Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Filtry Filtry

Strona  Strona 2 of 5:  « Previous  1  2  3  4  5  Next »  
Autor fazi64
Użytkownik
#31 - Posted: 1 Lut 2006 17:28 
Opcje "Szukaj" przerabialem zanim zdecydowalem sie na zakup i nie znalazlem niczego przeciw.
Odzywac sie jest rzecza ludzka ;)
Fazi64

Autor timus
Użytkownik
#32 - Posted: 1 Lut 2006 17:34 
Może się myle ale denitryfikacja zachodzi w warunkach beztlenowych. a filtr fluidyzacyjny to nic innego jak nowa wersja kubełka z bakteriami nitryfikacyjnymi ( inna zasada działania..piasekzamiast ceramiki) ?
Czy cos pokręciłem?
Marcin.T

Autor fazi64
Użytkownik
#33 - Posted: 1 Lut 2006 17:39 
Oczywiscie, masz racje - troche sie zapedzilem w tej szermierce slownej w kozi rog ;(
Fazi64

Autor timus
Użytkownik
#34 - Posted: 1 Lut 2006 18:03 
Tak jak pisał Jacek . Filtr fluidyzacyjny jest alternatywa do słabo działającej filtracji biologicznej. Zamiast np. kolejnego kubełka podłanczasz na wylocie z kubła fluidyzacyjny i masz efekt ! A pompa jedna i pobór prądu nie wzrasta.
Oszczędzasz na filtraci a zmieniasz oświetlenie na T5 ; )
Marcin.T

Autor fazi64
Użytkownik
#35 - Posted: 1 Lut 2006 23:05 
...Filtr fluidyzacyjny jest alternatywa do słabo działającej filtracji biologicznej...
Witam,
Moim zdaniem jest to jeden z najefektywniejszych i najtanszych sposobow filtracji biologicznej i nie powinien byc alternatywa jak piszesz, ale podstawowym sposobem utrzymywania akwarium w stabilnym stanie. Mozna go nawet latwo (jesli ktos ma "zlote raczki") wykonac wlasnym sumptem, nie wymaga drogich wypelnien, dziala dlugo bez koniecznosci czyszczenia zloza filtrujacego (jesli nie dopuscimy do jego zanieczyszczenia czastkami mechanicznymi, przez zastosowanie prefiltra z gabki na glowicy-czyli mamy dodatkowy filtr mechaniczny).
Filtry te zajmuja stosunkowo malo miejsca i moga byc umieszczone zarowno wewnatrz jak i na zewnatrz akwarium, w roznych konfiguracjach z dzialajacym juz systemem filtracji biologicznej lub jako niezalezny, samodzielny sytem.
Mnie najbardziej przeraza zawsze wizja braku energii elektrycznej i "zagnicia" zloza w filtrach i tu rowniez zloze piaskowe (a raczej bakterie na nim osiadle) ma wg opinii uzytkownikow lepsza zywotnosc i szybciej sie odbudowuje niz np. zloze z "zagnitego" sumpa.
Jedyna "wada" wody po wyjsciu z fluidyzatora jest jej "odtlenienie", bo bakterie nitryfikacyjne zuzywaja go sporo podczas pracy, ale to zrownowazyc mozna poprzez wydajne napowietrzanie wody w akwarium.
Reasumujac, to uzywajac tego typu filtracji mozna (IMHO) oszczedzic wiecej, ale chyba nie na zmiane oswietlenia na T5, bo to dla trofow chyba nadmiar luxow ;)
Pozdrawiam
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#36 - Posted: 1 Lut 2006 23:37 
Witam!!!
Prosiłbym o ile to mozliwe (w skrócie) rozwiniecie mysli"......INSTALOWANIE CZEGOKOLWIEK DODATKOWEGO W SYSTEMIE WYPLYWU WODY Z FILTROW WIADEREK PROWADZI DO ROZWOJU W TYM MIEJSCU BAKTERII BEZTLENOWYCH !!!.".
Jacku wiedze jaką posiadam na temat prostych filtrów fluidyzacyjnych może nie jest ogromna, ale jakas tam jest. Chętnie przeczytam Twoja wypowiedz co według Ciebie dzieje sie z ziarenkiem piasku w filtrze fluidyzacyjnym. Zgadza się że w tym typie filtra zużywa sie "ogromne" ilości tlenu, wiadomo dlaczego, ale nie jest to całkowity proces beztlenowy. Wode mozna wzbogacic w tlen wiadomo w jaki sposób. Rozumiem że według Ciebie połaczenie np. kubła+ filtr fluidyzacjiny da nam denitryfikator. Czy dobrze Ciebie zrozumiałem? Żeby powstało środowisko beztlenowe muszą bc spełnione pewne warunki? Czy takie warunki zachodzą właśnie w takiej kombinacji filtrów? Moim zdaniem nie do końca. Uważam że w tym filtrze zachodzi pełny proces amoniak>azotyny>azotany, również wiadomo czego jest to najprostszy schemat.
Pozdrawiam Leszek
ps. filtry moim zdaniem są warte zainteresowania. Oczywiscie przy zbiornikach przerybionych oraz przy zbyt intensywnym karmieniu one za nas całego "porządku" z biologia nie zrobią.

