Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

240l - zbiornik z gatunkami mięsożernymi - prezentacja

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next »  
Autor pkubek
Użytkownik
#31 - Posted: 3 Sty 2011 21:35 
masz moze zdjecie tego walu? myslisz, ze dadza rade robic sobie takie walu w moim aranzu? bo w tej chwili nie ma kompletnie gdzie przelwalac piach

Autor sander
Użytkownik
#32 - Posted: 3 Sty 2011 21:36 
Ja na twoim miejscu wsadziłbym muszle dla Alto i zamiast Obscurusów wpuścił jakiegoś predatora, który by ten narybek wyjadał. Polujący wyjadacz narybku w akcji to coś naprawdę fajnego.

Autor pkubek
Użytkownik
#33 - Posted: 3 Sty 2011 21:40 
myślałem, że Obscurusy będą polować na Alto i Julidy. Modestusy też pewnie raczej nie są chętne do polować na ryby? Zostaje Calvus chyba przy 240l
Mastacembelus to przesada na tak mały litraż, nie mam chyba opcji, radzisz coś?

Autor admin
Admin
#34 - Posted: 3 Sty 2011 21:54 
Wg mnie "modestusy" mogą sprawdzić się w roli "predatora" - to spore rozbójniki, mogą tonować zachowania rozrodcze pozostałych.

Nie wiem jak "mustaksy" - bo jak na razie są w sporej grupie i nie wyglądają na agresywne, ale jak by się zachowywała para - tego nie wiem?

Niestety masz mały zbiornik i niewiele można tam wpuścić z ryb bardziej agresywnych.

Marta

Autor pkubek
Użytkownik
#35 - Posted: 3 Sty 2011 22:11 
Marto, poczekam jeszcze na opinie innych ale sklaniam sie ku Twojej radzie, natomiast Mustaxy i Obscurusy są na mojej liście do dużego zbiornika ale nie chce rezerwowac bo mi urwiesz glowe, no chyba, ze maly oboz przejciowy zaloze u Ciebie :) boje sie, ze wyprzedaja sie i Obscurusy i Mustaxy i taki bedzie final stad glowie sie zeby juz teraz cos dorzucic, ja po prostu uwielbiam Lamprologini

Autor sander
Użytkownik
#36 - Posted: 3 Sty 2011 22:39 
Można by rozpatrzyć Lepidiolamprologus sp. meeli kipili lub L. pleuromaculatus.

Autor sander
Użytkownik
#37 - Posted: 3 Sty 2011 22:56 
No i jedyne z Lamprologini, które jeszcze chciałbym posiadać L. variostigma z okolic Moba lub Moliro.

Autor pkubek
Użytkownik
#38 - Posted: 3 Sty 2011 23:01 
no ale chyba w wiekszym litrazu, przyszlym 450l, teraz w 250l to za malo na Lepidolamprologusy? Konings podaje 80l dla meeli kipili ale to chyba jakas przesada

Autor sander
Użytkownik
#39 - Posted: 3 Sty 2011 23:11 
Dlaczego? te rybki mają 6-11cm, czyli są znacznie mniejsze od Alto.

Autor pkubek
Użytkownik
#40 - Posted: 3 Sty 2011 23:52 
nie znałem ich wczesniej ale zerkam do ksiazki i faktycznie sa male, problem tylko skad je wytrzasnac, za to Modestusy juz na mnie czekaja :) znasz je moze?

Autor sander
Użytkownik
#41 - Posted: 4 Sty 2011 11:34 
Niestety nie miałem ich.

Autor michal12305
Użytkownik
#42 - Posted: 4 Sty 2011 17:11 
pkubek mam pytanie, czy posiadasz na zbyciu F1 Alto po parze z ,,tropheusa"?
bylbym zainteresowany

Autor pkubek
Użytkownik
#43 - Posted: 5 Sty 2011 00:20 
czy myślicie, że wogóle wchodzi w grę połączenie w tym litrażu gat. ryb skalnych? Np Julidochromisy Transcriptus, N. Obscurus i N. Mustax? Jakie są Wasze doświadczenia?

