Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Filtry Filtry

Strona  Strona 4 of 5:  « Previous  1  2  3  4  5  Next »  
Autor danlack
Użytkownik
#91 - Posted: 15 Mar 2006 21:44 
Pytanie do JackaK i innych osob ktore zrozumialy jak dziala jego filtr

1. pieszes, wczesniej w tym watku ze po wlaczeniu pradu 2000l/h - jak to ma sie do podanej przez Ciebie wydajnosci pompy 100-130% pojemnosci akwarium ? - czy masz zbiornik 1500 - 2000 litrow ?

2. Jak ustawic grzebienie w filtrach zeby komory filtra byly w 2/3 bez wody w czasie pracy pompy i zalane jak prad siadzie ?

3. Co z ta stala podmiana wody ? macie pomysl ? - za pare dni zamawiam szklo na moje 1000 litrow i pozniej moze byc za pozno - prosze poradzcie.

Autor timus
Użytkownik
#92 - Posted: 16 Mar 2006 07:32 
Bogdan!

Na obrzeżach Gdańska jest firma która tym chandluje. Maja tam cuda i nie drogo! Jako ciekawostke powiem że to oni wykonali te kabiny w programie Ciao Darwin.

Marcin.T

Autor danlack
Użytkownik
#93 - Posted: 16 Mar 2006 07:35 
Marcin,

A czy oni wyginaja te rury z plexi - mysle zeby sobie zrobic wyloty z filtra z przezroczystego plexi, mniej powinny byc widoczne - choc jak pokryja sie osadem to nie wiem czy warto.

Autor timus
Użytkownik
#94 - Posted: 16 Mar 2006 07:37 
danlack!

Kombinowałem na wiele sposobów i nie wiem czy jakos można to rozwiązać. Obawiam się że po pewnym czasie materiał w filtrze zostanie zalany. I złoże zraszane przestanie nim być.

Marcin.T

Autor danlack
Użytkownik
#95 - Posted: 17 Mar 2006 08:17 
Marcin,
Na innym forum dostalem dobra rade. Odplyw montujesz w komorze filtra, na wysokosci do jakiej ma byc zalane zloze. Wode do podmiany wprowadzasz do filtra na kratke zraszajaca.

Jak siadzie prad to rzeczywiscie zloze nie bedzie zalane tak jak pisal Jacek, bo woda z komory filtra odplynie do kanalizacji, ale woda od podmiany bedzie nadal zraszala i natleniala zloze. Mysle ze to jest super udoskonalenie. Ponadto ja mysle zalozyc elektrozawor (normalnie otwarty) ktory bedzie obejsciem zaworu na ktorym bede ustawial przeplyw - bedzie zamkniety jak jest prad - jak prad wylacza to otworzy sie i przeplyw bedzie znacznie wiekszy czyli bedzie dobre zraszanie, natlenianie zloza. Prad wlacza to zawor zamknie sie i woda bedzie doplywala sobie powoli. Chyba ze sam przeplyw od podmiany wystarczy zeby utrzymac zloze/bakterie przy zyciu.

Bogdan

Autor timus
Użytkownik
#96 - Posted: 17 Mar 2006 09:21 
To ma sens!

Na kilka godzin powinno wystarczyć. Ale przemyśl czy bakterie od kranówki nie padną??? (temperatura,chlor,brak pokarmu)

Marcin.T

Autor tasma
Użytkownik
#97 - Posted: 17 Mar 2006 09:30 
Bakterie padna od kranowy na 100%. A dlaczego nie mozna czyscic wkladow bio pod biezaca woda? Pomyslcie nad brzeczykiem podlaczonym do malego ups'a. Bateria wytrzyma spokojnie kilkanascie godzin, zlozone nie bedzie narazone na wode z kranu. Warunkiem oczywiscie jest filtr otwarty, ale chyba o takim mowicie. Zreszta natlenianie zloza w taki sposob nie jest zlym pomyslem nawet przy wlaczonym pradzie.
Przemek

Autor timus
Użytkownik
#98 - Posted: 17 Mar 2006 10:39 
Przemek tam jest złoże zraszane i o utrzymanie jego przy życiu chodzi. Brzęczek tylko napowietrzy te złoże które jest zalane. A co z tym w powietrzu??? Cały czs kombinujemy z filtrem Jacka.K i dodaniem stałej podmiany wody.