Autor rufus1
Użytkownik
#37 - Posted: 1 Lut 2006 23:57 
To jeszcze raz ja. Według mnie filtr ma stanowić uzupełnienie filtracji, a nie ma być "kombajnem" w systemie filtracyjnym akwarium. Ze względu na duzą powierzchnię masy bio- filtracyjnej raczej pomoże, a nie zaszkodzi.
Jeżeli chodzi o zawartośc tlenu w wodzie polecam dla ciekwaskich artykuł Stanisława Kujawy. Gdzie jest? Kurcze zapomnialem. Ja go mam w swoich notatkach.
Pozdrawiam Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#38 - Posted: 2 Lut 2006 00:31 
....Oczywiscie przy zbiornikach przerybionych... one za nas całego "porządku" z biologia nie zrobią
Witam,
Sadze, ze jednak zrobia - przy dojrzalym filtrze fluidyzacyjnym dodanie nowych mieszkancow (przerybienie) nie powoduje zauwazalnych zmian w jakosci wody na wyplywie z fluidyzatora (ogromna powierzchnia zloza nie pozwala na zmiane parametrow filtracji)
Fazi64

Autor JacekK
Użytkownik
#39 - Posted: 2 Lut 2006 09:59 
Ilosc tlenu w wodzie ma swe graniczne zawartosci ! /temperatura-gestosc/
Ilosc dostarczonego tlenu do filtrow zamknietych zalezy od ilosci przeplywu wody !
Im wieksza ilosc przeplywu wody tym wiecej tlenu ALE SLABSZA SKUTECZNOSC FILTRACJI BILOGICZNEJ ... im mniejsza przeplywowwosc wody w filtracji zamknietej tym lepsza filtracja biologiczna ALE MOZE BRAKNAC TLENU !.
eksperymentowanie w filtracjach zamknietych z predkoscia przeplywu wody w najlepszym wypadku po pewnym czasie zmieni je w srodowiska tlenowo-mechaniczne /czesc filtracji mechanicznej czesc bilogicznej/ w innym przypadku zmieni je w srodowiska beztlenowe /trupia czaszka/.
Z tego co napisalem chyba wszyscy zrozumiecie ze zapanowanie i wysterowanie tekich typow filtracji wymaga ogromnej wiedzy lub dobrej elektroniki /stale pomiary wraz z systemami dozujacymi/.
Skoro sie upieracie wasza sprawa ..ale niech mi ktos wreszcie udowodni na przykladzie cyklu azotowego lub rozkladu tlenu w wodzie o i skutecznosci i zaletach !!!!!!
Bo ja widze same wady .
Pozdrawiam

Autor JacekK
Użytkownik
#40 - Posted: 2 Lut 2006 10:05 
PS.. jak myslicie dlaczego producenci tych filtrow instaluja do nich miejsca na elektrody pomiarowe i daja mozliwosc wysterowania recznego i elektonicznego przelywem wody.
Pozdrawiam

Autor fazi64
Użytkownik
#41 - Posted: 2 Lut 2006 10:47 
Za ich skutecznoscia i wydajna praca przemawiaja np. pozytywne recenzje uzytkownikow i tu kolejny dowod nad wyzszoscia "Swiat Bozego Narodzenia...." (praktyki nad teoria).
Pozdrawiam
Fazi64

