Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Nowy zbiornik - dylematy

Strona  Strona 1 of 7:  1  2  3  4  5  6  7  Next »  
Autor tasma
Użytkownik
#1 - Posted: 17 Lis 2009 10:04 
Zrodzil mi sie w glowie szalony pomysl takiego zbiornika:
http://www.suephoto.pl/_/zbiornik.jpg
Z racji tego, ze nigdy nigdzie nie widzialem baniaka z dwupoziomowym dnem prosze o sugestie. Byc moze istnieja jakies potencjalne problemy, ktorych w tym momencie nie dostrzegam.
Rozmawialem z The Waldem, ktory bedzie to kleil. Zasugerowal uzycie szyby minimum 15 mm na boki oraz wykonanie czegos na ksztalt ramy zeby szyby wokol dolnego dna sie nie rozeszly.
Stelaz oczywiscie bedzie bardzo mocny, i w jednym kawaklu. Calosc na pewno przekroczy 3 tony.
To co burza mozgow?

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 17 Lis 2009 10:06 
Pierwszym problemem może być gromadzenie odchodów na niższym poziomie. Czy myślałeś o tym i jaki masz pomysł?

Marta

Autor tasma
Użytkownik
#3 - Posted: 17 Lis 2009 10:20 
Myslalem o zastosowaniu na nizszym poziomie pompy cyrkulacyjnej i umieszczeniu wlotu kubla. Moze nawet zrobie w bocznej sciance otwory zeby wyprowadzic weze do filtra.

Autor Topielec
Użytkownik
#4 - Posted: 17 Lis 2009 10:37 
Wlot kubła tam gdzie będą zbierały się odchody to chyba zły pomysł wg mnie. Chyba, że kubeł pełniłby rolę mechanika.

Autor tasma
Użytkownik
#5 - Posted: 17 Lis 2009 10:40 
Wlot kubła tam gdzie będą zbierały się odchody to chyba zły pomysł wg mnie. Chyba, że kubeł pełniłby rolę mechanika.

Wiesz to jest 2250 litrow. Jesli filtracja bedzie oaprta na kublach to beda pewnie 4 szt. Spokojnie dwa moga byc mechaniczne.

Autor sander
Użytkownik
#6 - Posted: 17 Lis 2009 11:08 
Nie widzę problemów. Jednak jeśli to ma być dekoracja to trzeba by wkleić próg aby podłoże nie spadało w dolny poziom. Stelaż musi być bardzo precyzyjnie wykonany żeby jeden poziom nie wisiał w powietrzu. Osobiście zrobiłbym dolny poziom po długości zbiornika od frontu (przedniej szyby) bo wtedy można tak ustawić dekoracje, że nie będzie widać pionowej szyby stanowiącej stopień (można użyć np. tła lub zabudować skałą) boczna łysa szyba to kiepska dekoracja. No i wysokość 1m strasznie utrudnia manipulacje na dolnym poziomie zwykle trzeba włazić do środka :-)

Autor Topielec
Użytkownik
#7 - Posted: 17 Lis 2009 11:09 
Heh faktycznie:) Nie potrafię jeszcze myśleć w kategoriach takich rozmiarów:)

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 17 Lis 2009 11:19 
A jakie planujesz oświetlenie? No i napisz coś o obsadzie?

Marta

Autor sander
Użytkownik
#9 - Posted: 17 Lis 2009 11:37 
Zobacz tak by było dynamicznie
[imgs] [/imgs]

Autor tasma
Użytkownik
#10 - Posted: 17 Lis 2009 11:49 
Nie widzę problemów. Jednak jeśli to ma być dekoracja to trzeba by wkleić próg aby podłoże nie spadało w dolny poziom. Stelaż musi być bardzo precyzyjnie wykonany żeby jeden poziom nie wisiał w powietrzu. Osobiście zrobiłbym dolny poziom po długości zbiornika od frontu (przedniej szyby) bo wtedy można tak ustawić dekoracje, że nie będzie widać pionowej szyby stanowiącej stopień (można użyć np. tła lub zabudować skałą) boczna łysa szyba to kiepska dekoracja. No i wysokość 1m strasznie utrudnia manipulacje na dolnym poziomie zwykle trzeba włazić do środka :-)

