Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Łupek tatrzański a tanganika

Autor askott
Użytkownik
#1 - Posted: 12 Wrz 2009 11:58 
Witam,
dopiero rozpoczynam przygodę z akwarium tanganikańskim. Jestem na etapie urządzania zbiornika. Aktualnie stoję przed problemem z wyborem skał. Zakupiłam w składzie kamieniarskim łupki tatrzańskie. Czy te skały się nadają do tanganiki?
Przeczesuję internet i forum w poszukiwaniu informacji o łupkach, ale o tatrzańskim nie dowiedziałam się niczego konkretnego.
Jeśli ktoś orientuje się, czy te łupki nie zaszkodzą rybom proszę o podpowiedź.
Pozdrawiam,
Joanna

Autor marti
Użytkownik
#2 - Posted: 12 Wrz 2009 12:30 
Jeśli się nie mylę, to jest odmiana granitu, a granit składa się w 80–100% z kwarcu, zupełnie obojętnego dla środowiska. Pozostałe 20% może, w zależności od odmiany i pochodzenia skały, zawierać różne dodatki mogące mieć wpływ na parametry wody, ale tego już nie nie da sie wywróżyć na odległość, ani nawet z bliska. Trzebaby zbadać skład konkretnego kawałka skały.
Ogólnie sądzę że możesz być spokojny ;)

Autor askott
Użytkownik
#3 - Posted: 12 Wrz 2009 14:11 
Dziękuję za odzew.
Kolega akwarysta radził mi patrzeć, czy łupki się błyszczą. Twierdzi, że jeśli tak to kamienie zawierają metal i mogą być szkodliwe. Patrzę, patrzę i wydaje mi się, że miejscami błyszczenie występuje, ale nie wiem, czy to jest podstawa to dyskwalifikacji.
Szkoda by mi było je wyrzucić tym bardziej, że mają pożądany przeze mnie kształt cienkie, duże tafle, a o taki wystrój mi właśnie chodziło.
Dodatkowo jedno pytanie, czy podkładać pod kamienie styropian, albo inny materiał. Planowane rybki są niewielkie, nie trofeusy, które zdaje się są silne.
Dziękuję i pozdrawiam,
Joanna

p.s. jestem kobietą ;)

Autor ducze
Użytkownik
#4 - Posted: 12 Wrz 2009 14:59 - Edytowany przez: ducze 
ŁuJeśli się nie mylę, to jest odmiana granitu, a granit składa się w 80–100% z kwarcu, zupełnie obojętnego dla środowiska.

Doczytaj definicję, bo źle pamiętasz ;) 80-100% to kwarcu i skaleni, których to skaleni może być i więcej niż kwarcu. Co nie zmienia faktu, że też są całkowicie nieszkodliwe dla wody.

Kolega akwarysta radził mi patrzeć, czy łupki się błyszczą. Twierdzi, że jeśli tak to kamienie zawierają metal i mogą być szkodliwe.

Bajki opowiada ;) głownie błyszczą się w ogólnodostępnych łupkach łyszczyki (serycyt, chloryt, muskowit), które niczemu nie szkodzą bo w akwariowych warunkach nie maja wpływu na parametry wody. Przyjedź np w Rudawy Janowickie to możesz nazbierać metalizowane łupki z ładnymi kryształami pirytu :) ale nie słyszałem, żeby ktoś je sprzedawał.

Ogólnie jak Ci się podobają to ładuj je do akwarium :) czy coś podkładać to raczej zależy nie od wielkości ryb ale od ich zamiłowania do kopania, dla świętego spokoju lepiej podłóż :)

Autor askott
Użytkownik
#5 - Posted: 12 Wrz 2009 15:46 
Dziękuję za podpowiedzi. Niestety z bólem serca, ale kamory pójdą chyba w odstawkę, ponieważ po dłuższych dyskusjach i pokazywaniu łupków różnym znajomym akwarystom stwierdzono, że mogą mieć za ostre krawędzie i ryby przy gonitwach będą się kaleczyły. A tego oczywiście nie chcemy :(
Pozostaniemy przy piaskowcach. Podobają się mniej, ale obłe są przynajmniej. Mamy okazy grube na 3, 4 cm i chcieliśmy je rozłupać, żeby były płaskie bardziej, ale ciężko to idzie. Może wybierzemy się do kamieniarza i on coś poradzi. A pod kamory dla spokoju ducha poszukam plastikowej kratki, itp.
Jak tak dalej pójdzie z zakupami kamorów, czyli co chwila nowy zestaw to otworzę skład kaminiarski w piwnicy :)
Pozdrawiam,
Joanna

Autor nechor
Użytkownik
#6 - Posted: 13 Wrz 2009 13:13 
Ja bylem u kamieniarza. Wybralem sobie stosik z dwoch wielkich gor piaskowca. Ksztalty i rozmiar - do wyboru, do koloru.

