Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

czy to prawidlowa obsada ?

Strona  Strona 1 of 5:  1  2  3  4  5  Next »  
Autor yanik3
Użytkownik
#1 - Posted: 5 Sty 2010 12:13 
Witam,

Jestem nowy na forum, więc proszę o wyrozumiałość...
Sporo czytałem o rybkach z tanganiki, i kilka obsad które najpierw mi się spodobały musiałem wykreślić... Niestety ogranicza mnie wielkość akwa ( chyba stała bolączka akwarystów :) Moje ma 200L ( 100x40x50 ), a obsada jaką sobie wymyśliłem to :

- synodonthis ( jeszcze nie wiem jaki gatunek )
- julidochromis marlieri
- paracyprichromis nigripinis

ewentualnie + parka muszlowców - n.multifasciatus - to w zasadzie wpadło mi do glowy w tej chwili :) a co za tym idzie - kolejne pytanie : czy synodonthis może być w jednym zbiorniku z muszlowcami ?


Zaznaczam ,że akwa ma być akwarium dekoracyjnym , a nie nastawionym na rozmnażanie w/w ryb...

Pozdrawiam
Piotr

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 5 Sty 2010 12:39 
Witaj

O jakich gatunkach synodontis myślałeś?

Ja chyba nie dawałabym już muszlowców. Zbiornik nie jest duży i zrobi się tłoczno.

Marta

Autor yanik3
Użytkownik
#3 - Posted: 5 Sty 2010 13:03 
Witam,

Dziekuje za odpowiedź, synodonthis pewnie nigriventris lub decorus, najbardziej podobają mi się multipunctatus , ale jak dotąd nie spotkałem ich na żywo :(
Muszlowce chyba jednak sobie odpuszcze, może w osobnym akwa ...

Jak rozumiem pozostała obsada jest OK ?

Myślałem by wpuścić 8szt P.Nigripinis, natomiast nie mam pojęcia ile naskalników , wolałbym wpuszczać młode rybki , by się podobierały w pary, a resztę zawsze moge odłowić i oddać do sklepu...
( nie lubie jak jakaś rybka jest wykluczona po za nawias , i chowa się cały czas w kącie akwa) tak musiałem postąpić w przypadku mojej drugiej tangi z leleupi i księżniczkami - poprostu dla jednego żółtka nie starczyło miejsca... chyba mam same samce...:(

Zależy mi na tym, by rybki dobrze się czuły , i nie było jakiejś strasznej agresji..

Piotr

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 5 Sty 2010 13:14 
Jak widzę nie planujesz tanganickiej obsady. Synodontis nigriventris i decorus - nie występują w Tanganice. Nie wiem jak te sumy zachowają się względem innych mieszkańców.

Marta

Autor yanik3
Użytkownik
#5 - Posted: 5 Sty 2010 14:37 
A mulipunctatus ? to chyba tanganicki sumik ?

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 5 Sty 2010 14:37 - Edytowany przez: admin 
yanik3 napisał:
najbardziej podobają mi się multipunctatus , ale jak dotąd nie spotkałem ich na żywo :(

Jeśli nie masz daleko do naszej wsi (Kraków) to zobaczysz je na pewno.

Robert

Autor yanik3
Użytkownik
#7 - Posted: 5 Sty 2010 15:03 
W tym właśnie problem ... moja wioska ( Bydgoszcz ) jest dość daleko...

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 5 Sty 2010 15:16 
Ryby możesz oglądnąć u nas na stronie w galerii http://galeria.tropheus.com.pl/

Multipunctatus jednak musi żyć w grupach minimum 5 osobników, a dorasta do 28 cm. Jest więc zbyt duży do Twojego zbiornika. Musisz pamiętać, że większość sumików musi żyć w grupach kilku osobników.

Proponuje lekturę Tanganika MAGAZYN, W poszczególnych numerach jest nieco wiedzy o tanganickich synodontach. Może jednak coś mniejszego? Lophiobagrus cyclurus, Synodontis irsacae, Phyllonemus typus?