O progu oczywiscie pomyslalem. Tam bedzie wklejona szyba na wysokosc okolo 10 cm na cala szerokosc zbiornika.
Caly uskok i ta szyba o ktorej powyzej bedzie oklejona modulami BTN.
Na dolnym dnie mnostwo piachu i rurki dla Limnochromisow. Na gornym mnostwo piachu i pare kamoli. Jak troche piachu spadnie na dol to nic sie nie stane. Nie wiem tylko co bedzie jak ktoras ryba z gornego pokladu tam zabladzi.
Co do manipulacji zdaje sobie sprawe ze metr to duzo. Akwarium bedzie na wysokosci kilkunastu cm od ziemi (dolny poklad) przez co manipulacja bedzie latwiejsza. Zdaje sobie sprawe ze mimo mojego sporego wzrostu bez zanurzenia glowy sie tam nie dostane, ale ze beda tam tylko rurki i piach, moze nie bedzie takiej potrzeby. Mam czyscik do szyb, ktory mozna nakrecic na kij od miotly wiec z glonami sobie poradze.
Stelaz najpierw bedzie wykonany, wypoziomowany, a dopiero pozniej dokonam obmiarow szyb.. Spoiny nawet do 20 cm zeby byla dylatacja. Waldek to juz przemyslal. Jedna rzecz mi wybil z glowy. Chcialem miec calkowita wysokoc 120, skonczylo si krakowskim targiem n 100.

Autor sander
Użytkownik
#11 - Posted: 17 Lis 2009 11:56 
A co myślisz o moim pomyśle z głęboką areną z przodu? Dla Limnochromis nie dawał bym rurek tylko zrobił coś naturalnego - modułowo połączonego z dnem. Można też rurki złączyć z kolankami 45st i okleić CR65 wtedy nie będzie ich widać, stworzą kawał skały i mogą po części zalegać w piachu. Jak będziesz o tym myślał mam artystę, który może coś takiego wykonać.

Autor sander
Użytkownik
#12 - Posted: 17 Lis 2009 11:58 
Albo co jeszcze i teraz mnie wkręciło zrobić w urwisku z przodu wybrzuszenie z pianki a w niej dziury coś jak mają jaskółki (jeżyki) w urwanych brzegach rzek?

Autor tasma
Użytkownik
#13 - Posted: 17 Lis 2009 12:10 
Zobacz tak by było dynamicznie

Dzieki za propozycje.
Chcialbym miec zdecydowanie wieksza powierzchni na gorze dla piaskowek, ktorych bedzie zdecydowanie wiecej. Na dole beda (tak zakladam, zecie zweryfikuje) tylko Limnochromisy.
Poza tym akwarium bedzie dosuniete do naroza pomieszczenia dlatego pod nim musze zmiescic caly osprzet 90 to chyba za malo. Przemysle to jeszcze.
Twoja propozycja zamiany scianek jest ciekawa. Tyle tylko ze wyszlo teraz 4280 litrow, a to juz mnie troszeczke przeraza. Kupile sobie koszulke z napisem "jestem hardcorem" zaloze i przemysle ;)
Oczywiscie widoczne beda dwie scianki: L oraz ta z szyba prostokatna na wysokosc 100cm.

Autor tasma
Użytkownik
#14 - Posted: 17 Lis 2009 12:34 
A co myślisz o moim pomyśle z głęboką areną z przodu? Dla Limnochromis nie dawał bym rurek tylko zrobił coś naturalnego - modułowo połączonego z dnem. Można też rurki złączyć z kolankami 45st i okleić CR65 wtedy nie będzie ich widać, stworzą kawał skały i mogą po części zalegać w piachu. Jak będziesz o tym myślał mam artystę, który może coś takiego wykonać.
Wymyslilem sobie ze rurki dosune do szyby laczacej oba dna (tej pionowej), od wewnetrznej czescie zrobie klapke i bede mogl podgladac ewentualne tarlo, ale pomysl z pianka mi sie podoba. Pytanie. Jak uksztaltowac pianke zeby wyly w niej otwory jakie kopia ryby w mule, okolo 10-15 cm glebokosci.
Poza tym nie wiem jak bedzie wygladala pianka na ktora z gornego pokladu bedzie sie sypal piasek. Teoretycznie rzecz biorac jak rybom nie bedzie gdzies pasowal piach to sobie gfo przerzuca.
Ma ktos zdjecia jakiejs konstrukcji z pianki wewnatrz akwarium? Nie moge sobie tego wyobrazic. Nie wiem tez jak dopasuje kolorystycznie pianke do modułow BTN. Jakas farba?

Autor Topielec
Użytkownik
#15 - Posted: 17 Lis 2009 13:28 - Edytowany przez: Topielec 
Albo pójść w innym kierunku i piankę czy zaprawę spróbować okleić dokładnie piachem, żeby całkowicie ją zamaskować w podłożu.