Autor artkras12379
Użytkownik
#42 - Posted: 2 Lut 2006 10:53 
Witam wszystkich
A może by tak poruszyć temat filtrów przesiąkających i pulsacyjnych.
Osobiście mam u siebie kombinację takich i uważam, że REWELKA.
Bakterie nitryfikacyjne, właśnie w tego typu filtrach na brak tlenu chyba nie narzekają.
Pozdrawiam
Artur

Autor JacekK
Użytkownik
#43 - Posted: 2 Lut 2006 10:57 - Edytowany przez: JacekK 
I piszac wam to opieram sie na swej wiedzy oraz doswidczen wielu akwarystow ... wracali do swych zbiornikow iii o zgrozo padniecia 50-100% obsady...co jest ??? a nic wylaczyli pradzik na godzinke lub dwie , w systemie zamkniety zaczely sie procesy chemiczne ..z minuty na minute srodowisko o juz salebej zawartosci tlenu zmienilo sie w srodowisko beztlenowe ..zaczely powstwac zwiazki typu NO2-NH3-NH4-- wiecej i wiecej..w czasie tym gdybysmy mogli przylozyc nosa do tego cudownego systemu poczulibysmy won bardzo starego jajka... procesy zachodzily i w monecie nagromadzenia ich nadmiernych ilosci wlanczono prad...i wszystko do zbiornika w ciagu paru minut skrzela ryb zrobily sie od fioletowych po prawie czarne nastapilo powolne duszenie .. w tym samym czasie zostal bardzo ostro zatakowany uklad oddechowy ryb..mozg dostal informacje o bardzo niesprzyjajacym srodowisko ..brak tlenu...zabuzenia w widzeniu ...zaczela sie walka o zycie ... w pierwszym odruchu ryby zaczely panicznie szukac miejsca w ktorym brak tych toksyn...paniczna ucieczka po zbiorniku brak mozliwosci interpretacji wzrokowej doprowadzil do tego ze ryby w 2-3 minuty z duza predkoscia wpadaly na szyby-kamienie...miejsca bez tych toksyn nie bylo ...brak prawidlowego procesu oddychania doprowadzil do nagromadzenia sie kwasow w miesniach ...utracily mozliwosc poruszania sie ... a ratunek byl tak blisko przy powierzchni wody... zaczely opdac na dno jak klody ..i juz tylko agonia......
To nie bajka to fakty -- i niestety widzialem to na wlasne oczy.

Autor timus
Użytkownik
#44 - Posted: 2 Lut 2006 11:00 
Ja również mam pytanie do Jacka. Mówisz Jacku że Twój filtr w artkuliku jest najlepszym rozwiązaniem (filtr zraszany).Powiedz co się stanie z koloniami bakteri podczas przerwy w dostawie prądu w Twoim filtrze? Z tego co pamiętam to takie właśnie filtry są najjbardziej czułe na niedobór wody z tlenem ( szybko obumierają bez wody ponieważ złoże jest w powietrzu )
Czy się myle?
Marcin.T

Autor JacekK
Użytkownik
#45 - Posted: 2 Lut 2006 11:02 
Marcin jak mi wylacza prad jest on zalewany caly przez wode z zbiornika i stanowi wtedy jego czesc /filtr jest w zbiorniku/ rosliny,glony i obsada ..tlen z wody z akwarium /moze wytrzymac tylko 36 godzin bez pradu/
Pozdrawiam

Autor artkras12379
Użytkownik
#46 - Posted: 2 Lut 2006 11:10 
Przepraszam, że się nieładnie wtrącę pomimo, że pytanie nie było do mnie skierowane.
Marcinie, np. w moim systemie filtracyjnym, 50 litrowy filtr przesiąkający mam przykryty (w miare szczelnie) pleksi. Także nawet kilku godzinna przerwa w dostawie prądu nie spowoduje WYSCHNIĘCIA bakterii. Myślę, że wilgoć w filtrze będzie nawet po kilkunastu godzinach, a może i kilku dniach, o ile złoże w ogóle by wyschło.
Pozdrawiam
Artur

