Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

2 Ważne Pytania

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor piotr993
Użytkownik
#1 - Posted: 28 Paź 2009 22:34 - Edytowany przez: piotr993 
1 Jak odrobaczyć ryby
2 czy wiecie gdzie można najlepiej w warszawie kupić skałki drążone do
akwa coś w tym stylu chodzi mi o kamień ze zdjęcia

http://img300.imageshack.us/img300/6918/784767684. jpg

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 29 Paź 2009 05:54 
Odrobaczać można wieloma sposobami, trzeba jednak wiedzieć, że jest to konieczne. Czyli, że ryby mają pasożyty

A skałki - a fuj.....po co Ci takie?

Marta

Autor kulus12
Użytkownik
#3 - Posted: 29 Paź 2009 07:04 - Edytowany przez: kulus12 
A skałki - a fuj.....po co Ci takie?

i do kompletu zamek albo czaszka :)
Gust rzecz względna.
A tak na serio to sprawdź sklepy w marketach oni mają tego typu "ozdoby"

Pozdrawiam Radek

Autor sander
Użytkownik
#4 - Posted: 29 Paź 2009 08:00 
Kolega pewnie szuka takich skałek bo oglądał galerię gdzie w zasadzie trudno znaleźć baniak bez podobnych śliczności :-)

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 29 Paź 2009 08:51 
Tak tutaj masz racje, ale takie fotki do nas docierają. Ja naprawdę czasami robię selekcję:))

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#6 - Posted: 29 Paź 2009 09:13 
Hmmm... Mozna by zrobic jakis moderowany dzial z podstawami. Cos typu garsci podstaw na najwazniejsze tematy dla poczatkujacych tanganikarzy. Np.

Wystroj - jakie skaly wygladaja naturalnie, jakie sa szkodliwe, jakie sa brzydkie ale nieszkodliwe, to samo z podlozem, itp...

Ryby - nie laczenie miesozercow z roslinozercami, ogolna charakterystyka szczelinowcow, naskalnikow, muszlowcow, tropheusow (ogromna wiekszosc ludzi od tego zaczyna), karmienie

Technika - cykla azotowy, wymagania odnosnie filtracji, rodzaje wkladow, kolejnosc wkladow, polecane firmy, kilka linkow do techniki robienia tla...

Ludzie o dziwo nie uzywaja funkcji szukania, wiec mogloby to byc jakies minikompendium na start...

Autor nuroslaw
Użytkownik
#7 - Posted: 29 Paź 2009 09:19 
Ludzie o dziwo nie uzywaja funkcji szukania,

jak widać na wielu innych forach obok linku przyklejonogo "wszystko o filtracji" masz co chwilę nowego pytania "jaki filtr". Tak więc sam stwierdzasz, że ludzie nie lubią szukać, nawet jak taki wątek kłuje ich w oczy, ale jest przyklejony :)

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 29 Paź 2009 09:20 
nechor

A może coś zaproponujesz, a my będziemy ewentualnie dopisywać? Większość wiadomości jest na forum, tylko jak piszesz, opcja "szukaj" jest.....słabo używana:)

Myślę.że parę osób tutaj także doda swoje uwagi i doświadczenia. Potem taki temat możemy "podwiesić" po zredagowaniu i zmodyfikowaniu.

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#9 - Posted: 29 Paź 2009 09:38 
Moge sprobowac cos napisac, szczegolnie, ze pamietam jeszcze w miare swoje watpliwosci zwiazane z zalozeniem akwarium. Licze jednak na wyrozumialosc... :-)