Małym gatunkiem jest S. petricola tylko, ze jest roślinożercą i o tym trzeba pamięta.

Marta

Autor yanik3
Użytkownik
#9 - Posted: 5 Sty 2010 22:00 
Ach ! Oglądałem ! Wszystkie :)

I chyba bym musiał zmienić mieszkanie w akwarium , by mieć rybki które mi się podobają !:)

Czy 'punkciki " długo rosną ? bo może z czasem udało by mi się wywalczyć u żony pozwolenie na 375L :) ...

Musze powiedzieć że urzekły mnie xeny ! Czy one mogą pływać w 200L ? zamiast sumików ?
Gdy zobaczyłem Chalinochromis sp. Ndobhoi to gdybym nie siedział....
można je łączyć z J. Marlieri ? czy lepiej by były same ?

I proszę jak koncepcja się zmienia , a podobno to " kobieta zmienną jest ..."

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 5 Sty 2010 22:08 
Chyba długo oglądałeś te fotki, prawda?

Multipunctatus dość długo rośnie, jak długi czas nie wiem, niestety.

Niestety 200l nie nadaje się dla Xenotilapia. Zbiornik 375l tak - i to nawet dla grupy.

Jeżeli rozważamy 200l to marlieri będą kolidowały z chalinochromisami. Więc albo jedno albo drugie.

A może grupa Telmatochromis vittatus i paracyprichromisy, albo chalinochromisy i paracyprichromisy?

Marta

Autor yanik3
Użytkownik
#11 - Posted: 5 Sty 2010 22:27 
Oj , dłuuugo :) i cały czas szaleje po stronach z tanaganiką :)

Szkoda, bedą musiały poczekać (xeny)aż uda mi się większy zbiorniczek postawić...

OK, zatem zostawiłbym same chalinochromisy i paracyprichromisy, czy do tej obsady można coś jeszcze dołożyć ? czy już lepiej nie kombinować?

No i w jakich ilościach wpuszczać rybki ?

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 6 Sty 2010 06:51 
Jak dla mnie dwa gatunki w 200l to maksymalna obsada.

Mogę Ci powiedzieć ile dorosłych ryb powinieneś mieć, Paracyprichromis 6- 8 sztuk, Chalinochromis zależnie od gatunku, para lub dwie. Pamiętaj o odpowiedniej aranżacji zbiornika.

Marta

Autor yanik3
Użytkownik
#13 - Posted: 6 Sty 2010 11:12 
OK, zostaje przy dwóch gatunkach :)

Paracyprichromis + Chalinochromis sp. Ndobhoi :)

Z tym że na 100% będę wpuszczał młode rybki, czy w takim wypadku ilość wpuszczonych rybek musi być większa ? Dotyczy to zwłaszcza Chalinochromis sp. Ndobhoi, chciałbym by dobrały sie w pary, i jak sadze 2 pary w docelowej obszadzie było by super :)
O aranżacji zbiornika oczywiście będę pamiętał ...

Autor sander
Użytkownik
#14 - Posted: 6 Sty 2010 11:32 
Z tym że na 100% będę wpuszczał młode rybki, czy w takim wypadku ilość wpuszczonych rybek musi być większa ? Dotyczy to zwłaszcza Chalinochromis sp. Ndobhoi

Raczej tak gdyż będzie Ci trudno określić płeć małych rybek

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 6 Sty 2010 11:55 
Przy młodych rybach nie ma szansy na określenie płci ani przy paracyprichromisach ani chalinochromisach. Tak więc musisz i w jednym i w drugim wypadku wpuścić więcej ryb.

Nie znam Ndobnoi z zachowań, bo tych ryb nigdy nie miałam. C. brichardi z odłowu jest spokojny. Nie wiem jak x-te pokolenia.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#16 - Posted: 6 Sty 2010 13:17 
Ryby z odłowu są do tego bardziej płodne niż Fx, przy zakupie pary zdecydowanie korzystniej jest kupić odłów niż Fx nawet biorąc pod uwagę ekonomię zakupu. Ostatnio jestem pod wrażeniem parki F0 brevis-ów Karilani, które składają ikrę tak często, że nie jestem w stanie stwierdzić różnicy wielkościowej narybku.