Autor JacekK
Użytkownik
#47 - Posted: 2 Lut 2006 11:22 - Edytowany przez: JacekK 
Artur ma rozwiazanie ze substancje szkodliwe powstaja bo w razie wylaczenia nie wilgoc ani ,,mokrosc,, tylko ilosc tlenu w tej wilogoci ... ale wszystko jest poza woda i w razie wytracenia sa one utleniane..ale obumieraja te bakteriie....ale i tak jego rozwiazanie jest bzpieczniejsze od wiaderek 100 krotnie
W mym rozwiazaniu bakteriie nie obumieraja i pozostaja do 36 godzin bezpieczne... mam wieksza ilosc wody w obiegu od ilosci wody w samej komorze tlenowej i tyle.
Pozdrawiam

Autor fazi64
Użytkownik
#48 - Posted: 2 Lut 2006 11:40 
Witam,
Uwazam, ze trzeba skonczyc juz chyba ta dyskusje, bo niedlugo przerazeni zaczniemy rezygnowac ze zbiornikow z rybami, a to z powodu zlych systemow filtracji, a to z powodu mozliwych przerw w dostawach pradu ;((
Fazi64

Autor timus
Użytkownik
#49 - Posted: 2 Lut 2006 12:14 
Wybaczcie Panowie ale albo ja jestem jakiś tempy albo to do mnie nie dociera. Jacku całe dojżałe złoże jest zalewane wodą z akwarium? Więc jak to się ma do Twojego przykłady z gąbką zanużoną w wiadrze z wodą na 20 minut? Przecież pomiedzy komorą Twojego filtra a zbiornikiem w czasie braku prądu woda nie będzie sie mięszac. Bakterie zużyją tlen który im dostarczy woda zalewająca komore i co dalej a mówisz o 36h. Przecież tak samo dzieje sie w kubełku. Woda natleniona z akwarium krąży w obiegu i nagle stop.
Marcin.T
fazi64 Filtracja to podstawa! Trzeba ją naprawde poznać aby nie szkodzic naszym pupilkom. ; )

Autor Beliar
Użytkownik
#50 - Posted: 2 Lut 2006 12:19 
Witam
Ja nie widze problemu w przerwie z dostrawą energii
Do kubełka można coś takiego
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=83539167
I po problemie
Oczywiści zależy to też od mocy filtra i samego ups
Pozdrawiam
Jarek

Autor Beliar
Użytkownik
#51 - Posted: 2 Lut 2006 12:28 
Przy przeciętnej mocy filtra 20w taki ups podtrzyma nasz kubeł przez 120-180 minut ,a raczej dłuższych przerw w dostawie energii niema
Jarek

Autor mapan
Użytkownik
#52 - Posted: 2 Lut 2006 14:01 - Edytowany przez: mapan 
Jackku, nie przesadzajmy z odtlenieniem wody w kubełku!!.
Założenia:
- wszystkie azotyny są utleniane do azotanów
- załóżmy stężenie azotynów 0,5 mg/l
- stężenie tlenu w temp. 25stC 8 mg/l
- śmiertelne stężenie tlenu dla ryb <5 mg/l
Oto wyniki moich pobieżnych obliczeń:
2NO2 + O2 = 2NO3
2*(14u+2*16u)+ 2*16u = 124u
stąd:
do utlenienia 92 mg NO2 wystarczy jedynie 32 mg tlenu
stąd:
do utlenienia 0,5 mg NO2 wystarczy 0,34 mg tlenu.
Stąd:
8 mg/l - 0,34mg/l = 7,66 mg/l >>>>>> 5 mg/l
Proszę to potraktować raczej jako zabawę, a nie realne obliczenia, gdyż pewnie przyjęte przeze mnie założenia są idealne i nie uwzględniają szeregu warunków brzegowych. Myślę, że dają jednak pojęcie o rzędzie wielkości o których mówimy. Wynika z tego, że w każdym kubełku w wyniku nitryfikacji spadek zawartości tlenu jest praktycznie do pominięcia (więcej tlenu dostaje się do wody przy wylocie z filtra, niż jest zużywane w procesie nitryfikacji). Mam nadzieję, że was nie zanudziłem :).

