Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

2 Ważne Pytania

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2  
Autor admin
Admin
#31 - Posted: 2 Lis 2009 10:48 
Kuba

to nie bajka tylko natura:)))

Marta

Autor sander
Użytkownik
#32 - Posted: 2 Lis 2009 10:52 
Widywałem w moich akwariach jak wypuszczony narybek gębaczy sam właził w paszczę innym rybom może dlatego właśnie w pierwszych dniach samice wolą wypuszczać młode na płytką wodę? Zaraz bajka ;-)

Autor admin
Admin
#33 - Posted: 2 Lis 2009 10:58 
Ale chyba nie frontozom:))

Marta

Autor sander
Użytkownik
#34 - Posted: 2 Lis 2009 11:01 
Frontozom akurat nie bo nie trzymam ich razem z gębaczami ale rybki szukały schronienia u drapieżników co mnie bardzo zdziwiło.

Autor admin
Admin
#35 - Posted: 2 Lis 2009 11:11 
Ciekawi mnie jedno, czy ryby rozpoznają pyski rodziców, czy otwarty otwór gębowy jest zaproszeniem do wpłynięcia?

Czy jak u drobiu, to co świeżo wyklute pisklaki zobaczą jako pierwsze uznają za rodziców?

Masz jakieś informacje o tym?

Marta

Autor sander
Użytkownik
#36 - Posted: 2 Lis 2009 11:15 
Niestety tylko własne obserwacje :-(, które wskazują, że narybek potrafi się chować do innej buzi niż powinien.

Autor admin
Admin
#37 - Posted: 2 Lis 2009 11:31 
To bardzo ciekawy temat, szkoda, ze nie bardzo jest gdzie zdobyc informacje na ten temat

Marta

Autor bernard
Użytkownik
#38 - Posted: 2 Lis 2009 12:45 
Ciekawi mnie jedno, czy ryby rozpoznają pyski rodziców
Myślę, że nie bardzo. Kiedy uda mi się odłowić jakieś maluchy Petrochromis wypuszczone w akwarium ogólnym, umieszczam je w kilkulitrowym pojemniku z przeźroczystymi ściankami wewnątrz tego akwarium. Kiedy podpływa dorosły petruś i zaczyna skrobać ścianki tego pojemnika, znajdujące się w nim maluchy od razu podpływają w sposób typowy do tego, gdy wracają do pyszczka samicy. Co więcej, zdarza się, że robią tak, gdy jest to petruś innego gatunku :-)
Taka sytuacja występuje jedynie wówczas, gdy maluchy są b. małe.

Autor admin
Admin
#39 - Posted: 2 Lis 2009 13:15 
Tak mam podobne obserwacje także w wypadku Cyprichromis i Paracyprichromis:)) Mnie jednak chodziło o to czy opisano kiedyś mechanizm tego zjawiska, czy ryby " kojarzą" swoich rodziców? Chyba jednak ten typ zachowań nie dotyczy ryb z ich w sumie prostym mózgiem. Raczej inne typy zachowań są przez realizowane.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#40 - Posted: 2 Lis 2009 13:41 
czy ryby " kojarzą" swoich rodziców? Chyba jednak ten typ zachowań nie dotyczy ryb z ich w sumie prostym mózgiem

Zwykle w podobnych przypadkach ryby posługują się swym wybitnie dobrym węchem i wrażliwością na wydalane hormony. Jednak jak wiadomo w panice jako pierwszy symptom może uruchamiać się ucieka w "ciemny kąt"

Autor admin
Admin
#41 - Posted: 2 Lis 2009 14:01 
Myslisz, że rozpoznają rodziców węchem? Wtedy nie wchodziły by innym do pyska. No chyba, że rozpoznawać zapach uczą sie także w jakim czasie?

Marta

Autor sander
Użytkownik
#42 - Posted: 2 Lis 2009 14:04 
Tak myślę ale kiedy się uczą rozpoznawać co i jak to wymaga badań

Autor admin
Admin
#43 - Posted: 2 Lis 2009 14:15 
Czy byłbyś w stanie zaprojektować takie w miarę proste badania? Chyba mam chętnego na taki problem badawczy? Czy sprawa jest trudna? Ja niestety nie umiem tego ocenić z punktu problemu badawczego i jego trudności?

Marta

Autor Sendog
Użytkownik
#44 - Posted: 2 Lis 2009 14:24 - Edytowany przez: Sendog 
jeżeli wpływanie do pyska to odruch warunkowy to bardzo możliwe że maluchy tak się zachowają. warunek jest według mnie jeden. Ryba musi zachowywać się w typowy dla gatunków maluchów sposób. Nie sądzę więc że frontosa naśladuje matki-tropheusy żeby połykać ich małe. A jeżeli by tak było to sander odkryłbyś wyższe przystosowanie pedofagów :)

Krzysiek

Autor nechor
Użytkownik
#45 - Posted: 2 Lis 2009 22:03 - Edytowany przez: nechor 
Czy byłbyś w stanie zaprojektować takie w miarę proste badania? Chyba mam chętnego na taki problem badawczy? Czy sprawa jest trudna? Ja niestety nie umiem tego ocenić z punktu problemu badawczego i jego trudności?

