Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

dezynfekcja - dylemat

Autor pkubek
Użytkownik
#1 - Posted: 26 Lis 2009 21:42 
Mam dylemat.
Zakupiłem niedawno akwarium. Poprzedni wlaściciel zamontowal na stale czarne tło firmy Juwel. Akwarium stalo bez wody ok. 5 mieś. Zlikwidowane bylo ze względów zawodowych, ryby - paletki nigdy w nim nie chorowały.

W związku z tym zastanawiam się nad trybem dezynfekcji. W tym tle teoretycznie mogły zagnieździć się bakteie, pierwotniaki w postaci przetrwalnikowej choć ten człowiek twierdzi, ze nie mial chorob.
Jak zdezynfekować to akwarium?

Po prostu mam watpliwosci co do metody chloramina-antychlor. Czy taka woda nie zaszkodzi rybom? czy nalezaloby po dezynfekcji wrzucic wegiel aktywny na czas dojrzewania zbiornika?
Czy po takiej dawce chemii - chloraminy, srodek uzyty we wlasciwej proporcji napewno wszystko zresorbuje?
Oto moje dylematy, prosze poradzcie albo rozwiejcie moje watpliwosci. Nie chcialbym zaszkodzic rybom, nie mam tez takiego doswiadczenia, nigdy wczesniej nie mialem akwarium z drugiej reki

Autor nuroslaw
Użytkownik
#2 - Posted: 27 Lis 2009 08:35 
a od czego wylać środek dezynfekujący z akwa, i przepłukać je dwa razy wodą świeżą? zanim definitywnie zalejesz akwarium ?

Pytam, bo nie rozumiem problemu.
.

Autor pkubek
Użytkownik
#3 - Posted: 27 Lis 2009 10:38 
po prostu zastanawiam się, czy zneutralizowaną wodę antychlorem powinno się wylać czy można ją zostawić i startować akwarium, i czy takie odkażanie wogóle jest konieczne

Autor nuroslaw
Użytkownik
#4 - Posted: 27 Lis 2009 14:11 - Edytowany przez: nuroslaw 
nie rozumiem sposobu prowadzenia dezynfekcji... Chcesz zalać całe akwa wodą, dodać wtedy chloraminy ? Nie szkoda wody? osobiście wylałbym całą i nalał świeżej.

Jak chcesz dezynfekować, a masz przecież całe puste akwa, to umyj tylko akwa dokładnie używajac nawet. np. ACE, do usunięcia resztek kamienia itp. Dobrze wypłucz (kilka razy) i wtedy urządzaj akwarium.

Chloraminy i innej chemii uzywaj w ostateczności, jeśli NIE istnieją prostsze rozwiązania.

Autor pkubek
Użytkownik
#5 - Posted: 27 Lis 2009 14:37 
hej,
dzieki za odp, problem w tym, ze to tło zrobione jest z porowatego tworzywa typu styropian, ma mnostwo "dziurek" i jak poleje tam Ace to tego nie doczyszcze, stad moje watpliwosci

Autor kruczek
Użytkownik
#6 - Posted: 29 Lis 2009 02:21 
Siema,miałem kiedyś akwa z takim tłem.Nie wiem jakich gabarytów jest twoje akwarium,ale moim zdaniem nie baw się z chemią.Im mniej jej użyjesz tym lepiej.Wypłucz ze dwa razy akwarium wrzątkiem a potem je zalewaj.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / dezynfekcja - dylemat Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®