Autor tasma
Użytkownik
#53 - Posted: 2 Lut 2006 14:46 
A ta reakcja? Jak widac jest zdecydowanie bardziej tlenozerna

4NH3 + 7O2 = 4NO2 + 6H2O
4x(14+3x1)u + 7x2x16u
68 u 224 u

do utlenienia 68 g NH3 potrzeba 224 g tlenu.

Autor fazi64
Użytkownik
#54 - Posted: 2 Lut 2006 14:58 
Witam,
Biore zaraz C2H5OH + ZAKASKA = SZMER, zeby zapomniec o stresie, jaki mnie czeka przy uruchamianiu mojego fluidyzatora ;))
Pozdrawiam
Fazi64

Autor JacekK
Użytkownik
#55 - Posted: 2 Lut 2006 15:26 
Marcin w wiaderku masz 5 litrow owdy do eksperymentu a w zbiorniku mam okolo 600 litrow wody.
Woda sie nie bedzie mieszac ale caly sytem jest w tych 600 litrach :)

mapan przeczytaj caly watek nie mowie tu o samym wiaderku :)
Pozdrawiam

Autor JacekK
Użytkownik
#56 - Posted: 2 Lut 2006 15:32 - Edytowany przez: JacekK 
do utlenienia 92 mg NO2 wystarczy jedynie 32 mg tlenu
stąd:
do utlenienia 0,5 mg NO2 wystarczy 0,34 mg tlenu.
Stąd:
8 mg/l - 0,34mg/l = 7,66 mg/l >>>>>> 5 mg/l

brawo za wyliczenia ... policzmy wiaderko 20 litrow minus wklady pozostaje okolo5-6 litrow wody... 6x8mg/l/zakladajac takie natlenienie/mamy 48mg tlenu na cale wiadro .... 48mg to jakies dla dlugo dzialajacego syetmu filtracji 30-50 minut zapasu dla calego wiadra ..ale ok..liczmy dalej widaro minimalnie wezmie z 48 okolo 20 dla swych potrzeb a nasze urzadzonko dostanie reszte okolo 28 mg samo wezmie z 20 i zostaje 8mg...przy pojemnosci okolo 3 litrow zapas tlenu na 15-20 minut .. dalej patrz proces denitryfikacyjny.
Pozdrawiam
ach i wileiczenia dotycza zawrtosci w wodzie mg/l ... a jesli w wodzie masz 1mg/l NO2 to w filtrze jest go znacznie wiecej

Autor fazi64
Użytkownik
#57 - Posted: 2 Lut 2006 15:34 
Woda sie nie bedzie mieszac ale caly sytem jest w tych 600 litrach :)
JacekK
Nie rozumiem, przeciez wszyscy mamy w akwariach wode i tzw. rownowage biologiczna.
Fazi64

Autor JacekK
Użytkownik
#58 - Posted: 2 Lut 2006 15:35 
wasze filtry po wylaczeniu zostaja tylko z woda w sobie ... moje stanowia calosc z woda z zbiornika Fazi patrz artykulik ..zrozumiesz :)
Pozdrawiam

Autor timus
Użytkownik
#59 - Posted: 2 Lut 2006 15:40 
Jacku ja ponownie zajżałem do Twojego artykuliku i popraw mnie jak cos przeoczyłem. Te dwie szyby są tak wklejone w narożnik że tworzą komin (szczelny) jak gdyby zbiornik w zbiorniku więc jak tam woda łączy się z pozostałą objetością akwarium po wyłączeniu prądu? Czy Twój filtr nie pozostaje po wyłączeniu prądu z wodą która do niego wpłynie ?
Marcin.T

Autor JacekK
Użytkownik
#60 - Posted: 2 Lut 2006 15:42 
Marcin po to jest grzebien wplywa tyle wody ile trzeba ale podnosi poziom wody w zbiorniku/ filtr ma np pojemnosc 20 litrow a w obiegu jest 40 litrow/ po wylaczeniu pradu caly zostaje zalany a poziom wody jest rowny poziomowi w zbiorniku /filtr jest calkowicie pod woda .
Pozdrawiam

Strona  Strona 2 of 5:  « Previous  1  2  3  4  5  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Filtry Filtry Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®