Marcin.T

Autor timus
Użytkownik
#99 - Posted: 17 Mar 2006 10:42 
A gdyby w komorze filtra umieścic maleńką pompke fontannową(+UPS) która by zraszała złoże???? Ale elektrozawór musi w momencie braku pradu zamknąć dopływ kranówy.

Marcin.T

Autor danlack
Użytkownik
#100 - Posted: 17 Mar 2006 10:50 
A ja nie mam kranowy, tylko wlasne ujecie wody - calkiem dobre parametry - wiec nie powinno to mi zabic bakterii, nieprawdaz ? jest pytanie co z temperatura wody czy zimna zabije bakterie ?

Ups dobry jest na gora 2-3h - u mnie bedzie z 160W (planuje 4 pompy) a co dalej - mam juz takie ustrojstwo z firmy Tartarek i akumulator trakcyjny na 115Ah.

Bogdan

Autor tasma
Użytkownik
#101 - Posted: 17 Mar 2006 10:53 
Marcin:
O ile ja dobrze zrozumialem konstrukcje filtra Jacka to przy braku pradu zloze bylo zalewane przez wode cofajaca sie z akwarium. Stad moj pomysl. Jesli umiescisz na wezu miedzy pompa a akwarium zawor zwrotny to woda oczywiscie nie wroci i zloze bedzie na zewnatrz. Musze sobie jeszcze raz przeanalizowac schemat. Moze czegos nie qmam.

Autor timus
Użytkownik
#102 - Posted: 17 Mar 2006 11:28 
Przemek

Tak ale Bogdan w komorze filtra chce zamontować ujście do kanalizy od stałej podmiany wody. więc nie bedzie zalane całe.


Bogdan
Do UPS podłączysz tylko dwie pompki po kilka wat do zraszania złoża podczas braku zasilania więc wytrzymaja dłużej. możesz jeszcze wydłużyc czas pracy podłączajac pomiędzy urządzenia timer.


Marcin.T

Autor timus
Użytkownik
#103 - Posted: 17 Mar 2006 12:11 
He !!!

Nic z tego Panowie dalej tyłek z tyłu!
Komora filtra w czasie braku prądu będzie zalana tylko w części. Cała woda która została wcześniej wypompowana na lustro wody zcieknie do odpływu.
Więc gdy ponownie włączy sie prąd to z komory filtra pompa wypompuje wszystko do momentu aż się zapowietrzy. I co Wy na to?

Jacka filtr jest genialny ale system stałej podmiany w nim odpada (czyli taki nie kontrolowany)
Bo gdyby w gre wchodziła obecnośc przy podmianie to dało by się to wykonać. z tym że podmiana nie była by tak rozłożona w czasie jak stała (kropelkowa).

No ale kombinujcie może Wy na cos wpadniecie!

Marcin.T

Autor danlack
Użytkownik
#104 - Posted: 17 Mar 2006 12:11 
A ta pompka do zraszania to w jakim obiegu (skad ciagnac wode) mialaby pracowac ?

Autor timus
Użytkownik
#105 - Posted: 17 Mar 2006 12:17 
Zrobiliście mi burze w głowie alwe warto było!

Ja juz mam rozwiązanie ale poczekam może sami wpadniecie na to. ;)
Dokładnie przeanalizujcie poprzednią odpowiedź.

Marcin.T

Autor timus
Użytkownik
#106 - Posted: 17 Mar 2006 12:19 
Bogdan

Na dnie komory filtra i pompujesz na kratke (Ale to już nie aktualne)

Marcin.T

Autor danlack
Użytkownik
#107 - Posted: 17 Mar 2006 12:28 
A tak swoja droga to czy ryby wytrzymaja bez ruchu wody i natleniania jej przez 36h, zloze przezyje a co z rybami ?

