Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Czy taki zbiornik się nadaje

Autor kulus12
Użytkownik
#1 - Posted: 29 Mar 2010 11:12 
Witam mam pytanko w niedługim czasie prawdopodobnie będę zmuszony do zmiany akwarium na mniejsze :( obecnie posiadam 200*50*50 obsada to 23 sztuki tropheus kasanga, moje pytanie czy ta obsada dobrze by się czuła w zbiorniku typu delta http://www.allegro.pl/item966058456_uwaga_nowe_akw arium_narozne_390l_z_pokrywa.html
przednia szyba ma 152 cm długośccci. Bo jeśli nie delta to będę mógł tylko zamienić na 240 litrów a tam niema mowy o trophciach. Co myślicie o tropheusach w takim trójkącie

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 29 Mar 2010 14:01 - Edytowany przez: admin 
Wszystko zależy od tego jak stado zaakceptuje przenosiny z wymiaru "długiego" na "trojkątny". Zbiornik o takich parametrach ma dość sporą powierzchnię dna. Rozsądna aranżacja zapewne pozwoli tym rybom na funkcjonowanie. Tylko zobacz jakie jest tutaj oświetlenie?

Marta

Autor kulus12
Użytkownik
#3 - Posted: 29 Mar 2010 19:40 - Edytowany przez: kulus12 
Marto co masz na myśli co do rozsądnej aranżacji? Chciałem wstawić kilka niewielkich otoczaków, ogólnie raczej pusto bez wyraźnych rewirów i kryjówek. Co do oświetlenia mają tam standardowe dwie t8 30W to chyba nie zamało, a w dzień zbiorniczek był by oświetlony naturalnie

Radek

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 29 Mar 2010 19:55 
Dokładnie o tym mówię, bez nadmiaru skał i terytoriów.

A oświetlenie może być nieco zbyt intensywne.

Marta

Autor Dark_27
Użytkownik
#5 - Posted: 31 Mar 2010 18:58 - Edytowany przez: Dark_27 
nadmiar zawsze jest nie wskazany. Akwarium jest szerokie, oczywiście w max punkcie (ok.90.cm) więc można pokusić się na jakieś skałki w okolicy środka. Problem chyba tkwi w czymś innym.
Po pierwsze dojście do zbiornika jest od tyłu (rogu) więc trochę niewygodnie.
Po drugie trzeba rozwiązać problem cyrkulacji wody, a przez to rozumie ściąganie zanieczyszczeń (pamiętając że jest to rogowe akwarium), czyli strumień najpewniej od tyłu.
Po trzecie, jak wspomniał admin :) oświetlenie, sugestia moja chyba bym uruchomił tylko świetlówkę z przodu. Stworzy to głębię (jest przecież 90 cm w tył zbiornika)
Po czwarte, jeżeli tło to płaskie bo dużo się wgryzie w powierzchnię do pływania. Już koniec bo za dużo się rozpisałem.

Darek

Autor kulus12
Użytkownik
#6 - Posted: 1 Kwi 2010 07:42 
Co do cyrkulacji raczej nie będzie problemu założę tam panel filtracyjny zasilany tetrą ex 700 i unimaxa 700, co do oświetlenia prawdopodobnie będzie oświetlenie ledowe które przeniose z obecnego zbiornika. Natomiast co do tła to dla obecnej obsady raczej tylko czarna tapeta, by nie zabierać im miejsca.

Radek

Autor sander
Użytkownik
#7 - Posted: 1 Kwi 2010 23:56 
Mnie się wydaje, że jeśli przeniesiesz Kasangi z dwumetrówki do tego trójkąta to będzie dla nich gorsze niż ta 240L.

Autor kulus12
Użytkownik
#8 - Posted: 2 Kwi 2010 09:34 
Mnie się wydaje, że jeśli przeniesiesz Kasangi z dwumetrówki do tego trójkąta to będzie dla nich gorsze niż ta 240L.

Dlaczego? Co według Ciebie przemawia przeciw?

Autor sander
Użytkownik
#9 - Posted: 3 Kwi 2010 12:21 
Ryby skumulowane w centralnej części zbiornika nie mają szansy na szybkie ucieczki co może wzmagać agresję dominantów (krótkie odcinki z centrum do szyby). Wysokość 60cm nie jest aktywnie wykorzystywana i objętość wynikająca z tej wyskości jest złudna tzn., że np. akwarium o wymiarach 40x40x200 jest znacznie lepiej wykorzystane przez ryby a ma zaledwie 320L. Ryby lepiej znoszą zmiany z małych do dużych akwariów niż odwrotnie :-(

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 3 Kwi 2010 13:15 
Kuba

Nigdy się nie zgodzę tym, ze wysokość zbiornika nie ma znaczenia u trofeusów. Ma i to ogromne. Ryby te potrafią wykorzystywać i 40 i 80 cm wysokości. Jak nie maja możliwości to pływają w niskich zbiornikach. Przełóż je do 80 cm i zobaczysz.

Marta

Autor Dark_27
Użytkownik
#11 - Posted: 3 Kwi 2010 14:44 - Edytowany przez: Dark_27 
Trochę akademickie wywody, bo przecież zawsze lepiej mieć zbiornik wyższy (biorąc pod uwagę, że inne parametry nie ulegają zmianie) a same rybcie przestrzeń zagospodarują ;). A tutaj chodzi o możliwości posiadania zbiornika o konkretnych wymiarach, jednego bądź drugiego bez możliwości stworzenia trzeciego.
Nie zgadzam się z tym, że "trójkąt" (107x107x152=390l) będzie gorszy od 240l wychodząc z założenia, że rybki w tym akwarium nie kumulują się w centralnej części zbiornika. Podparłbym się teorią, że najlepszym miejscem w zbiorniku "dla dominacji" będą rogi akwarium (szczególnie ten w tyle) więc środek nie będzie miał kluczowego znaczenia. Nie wspomnę, że dużo zależy od wystroju, aranżacji, tak aby pływającym wynagrodzić fakt ciaśniejszego zbiornika.
Wspomnę, że szyba przednia chyba min.czyli 152 cm pływania co przy 240l musiałoby powodować 152x40x40 czyli pozostałe wymiary raczej nie do zaakceptowania.
Darek

Autor kulus12
Użytkownik
#12 - Posted: 3 Kwi 2010 17:10 
Tak czy siak jak zwykle okazało się,że niema sytuacji bez wyjścia, dla chcącego nic trudnego co prawda nadal nie mogę zatrzymać starego zbiornika, ale słowa sandera że ta delta się nie nadaje zmotywowały mnie do wzmożonego wysiłku umysłowego(wcale tak nie bolało :) ) i ponownego przemierzenie i przemeblowanie całego mieszkanka, aż znalazłem idealne miejsce gdzie będę mógł postawić zbiorniczek. Będzie to taki zwichrowany "prostokąt" tylna szyba 170 cm jeden bok 100 cm drugi 50 cm i przód ze skosa około 177 cm na wysokość 50 cm. Zbiorniczek już zamówiony po świętach ruszam z produkcją stelaża. Mogę sobie jeszcze pozwolić na zmianę długości bocznych szyb tj. jeden bok 90 cm drugi 60cm, jak uważacie który z wariantów będzie lepszy?

i przy okazji chciałem życzyć wszystkim forumowiczom Zdrowych i Spokojnych Świąt Wielkiej Nocy oraz Mokrego Dyngusa

Radek

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Czy taki zbiornik się nadaje Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®