Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

przemeblowanie

Autor michal1313
Użytkownik
#1 - Posted: 13 Kwi 2010 14:56 
witam kolegów i koleżankI

chcę w swoim akwarium zrobić lekkie przemeblowanie tj. trochę kamieniu przesunąć i dołożyć. czy w związku z tym powinienem poczynić wcześniejsze i późniejsze kroki?
- nie karmić / karmić
- lać do wody witaminy / nie lać
- lać do wody bakterie/ nie lać
- światło gasić / nie gasić
- inne propozycje

michał

Autor Mateusz
Użytkownik
#2 - Posted: 13 Kwi 2010 15:49 
A u jakich ryb robisz przemeblowanie?

Najpierw zastanów się czy aby przemeblowanie jest koniczne, to zawsze stres dla ryb...

Ja bym dzień wcześniej nie dał rybom kolacji i w dzień porządków nie karmiłbym ich, napewno witaminy do wody z częściową podmianą pomogą rybkom a dodawanie bakteri do dojrzałego zbiornika wydaje mi się nie potrzebne ;)
Po pracach przed podaniem witamin zgasiłbym światło i zapalił je dopiero następnego dnia tak aby nie stresować ryb. Mam nadzieję, ze akwarium jest dojrzałe a podmiana wody nie będzie zbyt duża mogło by to zachwiać równowagą biologiczną w akwarium.

Pozdrawiam
Mateusz

Autor nechor
Użytkownik
#3 - Posted: 13 Kwi 2010 15:50 
Wymienialem w swoim akwarium skaly (wszystkie) kilka razy, zmienialem tez podloze bez wylewania wody. Nic niepokojacego sie nie dzialo jesli chodzi o wode czy ogolnie przyjeta chemie(testy nie wykazaly znaczacych skokow warunkow). W sumie nawet ryby wygladaly bardziej na zaciekawione niz zestresowane cala operacja, a byly to swego czasu ksiezniczki (plochliwe). Ryby obecnie posiadane to juz w ogole inna bajka - trzeba pamietac zeby je wczesniej nakarmic, bo inaczej podsczypuja palce zeby im cos dac :P

Innymi slowy - ja nic nie robilem. Zmienilem i nic sie nie dzialo. Co, oczywiscie, nie znaczy jeszcze, ze jest to prawidlowe postepowanie :-)

Autor nechor
Użytkownik
#4 - Posted: 13 Kwi 2010 15:56 - Edytowany przez: nechor 
Podyskutujmy :-)

A u jakich ryb robisz przemeblowanie?
Najpierw zastanów się czy aby przemeblowanie jest koniczne, to zawsze stres dla ryb...


Hmm... Czy na pewno dolozenie, przesuniecie kamieni to taki stres? Bardziej martwilbym sie o przemiejscowienie aktualnych terytoriow posiadanych przez ryby i ew. walk o nowe tereny po zmianie.

Ja bym dzień wcześniej nie dał rybom kolacji i w dzień porządków nie karmiłbym ich,

Zestresowanych ryb chyba sie przesadnie nie karmi, faktycznie.

napewno witaminy do wody z częściową podmianą pomogą rybkom

W jaki sposob?

Po pracach przed podaniem witamin zgasiłbym światło i zapalił je dopiero następnego dnia tak aby nie stresować ryb.

Czy zmiany w oswietlenie zbiornika nie spowoduja wiekszego stresu niz pozostawienie go po staremu?

Mam nadzieję, ze akwarium jest dojrzałe a podmiana wody nie będzie zbyt duża mogło by to zachwiać równowagą biologiczną w akwarium.

Kluczowe jest pytanie jaka jest aktualnie powierzchnia skal w akwarium i ile z nich chcemy wyjac. Ale wydaje mi sie ze skoro ta opcja to czesciowe zostawienie starych skal i dolozenie nowych, to przy aktywnych biologicznie zlozach w podlozu filtrze i pozostawionych skalach nie ma sie o co martwic...?

Autor michal1313
Użytkownik
#5 - Posted: 13 Kwi 2010 15:59 
rybki to trofki, eretmodusy i petricole akwarium w sumie pracuje już rok. bakterie zawsze trochę uzupełniam po podmianach wody nie wiem czy potrzebnie czy nie (z tym podobno nie można przedawkować)

chcę dołożyć trochę kamieni aby ryby miały wiecej kryjówek, ponieważ teraz jedną z ciekawszych zajął najwiekszy ze stada osobnik chyba samiec i inne goni stamtąd

Autor Mateusz
Użytkownik
#6 - Posted: 13 Kwi 2010 16:42 - Edytowany przez: Mateusz 
Nechor - dla tego też zapytałem jakie to ryby, trzeba zapewnić im jak najbardziej komfortowe warunki maksymalnie minimalizując stres który źle znoszą, jeśli chodzi o nowe ułożenie chierarchi też moze być problemem ale wydaje mi się, że rozmieszczenie i aranżacja sklana w akwarium (przemyślana z głową) rozwiąże sprawę można także ułożyć kamienie w sposób taki aby ta największa ryba. nazwijmy ją dominantem nie miała możliwości obrania konkretnej budowli skalnej jako swojego rwewiru co znacząco zmniejszy agresje rozkładając ją na większą ilość osobników w stadzie.