Autor tasma
Użytkownik
#16 - Posted: 17 Lis 2009 13:46 
No dobra zalozmy, ze wrzuce tam 5 pianek i uda mi sie to jakos uformowac (za cholere nie wiem jak ;) ). Powinienem to zabezpieczyc CR 45 bo z pianka sie cos stanie w wodzie czy nie? Jesli nie to jak "przymocowac" piasek do pianki? Na silikonie akwarystycznych chyba sie nie da.

Autor sander
Użytkownik
#17 - Posted: 17 Lis 2009 13:53 
tasma

Chcialbym miec zdecydowanie wieksza powierzchni na gorze dla piaskowek


No według mojego rysunku 210x60 - to w sumie połowa (ale nie mała :-) ) heheh.

Pytanie. Jak uksztaltowac pianke zeby wyly w niej otwory jakie kopia ryby w mule, okolo 10-15 cm glebokosci.
Poza tym nie wiem jak bedzie wygladala pianka na ktora z gornego pokladu bedzie sie sypal piasek.


Pianka klei się do szyby i można ją ścinać ostrym nożykiem wtedy pokazują się bardzo fajne pory coś jak lawa lub tuf, żeby mieć otwory wystarczy rurki posmarować olejem i oblać pianką o po utwardzeniu wyjąć rurki. Piankować musisz z nadmiarem a potem wycinasz cuda jakie chcesz, możesz zatopić w niej też kamienie itp., możesz ją też obrobić papierem ściernym i będzie wyglądać jak piasek. Nie trzeba pianki malować bo sama porośnie okrzemkami i jest naturalnie niewidoczna.

Autor sander
Użytkownik
#18 - Posted: 17 Lis 2009 13:56 - Edytowany przez: sander 
tasma

Tyle tylko ze wyszlo teraz 4280 litrow


Hmmm to któryś z nas się pomylił bo mnie wyszło jedyne 2394L.

1 klatka 210x60x100=1260L
2 klatka 210x90x60=1134L
Łącznie 1260+1134= 2394L

Autor Topielec
Użytkownik
#19 - Posted: 17 Lis 2009 14:07 

Powinienem to zabezpieczyc CR 45 bo z pianka sie cos stanie w wodzie czy nie?


Pianka jest nieszkodliwa.


Jesli nie to jak "przymocowac" piasek do pianki? Na silikonie akwarystycznych chyba sie nie da.


Na świeżo póki nie zaschnie oblepić piachem (osobiście nie próbowałem, więc nie wiem, czy na pewno będzie trzymać:) ).

Co do propozycji sandera, to uważam, że takie kukułcze gniazda chyba wyglądałyby nienaturalnie. Osobiście spróbowałbym jak najbardziej zamaskować rury w piachu, żeby nie było ich widać.

Autor sander
Użytkownik
#20 - Posted: 17 Lis 2009 14:11 
To jest coś co potrafi zrobić, człowiek o którym wspomniałem, robi to z betony a czy wygląda to nienaturalnie poddaje Waszej ocenie.

Autor marti
Użytkownik
#21 - Posted: 17 Lis 2009 14:20 
Stelaż musi być bardzo precyzyjnie wykonany żeby jeden poziom nie wisiał w powietrzu.

Na ten element zwróciłbym szczególną uwagę.
Przy tych rozmiarach, ciężarze i napięciach, dopasowanie stelaza to sprawa kluczowa.
Spójrzcie na temat z poniższego linka, tam właśnie zawiodło dopasowanie szyb do stelaża :

http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=79& t=4601

Marcin.

Autor tasma
Użytkownik
#22 - Posted: 17 Lis 2009 14:53 
Hmmm to któryś z nas się pomylił bo mnie wyszło jedyne 2394L.

1 klatka 210x60x100=1260L
2 klatka 210x90x60=1134L
Łącznie 1260+1134= 2394L

Masz racje. Zle odczytalem wymiary na Twoim rysunku. Jest OK zjadliwie dla mnie. 90 cm pod akwarium mi wystarczy na czesc obslugowa, a litraz bardzo nie przeraza. Oswoilem sie z "dwojka" na poczatku. Z "czworka" pewnie byloby trudniej. Teraz nie musze ubierac koszulki.
Wezme troche pianki i zrobie testy. Jest jeszcze taka mozliwosc ze rury PVC "zaleje" pianka. Zobacze co z tego wyjdzie.

Ten kamyczek wyglada ciekawie. Az sie wierzyc nie chce ze to sztuczne.

marti
Moim zdaniem te zdjecia wsazuja na zle dobrane szyby (w sensie grubosci) lub niestabilnosc stelaza (ja nie powiesil bym takiego baniaczka na czterech belka wystajacych ze sciany). Ja wiem zo to nie baniak 100litrow, ale stosujac wszedzie naddatki n normy wydje i sie ze mozna uniknac zagrozenia. A jesli sie rozszczelni to trudno. Chalupy mi nie zaleje. Woda pojdzie do piwnicy ;).

