Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

oswietlenie

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor romus
Użytkownik
#1 - Posted: 13 Lut 2010 21:41 
Co myslicie o tym oswietleniu? Prosze o opinie czy to oswietlenie bedzie dobre?
http://www.allegro.pl/item921787185_oswietlenie_do _akwarium_super_white_biale_40_led.html

Autor janas1970
Użytkownik
#2 - Posted: 13 Lut 2010 21:58 
Witam.Z tego co widzę to są diody o barwie biała zimna co nie za bardzo będzie odzwierciedlało środowisko w akwarium








Pozdrawiam Krzysiek

Autor romus
Użytkownik
#3 - Posted: 13 Lut 2010 22:08 
a jaka barwa swiatła bedzie najodpowiedniejsza.?Majac na uwadze że w zbiorniku bedzie stadao tropheus kasanga, a z roslin kilka sztuk anubiasa nana.

Autor janas1970
Użytkownik
#4 - Posted: 13 Lut 2010 22:25 
Ja u siebie mam żarówki led o barwie biala ciepła 4200 k .Mam anubiasy i cryptocoryny balanse, przy tym oświetleniu rosną.








Krzysiek

Autor romus
Użytkownik
#5 - Posted: 13 Lut 2010 22:28 
jakie masz wymiary zbirnika i ile ledów masz?

Autor janas1970
Użytkownik
#6 - Posted: 14 Lut 2010 07:27 
Witam.Zbiornik 150x65x50 dl,wysokość,szerokość. 5 żarówek led po 60 diod o kolorze biały ciepły.Przeważnie świecą 2 lub 3 żarówki bo wtedy tworzą się miejsca zacienione.Przy wszystkich 5 jest bardzo jasno.







Pozdrawiam Krzysiek

Autor Martino82
Użytkownik
#7 - Posted: 14 Lut 2010 08:21 
witam
czyli nie masz wogóle swietlówek tylko same ledy mozesz pokazac:))

Autor janas1970
Użytkownik
#8 - Posted: 14 Lut 2010 08:25 
Tak tylko żarówki led.Ze zdjęciami będzie mały problem bo nie umiem wklejać.

Autor Martino82
Użytkownik
#9 - Posted: 14 Lut 2010 08:49 
to moze na prywatnego maila co?? jestem wlasnie w trakcie urządzania takiego zbiornika i chce uniknąć wielu błedów ,ktore i tak na pewno popełnie najwazniejsze z czym nie moge sobie poradzic to dobór oswietlenia i własnie to mnie hamuje:(((((

Autor romus
Użytkownik
#10 - Posted: 14 Lut 2010 11:10 
Bardzo podobny do mojego wymiar zbiornika:) Ja stawiam zbiornik 150x60x50. Jak Martino ma prblem z doborem oswietlenia. Mam również dylemat czy robic pokrywę i robic oswietlenie LED, czy zostawić akwarium "otwarte" i zastosować belkę oswietleniowa np. Hagen Glo T5HO.

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 14 Lut 2010 12:40 
Nikt za Was nie rozwiążę tego problemu w 100%. Każdy ma swoją wizję zbiornika. Światło powinno mieć widmo jak najbardziej zbliżone do dziennego. Jaki do tego rodzaj oświetlenia zastosujecie - to już Wasza sprawa. Nie ma jednego uniwersalnego pomysłu.

Przeglądnijcie ten wątek i zobaczcie jak projektowane jest fachowo oświetlenie i zbiornik http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=23& t=4025&p=24868&hilit=jasper#p24868.

Marta

Autor romus
Użytkownik
#12 - Posted: 14 Lut 2010 13:05 
Mam pytanie do osób które maja " otwarte akwaria" jak wygląda sprawa z parowaniem wody? czy przesłaniaja górę zbiornika taflami szkla?

Autor nuroslaw
Użytkownik
#13 - Posted: 14 Lut 2010 15:58 - Edytowany przez: nuroslaw 
nie, przykrycie taflą szkła psuje efekt otwartego akwarium. Ponadto szyba ta szybko pokrywa sie kurzem, a od spodu kamieniem. Robi się mleczna i przepuszcza znacznie mniej światła.

Ale ma też zalety - ogranicza parowanie wody i znacznie utrudnia wyskoczenie z akwa rybom.

Przy akwa o powierzchni 120/50 tracę obecnie od 0,5 do 1 litra wody dziennie. A może mniej. Nigdy nie wiem dlaczego tyle ubywa. Bywają dni, ze ubytek jest dużo wiekszy. Podejrzewam żonę, że podbiera wodę do podlewania kwiatków i która zapomina otworzyc kran by dolać do akwa braki.

Aha, ja mam sump`a, więc nie łatwo zauważyć ubytek wody - poziom w akwa jest stały. Dopiero jak mi pompa siorbie to zaglądam do szafki co jest grane.

Autor romus
Użytkownik
#14 - Posted: 14 Lut 2010 16:47 
Z tego co napisałes wywnioskowałem że posuadasz belke oswietleniową. Ja przy rozmiarze zbiornika, który stawiam znalazłem belkę Hagen Glo T5HO, ale czy prez 2 lampach 50w nie bedzie zbiornik zbytnio przeswietlony?

Autor nuroslaw
Użytkownik
#15 - Posted: 14 Lut 2010 18:56 
posiadam 216W/360 litrów i akwa jest prześwietlone, ale ja lubie prześwietlone zbiorniki. Twoje ryby moga nie podzielać tego zdania. Jeśli masz bardzo ubogi wystrój, to zdecydowanie słabsze oświetlenie , szczególnie przy jasnym podłożu.

Autor romus
Użytkownik
#16 - Posted: 14 Lut 2010 19:03 
notak tylko przy tem rozmiarze zbiornika tylko belka 2x54W wchodzi w rachube.