Głodówka napewno dobrze zrobi rybom i zapewni komfort w układzie pokarmowym, bakterie które mogą podczas stresu atakować ryby będą miały mniejsze pole manewru. Każdy stres w jakimś topniu osłaba układ immunologiczny ryb.

Podmiana wody napewno pomorze w taki sposób, że: dostarczy wszelkich soli mineralnych, zwiększy absorbacje witamin, zreszto to chyba normalne i nie trzeba tłumaczyć po co podmieniać wode...

Zmiana ośwyetlenia napewno byłaby gorsza niż pozostawienie go po staremu z tym, że gasząc światło minimaluzujemy stres, dajemy rybom przyzwyczaić się do nowego otoczenia, zmniejszamy agresje. A po za tym zgaszenie światła to coś nowego? chyab wydaje mi się, że co wieczór gasimy światło w swoich akwariach i to nie jest nowy stan rzeczy ;))

Autor michal1313
Użytkownik
#7 - Posted: 13 Kwi 2010 19:20 
co do tych witamin lanych do wody to byłbym sceptyczny już kiedyś Sander udowodnił, że podawane w ten sposób nic nie dają

Autor Mateusz
Użytkownik
#8 - Posted: 13 Kwi 2010 21:59 
Tak masz racje o ile pamiętam pisał też, że witaminy działają po podaniu do wody po sporej podmianie dla tego też o niej wcześniej pisałem. To co pisze to tylko moje skromne zdania, więc nie trzeba się tym sugerować.

Autor michal1313
Użytkownik
#9 - Posted: 13 Kwi 2010 23:02 
dzięki za pomoc, a każda opinia jest zawsze mile widziana

pozdrawiam

Autor nechor
Użytkownik
#10 - Posted: 14 Kwi 2010 00:47 - Edytowany przez: nechor 
Nechor - dla tego też zapytałem jakie to ryby
[...]

Nie zamierzalem wypasc w roli krytykanta, raczej dyskutanta. Chodzi mi raczej o to, ze nie warto czasem demonizowac prostych rzeczy. Przeciez chodzi o dolozenie kilku skal do akwarium. Nie sadze, zeby taka zmiana pociagala za soba jakies wielkie skutki zwiazane ze stresem czy zmiana parametrow wody. Bardziej obawialbym sie efektow "potem" - czyli walk o nowe kryjowki. Nie posiadam tropheusow, ale dosc czesto powtarzajacym sie tu tematem jest temat dekoracji dla tych ryb. I bardzo czesto pada stwierdzenie "minimum kamieni". Tak wiec moze sposobem na uspokojenie dominanta byloby zabranie owego kamienia o ktorym pisze michal1313? Trudno powiedziec.

Z perspektywy czasu zauwazylem kilka najczesciej powtarzajacych sie problemow w akwariach:
- wysokie NO2, rzadziej NO3
- zle dobrana obsada/licznosc ryb (agresja, stres z powodu zbyt malej ilosci osobnikow w stadzie, zbyt wiele ryb na litraz)
- nieprawidlowe rozmieszczenie dekoracji/oswietlenia (nieco rzadziej niz dwa pierwsze)
- choroby (w sumie niezbyt czesto na tle powyzszych)

W tym wypadku uwazam, ze naprawde nie ma co demonizowac skutkow wlozenia kilka kamieni do akwarium.

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 14 Kwi 2010 05:20 
Każe przemeblowanie w akwarium, zwłaszcza z rybami roślinożernymi to problem. Ryby te łatwo się stresują. Dlatego też trzeba to robić spokojnie, nie karmić ryb przed i po działaniu. Kontrolować parametry wody itp. Ograniczyć oświetlenie.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#12 - Posted: 14 Kwi 2010 07:50 
Jeśli już powstał kolejny topic na wielokrotnie wałkowany temat wydaje mi się słusznym napisanie postu traktującego o minimalizowaniu stresu podczas manipulacji rybami. Obecnie w akwakulturze stosuje się środki sedacyjne, które w większych dawkach są również usypiające (narkoza). W celach akwarystycznych warto polecić dwa z nich jeden syntetyczny (PROPISCIN - również do transportu ryb) i naturalny olejek goździkowy (w dużych ilościach produkowanych w Czechach). Stosowanie tych środków podczas manipulacji redukuje do minimum stres u ryb a także pozwala bezpiecznie się z nimi obchodzić. Jeśli natomiast chodzi o manipulacje bez stosowania środków pomocniczych to wskazane są zwyczajnie rozwaga i ostrożność a także analiza sensu podejmowanych zabiegów. Redukcję stresu za pomocą witamin można sprawdzić samemu zażywając je przed wizytą u stomatologa jak to zadziała sprawdźcie sami ;-)

