Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Podmiana+sol = metna woda

Autor Alex z Kijowa
Użytkownik
#1 - Posted: 17 Mar 2010 21:05 
Witam!
Prosze porady. Przy podmianach wody dodaje sol Cichlid Instant lub JBL dla Tanganjki. Dodaje 1 lyzke (dla zupy z czybkiem ) na 100 litrow. Probowalem poprzednio rozpuzcic w wodzie, probowalem poprostu rzucac do zbiornika. Zawze woda na 3-4 godz staje metna. Czy to nie szkodzi rybam?

Alex

Autor Kanaaoe
Użytkownik
#2 - Posted: 17 Mar 2010 21:38 - Edytowany przez: Kanaaoe 
Używam dokładnie tej samej soli JBL i miałem podobny problem. Rozwiązałem go w ten sposób, że rozpuszczam ją stopniowo, tzn. jedna łyżeczka do wiadra wody o temp. około 26 stopni, mieszam i do akwarium i potem następną tak samo. Może za dużo jej podajesz? Ja dodaję przy podmianach 2 łyżeczki (tej dołączonej do soli) na akwarium 200 litrów, a na raz podmieniam około 20 litrów wody.

Oskar

Autor Alex z Kijowa
Użytkownik
#3 - Posted: 17 Mar 2010 21:44 
na akwarium 200 litrów
mam zbiornik 1000 litrow, dla tego podaje tyle.

Autor Kanaaoe
Użytkownik
#4 - Posted: 17 Mar 2010 22:02 - Edytowany przez: Kanaaoe 
To podajemy takie same ilości (sprawdziłem przed chwilą i praktycznie 1czubata łyżka do zupy=2 łyżeczki tej dołączonej do soli). Może podmieniaj wodę wieczorem, wtedy przez noc się wyklaruje, albo spróbuj tak jak pisałem rozpuszczać. Jest troche z tym zachodu ale woda po 10 minutach jest taka jak przed podmianą.

edyt: Po chwili zastanowienia jednak nie dajemy tyle samo. Ja daję na 200 litrów taką ilość jak Ty Alex na 100l, czyli Ty dajesz dwa razy więcej tej soli.

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 18 Mar 2010 05:58 - Edytowany przez: admin 
Ja używam soli Cichlis Instant lub Aquamedic dla akwariów rafowych. Zawsze robię to tak, że w wiadrze mam rozpuszczoną sporą ilość, która stale jest natleniana. Do zbiorników dodaję roztwór. Zawsze na chwilę woda robi się +- mętna ale za chwilę to znika.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#6 - Posted: 18 Mar 2010 07:10 
Po soli Preisa nie robi się mętna. Wystarczy ją rozpuścić w wiadrze wody i po 15 minutach wlać do akwarium.

Autor Alex z Kijowa
Użytkownik
#7 - Posted: 18 Mar 2010 08:04 
Po soli Preisa
co to jest? Mozesz podac linka?

Autor sander
Użytkownik
#8 - Posted: 18 Mar 2010 08:38 

Autor bemben
Użytkownik
#9 - Posted: 18 Mar 2010 15:47 
Ja używam Cichlids instant. Zalewam zlewkę 0,5l wodą i wlewam roztwór do zbiornika, 3-4 razy uzupełniając wodę (aż na dnie zlewki nie zostanie sól). Roztwór ma 20g soli (36g/110l). Bezpośrednio po zalaniu woda jest mleczna. Po 3 godzinach krystalizuje się.

Czy waszym zdaniem taki sposób jest ok?

Pozdr, k

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 19 Mar 2010 09:47 - Edytowany przez: admin 
Ilość soli zależy od parametrów wody w kranie i zbiorniku.

Kiedyś Sengir pisał, ze cieplejsza woda powoduje, ze nie tworzy się tak długie zmętnienie, a sól lepiej się rozpuszcza.

Wg mnie nie ma nic złego w takim dozowaniu tej soli.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#11 - Posted: 19 Mar 2010 10:01 
Im lepsza sól tym mniejsze i krócej trwające zmętnienie. Nie powinno się wlewać roztworu soli, który jest mętny gdyż zachodzą w nim reakcje mogące być niebezpieczne dla żywych organizmów. Nie chcę tu reklamować producentów ale preparując wodę do solniczki z użyciem rożnych soli można łatwo zauważyć która rozpuszcza się szybko i natychmiast klaruje.