Autor askott
Użytkownik
#7 - Posted: 13 Wrz 2009 16:41 
Witam,

dziś na dnie przykleiliśmy na silikon akwarystyczny płyty pleksi. Wygląda to obiecująco, myślę, że to całkiem trafione rozwiązanie. Teraz będzie się suszyło i wietrzyło kilka dni.
Kolejny dylemat mamy teraz z tłem. Nie chcemy nic ładować wewnątrz akwarium. Wariant samoprzylepnej okleiny padł - kiepsko to moim zdaniem wygląda. Zamówiłam na allegro czarną fototapetę i klej jbl - może będzie to lepsze rozwiązanie. Zawsze przyklejaliśmy ją taśmą klejącą, ale powstawały zacieki.
Rozważamy jeszcze przyklejenie z tyłu gąbki, takiej jak pod akwarium lub zawieszone na tylnej szybie oklejone okleiną pleksi.
Napiszę jaki wariant wygrał.
A teraz lecę do piwnicy rozplanować kamory.
Pozdrawiam,
Joanna

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 13 Wrz 2009 18:03 
A powiedz jeszcze ja duży zbiornik i dla jakich ryb robicie??:))

Marta

Autor askott
Użytkownik
#9 - Posted: 13 Wrz 2009 19:50 
Mój błąd, zaczęłam posty od środka sprawy, zamiast od początku :)
Zbiorniczek na tą chwilę jest ten, który był do tej pory dla rybek typu bystrzyk, rasbora, kirys, czyli standardowe 240 litrów. Dwa dni trwały dyskusje na temat zamiany na 375 l, ale niestety pomysł został odłożony na przyszłość ze względów finansowych.
Na ryby z Tanganiki kolega namawiał nas od ok. 4 lat, ale jakoś nie rozważałam tego pomysłu na poważnie, aż do tej chwili. Decyzja została podjęta nagle, ale mam nadzieję, że impuls poprowadzi nas do dużej satysfakcji z naszego akwarium. Do tej pory nasz zbiornik nigdy nie podobał mi się tak do końca. Ponieważ lubię zmiany to i rybki się zmieniały w poszukiwaniu tych ukochanych.
Od wtorku jesteśmy w szale odławiania, przekopywania, szorowania, wybierania, kupowania itd. :) Jestem w swoim żywiole ;)
Ryby są jeszcze tematem do konsultacji i rozważań. Szykujemy zbiorniczek i myślimy. Na pewno będziemy polegać na wiedzy doświadczonego kolegi, którego to jest sprawka. Nabyłam wszystkie numery Tanganiki Magazynu, czytam namiętnie (nawet w pracy ;) pożyczone książki i przekopuję Wasze forum.
Pod uwagę brane są ogólnie temat traktując (szczegółowo jeszcze nie posiadam odpowiedniej wiedzy): muszlowce (opakowania po winniczkach w drodze), naskalniki, księżniczki. Jestem w trakcie nauki kto może z kim pływać, w jakiej konfiguracji płci i w jakiej liczbie.
Dodam jeszcze, iż okazało się, że jestem beznadziejna w układaniu kompozycji piaskowcowych, za to mój ukochany mąż wpadł w szał twórczy i teraz będziemy mieli problem z wyborem najciekawszego wariantu :) Jednak niekiedy mężowie się przydają ;)
Pozdrawiam,
Joanna

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 13 Wrz 2009 20:04 
Joasiu

Gratuluje zapału, chęci nauki ....no i tego, że będziecie mieli Tanganikę.

Serdecznie zapraszamy do pokazania Waszego dzieła, czyli kompozycji w zbiorniku i dyskusji nad obsadą:))

Najbardziej jestem ciekawa aranżacji, bo jak muszlowce to i łachy piachu i muszli, a szczelinowce to skały:))

Wg mnie to najciekawszy i najbardziej szalony etap - początki

Pozdrawiam

Marta

Autor sander
Użytkownik
#11 - Posted: 14 Wrz 2009 11:13 
Łupki tatrzańskie nadają się jak najbardziej do akwarium z pielęgnicami z Tanganiki. Myślę, że na początek są znacznie lepsze niż piaskowce czy wapienie. Jednym z powodów dla, których je polecam jest fakt, że nie są zbyt podatne na porastanie glonami a jeśli nawet tak się stanie bardzo łatwo je czyścić zarówno samemu jak i "za pomocą" zbrojników :-). Jeśli powstaje panika, że krawędzie są ostre to wystarczy je lekko postukać młotkiem i od razu stają się gładkie nie tracąc przy tym na naturalnej strukturze.

Autor askott
Użytkownik
#12 - Posted: 18 Wrz 2009 18:16 
Witam,

do nowego wystroju akwarium jednak droga dłuuuga. Już wszystko było jak należy, czyli kamory poukładane, piaseczek, filtr podłączony i dojrzewało. A tu zmiana zdania, kochany mąż stwierdził, że podobają mu się inne kamienie, bardziej naturalnie wyglądające niż piaskowce. Tak więc jutro od rana wycieczka nad jezioro - polecone miejsce - więc będziemy się taplać, a następnie układać wszystko od nowa. A już było po pracy ;)
Ponieważ temat nijak się ma do moich kolejnych pytań i planowania obsady - pozwolę sobie założyć nowy wątek. Zapraszam do pomocy początkującym ... ;)

Pozdrawiam,
Joanna

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Łupek tatrzański a tanganika Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®