Autor timus
Użytkownik
#108 - Posted: 17 Mar 2006 12:33 
36h to czas jaki wytrzymuje filtr (sytuacja ekstremalna) zazwyczaj przerwa w dostawie trwa kilka godzin a tyle ryby wytrzymają. Będziesz miał czas żeby wynajać agregat ;)

Marcin.T

Autor danlack
Użytkownik
#109 - Posted: 17 Mar 2006 12:34 
jakby dac na odplywie elektrozawor (tylko co zrobic zeby nie zapychal sie ?) normalnie zamkniety to przy wylaczeniu pradu woda nie splynelaby do kanalizacji, splywalaby przez odplyw bezpieczenstwa ktory trzeba umiescic dosc wysoko i zloze bedzie zalane (a jak ruszy prad to wody w komorze bedzie wystarczajaco). Doplyw wody z ciaglej podmiany (skierowanej do zbiornika) bedzie powodowal ze powoli woda z glownego bedzie przelewala sie do komory filtra - moze wtedy bez pompki obyloby sie ?

Autor danlack
Użytkownik
#110 - Posted: 17 Mar 2006 12:40 - Edytowany przez: danlack 
Marcin,
Daj zyc - pisz co wymysliles :-) - w weekend chce projektowac szklo i musze wiedziec co robic.

Musze leciec, wiec do wieczora

Autor timus
Użytkownik
#111 - Posted: 17 Mar 2006 12:49 
No dobra !

Potrzebujesz dwa elektrozawory jeden na spływie drugi na dojściu z kranówki (kranówke dolewasz do akwarium). W momencie zaniku zasilania zawory zamykaja się i mamy filtr Jacka w pełnej krasie! Prawda? Odpływ do kanalizy zrób w połowie komory filtera pod poziomem złoża zraszanego.Woda cofnie sie do filtrów i zaleje jak opisywał Jacek.

Marcin.T

Autor danlack
Użytkownik
#112 - Posted: 17 Mar 2006 23:10 
Marcin,

Z elektrozaworem na odplywie to nie wiem ? Troche wzdrygam sie przed tym pomyslem, dlatego pytalem wczesniej.
Obawiam sie ze taki odplyw bedzie latwo zatkac i moze byc to malo skuteczne (czeste awarie). Ponadto musi to byc elektrozawor ktory bez problemu moze byc otwarty 24h na dobe (moze jakis ogrodniczy - Gardeny ?) ponadto to spora kaska.

Z drugiego zaworu na doplywie wody to zrezygnowalbym, a rure odplyw bezpieczenstwa umiescil wyzej niz pisalem wczesniej, troche powyzej grzebienia

Autor timus
Użytkownik
#113 - Posted: 18 Mar 2006 07:42 
Nie bój się!

Zainstaluj duży zawór 1" na odpływie (przemysłowy)
Działa tak że jak jest prąd to cewka go otwiera a w momencie zaniku zasilania sprężyna zamyka i sprawa załatwiona. Jeśli zrobisz dziure powyżej poziomu grzebienia (odpływ) To co może stać się gdy zawór nawet by sie przypchał?

Poziom wody podniesie sie do drugiego ujścia i tyle.
Napewno nie zaleje Ci domu. A podnoiszący poziom wody w filtrze zauwarzysz.

Marcin.T

Autor danlack
Użytkownik
#114 - Posted: 18 Mar 2006 23:52 
Marcin,

wydaje mi sie ze w artykule Jacka jest blad - wydajnosc pompy powinna byc zalezna od objetosci akwarium ale rowniez od pojemnosci filtra. Ponadto pojemnosc komory filtra musi miec odpowiednia relacje do zbiornika.

