Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Piasek z plaży

Autor BAba
Użytkownik
#1 - Posted: 6 Lut 2006 17:04 
Witam! Po pierwsze chcialbym się przywitać bo to mój pierwszy post na tym forum choć czytam Wasze wiadomości regularnie. Mam pytanie odnośnie podłoża. Zakładam właśnie spore akwarium i zastanawiam się czy nie można by użyć piasku z plaży? Czy nie niesie to ze sobą jakiś konsekwencji? Co się znajduje w takim piasku? i jak wpływa taki piach na wodę? Jak ewentualnie przygotować go do akwarium? dużo pytań ale wydaje mi się że świetnie by wygladał w akwa z Tanganiką.
Serdecznie Pozdrawiam Michał:-)

Autor osso_69
Użytkownik
#2 - Posted: 6 Lut 2006 18:15 
Sądzę że po bardzo dokładnym wypłukaniu i wygotowaniu piasku nie będzię z nim problemu.
Oczywiście nie bierz go z trójmiejskich plaż, ani wogóle z Zatoki Gdańskiej!
Dosyć ładny piach jest między Jastrzębią Górą a Dębkami. Nie masz daleko, więc zrób sobie wycieczkę. W tym wypadku miałbyś jeszcze do wyboru piach z wydmy.
Osso

Autor kris
Użytkownik
#3 - Posted: 6 Lut 2006 20:37 - Edytowany przez: kris 
Michal to gatuluje, a wiec marzenie sie spelnilo pochwal sie no jaki to zbornik i jaka planujesz obsade?
krzysztof

Autor BAba
Użytkownik
#4 - Posted: 6 Lut 2006 21:38 
No tak jak kiedyś Ci mowiłem standardowa 450l I przechodze na Tanganikę. Zamieszkają w nim tropheusy. Planuje jedno większe stado, jakieś 25szt, no i może jakięś erytmodusy...czas pokaże:-) właśnie jestem w trakcie kompletowania sprzętu i stąd moje pytanie co do podłoża. Tak więc w weekend jade z wiaderkami nad morze po piach:-)
Pozdrawiam Michał:-)

Autor BAba
Użytkownik
#5 - Posted: 6 Lut 2006 21:58 
zapomniałem zapytać...co Krzyśku sądzisz o moim pomyśle wykorzystania piachu z plaży w akwarium?

Autor kris
Użytkownik
#6 - Posted: 6 Lut 2006 22:53 
juz Ci mowie - nie odpisalem bo po prostu nie mam doswiadczenia z piaskiem z plazy. Powiem tak - teraz mam w akwarium z piasek rzeczny i spisuje sie na medal rosliny rosna tak, ze co 2-3 tygodnie wycinam z pol reklamowki. Piasek z plazy ma jednak o wiele mniejsze ziarno i tutaj taka uwaga: Spreinart pisze ze piasek tak drobny jak ten z plazy spowodowac moze przy grubszym podlozu niekorzystne reakcje chemiczne, gdzie przy duzej zawartosci Fe zacznie moze powstawac siarkowodor. To taka jakby teoria o ile ja dobrze pamietam wniosek byl jednak napewno taki ze przy grubej warstwie nie moze byc zbyt drobnego piasku. Z kolei w innej publikacji tak przelotnie czytalem o podlozu i jakis badaniach ktore dowodza ze nie jest to tak do konca prawda ze w drobnym piasku woda "stoi". Najlepiej niech ktos sie wypowie kto ma a akwarium piasek z plazy. Mysle ze takie podloze mogloby byc dobre ale nie grubsze niz 2-3 cm

Autor BAba
Użytkownik
#7 - Posted: 6 Lut 2006 23:19 
No masz racje z tym siarkowodorem też tak czytałem. Myśle, że przy regularnym czyszczeniu podłoża takie niekorzystne zjawisko nie bedzie miało miejsca. Oprucz tego pomagać mi będzie stadko swiderków. Co do grubości warstwy piachu to nie planuje specjalnie grubej, pewnie jakieś 3-4cm. Dodam jeszcze że akwarium napewno będzie bez roślin.

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 7 Lut 2006 00:31 
Witam na forum!!
Ja mieszkam nad morzem, a dokladnie ok. 300- 400 metrów od plaży (sama północ). W swoich akwariach (nie we wszystkich) mam piasek z plaży od kilku lat. Co moge podpowiedzieć? Na pewno należy go dobrze wygotować (grzyby i inne paskudztwa). Ja gotuje ok. 1 godziny, płuczę i jeszcze raz gotowanie i płukanie. Piasek lepiej zbierać ze środka plaży, nie w poblizu wydm. W poblizu wydm piasek jast zanieczysczony korą, korzonkami, liście itp., a to nie wpływa pozytywnie na wode. Łatwo to rozpoznac jak po wlaniu wody do akwarium po ok. 1 dniu bedzie miała ona kolor lekko żółtawy i nieco mętny. Warstwa piasku to ok. 4 cm. W celu ochrony dna przed zbytnim naciskiem kamieni proponuje włożyć np. kratki od filtra podżwirowego i przykryc piaskiem. Plusem takiego rozwiązanie jest równiez dotlenienie podloża i do tego świderki. Hodując trofesy ograniczyłbym czyszczenie podłoża np. popularnymi odmulaczami do minimum. Dodatkowy stres. Należy pomyśleć nad wydajna filtracja która min. będzie ściągac zanieczyszczenia z podloża. Odchody bedą sie zbierały na piasku. Nalezy zadbać o to aby na całym dnie z piasku był opływ (ruch) wody. W miejscach gdzie tego ruchu nie bedzie (np. przy kamieniach, groty) moga powstawać niekorzystne zjawiska beztlenowe.
Leszek

Autor mckolek
Użytkownik
#9 - Posted: 7 Lut 2006 19:42 - Edytowany przez: mckolek 
Witam
Ja mam piasek drobniutki i biały nie znad morza naszego lecz zakupiony w internecie. Sprawuje sie to super (warstwa 3-4 cm) widac co prawda leżące na dnie kupska ale przy dobrym i mocnym filtrze i odpowiednim ruchu wody znika szybko jat tylko trofcie sie przy dnie poruszają. Wówczas podnosza sie te kupska i filterek zabiera. Wcześniej w malawi miałem grybe kamienie i całe te szambo wnikało miedzy kamienie i nie było mocy aby ich filtr zabrał. musiałem odmulać . Obecnie nie bawie się w odmulanie Nie ma takiej potrzeby i trofcie sie tak nie stresują. Drobny piasek ubija sie na dnie u żadne kupsko w niego nie wejdzie . Świderki robia swoja robote i jest super
Kiedyś i ja chciałem piasek znad morza naszego ale mi odradzono. Mówiono że trzeba przesiewać , gotować bardzo długo i z nie kazdego miejsca sie nadaje . No i mnie przekonali. Ale jak masz dobre miejsce chce ci sie pobawić to ok. Napisz jak bedzie wygladał w wodzie . Mój jest naprawde biały i super wyglada przy niebieskim świetle . Ale sie rozpisałem
powodzonka w szukaniu i czyszczeniu
paka

maniek

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Piasek z plaży Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®