Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Zbiornik z Cyphotilapia gibberosa Mikula F1

Strona  Strona 2 of 4:  « Previous  1  2  3  4  Next »  
Autor nechor
Użytkownik
#31 - Posted: 13 Paź 2009 11:00 
A może stwórzmy wątek, gdzie będziemy prezentować zasady kompozycji skalnych biotopów?

Jesli mozna goraco poprzec pomysl...
Szczerze mowiac bardzo chcialbym kiedys zrobic jakies inne tlo niz czarna plachta za szyba powodujaca efekt odbicia. Jestem jednak slaby z zagadnien czysto technicznych, nie mowiac juz o tym ze czesto nic mi nie mowiac skroty uzywane przy konstrukcji teł. Jest w necie kilka poradnikow jak zrobic ladne tlo - brakuje mi jednak szczegolow. Np. Jak uzyskac z pianki fakture podobna do skaly? Jaka technika sie toto maluje itp. Innymi slowy - potrzeba mi wiedzy dla laika, a nie kogos kto robi 10 tlo i skupia sie w opisie tylko na szczegolach.

Autor sander
Użytkownik
#32 - Posted: 13 Paź 2009 11:14 
Dla mnie bardzo wazne jest to, ze idealnie pasuje kolorystyka piasku/ zwiru do kamieni. A co w takim wypadku z tłem?


Tło można zrobić z kawałka tego samego minerału co reszta dekoracji są to tzw. obladry, czyli zewnętrzne, naturalne, płaskie części kamieni, odcinane od głazu w celu jego dalszego pocięcia na płyty.

Autor sander
Użytkownik
#33 - Posted: 13 Paź 2009 11:21 
nechor

chcialbym kiedys zrobic jakies inne tlo niz czarna plachta za szyba powodujaca efekt odbicia

To użyj czarnego arkusza spienionego PCV (Plastix, Olsztyn) i włóż go do środka a wtedy nic się nie będzie odbijać i świecić.

Jak uzyskac z pianki fakture podobna do skaly? Jaka technika sie toto maluje itp.

Jeśli chcesz mieć fakturę piaskowca to wystarczy wyschniętą piankę podciąć ostrym nożem i wyłoni się porowata faktura wnętrza pianki. Maluje się toto zwykłym pędzlem i roztworem zaprawy CR65.

Jestem jednak slaby z zagadnien czysto technicznych

To lepiej się nie bawić w DIY bo tylko zrobisz bałagan w domu i żona się wkurzy.

Autor admin
Admin
#34 - Posted: 13 Paź 2009 11:25 
To lepiej się nie bawić w DIY bo tylko zrobisz bałagan w domu i żona się wkurzy.


Jak Nechor poczyta najnowszy artykuł Sengira w VI TM to zrobi "boskie" tło:))

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#35 - Posted: 13 Paź 2009 12:28 
Nie wiem czy to dobre miejscena pytnie, ale w Olsztynie posiadaja ten magazyn jakies stacjonarne sklepy, czy tylko wysylka?

Autor sander
Użytkownik
#36 - Posted: 13 Paź 2009 12:32 
nechor

Zapraszam po odbiór do Skalara :-)

Autor Topielec
Użytkownik
#37 - Posted: 13 Paź 2009 12:52 
Nechor nie bój nic. Ja też jestem łamaga jeśli chodzi o majsterkowanie i sobie poradziłem. Poczytaj trochę, odwagi i do dzieła:)

Autor nechor
Użytkownik
#38 - Posted: 13 Paź 2009 14:24 
Nechor nie bój nic. Ja też jestem łamaga jeśli chodzi o majsterkowanie i sobie poradziłem. Poczytaj trochę, odwagi i do dzieła:)

Niedlugo moze bede mial troszke wolnego czasu. Wtedy zaloze watek, zebym oprocz odwagi mial jakies podstawy :-)

Autor sander
Użytkownik
#39 - Posted: 29 Paź 2009 13:16 - Edytowany przez: sander 
marti aranż jaki widzę dla Ciebie

Autor marti
Użytkownik
#40 - Posted: 29 Paź 2009 13:36 
Podoba mi się :)
Co to za kamulce ?
Czy ten układ kamieni stoi gdzieś w Olsztynie ?

Autor sander
Użytkownik
#41 - Posted: 29 Paź 2009 13:46 
To takie ciemne wapienie. A układ akurat nie stoi w Olsztynie :-) ale może stać ;-)

Autor marti
Użytkownik
#42 - Posted: 29 Paź 2009 13:55 
A układ akurat nie stoi w Olsztynie :-) ale może stać ;-)

No no, możesz rozwinąć temat ?
Jestem nim zainteresowany ... :)

Autor sander
Użytkownik
#43 - Posted: 29 Paź 2009 14:17 
Jak będziesz chciał to się kiedyś umówimy i coś ustawimy razem w Olsztynie ;-) i zrobimy kilka zdjęć ;-). W razie czego mail jest w moim profilu

Autor marti
Użytkownik
#44 - Posted: 29 Paź 2009 14:38 
Oki, dzięki. Mam tylko nadzieję że nikt mnie nie wyprzedzi z tymi kamykami.