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 19 Mar 2010 10:20 
Może napisz na czym może polecać niebezpieczeństwo? Bo przy soli morskiej to rozumiem problem, ale w Cichlid albo JBL nie bardzo. Producenci nie zalecają długiego rozpuszczania i natleniania. Nie podają także w jakiej temperaturze wody rozpuszczać sol.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#13 - Posted: 19 Mar 2010 10:33 
Np. zawarty w soli NaHCO3 ulega hydrolizie z wytworzeniem CO2, które lepiej uwolnić w wiadrze niż w akwarium gdzie istnieje możliwość lepszej jego rozpuszczalności. Odwrotna sytuacja, wytworzenie CO2 może wpływać na rozpuszczalność innych związków zawartych w soli i wtedy obecność gazu jest wymagana (więcej będzie w wiaderku).

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 19 Mar 2010 10:51 
Wg Ciebie jak długo powinna minimalnie rozpuszczać się sól w wiadrze? Ja przygotowuję roztwór i po minimum 24 godzinach używam go po raz pierwszy. Potem "buzuje" sobie nawet kilka ładnych dni, tygodni.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#15 - Posted: 19 Mar 2010 10:58 
Ja uważam, że roztwór jest gotowy do użycia po ustąpieniu zmętnienia co świadczy o zakończeniu procesu rozpuszczania związków. Ogólnie na opakowaniach soli informacje często dotyczą tylko proporcji.

Autor kruczek
Użytkownik
#16 - Posted: 19 Mar 2010 12:50 
Jbl zaleca stosowanie Aqua-Dur dla wody srednio twardej lub twardej(kranowa)w proporcji 2 lyzeczki 5ml.na 30l.wody.Poniewaz posiadam taka wode w kranie,przy podmianach ok.15%-60l.wody(dane dla mojego akwarium)rozpuszczam 4 lyzeczki soli w osobnym naczyniu.Mieszam tak dlugo dopoki czasteczki soli sie nie rozpuszcza(troche to trwa)Nastepnie wlewam roztwor do wody przygotowanej do podmiany.Zauwazylem,ze gdy pozwoli sie roztworowi na samoczynne rozpuszczenie w wodzie(bez mieszania)zmetnienie jest o wiele mniejsze i szybciej ustepuje po dodaniu wody do akwarium.

Im lepsza sól tym mniejsze i krócej trwające zmętnienie

Zgadzam sie z tym twierdzeniem,ostatno zakupilem zwykla sol kuchenna ktora czasami podaje w celach profilaktycznych(niestety nie ma tu soli niejodowanej).Rozpuszcza sie w 10 sek.i nie powoduje zadnego zmetnienia.

Autor bemben
Użytkownik
#17 - Posted: 19 Mar 2010 21:03 
Dzięki za informacje,
trudno mi sobie na razie wyobrazić dodatkowe wiadro z dojrzewającym roztworem z solą, no może bardziej mojej żonie:)
Cichlids instant stosuję od 2 lat przy podmianach wlewając zmętniały roztwór i nie zauważyłem wpływu na ryby. Producent piszę żeby wsypywać sól bezpośrednio do zbiornika, bez tworzenia roztworu. Ma to uchronić przed nagłym wzrostem ph - rozumiem, że to mój przypadek. Jednak stan tej soli utrudnia jej dozowanie soute, jest lekko zbrylona, ale też nie jest sypka, tak się jakoś klei. Na początku wsypywałem ją do zbiornika, ale widziałem, że trudno ją równomiernie dozować. Zauważyłem też, że dość długo jest na dnie nierozpuszczona.
Ale rozumiem, że ten preis działa rewelacyjnie - 15 min i po wszystkim. Jak się go dozuje?
pozdrawiam
Krzysiek

Autor sander
Użytkownik
#18 - Posted: 22 Mar 2010 07:39 
Cóż jak widać są zwolennicy dawkowania na sucho i na mokro :-) ja należę do tych drugich. Sól powinna być sypka gdyż zbrylona traci swoje właściwości i nie raz się o tym przekonałem. Cóż, skoro producent Instant-a podaje żeby sypać sól na sucho więc trzeba uznać, że ma rację.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Podmiana+sol = metna woda Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®