Autor nuroslaw
Użytkownik
#17 - Posted: 14 Lut 2010 20:31 
dlaczego ? taka albo krótsza. Zawsze można zrobic belkę/lampe wiszącą. za tylno szybą robisz stelaż (jak nie chcesz wieszać do sufitu), albo montujesz wysięgnik do ściany i na nim zawieszasz lampę.
Ja u sieibe mogę każda z 4 świetlówek zapalać oddzielnie (każda jest sterowana zegarem niezależnie). max mocy mam między godziną 17-20, potem stopniowo się wygasza

zamiast świetlówek moze pomyślisz nad wykorzystaniem żarówek samochodowych ? to to samo co HQI, tylko zakres mocy już od 20W. jedyny problem, że konstrukcja takiej lampy do DIY.

Autor nechor
Użytkownik
#18 - Posted: 15 Lut 2010 01:53 
nie, przykrycie taflą szkła psuje efekt otwartego akwarium. Ponadto szyba ta szybko pokrywa sie kurzem, a od spodu kamieniem. Robi się mleczna i przepuszcza znacznie mniej światła.

Ale ma też zalety - ogranicza parowanie wody i znacznie utrudnia wyskoczenie z akwa rybom.


Lepiej sie tego nie da oddac. Akwarium otwarte wyglada naprawde super. Niestety ryby wysoko skacza (na moich oczach 15cm nad powierzchnie, a to pewnie nie jest max). Niestety to przemawia za przykryciem. Jesli to ma byc szyba, to faktycznie posiada te wady o ktorych pisze nuroslaw. Ja mialem dlugo otwarte i dlugo nic sie nie dzialo. Po stracie najladniejszej ryby w akwarium polozylem plekse. Pokrywa sie kamieniem, brak tego bezposredniego kontaktu, ale ryby pozostaja w srodku.

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 15 Lut 2010 06:16 
Ryby nie wyskakują w naszym otwartym akwarium (150 x 150 x 60 cm) ponieważ w górnej części zamontowane jest 20 cm obramowanie dookoła całego zbiornika. To skutecznie ogranicza wyskakiwanie ryb.

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#20 - Posted: 15 Lut 2010 11:43 
Ryby nie wyskakują w naszym otwartym akwarium (150 x 150 x 60 cm) ponieważ w górnej części zamontowane jest 20 cm obramowanie dookoła całego zbiornika. To skutecznie ogranicza wyskakiwanie ryb.

Wg mnie cale piekno odkrytego akwarium polega na tym, ze podchodzac do niego widzimy niczym nie oslonieta tafle wody :-) To daje wrazenie "bliskosci z natura" - nie jestem pewien czy takie obramowanie nieco tego nie zakloca. Masz moze zdjecie jak to wyglada ?

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 15 Lut 2010 12:10 - Edytowany przez: admin 
Zobacz w galerii:)) Nasz zbiornik jest kwadratem http://galeria.tropheus.com.pl/thumbnails.php?albu m=100

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#22 - Posted: 15 Lut 2010 22:28 - Edytowany przez: nechor 
Zobacz w galerii:)) Nasz zbiornik jest kwadratem[...]

Ahhh, o tym potworze mowisz :-)
Piekne, piekne. Myslalem ze mowisz o obramowaniu pionowym. Nie jestem pewien czy takie obramowanie pomoze. Jak juz mowilem widzialem na wlasne oczy pielegnice, ktora wyskoczyla na 15 cm w gore...

Innymi slowy - wg mnie jesli nie wyskakuja, to nie jestem przekonany czy to kwestia owego obramowania.

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 15 Lut 2010 22:41 - Edytowany przez: admin 
Jest pewna prawidłowośc w wyskakiwaniu ryb. Przynajmniej u nas :-)
Niemal zawsze wyfrunięcie w górę odbywa przy szybie, którejkolwiek. Nie zauważyłem, by ryba wyskakiwała w centrum zbiornika do góry. A jeśli tak to spokojnie wpadnie do niego z powrotem.

Robert

Autor Martino82
Użytkownik
#24 - Posted: 16 Lut 2010 10:16 
witam troche z innej beczki czy to prawda ze tropheusy lubia kamienie leżące na dnie niż wysokie budowle?

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 16 Lut 2010 10:38 
ze tropheusy lubia kamienie leżące na dnie niż wysokie budowle?

Trofeusy lubią skały w naturze, czy leżące czy pionowe- nie ma znaczenia- ważne aby był na nich pokarm:)

W akwarium mamy bardzo ograniczone możliwości stworzenia im odpowiednich terytoriów - chodzi o ich powierzchnię. Stąd lepiej jest nie tworzyć ogromnych budowli, a ułożyć kilka płaskich kamieni. Wtedy dominujące osobniki nie mają silnie zaznaczonych terytoriów i nie ma takiej agresji.

Marta

Autor Martino82
Użytkownik
#26 - Posted: 16 Lut 2010 11:50 
Czyli P. Marto poprostu wystarczy polożyć kilka ładnych otoczaków na dno i wystarczy?:))

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 16 Lut 2010 11:57 
Wg mnie tak.

Marta

Autor Martino82
Użytkownik
#28 - Posted: 16 Lut 2010 12:50 
dziekuje za pomoc tylko plan wystroju mi został i juz w przyszłym tygodniu jade po ryby:)))

Autor Martino82
Użytkownik
#29 - Posted: 16 Lut 2010 19:12 
jeszcze jedno dlaczego kazdy mi doradza zeby dac wapien muszlowy do akwa a w naturalnych warunkach sa same wielkie okrągłe głazy jak to zrozumiec:(

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 16 Lut 2010 20:18 
Każdy? chyba nie na tym forum.

Marta

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / oswietlenie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®