Mam problem z tym litrażem, no za dużo ciekawych lamprologini przyjechało :)

Autor admin
Admin
#44 - Posted: 5 Sty 2011 08:54 
p Julidochromisy Transcriptus, N. Obscurus i N. Mustax? Jakie są Wasze doświadczenia?



Obawiam się, ze niewiele osób ma takie doświadczenia, o ile są takie, które miały te gatunki razem:) Wiesz sam dlaczego.

Obscurusy nie są zbyt dominujące i tutaj oprzyj się na doświadczenia Jaosha.

A "mustaxy" - jak na razie to spokojne ryby, ale u mnie żyją w grupie ( i to krótko). Nie wiem co będzie jak będą w parach?

Marta

Autor sander
Użytkownik
#45 - Posted: 5 Sty 2011 09:51 
W takim wypadku najlepiej sprawdza się regał. Ustawiasz 3 akwaria na powierzchni jaką zajmuje jedno i możesz sobie eksperymentować a jednocześnie kolekcjonować więcej ulubionych ryb :-)

Autor pkubek
Użytkownik
#46 - Posted: 5 Sty 2011 12:51 
słuchajcie, do odważnych świat należy, najwyżej bede coś kombinował, zastanawiam się po prostu nad sytuacjami, w ktorych komus udalo sie zmiescic 3 gat w 240 l

Autor sander
Użytkownik
#47 - Posted: 5 Sty 2011 14:14 
pkubek Jeśli chodzi Ci o to czy da się przez jakiś tam czas przetrzymywać w zdrowiu 3 gatunki w 240L to pewnie, że się da. Mało tego da się tych gatunków przetrzymać nawet więcej. Jeśli chcesz wsadzić już jakieś ryby, które będą miały być docelowo w większym zbiorniku to możesz tak zrobić. Może na jakiś czas będziesz musiał do akwarium wsadzić nieco plastikowych rurek czy innych kryjówek.

Autor fishfan
Użytkownik
#48 - Posted: 5 Sty 2011 14:14 
no3 - śladowe ilości, nieco powyżej zera
pkubek

Przy standardowej filtracji?-podziwiam niezły winik

Autor pkubek
Użytkownik
#49 - Posted: 5 Sty 2011 15:13 
Sander, dokladnie, chce je tam wpuscic na kilka miesiecy, sadze, ze do maja bo wtedy bede zakladal ok 450l i oczywiscie poszerzal obsade, nie mialem nigdy 3 gat. skalnych w moim 240 l i stad sie zastanawiam a nieczesto Marta ma na raz akurat te, ktore od poczatku akwa chodza mi po głowie no i stad caly ten szczeniacki dylemat

fishfan - NO3 juz nie jest tak piekne, od momentu gdy w zbiorniku pojawily sie dziesiatki mlodych, musialem sie gimnastykowac by utrzymac dopuszczalny poziom, tzn mniej niz 50, teraz gdy sa juz tylko Julidy para i Alto para, mam nadzieje na powrot do lepszych parametrow, po kilku 15% podmianach;
filtracja jest standardowa, ceramika+gabki Sera w filtrze eheim, jednak jest to filtr do litrazu 375l wiec jest "nadwydajny" jak na 240l i to chyba dlatego dlugo NO3 bylo b. niskie, przy malej obsadzie

a tak wogole, czy czyscicie warstwy filtra zewnetrznego w jakis regularnych odstepach czasu? Czy utrzymujące się wysokie NO3 może wskazywać, że któraś z warst jest "zapchana" ?

Autor fishfan
Użytkownik
#50 - Posted: 5 Sty 2011 16:46 
pkubek
a tak wogole, czy czyscicie warstwy filtra zewnetrznego w jakis regularnych odstepach czasu? Czy utrzymujące się wysokie NO3 może wskazywać, że któraś z warst jest "zapchana" ?