Wyobraz sobie ze komora z biobalami ma 100 litrow i potrzebujesz wypompowac 70 litrow np. do akwarium 700 litrowego - wtedy podnosisz w nim poziom o 10% - po pierwsze to niemozliwe po drugie pompa musialby miec ogromna wydajnosc, itd to nie logiczne. Jacka filtr sprawdza sie wylacznie przy komorach o malej pojemnosci 10-20 litrow - i nie mowie ze musza byc wieksze - moze takie pojemnosci wystarczaja, ale nie znam wzoru wg jakiego dobierac jedno i drugie. Obawiam sie ze zaplanowane u mnie filtry (dwie komory, kazda po 90 litrow) sa za duze

Chyba zdecyduje sie na zloze zalane (mam teraz takie i jestem zadowolony) - nie bedzie klopotow z podmiana. Zamiast w zawory chyba zainwestuje w akumulatory, zeby podtrzymywaly pompy w czasie braku pradu. Ustawie to w cyklu 30min pracy i 15min przerwy to popracuja mi z 8-10h, albo jeszcze inaczej na akumulatorach beda pompki napowietrzajace - wlaczane przy braku pradu - kurtyny beda lezaly sobie na dnie filtra i w razie braku pradu pompka bedzie natleniala zloze przez wiele godzin.

Autor timus
Użytkownik
#115 - Posted: 20 Mar 2006 12:39 
Na Twoim miejscu (jeśli juz rezygnujesz z rozwiązania Jacka) wybrał bym sump. I UPS podłączony do jednej tylko pompy w sumpie. A nad sumpem zawsze możesz zrobic złoże zraszane chociarzby w kominie. Albo montując jakis pojemnik z biobalami nad sumpem.

Ja ostatnio rozwazam dodanie do sumpa roślin pływających do usówania No3
Taki filtr hydroponiczny ale??????

Marcin.T

Autor danlack
Użytkownik
#116 - Posted: 20 Mar 2006 20:12 - Edytowany przez: danlack 
Nie mam miejsca na sump, zreszta zadowolony jestem z filtra panelowego (dwa filtry po bokach akwarium) ale troche go zmodyfikuje. Mam teraz taki od 7 miesiecy i nie widac zeby zblizalo sie czyszczenie filtra - rewelka. Zrobiony wg pomyslu Ahaja.

Bede go troche modyfikowal - bede mial 4 pompy.
2 b.wydajne beda zasilaly gabki do filtracji mechanicznej - ale schowane w oddzielnej komorze z dolnym zasysaniem wody , a
2 slabsze beda napedzaly komory bio z grzebieniami przelewowymi w ktorych beda biobale a na wierzchu gabka. Oczywiscie podwojne filtry dla redundancji na wypadek awarii pompy.

Kombinuje takie rozwiazanie, ze jak siadzie zasilanie to pompy beda chodzily z UPS'a na takich obrotach, zeby tylko byl minimalny przeplyw.
Ewentualnie bede napowietrzal zloze bio.

O NO3 zadba stala podmiana wody - nie widze powodu kombinowania z roslinkami - nie chce zeby cos przypchalo sie.

Jak bede robil to udokumentuje fotkami i wrzuce na jakies forum.

Autor timus
Użytkownik
#117 - Posted: 21 Mar 2006 10:27 
Nie na jakieś tylko pisz dokładny artykuł i daj go Marcie!!!! ; )

Marcin.T

Autor admin
Admin
#118 - Posted: 21 Mar 2006 10:41 
Tak

Taki artykuł z tworzenia akwarium, pomysłu filtracji to super sprawa. czekam niecierpliwie!!!!

Marta

Autor danlack
Użytkownik
#119 - Posted: 21 Mar 2006 21:33 
Whowww nie wiem czy dam rade, ale sprobuje zrobie dokumentacje foto, a pozniej opisze te moje kombinacje.

Autor timus
Użytkownik
#120 - Posted: 22 Mar 2006 07:46 
A kiedy zaczynasz juz składać klocki???

Marcin.T

Strona  Strona 4 of 5:  « Previous  1  2  3  4  5  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Filtry Filtry Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®