Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Nowe idzie

Autor nuroslaw
Użytkownik
#1 - Posted: 7 Mar 2010 21:03 - Edytowany przez: nuroslaw 
Witam.

Siedze sobie, mysle, myśle że jednak.... a tu żona mówi mi że jestem chory. Skad ONA wie o czym ja myślę. To jednak zboczenie.

Mój obecny zbiornik wydaje się mi za mały. Jak przymierzyłem, mam szanse zamontować niewiele większy, ale litrażowo 2x.

Planowany zbiornik 200x60x60. (już poprawiono) I teraz pytanie do posiadaczy takich lub zblizonych zbiorników. Kto posiada lub widzial taki zbiornik bez wzmocnień poprzecznych ? Bo jak cholera nie podoba się mi ta belka na środku akwa. Ostatecznie jestem wstanie zaakceptować wzmocnienia wzdłużne przy szybie 12 mm. Da się tak? jeśli ktoś tak ma, to proszę podać namiary na wykonawcę - jeśli to możliwe oczywiście. I w jakiej technologi ma wykonane dno zbiornika (wklejane, dzielone ? etc. )

Autor marti
Użytkownik
#2 - Posted: 7 Mar 2010 21:40 
Planowany zbiornik 20x60x60

Rozumiem, że zjadłeś jedno zero, a chodziło Ci o 200x60x60 ;)

Mogę Ci jedynie poradzić to, co ja zawsze robię gdy mam wątpliwości co do wytrzymałości zbiornika dużego i nietypowego - dzwonię do fachowca najwyższego kalibru, czyli do The Walda i pytam go o zdanie.
Tel. znajdziesz na jego stronie.

ps.
Miałem zbiornik o dokładnie takich wymiarach o które pytasz, ale z dwoma poprzecznymi wzmocnieniami, za to ze szkła 10mm.

Marcin.

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 8 Mar 2010 06:23 
Marcin ma rację, najlepiej zapytać Waldka.

Ale fajnie co? Nowy zbiornik, nowe pomysły, nowe projektowanie...super

Marta

Autor nuroslaw
Użytkownik
#4 - Posted: 8 Mar 2010 07:41 - Edytowany przez: nuroslaw 
Starego oczywiście nie wyrzuce, dam córce :),

A nowy zbiornik ? nawet nie będzie inaczej zaprojektowany - tylko trochę inne tło, kamienie ... no i więcej luzu będzie - dla ryb

Autor sander
Użytkownik
#5 - Posted: 8 Mar 2010 07:44 
Co wpuścisz do nowej wanny?

Autor nuroslaw
Użytkownik
#6 - Posted: 8 Mar 2010 08:40 - Edytowany przez: nuroslaw 
jeszcze nie wiem, ale chyba w amerykańskim stylu - czyli jasno i kolorowo.

W weekend napatrzyłem się na T. ilangi.

Aha, kto ma dwie lampy HQI nad takim zbiornikiem (względnie jedną podwójną ? )

Autor sander
Użytkownik
#7 - Posted: 8 Mar 2010 12:58 
Ja nie mam ale mój dobry kolega i sąsiad zarazem ma i napisał dobry artykuł na ten temat więc zobacz. Ja będziesz miał pytania to wal śmiało.


http://www.klub-malawi.pl/artykuly_klubowiczow/zro b_to_sam/hqi_-_nie_tylko_nad_morzem.html

Autor tasma
Użytkownik
#8 - Posted: 8 Mar 2010 13:32 
Planowany zbiornik 200x60x60. (już poprawiono) I teraz pytanie do posiadaczy takich lub zblizonych zbiorników. Kto posiada lub widzial taki zbiornik bez wzmocnień poprzecznych ? Bo jak cholera nie podoba się mi ta belka na środku akwa. Ostatecznie jestem wstanie zaakceptować wzmocnienia wzdłużne przy szybie 12 mm. Da się tak? jeśli ktoś tak ma, to proszę podać namiary na wykonawcę - jeśli to możliwe oczywiście. I w jakiej technologi ma wykonane dno zbiornika (wklejane, dzielone ? etc. )
Widzialem zbiornik o szerokosci 180cm i wysokosci 60cm (wlasny) w sytuacji kiedy rozkleilo sie wzmocnienie poprzeczne (wzdluzne oczywiscie byly). Szyby w srodkowej czesci zbiornika tak sie wygiely, ze zbiornik byl szerszy o ponad 2 cm.
Moim zdaniem jesli chcesz spac spokojnie to mozna to zrobic z 15-tki. Wtedy jednak przydaloby sie szklo odbarwione bo float 15-ta jest bardzo ciemny i mozesz nie byc zadowolony z efektu. Musisz sie liczyc z kilkunastomilimetrowym wygieciem w srodkowej czesc zbiornika.