To jest podstawowa wada kubełków.
Czyli dosyć spory kłopot przy częstym płukaniu gąbek ,co powinno mieć miejsce, przynajmniej raz, w tygodniu.
Filtr taki niekoniecznie musi byc zapchany,do wysokiego stężnia NO3 doprowadza duża i stale zwiększajca sie masa detrytusu w nim.

Autor pkubek
Użytkownik
#51 - Posted: 5 Sty 2011 16:49 
o kurcze, czyli jednak wypłukać gąbki? ja tego nie robilem od roku, dopiero od lipca stosuje prefiltr, ktory płukam raz w miesiacu

Autor sander
Użytkownik
#52 - Posted: 5 Sty 2011 23:01 
fishfan

Filtr taki niekoniecznie musi byc zapchany,do wysokiego stężnia NO3 doprowadza duża i stale zwiększajca sie masa detrytusu w nim.

Nie detrytusu tylko zwykłej rybiej kupy i ewentualnie resztek pokarmu. Osobiście nie polecam czyścić filtra zewnętrznego co tydzień. Dobrym rozwiązaniem jest dodatkowy filtr mechaniczny w postaci głowicy z gąbką wtedy do kubła wpada bardzo mało cząstek stałych.

Autor pkubek
Użytkownik
#53 - Posted: 5 Sty 2011 23:08 
no i wtedy nie ma sensu tworzyc kilku warstw w wewnetrznym tylko juz isc albo w grys albo ceramike. Sadzisz, ze po tak dlugim czasie warto otwierac ten filtr moj i wyplukac chocby warstwe gabki? Tak, jak pisalem, nie robilem tego od roku wcale

Autor admin
Admin
#54 - Posted: 6 Sty 2011 07:58 
Filtry zewnętrzne w zbiornikach z głowicami wewnętrznymy płuczemy raz na pól - raz na rok. Tylko gąbki w wewnętrznych przepłukujemy częściej, zależnie od obsady i stosowanego dla nich pokarmu.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#55 - Posted: 6 Sty 2011 10:16 
Według mnie podstawą jest prefiltr. Gąbkę prefiltra czyszczę jak widzę, że jest brudna ale przy pracującym filtrze wewnętrznym prefiltr jest zwykle znacznie mniej zabrudzony niż filtr wewnętrzny nawet o 90%. W przypadku akwarium dekoracyjnego i stosowania dobrych karm to ogólnie kału i resztek pokarmu jest bardzo mało. Jak pomyślę, że w 240L pływa dosłownie kilka ryb to wogóle nie widzę potrzeby płukać prefiltr częściej niż robi to pkubek.

Trzeba zawsze brać pod uwagę to co napisała Marta, że obciążenia zależą od obsady i karmienia. Jeśli w akwarium o objętości 240L są 4 małe ryby to obciążenie jest bardzo ale to bardzo małe i nie można takiego akwarium porównywać do 500L zbiornika gdzie pływa 40 dorosłych trofeusów, karmionych 3-4 razy dziennie suchym pokarmem, nie wspominając o zbiornikach podchowowych gdzie zwykle ryb jest tyle, że podmiany są 2 x dziennie a gąbki czyści się po każdym karmieniu.

Wydaje mi się, że temat filtracji jest obecnie pewną modą wśród akwarystów porównywalnie do stanu kiedy modne było podawanie wartości masy użytych w akwarium kamieni i piasku. Akwarium to nie tuczarnia i filtrowanie go ponad miarę niczemu nie służy no może tylko tej dziwnej modzie. Dziwnej bo od lat w akwakulturze trend jest proekologiczny i skierowany na osiąganie dobrych rezultatów przy jak najmniejszym koszcie urządzeń, energii, miejsca itd. Przecież każdy może zrobić wielki sump i podpiąć potężną pompę pod 1000L akwarium z dwoma neonami innesa ale czy każdy potrafi skutecznie filtrować taki zbiornik z dużą obsadą ryb za pomocą jednej głowicy o mocy 10W?