Autor bernard
Użytkownik
#10 - Posted: 29 Paź 2009 09:38 
Wystroj - jakie skaly wygladaja naturalnie, jakie sa szkodliwe, jakie sa brzydkie ale nieszkodliwe
Pozwolę sobie przedstawić moje zdanie.
Rybom jest naprawdę wszystko jedno, czy mają wokół otoczaki, czy wapień filipiński, a nawet zamek puszczający bąbelki. Znaczenie może mieć kolor kamieni, ostre krawędzie, czy zawartość szkodliwych związków.
Wg mnie nie o to chodzi w akwarystyce, aby wszystkie akwaria wyglądały tak samo i "naturalnie". Akwarium powinno podobać się właścicielowi i jak najlepiej służyć rybom. Jeden chce możliwie wiernie odwzorować naturę (i chwała mu za to), a drugi chce mieć akwarium urządzone wg własnego gustu - np. z wykorzystaniem kamieni przedstawionych wyżej.
Choć takich kamieni nigdy nie miałem - dostrzegam w nich zalety, których nie ma żaden otoczak, a mianowicie otwory, które w akwarium z rybami z Tanganiki niekiedy bywają dla nich zbawienne (agresja, inkubacja, narybek).

Ot i cała prawda :-)
Pozdrawiam

Autor nechor
Użytkownik
#11 - Posted: 29 Paź 2009 09:47 
nuroslaw
jak widać na wielu innych forach obok linku przyklejonogo "wszystko o filtracji" masz co chwilę nowego pytania "jaki filtr".

Tak, dlatego tez napisalem "moderowany dzial". Napisany ludzkim jezykiem (bez skomplikowanego nazewnictwa i wzorow chemicznych :) ). Tylko podstawy i generalnie sprawdzone zasady, bez dyskusji i zadawania pytan. Bo o bardziej skomplikowanych szczegolach warto podyskutowac na forum w dzialach, ktore juz istnieja :-)

Autor sander
Użytkownik
#12 - Posted: 29 Paź 2009 10:01 
Osobiście dzielę akwaria (tanganickie i malawijskie) na dwa typy: operacyjne i dekoracyjne. Operacyjne to wszelkie kotniki, kwarantanny, tarliska, itp. a dekoracyjne to takie, które stanowią próbę odwzorowania (ładniejszych) siedlisk naturalnych. Pozostałe akwaria, które zwykle nikomu się tak naprawdę nie podobają stanowią tzw. folklor gdyż są zwykle wytworem fantazji producentów gagetów akwarystycznych i ich nabywców. Gust akwarystyczny wyrabia się z czasem w miarę oglądania coraz większej ilości akwariów dekoracyjnych-biotopowych. Akwarium może być ładne i dekoracyjne i zawierać tylko 3 kamienie, ale muszą one tworzyć pewną równowagę i harmonię.

bernard

Choć takich kamieni nigdy nie miałem - dostrzegam w nich zalety, których nie ma żaden otoczak, a mianowicie otwory, które w akwarium z rybami z Tanganiki niekiedy bywają dla nich zbawienne (agresja, inkubacja, narybek).

Jeszcze lepsze zalety mają wszelkie możliwe elementy instalacji sanitarnych i wodociągowych PCV, które sam oczywiście stosuję ale tylko w akwariach operacyjnych, które nie dostarczają bodźców estetycznych nawet miernej jakości :-)

Autor bernard
Użytkownik
#13 - Posted: 29 Paź 2009 10:27 
Pozostałe akwaria, które zwykle nikomu się tak naprawdę nie podobają stanowią tzw. folklor gdyż są zwykle wytworem fantazji producentów gagetów akwarystycznych i ich nabywców.
Gdyby tak było - nikt by ich nie kupował. Łatwiej i taniej wrzucić do akwarium kamienie znalezione na łące.

Jeszcze lepsze zalety mają wszelkie możliwe elementy instalacji sanitarnych i wodociągowych PCV
Masz oczywiście rację, ale.... widocznie tego rodzaju rurki niewielu akwarystom się podobają :-)
Poza tym nie bagatelizowałbym rozwiązań sprzyjających bezpieczeństwu ryb (nawet kosztem "naturalistycznej" estetyki). Nasze akwaria w 99 % są zbyt małe dla ryb w nich żyjących. Takie "wspomagacze" bezpieczeństwa, dające schronienie słabszym rybom, niejednokrotnie ratują im życie.

