólnie w akwakulturze stosujemy Propiscin ale może być też etomidat, metomidat, MS 222, feonksyetanol lub propofol. Ryby w anstezji oprócz tego, że mają zminimalizowany stres to ich zapotrzebowanie na tlen spada. Czy wiecie, że zawartość tlenu w wodzie w worku nabitym tlenem wynosi 200% nasycenia? i że późniejszy transfer tych ryb do wody o nasyceniu 80-90% jest stresujący? Jeśli ktoś nie posiada butli z tlenem (koszt raptem 100 pln) może użyć tabletek tlenowych (do kupienie w sklepach zoologicznych).

Autor surveyor
Użytkownik
#10 - Posted: 9 Sier 2009 12:16 
Niestety temp bez wkladu grzewczego spada do 8-14stopni
:(

Autor surveyor
Użytkownik
#11 - Posted: 9 Sier 2009 12:24 
Sander-Czy mozesz rozwinac temat anestezji
Dawkowanie preparatow,skutki uboczne,czas dzialania przy dawkowaniu

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 9 Sier 2009 14:10 
Niestety temp bez wkladu grzewczego spada do 8-14stopni
:(



Czyli ryby są źle zapakowane. Zbyt małą izolacja. 6 godzin nie powinno powodować takich zmian.

Ile teraz jest stopni na zewnątrz w NZ?

Marta

Autor sander
Użytkownik
#13 - Posted: 9 Sier 2009 17:07 
Sander-Czy mozesz rozwinac temat anestezji
Dawkowanie preparatow,skutki uboczne,czas dzialania przy dawkowaniu


Dawka każdego z proponowanych preparatów jest zmienna w zależności od temperatury wody i gatunku ryb. Do transportu stosujemy zwykle dawki zmniejszone o połowe w porównaniu z dawkami do pełnej anestezji. Nie obserwowałem skutków ubocznych podczas stosowania preparatu Propiscin co do reszty nie mam zbyt dużej wiedzy gdyż osobiście ich nie stosowałem. Są też doskonałe anestetyki pochodzenia w 100% naturalnego np. olejek goździkowy.

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 9 Sier 2009 17:29 
Są też doskonałe anestetyki pochodzenia w 100% naturalnego np. olejek goździkowy.


Tak to prawda o tym już czytałam. Wojtek Górecki podpowiedziała mi ten temat:))

Marta

Autor surveyor
Użytkownik
#15 - Posted: 10 Sier 2009 14:23 
Czyli ryby są źle zapakowane. Zbyt małą izolacja. 6 godzin nie powinno powodować takich zmian.

Ile teraz jest stopni na zewnątrz w NZ?

Nie pisalem o frontosa i 6godzinach(ten transport bedzie szedl inaczej - mam znajoma(bedzie leciala to sasiada na urodzinki :) ) w miejscowosci z ktorej wychodzi przesylka dlatego napisalem max 6 godzin(1 godzina dojazd do lotniska+1godzina lotu+1godzina dojazd do zbiornika=3godziny nin)
Kiedy wysylam ryby (w okresie zimowym na dolna wyspe gdzie temp spada -10stopni)wklad grzewczy jest niezbedny czas transportu 24godziny min

Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 10 Sier 2009 15:11 
Powiem tak - nasze ryby lecą 12 godzin w luku bagażowym z Lusaki do Londynu, potem 12 godzin czekają w Londynie w przechowalni, potem znowu lot do Krakowa i odprawa celna. W Krakowie w zimie jest czasami i- 20 stopni mrozu, nie mówię ile w luku bagażowym i Londynie. Temperatura nigdy nie spada poniżej 18 stopni- ryby nigdy potem nie chorują. Nie mają dogrzewaczy w boksach.

Marta

Autor surveyor
Użytkownik
#17 - Posted: 10 Sier 2009 23:56 
POWIEM TAK-PROSZE O LEKCJE PAKOWANIA :)

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 11 Sier 2009 07:31 
O to musisz zapytać Michelle:))

Ryby zapakowane są w pudła kartonowe, wyłożone styropianem. Zimą styropian ma około 3- 4 cm. Wszystkie szczeliny wyłożone są albo kuleczkami styropianu albo wiórkami bibuły. Nie ma wolnych miejsc pomiędzy workami. To tyle. Nic innego nie ma.

Marta

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Wysylka Fronosa? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®