Autor marti
Użytkownik
#45 - Posted: 30 Paź 2009 13:04 
sander a co się stalo z tym zdjęciem ?
Wcięło go :(

Autor sander
Użytkownik
#46 - Posted: 30 Paź 2009 13:14 
No wciągnęło coś namieszałem a co powiesz na to z tłem?


Autor marti
Użytkownik
#47 - Posted: 30 Paź 2009 17:11 - Edytowany przez: marti 
Fajne :) Podoba mi się.

Będąc niecierliwy, postanowiłem kilka dni temu namieszać na własną rękę w swoim baniaku 900 L.
Właśnie skończyłem, a wynik tego mieszania pokażę dzis późnym wieczorem , albo jutro gdy woda się wyklaruje :)

Wstępnie powiem że zrobiłem aranż ciemny, prawie czarny, co oczywiście ważne dla frontoz.
Przy tym powstało sporo jaskiń , kryjówek, co było moim celem.
Myslę że ogólnie wyszło fajnie.

Pozdrawiam, Marcin.

Autor marti
Użytkownik
#48 - Posted: 30 Paź 2009 19:58 - Edytowany przez: marti 
Przyszedł czas żeby wrzucić zdjątka :)
Woda jeszcze nie do końca klarowna, więc fotki nie są tak wyraźnie jak bym chciał, jednak chęć podzielenia się z Wami moją wizją akwarium dla frontoz była silniejsza.
Szczerze powiem, że gdy teraz patrzę na wystrój z pierwszej strony tego postu, to ... eee tam, mniejsza o to.
W każdym razie ciemny wystrój jest zdecydowanie najlepszy dla frontek.
Od razu złapały kolorki takie, jak powinny.
Obsada tego zbiornika (ok.900L) to :

-6 średnich i 8 małych Cyphotilapia gibberoza Mikula
-2 (para) dorosłych Altolamprologus compressiceps Goldhead
-7 Cyprychromis "jumbo" Mpimbwe Yellow Head
-4 Synodontis multipunctatus






Pozdrawiam, MArcin.

Autor Alex z Kijowa
Użytkownik
#49 - Posted: 30 Paź 2009 20:36 
marti

Super!

Autor bernard
Użytkownik
#50 - Posted: 31 Paź 2009 01:36 
Teraz ryby prezentują się naprawdę pięknie, choć i poprzedni wystrój był niczego sobie :-)

Jakie to kamienie i podłoże?
Czy wymieniłeś także tło?

Autor admin
Admin
#51 - Posted: 31 Paź 2009 06:45 
Fajnie Marcinie.

A jak w tym nowym aranżu ryby się zachowują?

Marta

Autor marti
Użytkownik
#52 - Posted: 31 Paź 2009 08:56 
Dziękuję Wam za przychylne opinie :)

Bernardzie, kamienie to serpentynity.
Przejrzałem tego typu skały na różnych składach budowlanych i hurtowniach i okazuje się że sa ich różne odmiany kolorystyczne, zależnie od domieszek minerałów.
Ja wybrałem takie króre miały najmniej zielonego i niebieskiego, natomiast najwięcej czarno-białego, czyli wg mnie najbardziej naturalnie wyglądały.
Podłoże do piach kwarcowy z b. drobnym piachem bazaltowym oraz grysik bazaltowy. Czyli dwa rodz. skał ale trzy ziarnistości.
Wymieniłem również tło.
To porzednie odkleiłem. Było przyklejone w kilku miejscach silikonem akwa., wiec dość łatwo dało się odkleić, a resztki z szyby zeskrobałem żyletką.
Tu moja rada. Jeśli przyklejacie tło na silikon akwarystyczny, warto zastosować czarny. Kiedyś do przyklejenia tła użyłem bezbarwnego w małych tubkach i bardzo namęczyłem sie z odlkejaniem i usuwaniem resztek pozostałych na szybie. Nawet żyletką było trudno usunąć, gdyż zasychając bardzo sztywnieje.
Natomiast czarny silikon (ja mam w sporej tubie) łatwo się usuwa, jest gumiasty i odrywa się sprawnie, całymi płatami.
Obecnie tło stanowi czarna płyta PCV, docięta dokładnie do wymiaru tylnej szyby i po prostu włożona do wnętrza akwarium, przylegająca gładko do powierzchni tylnej szyby. Nie było potrzeby przyklejania jej niczym.

Marto, ryby zachowują się rewelacyjnie.
Zdjęcie tego nie oddaje, ale w tych dwóch skupiskach skalnych jest mnóstwo grot, załamków skalnych i miejsc gdzie nawet największe frontozy mogą śmiało wpłynąć i całkowie się ukryć.
Właśnie o to mi chodziło.
Dopiero w tym aranżu zaobserwowałem że cyprychromisy również chętnie od czasu do czasu korzystają z kryjówek skalnych. Przy tym robią to spokojnie, wpływają sobie do grot, penetrują je i wypływają w toń.
Synodontisy mulipunct. też czasem przebywają w grotach i szczelinach. Później wypływają i rzędem plyną gęsiego po całym zbiorniku.Trwa to kilka chwil i ponownie każdy płynie w swoją stronę, żeby spenetrować ulubione kryjówki.
Centralne miejsce zajęła para Alto c. Goldhead. Tam mają swoją muszlę z ikrą i pilnują swojego rewiru. Samiec odgania wścipskie sumiki, które często wpływają w okolicę muszli.
Ta para Alto jest już u mnie dokładnie 2 lata. Przeżyła już u mnie różne aranże, ale ten chyba im najbardziej odpowiada ;)

Pozdrawiam, Marcin.

