Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Świetlówki typu "marine"

Autor pedro
Użytkownik
#1 - Posted: 6 Lut 2006 13:07 - Edytowany przez: pedro 
Na początku chciałbym sie przywitać i pozdrowić wszystkich użytkowników tego forum, ponieważ jestem na nim nowy.

Nurtuje mnie takie pytanie: a mianowicie, czy oświetlenie do akwarii morskich stosowane w akwariach słodkowodnych ma wpływ na zdrowie, a przede wszystkim płodność ryb? Czy oswietlenie typu marine emituje promienie UV mogące być szkodliwe dla ryb słodkowodnych, nie przystosowanych do dużego udziału niebieskiego widma? Świetlówkę morską chciałem zastosować w kombinacji z inną do akwarium z Tanganiką.
Proszę o porady, ew link gdzie temat taki byc może został poruszony.
Dziękuję i pozdrawiam

Autor JacekK
Użytkownik
#2 - Posted: 6 Lut 2006 13:11 - Edytowany przez: JacekK 
Zobacz gdzie lezy Tanganika , dodaj wysokosc ...i co wyjdzie ...widmo jak na rafie tylko skladowe wody wytracaja mniej widma w barwie niebieskiej.

Poczym patrz procesy wytwarzania witamin przez organizmy.

Pozdrawiam
Ps a odpowiedz sam napiszesz :)

Autor pedro
Użytkownik
#3 - Posted: 6 Lut 2006 13:29 
Hmm Można powiedzieć, że odpowiedź JacekK
zrozumiałem w 50% tzn pierwszą jego część.
Czy mógłbym prosić trochę jaśniej?

Autor JacekK
Użytkownik
#4 - Posted: 6 Lut 2006 13:38 
jesli bedziesz stsowac serie ocean white ...bedzie super
nie polecam seri marin blue...
Pozdrawiam

Autor pedro
Użytkownik
#5 - Posted: 6 Lut 2006 13:51 
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Chyba źle sprecyzowałem pytanie. Chodziło mi o świetlówki blue. Wypowiedź JackaK utwierdziła mnie w przekonaniu, że światło ze świetlówek blue, mimo ładnej prezentacji zbiornika słodkowodnego przy ich udziale (szczególnie Tanganiki i Malawi), jest nieodpowiednie. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Autor JGr
Użytkownik
#6 - Posted: 6 Lut 2006 14:04 - Edytowany przez: JGr 
Poczym patrz procesy wytwarzania witamin przez organizmy.

Ja tę druga część wypowiedzi Jacka zrozumiałem nastepująco - Istnieje zależność pomiędzy światłem, a procesem syntetyzowania witamin przez organizmy. O ile pamiętam, np. witaminy z grupy D regulujące przyswajalność wapnia i fosforu powstają w skórze na skutek oddziaływania określonych fal światla słonecznego. Czy sądzisz Jacku, że im większe podobieństwo swiatła sztucznego do światła charakterystycznego dla siedlisk naturalnych, tym większa szansa na poprawne (wg potrzeb gatunku) syntetyzowanie witamin. Czy tak?

Jarek

Autor JacekK
Użytkownik
#7 - Posted: 6 Lut 2006 14:10 - Edytowany przez: JacekK 
Sadze ze zaleznosci organizmu od czynnikow zewnetrznych wszystkich sa przogromne.
Jesli srodowisko nie sprzyja danym zwiazka lub jest ich malo /witaminy np./ to dany organizm w drodze ewolucji wyksztalci maksymalnie czynniki zenetrzne na zwiekszenie ich udzialu w procesie ich wytwarzania,przechowywania.
tanganika naprawde jest bardzo silnie oswietlana i swoisteym marnotrastwem/ktore sie nie spotyka w przyrodzie/ byloby jego nie wykorzystanie.

Pozdrawiam

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Świetlówki typu "marine" Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®