Pozdrawiam
Przemek

Autor yanik3
Użytkownik
#9 - Posted: 8 Mar 2010 13:38 
Podepnę się pod temat, gdyż w planach mam identyczne akwarium :)

Jednak moje obawy idą w innym kierunku, chodzi mi o wytrzymałość stropu ... Jest to co prawda nowe budownictwo, jednak akwa ma byc ustawione nie pod scianą , a w poprzek salonu... W końcu całość to będzie ponad 1000Kg ! czy ktoś miał podobny problem ? czy braliście ekspertyzy budowlane ? czy jest sens brać taką ekspertyze? w/g mnie powinno wytrzymać , jednak wole dmuchać na zimne ...

Autor Topielec
Użytkownik
#10 - Posted: 8 Mar 2010 21:34 
Świetny artykuł, szkoda że nie mam takich sąsiadów:)

Autor Kanaaoe
Użytkownik
#11 - Posted: 8 Mar 2010 23:37 
yanik3

Polecam ten artykuł: http://www.klub-malawi.pl/artykuly_klubowiczow/zro b_to_sam/jak_powstawal_moj_zbiornik_1300_litrow.ht ml . Autor dokładnie opisuje historię powstania swojego zbiornika, przedstawia również kwestię wytrzymałości stropu, ekspertyz i całej masy innych przydatnych informacji.

Oskar

Autor nechor
Użytkownik
#12 - Posted: 9 Mar 2010 01:59 
R E W E L A C Y J N Y opis!
Jestem pelen podziwu dla inwencji, hartu ducha autora. Za artykul powinien dostac akwarystycznego nobla. Totalne kompedium wiedzy.

Tak na marginesie: mieszkam na parterze i mam akwarium ponad 300l. Mieszkajac na n-tym pietrze nie moglbym spac przy takiej wielkosci zbiornika. Wszystko ma swoja trwalosc...

I jeszcze jedno: cena duzej pokrywy na zamowienie jest podana jako 400zl. Naprawde mozna dostac pokrywe w takiej cenie? Znacie jakies dobre firmy ktore robia takie rzeczy? Najbardziej marzy mi sie aluminiowa, ale wzialbym tez ladna inna, byle ladna (zona :-) ).

Autor sander
Użytkownik
#13 - Posted: 9 Mar 2010 07:26 
Obecnie mam w domu pokrywę aluminiową i był to chyba mój najgorszy akwarystyczny zakup. Pomijam już cenę tej pokrywy, która wtedy była wysoka ale cieknie z niej bez względu na to jak bym jej nie uszczelniał :-(

Autor nuroslaw
Użytkownik
#14 - Posted: 9 Mar 2010 08:07 - Edytowany przez: nuroslaw 
I jeszcze jedno: cena duzej pokrywy na zamowienie jest podana jako 400zl.

wydaje się, że jest to cena samej pokrywy, bez elektroniki itp.

Widzialem zbiornik o szerokosci 180cm i wysokosci 60cm (wlasny) w sytuacji kiedy rozkleilo sie wzmocnienie poprzeczne (wzdluzne oczywiscie byly). Szyby w srodkowej czesci zbiornika tak sie wygiely, ze zbiornik byl szerszy o ponad 2 cm.

i był zrobiony z 12 szkła ?

Autor tasma
Użytkownik
#15 - Posted: 9 Mar 2010 08:20 
i był zrobiony z 12 szkła ?
tak

Autor sander
Użytkownik
#16 - Posted: 9 Mar 2010 08:40 
nuroslaw wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie zwyczajnie ramka i wtedy nie będziesz miał ani wzdłużnych ani poprzecznych listewek a użyjesz szyby 10mm czy nawet 8mm co znacznie poprawi naturalność twojego szkła.