sander Twój podział zbiorników na dwa rodzaje jest trafny. Tyle tylko, że to co jest dekoracją, a co nią nie jest zależy od gustu, a ten jak wiadomo bywa różny. Co więcej jestem przekonany, że akwarium zbudowane z różnych fikuśnych kamieni znalazłoby więcej uznania w oczach obserwatorów (akwarystów i nie-akwarystów) niż szaro-bury wystrój zbliżony do rzeczywistości j. Tanganika.
Choć z czasem większość z nas (osób zafascynowanych rybami z Tanganiki) stara się urządzać akwaria w sposób najbardziej zbliżony do natury, zwykle - choć nie zawsze - tendencja ta czyni nasze akwaria mniej dekoracyjnymi w potocznym tego słowa znaczeniu.

Autor sander
Użytkownik
#14 - Posted: 29 Paź 2009 11:01 
Pozostałe akwaria, które zwykle nikomu się tak naprawdę nie podobają stanowią tzw. folklor gdyż są zwykle wytworem fantazji producentów gagetów akwarystycznych i ich nabywców.
Gdyby tak było - nikt by ich nie kupował. Łatwiej i taniej wrzucić do akwarium kamienie znalezione na łące.


Znam to zachowanie z doświadczenia handlowego :-) klienci na początku kupują plastikowe tła, wapienie z otworami a za pół roku chcą żebym im zrobił tło z "prawdziwego" kamienia :-) bo już mają gust. Tak samo jest z rybkami, pierwsze są welonki a potem ...

Autor sander
Użytkownik
#15 - Posted: 29 Paź 2009 11:04 
No ale ktoś chyba powinien stać na straży tego co naprawdę jest dobrym wzorcem i kierować ludzi na drogę przyspieszonej orientacji w jedynym i dobrym kierunku?

Autor piotr993
Użytkownik
#16 - Posted: 29 Paź 2009 12:22 
Widzę ze wywalałem spora dyskusje ale mimo to nie uzyskałem żadnej konkretnej odpowiedzi na moje pytania . Po prostu potrzebna mi jakaś skałka z drążonymi otworami otoczaków mam w brud przed domem jakbym chciał biotop robić i napisałem ze chodzi o sam kamień a nie o akwarium na zdjęciu bo sam widzę ze jest paskudne równie dobrze mogłem dać zdjęcie wapienia drążonego ale on ma ostre krawędzie a wszystkich się nie da zeszlifować a widzę wypowiedzi w stylu fuj po co ci takie widocznie potrzebne skoro pytam o coś takiego a w moim mieście nie ma nic takiego a w niedługim czasie wybieram się do Warszawy

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 29 Paź 2009 12:28 - Edytowany przez: admin 
Zadałam Ci konkretne pytanie - po co Ci coś takiego? i także nie dostałam odpowiedzi. A może takie nieciekawy element można zastąpić czymś ciekawym i spełniającym swoje funkcje?
http://www.allegro.pl/item763103653_piaskowiec_ska la_piaskowa_tanganika_malawi.html

Jak chcersz nieciekawie i prawie bez kosztów to wystarczy kupić cegłę kratówkę i masz mnóstwo dziur i jednocześnie schowków.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#18 - Posted: 29 Paź 2009 12:54 
piotr993 :-) Prawie w każdym sklepie zoologicznym kupisz takie kiczowate dziwadła, szukaj na dziale ze sztucznym zielskiem i zamkami dla bojowników.