Autor admin
Admin
#53 - Posted: 31 Paź 2009 09:05 
Właśnie zachowania ryb w różnych aranżacjach dają sporo do myślenia. Czy jednak jest im to obojętne, gdzie i w jakim akwarium pływają? z jakim oświetleniem? układem skał? Chyba nie do końca. Sama widzę różnice planując swoje domowe akwaria i ich aranżacje dla konkretnych obsad. A Wy jak sądzicie?

Marta

Autor marti
Użytkownik
#54 - Posted: 31 Paź 2009 10:46 
Ja też sądzę podobnie.
Myślę że jednak im aranż bliższy natury tym zachowania bardziej zbliżone do naturalnych.

MArcin.

Autor marti
Użytkownik
#55 - Posted: 31 Paź 2009 17:51 - Edytowany przez: marti 
Właśnie spotkało mnie ogromne, miłe zaskoczenie.
Jedna z samic "średnich" Cyphotilapia gibberosa Mikula F1 inkubuje !
Samica ta ma około 12 cm długości. Największy samiec 16-17cm.
Nawet nie sadziłem że tak małe frontozy są już dojrzałe płciowo na tyle, że potrafią odbyć tarło zakończone inkubacją ikry.
Co prawda samego tarła nie widziałem, gdyż większość dnia byłem poza domem, ale jedna z samic inkubuje ponad wszelką wątpliwość.
Jestem w szoku , oto kilka fotek :



A tutaj wesoła banda multików :



"Gniazdo" Altusków :



pora na oststnich już mieszkańców :



Pozdrawiam, Marcin.

Autor admin
Admin
#56 - Posted: 1 Lis 2009 10:50 
Marcinie

Gdy w zbiorniku są same ryby F1 - wtedy znacznie szybciej podchodzą do tarła niż gdyby były w stadzie z rodzicami. Od jakiegoś czasu obserwujemy takie zjawisko. Ponadto czasami nawet Cyphotilapia F0 przy tej wielkości rozmnażają się. Pod warunkiem, że nie ma większych osobników.

Ciekawa jestem czy donosza ikrę?

Marta

Autor marti
Użytkownik
#57 - Posted: 1 Lis 2009 11:21 
Ciekawa jestem czy donosza ikrę?

Właśnie .

Do tarła musiało dojść wczoraj przed południem.
Dzisiaj samiczka jeszcze nosi.
Jednak sądzę, że są małe szanse na sukces.
To z pewnoscią jej pierwsze tarło.

Ciekawy jestem ile ziarenek ikry może mieć taka mała samiczka.
Wygląda mi to na 3-5 sztuk.

Marcin.

Autor nechor
Użytkownik
#58 - Posted: 1 Lis 2009 21:10 
Piekne :-)

Autor sander
Użytkownik
#59 - Posted: 2 Lis 2009 07:47 
No teraz to niebo a ziemia :-). Tylko jedna uwaga, aby wykończyć efekt (co zwykle widać dopiero w wodzie) musisz wyszukać kawałek skały o trójkątnym kształcie i położyć go płasko na końcu usypiska po prawej stronie. Ten kawałek skały dopełni aranż gdyż teraz prawa strona kończy się zbyt stromo. Dobrze wykorzystałeś klasyczną metodę trójpodziału, teraz wystrój jest spójny, przykuwa uwagę na mocnych punktach. Tak trzymać !!!

Autor marti
Użytkownik
#60 - Posted: 2 Lis 2009 08:46 
aby wykończyć efekt (co zwykle widać dopiero w wodzie) musisz wyszukać kawałek skały o trójkątnym kształcie i położyć go płasko na końcu usypiska po prawej stronie

Może na zdjeciu nie widać tego, ale tam gdzie wskazałeś jest właśnie taki kamień. Usypisko po prawej kończy się faktycznie dość stromo, ale zaokrąglonym i w sumie łagodnym brzegiem. Później jeszcze kawałek po prawej jest taki dodatkowy kamień, moze słabo widoczny, na zdjęciu dolnym (z dwóch powyżej) widać go przed i pomiędzy pyskami dwóch wysuniętych najbardziej na prawo frontoz. Zlewa się on z podłożem.
W kazdym razie moze nie jest to coś nadzwyczajnego, ale chyba pierwszy osiągnąłem aranż na poziomie swoich oczekiwań pod względem funkcjonalności i wyglądu.

Marcin.

Strona  Strona 2 of 4:  « Previous  1  2  3  4  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Zbiornik z Cyphotilapia gibberosa Mikula F1 Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®