Autor nuroslaw
Użytkownik
#17 - Posted: 9 Mar 2010 09:36 
myslisz o takiej ramce z kątownika ? Może to jest dobry pomysł. bo chciałbym nadal akwa otwarte.

Autor sander
Użytkownik
#18 - Posted: 9 Mar 2010 09:46 
myslisz o takiej ramce z kątownika ?

Myślę o ramce ale nie tyle z kątownika co z mocnego zamkniętego profilu żeby na dystansie tych 2m nie wyprężała się. Stal można wypolerować i pomalować bezbarwnym lakierem wtedy wygląda bardzo naturalnie i jest małowidoczna, podobnie zrobiłem u siebie w mieszkaniu balustradę.

Autor yanik3
Użytkownik
#19 - Posted: 9 Mar 2010 14:11 
Kanaaoe

Dziekuje za link :) super artykuł. Jednak moje obawy nie znikneły, jednak poszukam i wezmę ekspertyze budowlaną . Mieszkam na 4 pietrze, a akwa nie ma stać pod ścianą ... Ubezpieczenie od zalania sąsiadów już mam :) ( żona wymogła , gdy stawiałem 200L :) . 720L potrafi juz dokładnie zalać sąsiadów, wiem coś o tym, kiedyś pękło mi 180L , a mieszkałem na 2 piętrze i zalałem wszystkich łącznie z piwnicą...

Z jednej strony radość z możliwości posiadania takiego baniaczka, przyjemność z projektowania , dobierania obsady , etc. , z drugiej same kłopoty . Ale tak to już jest, za to po wszystkim będzie na co patrzeć :)

Autor smarcin3
Użytkownik
#20 - Posted: 1 Cze 2010 21:33 
Ja też mam w planie stawianie takiego baniaczka ,ale na parterze i przy ścianie nośnej.jeśli można wiedzieć co z ekspertyzą u Ciebie .Odbyłą sie?.
Jaki profil zastosować na stelaż?tzn.zamknięty ale jakie wymiary?

Autor nuroslaw
Użytkownik
#21 - Posted: 1 Cze 2010 22:24 
nie potrzebuję ekspertyzy, bo mieszkam w swoim domku jednorodzinnym i obecna podłoga na gruncie jest w stanie przyjać dużooo większe baniaki.

Autor marti
Użytkownik
#22 - Posted: 2 Cze 2010 10:45 
co z ekspertyzą u Ciebie .Odbyłą sie?.

Ekspertyza jest zbędna.
Wystarczy dowiedzieć się jakiego raodzaju masz strop.
A potem zajrzyj na stronę producenta tego stropu i sprawdz jego wytrzymałość na m2, to wszystko.
Zazwyczaj w naszym kraju stosowane są żelbetowe stropy Teriva, wytrzymują ponad 500 kg / m2 (przenoszenie obciążeń użytkowych do 5,0 kN/m2) , bo 1 [N] - 0,102 [kg]
Jeśli natomiast akwarium stoi przy ścianie nośnej, obciążenie moze być o wiele wieksze.

Marcin

Autor smarcin3
Użytkownik
#23 - Posted: 2 Cze 2010 16:27 
Jak myślicie stawiać 720 ?wytrzyma ?macie doswiadczenia z takimi zbiornikami w bloku?
prosze o rade.
blok jest 80-ych lat żelbeton sciany i działowe gipsowe

Autor marti
Użytkownik
#24 - Posted: 2 Cze 2010 17:16 
U mnie taki sam zbiornik, oraz kilka większych od tego, stały spokojnie w różnych miejscach w pokoju.
Co prawda w dość nowym szeregowcu, ale na 1 pietrze więc strop zapewne podobny do Twojego.
Mam kolegę, który ma baniak 840 litrów w bloku z lat 80tych, już od kilku lat i nie ma żadnych niepokojących objawów.

Marcin

Autor ziabak
Użytkownik
#25 - Posted: 2 Cze 2010 20:06 

Autor sander
Użytkownik
#26 - Posted: 2 Cze 2010 23:40 
Przez pewien czas mieszkałem w bloku z wielkiej płyty na 4 piętrze, baniaki 3krotnie przeciążały strop. W zasadzie nie było ich tylko w wannie i na łóżku bo lokum było bardzo małe. Wtedy nawet nie brałem do głowy takich spraw jak wypadek przy pracy :-) i ten budynek stoi cały do dziś.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Nowe idzie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®