Autor fishfan
Użytkownik
#56 - Posted: 6 Sty 2011 16:05 - Edytowany przez: fishfan 
Wg.mojej oceny gąbki w których zalega biomasa niezależnie czy jest to
gąbka wew.czy zew.czy też prefiltr powinny być płukane jak najczęściej.
Sam kubełków kiedyś nie otwierałem miesiącami,lecz pomimo prefiltrów zawsze znajdowałem tam hmm.gnojówkę-oczywiście przetworzoną.

Jest to zupełnie niepotrzebe i świadome obciążanie filtra który zamiast oczyszczać wodę oczyszcza nam gnojawice.
Zresztą z marnym skutkiem ponieważ gdyby nie podmiany gnój mielibyśmy w akwarium w coraz większym stężeniu a kubełki stają się niewydolne coraz bardziej.
Takie jest moje myślenie i nikogo nie namawiam do podobnego ale od dłuższego czasu leży mi to na wątrobie i kubełków nie zachwalam.

Autor pkubek
Użytkownik
#57 - Posted: 6 Sty 2011 16:12 
słuchajcie, zrobiłem dziś pomiary, kilka dni po odłowieniu ostatnich młodych, 2-3,5, 4 cm Altusków i Julidów, No3, które było wcześniej wysokie, ok 50mg/l i nie moglem go zbić, spadło teraz do 10mg/l, testy Sera. W międzyczasie zrobiłem tylko jedną podmianę ok 15 litrów.
Znaczy to, że filtracja jest wydajna ale ilość emisji odchodów przy tak dużej obsadzie przewyższała wcześniej wydajność filtra. Tak więc myślę, że wypłuczę tylko gąbkę z wewnętrzengo, po tym roku, i syt. się ustabilizuje. Mam pytanie, czy sądzicie, że wypłukanie gąbek z wewnętrznego może zdestabilizować sytuacje? Dodam, że po odłowieniu młodych płukałem prefiltr oraz zrobiłem jeszcze jedno: połowę gąbki z filtra wew. Eheim Pick Up zastąpiłem ok 0,5 kg grysem koralowym by stabilizował PH. Oczywiście nie będę ruszał ceramiki w wew. Czy zastosować dodatkową porcę bakterii startowych umeiszczając je na płukanym wkładzie?
Co sądzicie?

Autor bemben
Użytkownik
#58 - Posted: 6 Sty 2011 18:35 
pkubek

i co zdecydowałeś z obsadą? Interesuję się, bo być może będę się przeprowadzał do mniejszego akwarium.

pozdr,k

Autor pkubek
Użytkownik
#59 - Posted: 6 Sty 2011 19:34 
no wiec zdecydowalem, ze wpuszcze do akwarium Obscurusy i Modestusy + mieszkajace tam Julidochromisy Kapampa. Dla mojej pary Alto musze poszukac nowego domu, a najlepiej, przechowalbym je u kogos, choc to raczej niemozliwe.
Pewnie bede musial zrobic jakis rearanz, zeby Julidy latwiej zaakceptowaly nowych mieszkancow. Zastanawiam sie jak moglbym zoptymalizowac dekoracje akwarium dla 3 gatunkow bez wprowadzania, jak radzy sander, rur.

Autor bemben
Użytkownik
#60 - Posted: 6 Sty 2011 20:38 
Ciekawa obsada :). Ja zastanawiam się nad drugą parą do moich Alto. Może Obscurusy albo Furcifery. Zawsze podobały mi się też sexfasciatusy.

Kiedyś w 240 l miałem: 2 pary Alto, parę caudo, Ocelatusy i młodzież Calvusa 4 sztuki. Całe dno zbiornika wyłożyłem kamieniami i takimi mało naturalnymi drążonymi piaskowcami. Nie wyglądało to dobrze ale jakoś działało :)

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / 240l - zbiornik z gatunkami mięsożernymi - prezentacja Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®