Mam na podobny temat nieco praktyki i sporo teorii. W skrocie to by bylo mniej wiecej tak: Z racji specyfiki czastkowej zapachu trzeba przede wszystkim wyeliminowac dany zapach z otoczenia przed eksperymentem. Poczatkujacym psom zapach zostawia sie najczesciej rano, na niedeptanych polaciach terenu, z kropelkami rosy. Rybom trzeba by w momencie eksperymentu robic najprawdopodobniej jakis przelew wody z wiekszego zbiornika do innego, gdzie eksperymentalny zbiornik znajdowal by sie w srodku pradu wodnego. Przed eksperymentem wlasciwym (wachaniem), nalezaloby zabarwic wode, zeby zobrazowac jak zapach bedzie sie rozchodzil. W wietrzny dzien psom robi sie to za pomoca rozsypywania maki przez osobe zostawiajaca zapach (trop). Leciutkie czasteczki maki obrazuja miejsca gdzie powinny osadzac sie czasteczki zapachu. Bez tego nie bedziemy w stanie zinterpretowac zachowania sie zwierzecia. Nastepnym krokiem bedzie analiza jak bardzo rozwiniety aparat wechowy maja ryby. Srednio zdolny pies potrafi sie zorientowac po kilku-kilkunastu metrach, ze zapach na ziemi staje sie coraz slabszy (czyli ze trop byl kladziony w kierunku odwrotnym do zwrotu poruszania sie psa) i zawraca. Pytanie czy ryby potrafia to samo? Moze w przypadku odnalezienia znajomego zapachu beda zataczaly kregi o coraz wiekszym promieniu? Moze beda tylko pobudzone? A moze beda potrafily odnalezc zrodlo zapachu plynac pod prad? Reakcje psow na zapach sa dobrze poznane, ale roznia sie znacznie w zaleznosci od gatunkow - jesli sa materialy opisujace zachowania ryb na ten temat byloby latwiej. Bez tego to bedzie troche odkrywanie ameryki. Generalnie jednak sadze, ze najprostszym doswiadczeniem byloby postawienie 3 zbiornikow: A,B,C.
A - zbiornik do ktorego doprowadzamy wode.
B - dluuugi zbiornik z malymi o w miare duzym przekroju - przez ten zbiornik leje sie woda ze zbiornika C do A
Dorosle ryby, lub interesujacy zapach (pozywienie?) umieszczamy w zbiorniku C
Uruchamiamy prad wodny. Statystycznie rzecz biorac, po jakims czasie, w okreslonych sytuacjach (zagrozenie? poczukiwanie pozywienia?) male powinny w wiekszosci znajdowac sie u ujscia wody ze zbiornika C do zbiornika B. To juz by cos znaczylo i byloby materialem wyjsciowym do bardziej skomplikowanej obserwacji.

Autor sander
Użytkownik
#46 - Posted: 3 Lis 2009 07:30 
:-) Ryby mają daleko lepszy "węch" niż psy a w dodatku przebywają w środowisku, które inaczej niż powietrze przewodzi tego typu sygnały. Ryby "czują" całą powierzchnią ciała, trudno to sobie wyobrazić stałocieplnym. Reakcja ryb na silnie stymulujące je medium wręcz poraża cały ich organizm. Np. 1ml alaniny ryby są w stanie wyczuć na powierzchni jaką zajmuje kilka boisk piłkarskich. Dlatego też możemy obserwować ciekawe zachowania związane z tarłem :-), minimalne ilości hormonów uwalniane do wody potrafią tak silnie stymulować ryby, że dostają wręcz amoku a ich ciało przybiera odmienne barwy i spina się w godowych szaleństwach. Cóż jak sugeruję eksperyment polegający na na obserwacji narybku w oddzielnym zbiorniku z czystą wodą. W takim akwarium można umieścić po przeciwległych stronach 2 rurki z kolankami 90St. Tak aby kolanka były zanurzone przy dnie a rurki wystawały na powierzchnię wody. Rybki powinny się chować do rurek, wtedy można zakroplić do jednej z rurek wodę z akwarium w którym akurat żerują drapieżniki a do drugiej wodę w której jest nosząca samica lub matka narybku. Jeśli rybki nie uciekną z rurki gdzie zakropliliśmy wodę od żerujących drapieżników znaczy to, że schowają się w czasie paniki do każdego pyska byle był on otwarty. Oczywiście akwarium powinno być niewielkich rozmiarów a rybek w miarę dużo tak aby puknięcie w szybę powodowało ucieczkę rybek do kolanek rur.

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / 2 Ważne Pytania Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®