Autor timus
Użytkownik
#23 - Posted: 17 Lis 2009 14:55 
Uuuuu .... Niezły projekt Przemku!

Mnie tylko zastanawia jeden fragment. Mianowicie punkt w którym spotyka się cięcie pionowe i poziome szyby w kształcie litery L. To będzie najsłabszy punkt.

Pewnie z racji Twojej pracy znasz sposób na to. Ja jestem ciekaw jak to będzie cięte. Pewnie tam będzie promień?

Co do stelaża nie ma co przesadzać to nic trudnego ;)Ale podstawą jest by kleić akwarium na stelażu. Z resztą Waldek wie co w trawie piszczy ;)

W linku podanym przez Marcina zawiodło logiczne myślenie ;) Nie można dawać takich długości bez podparcia. No chyba że zastosuje się dwuteownik jak do budowy hali.

Ja filtracje oparł bym na kombajnie Artura ;)

Marcin T.<')))><

Autor tasma
Użytkownik
#24 - Posted: 17 Lis 2009 15:09 
Marcin

Z tego co wiem, wierci sie otwor do ktorego bedzie nastepowac ciecie, pozniej to pierwsze ciecie wykonywane jest pila diamentowa, drugie dopiero jest lamane w standardowy sposob. Ogladalem szyby lamane w ten sposob. Wygladaly OK. Czasami trzeba odrobine podszlifowac.
Zerkne na to co zrobil Artur. Ja niestety jestem noga jesli chodzi o kwestie hydrauliczne. Pewnie i tak skonczy sie na kublach.

Autor timus
Użytkownik
#25 - Posted: 17 Lis 2009 16:34 
Wiesz Przemku ale co innego samo wycięcie a co innego gdy działa na taka szybę siła wyporu wody. Obym się mylił.

Co do sumpa pewnie Artur Ci wszystko wytłumaczy jak z nim pogadasz ;)

Znalazłem ciekawą pompę Eheima 5000l/h Sam chcę ją wykorzystać.

Poza tym filtr zraszany bije wszystkie na głowę ;)

Autor sander
Użytkownik
#26 - Posted: 18 Lis 2009 08:43 
Poza tym filtr zraszany bije wszystkie na głowę ;)

Tak, to prawda ale należy brać pod uwagę racjonalność. Zwykle wszelkie "ciekawsze" projekty akwarystyczne kończą się wielkim sumpem, ociekaczem itp. oraz potężną pompą. Fajnie ale po co? Czy akwarium ma być systemem do intensywnego tuczu ryb gdzie na każdy 1m3 wody (1000L) przypada 100kg ryb pompowanych granulatem o 60%-towej zawartości białka i 25%-towej zawartości tłuszczu w ilości 5% masy obsady?. Nie chodzi mi o negowanie takich realizacji ale o weryfikacje sensu ich tworzenia. Czasem czytając fora mam wrażenie, że gro "akwarystów" bardziej szczyci się systemem filtracji niż tym co mają w środku zbiornika :(

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 18 Lis 2009 08:48 
Kuba mnie i Roberta ogromnie zaintrygował ten element skalny, który pokazałeś na fotce. Czy w całości jest dziełem człowieka? Bo jak tak to rewelacja

Marta

Autor sander
Użytkownik
#28 - Posted: 18 Lis 2009 09:02 
No to patrzcie



I po



Pracujemy teraz na modułem do akwarium 200x50x50 jak już powstanie realizacja to zademonstruję na forum na razie sam stepuje z niecierpliwości.

Autor timus
Użytkownik
#29 - Posted: 18 Lis 2009 09:05 
sander tu nie chodzi o szczycenie się super skomplikowanym systemem filtracyjnym ale o stworzenie takiego który będzie jak najbardziej efektywny.

Powinien latem zapewnić optymalne natlenienie wody, w razie zaniku prądu jak najdłużej utrzymał złoże bakteryjne przy życiu, był elastyczny jeśli chodzi o zmianę obsady, potrzebował jak najmniej (najrzadziej) naszej ingerencji itd... Te wszystkie walory spełnia taki właśnie filtr o energooszczędności nie wspomnę (pojemność wydatek do zużycia prądu)

Chyba że masz jakieś inne pomysły to chętnie poczytam.

Marcin T.<')))><

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 18 Lis 2009 09:08 
Kuba,

Robi niesamowite wrażenie:)) Niecierpliwie czekam na prezentację modułu do akwarium.

Marta

Strona  Strona 1 of 7:  1  2  3  4  5  6  7  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Nowy zbiornik - dylematy Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®