Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

kilka pytań?

Autor kulus12
Użytkownik
#1 - Posted: 29 Paź 2009 10:05 
Witajcie mam do Was kilka pytań:

1 Czy ktoś z Was oświetla zbiornik z tropheusami świetlówkami kompaktowymi energooszczędnymi i jaki to daje efekt

2 Co powoduje przekłamanie testu na NO3?,czy to duża zawartość wapnia i magnezu w wodzie?, a mianowicie wykonany test NO3 zooleka wykazuje NO3=5, test paskowy JBL NO3=150, oba testy traktuję z przymrożeniem oka jednakże rozbieżność nie powinna być tak wielka.

Oba testy są w miarę zgodne jeśli chodzi o pomiar kranówki

W zbiorniku 400l. netto pływa 23 sztuki młodych tropheusów ok3-5 cm, filtracja to unimax700, tetra ex700 i panel filtracyjny około 50 litrów mediów,

Radek

Autor sander
Użytkownik
#2 - Posted: 29 Paź 2009 10:20 
1 Czy ktoś z Was oświetla zbiornik z tropheusami świetlówkami kompaktowymi energooszczędnymi i jaki to daje efekt

Tak, dają one bardzo dobry efekt. Szukaj tych o temperaturze 4000-6500K.

2 Co powoduje przekłamanie testu na NO3?,czy to duża zawartość wapnia i magnezu w wodzie?, a mianowicie wykonany test NO3 zooleka wykazuje NO3=5, test paskowy JBL NO3=150, oba testy traktuję z przymrożeniem oka jednakże rozbieżność nie powinna być tak wielka.

Biorąc pod uwagę to, że testy te działają w wodzie morskiej gdzie zwartość Ca i Mg jest duża pierwiastki te nie powinny "przekłamywać" wyniku testów.

Autor kulus12
Użytkownik
#3 - Posted: 29 Paź 2009 10:31 
pierwiastki te nie powinny "przekłamywać" wyniku testów.

w takim razie jak myślisz co może je powodować, przecież gdyby NO3 było równe 150 to młode trofcie o ile by żyły napewno nie wyściubiały by nosa z kryjówek i miały kolor molinezji, a ich zachowanie i kolor nie odbiegają od normy

Autor sander
Użytkownik
#4 - Posted: 29 Paź 2009 10:42 
Nie znam odpowiedzi na to pytanie. Osobiście nie używam tych testów.

Autor tasma
Użytkownik
#5 - Posted: 29 Paź 2009 13:18 
Nie wiem jak te testy o ktorych piszesz, ale test Sery polega na zredukowaniu azotanow do azotynow (albo azotanow (III) wg. nowego nazewnictwa) i wybarwienie ich. Czyli na zdrowy rozum obecnosc azotynow moze wplynac na bledny pomiar.
A co do rozbieznosci to mozna wysnuc jeden wniosek. przynajmniej jeden z testow jest do "d".

Autor nuroslaw
Użytkownik
#6 - Posted: 29 Paź 2009 13:38 - Edytowany przez: nuroslaw 
w jakich jednostkach podają te testy wyniki ?

Zoolek jak pamiętam mg NO3/l

a JBL ? nie będą to ppm ?

Autor nechor
Użytkownik
#7 - Posted: 29 Paź 2009 13:40 
Jesli to umnkelo uwadze zainteresowanych osob: przypominam, ze mi zoolek pokazuje w akwarium niezmiennie 0 NO3. Kupowany w dwoch sklepach, wiec nie jest to jeden wadliwy egzemplarz. Partia tez inna. Test paskowy JBL "5 in 1" pokazuje mi wartosci, ktore wygladaja wiarygodnie.

Autor sander
Użytkownik
#8 - Posted: 29 Paź 2009 13:44 
nuroslaw

Zoolek jak pamiętam mg NO3/l

a JBL ? nie będą to ppm ?



A co to za różnica?

Autor nuroslaw
Użytkownik
#9 - Posted: 29 Paź 2009 13:58 
właściwie żadna :) jeśli chodzi mg/l, ale już (tu muszę jakoś wybrnąć z sytuacji) chodziło mi o mg NO3/l i mg N-NO3/l - niby nic a różnica spora.
znając jednak testy Zooleka, to zawsze były mg NO3.
Zastanawiam się co z nimi się stało, że nie chcą mierzyć.

Autor nechor
Użytkownik
#10 - Posted: 29 Paź 2009 14:39 - Edytowany przez: nechor 
nuroslaw
Zastanawiam się co z nimi się stało, że nie chcą mierzyć.

Sander, jak bede nastepnym razem w Skalarze, to moze sprawdzimy na jakims zbiorniku Zoolek NO3 (przyniose ten co mam)? Jestem bardzo ciekaw rezultatu.

Autor kulus12
Użytkownik
#11 - Posted: 29 Paź 2009 20:41 
tasmaA co do rozbieznosci to mozna wysnuc jeden wniosek. przynajmniej jeden z testow jest do "d".

Całkiem możliwe że nawet oba :)

ale nie daje mi spokoju co jest przyczyną tych rozbieżności skoro pomiar wody wodociągowej wychodzi podobnie, a przy pomiarze wody ze zbiornika są jakieś chocki klocki.

Zastanawiam się co z nimi się stało, że nie chcą mierzyć.

jbl jest nowy wczoraj odpakowany zoolek ma około 1,5m-ca więc daty ważności raczej nie straciły

Radek

Autor sander
Użytkownik
#12 - Posted: 29 Paź 2009 20:52 
nechor

spoko

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / kilka pytań? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®