Autor yanik3
Użytkownik
#17 - Posted: 6 Sty 2010 14:08 
Czy jest zatem możliwość zakupić gdzieś dorosłe ryby F0 ???

8szt Paracypichromis + dwie pary Chalinochromis sp. Ndobhoi

Bo jak rozumiem, to byłoby najlepsze rozwiązanie ...

Czy kupując F0 mamy pewność że to będzie dobrana para, czy tylko samiec i samica ?

Przy zakładaniu tego akwa nie chciałbym popełnić żadnych błędów, i wszystko zrobić najlepiej jak się da ... W końcu mam pomoc Wybitnych Fachowców ( za co BARDZO DZIĘKUJE ! )i jeśli sam czegoś nie zepsuje , to bedzie OK :)

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 6 Sty 2010 16:00 
Zobacz na naszą stronę:))

Marta

Autor yanik3
Użytkownik
#19 - Posted: 6 Sty 2010 17:16 
Ach ! Super ! :)

Ale pozostaje pytanie : Czy kupując F0 mamy pewność że to będzie dobrana para, czy tylko samiec i samica ?

I co to jest WF ? Fo, F1 itd. to rozumiem , ale WF ? i jak sądze nie ma to nic wspólnego z zajęciami z wychowania fizycznego :)

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 6 Sty 2010 17:20 
WF = F0 to tylko różne określenia.

Raczej ciężko sprzedać dobraną parę jak w zbiorniku jest około 20 osobników.

Marta

Autor yanik3
Użytkownik
#21 - Posted: 6 Sty 2010 17:31 
Czyli pozostaje zakup 4szt F0 i liczyć na to że dobierze się choć jedna para ?

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 6 Sty 2010 17:39 
Napisałam Ci, że nigdy nie miałam Ndobnoi. Mam brichardi Black Mask, a te są spokojnymi rybami. Nie zauważyłam nigdy agresji pomiędzy nimi. Nie wiem jak w 200l zbiorniku, ale 375 l żyją w zgodzie.

Marta

Autor yanik3
Użytkownik
#23 - Posted: 6 Sty 2010 18:12 
Ok, dziekuje, pożyjemy - zobaczymy co z tego wyjdzie ...

pozdrawiam
Piotr

Autor sander
Użytkownik
#24 - Posted: 6 Sty 2010 19:29 
yanik3 spokojnie możesz kupić samca i samicę brichardi Black Mask i szybciej czy później będą one stanowić parę. Hormony gotowości tarłowej tych ryb są tak silne, że nie ma szans na porażkę. Jak kupisz 4 sztuki to 2/2 to gwarantuję Ci 100% skucesu przy właściwych warunkach.

Autor yanik3
Użytkownik
#25 - Posted: 7 Sty 2010 12:38 
OK, dziękuje za rade, ale uparłem się na Chalinochromis sp. Ndobhoi
poprostu oczarowały mnie te rybki :) , myśle że też powinno się udać :)

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 7 Sty 2010 15:44 
Czy z odłowu, tego nie wiem? inne pokolenie zapewne tak.

Marta

Autor yanik3
Użytkownik
#27 - Posted: 7 Sty 2010 17:36 
To znaczy że nie ma szans na Chalinochromis sp. Ndobhoi F0 ?

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 7 Sty 2010 17:42 
Nie wiem, u nas go nie ma:))

Marta

Autor yanik3
Użytkownik
#29 - Posted: 7 Sty 2010 17:45 
:( A jest szansa zamówić ? mogę poczekać ...

Autor yanik3
Użytkownik
#30 - Posted: 7 Sty 2010 17:47 
Czy zamiast P.Nigripinis mogę dać Cyprichromis coloratus =Cyprichromis leptosoma Mbita ???

Strona  Strona 1 of 5:  1  2  3  4  5  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / czy to prawidlowa obsada ? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®