Autor michal1313
Użytkownik
#13 - Posted: 14 Kwi 2010 08:25 
witam
co do tych witamin to czy wogóle jest sens ich stosowania jeżeli we wszystkich pokarmach, które stosujemy są on zawarte. przecież witaminoza nie jest bezpieczna

co do tego "dominata" to są to ryby młode około pół roku więc pewnie jeszcze mu się temperament utemperuje. w akwarium leży trochę otoczaków swobodnie zatopionych w piachu i jest jeden dość duży kamień, który dle bezpieczeństwa podparty jest innym co tworzy taki tunel i własnie o to są te przegonki raz z jednej raz z drugiej strony ( w sumie to dość komicznie wygląda bo gdy z jednej strony przegoni jakiegoś zawodnika to inny z drugiej mu wpływa) wiem, że pewnie to nie zdrowo dla niego i po to chcę właśnie stworzyć jeszcze kilka jakiś kryjówek

nawet z uwagi na to, że petricole znalazły sobie miejsce między szybą, a gąbką pewnie dlatego, że brak jest innych miejsc

jasne, ze mozna było stworzyć to na poczatku przed rybami, ale to jak z budową domu, więc w kolejnym akwarium jeśli będzie nie popełnię tych błędów, a pewnie popełnię inne

pozdrawiam,
michał

Autor sander
Użytkownik
#14 - Posted: 14 Kwi 2010 08:35 
Jak zrobisz więcej kryjówek to będzie więcej problemów. Wydaje mi się, że sumiki to nie jest najlepsze towarzystwo dla kulfonów.

Autor Mateusz
Użytkownik
#15 - Posted: 14 Kwi 2010 08:43 
Generalnie witaminy to tylko moje zdanie, ja jestem miłośnikiem i "tak zostałem wychowany" więc ciężko jest się przestawić. Sander ma na pewno większe doświadczenie i poparte badaniami naukowymi, więc tutaj nie podyskutuję. :)

Jeśli zaś chodzi o resztę to na pewno przemeblowanie połączyłbym z częściową podmianą wody, zacienieniem akwarium (zgaszeniem światła) i wcześniejszą jak i późniejszą po pracach głodówką ryb, to nie zaszkodzi.

Autor nechor
Użytkownik
#16 - Posted: 14 Kwi 2010 08:44 
Każe przemeblowanie w akwarium, zwłaszcza z rybami roślinożernymi to problem. Ryby te łatwo się stresują.

Dlaczego roslinozerne bardziej? Dlatego ze miesozerne z natury _szukaja_ ofiar i ich psychika jest bardziej odporna?

No i jeszcze raz: czy wlozenie/przelozenie paru kamieni to naprawde taka wielka sprawa? Przeciez nasze ryby sa przyzwyczajone do manipulacji przy akwarium. Czyscimy szyby, filtry, karmimy - regularny maintenance akwarium przyzwyczaja je do tego, ze nie sa same. No a wlozenie kilku skal to chyba nie problem dla stada tropheusow? Mowie o stresie wystepujacym podczas manipulacji, nie o ew. pozniejszej walce o terytoria.

Autor michal1313
Użytkownik
#17 - Posted: 14 Kwi 2010 09:10 
cześć
zanim dokonałem takiego układu, kosultowałem to na forum i osoby doświadczone poleciły taki układ, a teraz juz są:)

więcej kryjówek, ale także to troszkę zbliży ich środowisko, chyba bardziej naturalne zachowania i schronienie dla ewentualnej młodzieży

Autor michal1313
Użytkownik
#18 - Posted: 18 Kwi 2010 11:21 
no więc jestem już po zmianach drugi dzień i zauważyłem moim zdaniem pozytywne strony:
- ryby się rozproszyły po całym akwarium tj. teraz wszędzie ich pełno
- szczególnie pericole zrobiły sie bardzie aktywne w dzień
- znalazły nowe miejsca bytowania
- jest wiekszy ruch w akwarium

zobaczymy jakie będa minusy. napewno nie mozna podawać jedzenia tak aby lądowało gdzieś w szczelinach

do [b]Martino82[b] może dodaj więcej dekoracji to ryby bedą się bardziej naturalnie zachowywały, może ich strach też z tego wynika/ł

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / przemeblowanie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®