Autor piotr993
Użytkownik
#19 - Posted: 29 Paź 2009 13:06 - Edytowany przez: piotr993 
chcę ciekawe i właśnie takie jak podałeś w linku z allegro to jest coś o co mniej więcej mi chodzi.Potrzebuje tego dla moich glonojadów nie wiem dlaczego właśnie w takim dziurawym piaskowcu składały ikrę zawsze a teraz uległ zniszczeniu Prawie w każdym sklepie zoologicznym kupisz takie kiczowate dziwadła, szukaj na dziale ze sztucznym zielskiem i zamkami dla bojowników.

tylko tam kupie plastikowe a nie z kamienia :)

Autor sander
Użytkownik
#20 - Posted: 29 Paź 2009 13:09 
Kupisz i z kamienia. Uwierz mi na słowo :-)

Autor bernard
Użytkownik
#21 - Posted: 29 Paź 2009 13:10 
W sklepach zoologicznych w W-wie nie powinno być problemu z nabyciem takich kamieni. Są one jednak dosyć drogie - kilkadziesiąt złotych. Możesz spróbować w Discusie na Radzymińskiej - tam zawsze jest b. dużo różnych kamieni, więc może będą i takie z drążonymi otworami. Kiedyś widziałem tam piaskowce podobne do tego, który wskazała Marta.

Autor Martino82
Użytkownik
#22 - Posted: 30 Paź 2009 14:27 
Witam wiem ze moje skromne i niedoswiadczone zdanie poddane zostanie ostrej krytyce odnosnie kamieni wiec tak moim zdaniem akwarium z wapieniami wyglada nie naturalnie w w swoim mam ciemne otoczaki odcienie ciemnej zieleni i szarosci i czerni ryby czuja sie dobrze nie stresuja sie wapien ma tylko wułacznie wlasciwosci utzrymujace dobre własciwosci wody ,ale taki wapien mozna skruszyc i dodac do filtra zewnetrznego lub poprostu zakryc je innymi kamieniami moim zdaniem otoczaki sa najlepsze duze i kilka mniejszysz robi naptawde dobry efekt

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 30 Paź 2009 18:59 
moim zdaniem otoczaki sa najlepsze duze i kilka mniejszysz robi naptawde dobry efekt

Jak napisano w powyższych postach - każdy ma swoją wizję "lepszości"

Robert

Autor piotr993
Użytkownik
#24 - Posted: 30 Paź 2009 20:35 
To zróbcie galerie i niech każdy wstawi zdjęcia swojego baniaka i zobaczymy ile osób tak naprawdę ma tylko otoczaki :)

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 31 Paź 2009 06:44 

Autor sander
Użytkownik
#26 - Posted: 2 Lis 2009 08:19 
I od razu na planie pierwszej odsłony kwiatuszek Pana Adama Ratajczyka - akwarium frontosowo-tropheusowe :-). Dobrze, że nie ma opcji komentarz bo działo by się działo ;-) hehehe

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 2 Lis 2009 08:39 
Wg mnie można oceniać i pisać o takich zbiornikach.

Ja zawsze zwracam uwagę autorom na .....rożne błędy. Jednak...sam wiesz, każdy lepiej wie. Tak samo było na ostatnim pokazie Aquael- jedna z firm hodowlanych pokazała taki zbiornik, frontoza/trofeus. Widzieliście zresztą...szkoda mówić. Argument. Przecież one w naturze także pojawiają się na tym samym terenie.

Uwaga: młode frontozy pojawiają się na płytszych skalistych obszarach tam gdzie trofeusy, ale to one decydują o tym co jedzą i w jakie ilości. Glony także zeskubują ze skał, ale to ich naturalne zachowania, a nie wymuszone przez posiadaczy akwarium.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#28 - Posted: 2 Lis 2009 09:38 
Może się pojawiają żeby połknąć małego tropheus-a ;-) hehehe

Autor admin
Admin
#29 - Posted: 2 Lis 2009 10:09 
Może się pojawiają żeby połknąć małego tropheus-a ;-) hehehe


Teoretycznie jest to możliwe...ale, frontozy są chyba za leniwe na pogoń za szybkimi maluchami trofci, ponadto maluchy trofeusów wypuszczane są na płyciznach, a tam to jednak chyba nie docierają nawet bardzo młode frontozy.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#30 - Posted: 2 Lis 2009 10:22 
admin

frontozy są chyba za leniwe na pogoń za szybkimi maluchami trofci

Może wystarczy, że otworzą paszczę a trofki same do niej wlezą?

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / 2 Ważne Pytania Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®