Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Dozowanie soli do Tanganiki - jaką i w jakich ilościach?

Autor Waldi
Użytkownik
#1 - Posted: 31 Sty 2006 21:25 
Jestem zupełnie zielony w kwestii dozowania soli do akwa z tropheusami. Proszę więc o informacje jakie sole używacie (gdzie zakupione) i w jakich ilościach dozujecie (czy tylko w momencie podmiany - proporcjonalnie do ilości podmienianej wody czy też na bieżąco uzupełniacie) - jaka powinna być bądź może zawartość soli i jak stężenie można mierzyć/oszacować. Wszelki informacje będą cenne.

Jestem w trakcie organizowania nowego akwa na 540 litrów - zalewania wodą i stąd moje pytanie o ilość soli dla tej objętości wody.

Pozdrawiam
Waldek M (Waldi)

Autor danlack
Użytkownik
#2 - Posted: 31 Sty 2006 23:54 
1 lyzka niejodowanej soli kuchennej i 1 lyzeczka sody oczyszczonej na 100 l wody - to standard

Ostatnio poruszony byl na forum temat dodawania soli morskiej, poszukaj.

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 1 Lut 2006 06:06 
Waldku zbadaj swoja wodę w kranie i podaj nam twardości.

Marta

Autor JacekK
Użytkownik
#4 - Posted: 1 Lut 2006 11:09 
1 lyzka niejodowanej soli kuchennej
-to lek... i dodajac caly czas soli kuchennej bedzie duzy problem z leczeniem ryb jak zajdzie taka koniecznosc
-1 lyzeczka sody oczyszczonej na 100 l wody
soda ponosi ph i niestety twrdosc weglanowa ..nie ogolna ...

Jesli mialbym nic nie dodawac to dawalbym sole kuchenne i weglan sodu/soda oczyszczona/...ale polecam sie zastanowic czy sole kuchenne nie pozostawic jako profilaktyke lub leczenie do jest doskonala do tego ...a sode oczyszczona tylko w przypadku kiedy roznica miedzy twrdoscia weglanowa a ogolna bedzie znanczna na kozysc twardosci ogolnej..
Pozdrawiam

Autor Waldi
Użytkownik
#5 - Posted: 1 Lut 2006 22:34 
Marto
Parametry mojej wody z kranu są następujące:
GH>16, KH=20, PH=8,4. Obecnie posiadane testy (oczekuję na dostawę nowych) mogą trochę przekłamywać - ale przynajmniej jest jakiś punkt zaczepienia.
Na jednym z tematów forum był poruszany temat soli morskiej i Twoja wzmianka o użuwaniu przez Was soli "Prodac". Jeśli ta sól mogła by być stosowana w moim przypadku to proszę o informację w jakich ilościach oraz jak ją rozpuszczać i dozować.
Wprawdzie zbiornik jest dopiero zalewany (540l) a rodzaj/wielkość obsady którą zamierzam od Was sprowadzić jest jeszcze w przemyśleniach - lecz chcę od początku poprawnie przygotować środowisko.

Dzięki
Waldek M (Waldi)

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 2 Lut 2006 06:19 
Waldku

W Twojej wodzie twardosc ogólna jest niższa niz węglanowa. Trzeba zmienić to. Powinna w tym pomóc sól morska. o dawkowaniu poźniej

Mnie intryguje dlaczego w kanie masz tak wysokie pH. Czy ta woda nie pochodzi z wodociagów miejskich? Chyba jest zbyt zasadowa jak na normy|/

Marta

Autor artkras12379
Użytkownik
#7 - Posted: 2 Lut 2006 12:23 
Waldku
Ja np. wzbogacam swoją wodę w sól firmy Aquarium Systems.
Jest to spaecjalistyczna sól dla pielęgnic jezior afrykańskich.
Dawkowanie jej jest uzależnione od tego, z jakiego jeziora ryby chodujemy.
Tak się składa, że do wody z rybami z tanganiki sypie sie jej najwięcej - 36 gr/100 l.
Pozdrawiam
Artur
PS. Wiadomym jest, że nigdy nie odtworzymy naturalnego srodowiska tych ryb, ale przynajmniej postarajmy się jak najbardziej zbliżyć warunki w naszym domowym BANIACZKU do tych panujących w naturze (jest to chyba szczególnie istotne, gdy ktoś nabywa ryby z odłowu)!!!

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Dozowanie soli do Tanganiki - jaką i w jakich ilościach? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®