Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

120x70x50 vs. klasyczne 375l dla mięsożerców

Autor bemben
Użytkownik
#1 - Posted: 21 Kwi 2010 15:20 
Chciałbym zapytać Was co myślicie o moim nowym pomyśle na akwarium dla mięsożernej Tanganiki.
Zastanawiam się na ile zbiornik o wymiarach 120x70x50 zmieniłby możliwości w stosunku do klasycznej 375 l. Dno większe tylko o 10%, ale mam wrażenie, że ten zbiornik zwiększa możliwość stworzenia nowych terytoriów.

Osiągniętym celem byłaby też na pewno większa głębia zbiornika czyli uzyskany efekt wizualny.
Pytanie czy mógłbym pokusić się o chowanie większej ilości ryb?

W tej chwili mam parę Julidochromis Transcriptus Gombe, parę Alto Goldhead oraz 4 pary Brevisów Karilani (docelowo zatrzymam 2pary). Myślałem o dodatkowej parze neolamprolongusów (furcier, cylindricus albo obscurus).

Nie wiem też na ile wysokość 50cm jest tu konieczna może wystarczyłoby 40cm?

Prośba o Wasze sugestie,

Pozdrawiam

Krzysiek

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 22 Kwi 2010 09:27 
Jak zwykle liczy się powierzchnia dna. jednak jak zwykle ryby w poszczególnych zbiornikach określają powierzchnie terytorium różnie i często wg aranżacji, a nie konkretnej powierzchni dna.

Wysokość 50 cm jest celowa przy dołożeniu N. furcifer. Ta ryba wyraźnie lubi pionowe skały.

Marta

Autor bemben
Użytkownik
#3 - Posted: 22 Kwi 2010 15:32 
dzięki,

Pytanie czy mimo małej różnicy w powierzchni dna akwarium 120x70 nie wygrywa przez to, że jest bardziej ustawne, tak mi się jakoś wydaje, ale może się mylę :).

Rozumiem, że proponowana obsada ma szanse na powodzenie, dobrze myślę?

k
ps. furcifery są super, maja niesamowite oczy.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 22 Kwi 2010 17:28 
Ustawne oczywiście jest bardziej. Takie sytuacje trzeba zawsze wypróbować. Nie ma jednej lepsze recepty, każdy zbiornik ze swoją aranżacją jest inny.

Furcifery to przepiękne ryby:))

Marta

Autor bemben
Użytkownik
#5 - Posted: 1 Maj 2010 09:56 
Chciałbym pokazać mój zbiornik 375 l z tłem. To chyba wszystko co uda mi się z nim zrobić. Może będzie można porównać z nowym :). Moja żona ma nadzieję, że to żart.

pozdrawiam, k











Autor admin
Admin
#6 - Posted: 1 Maj 2010 19:39 
Bardzo fajnie wygląda zbiornik:))

Chociaż dla mnie brakuje nieco wyższych skał w jednej części, ale to moje zdanie.

Marta

Autor bemben
Użytkownik
#7 - Posted: 2 Maj 2010 11:09 
Dzięki :)

Zmieniam jeszcze oświetlenie na lekko silniejsze, 16W na 24W (ze względu na długość świetlówek).

Pomyślę o jakimś dominującym akcencie skalnym. Czytałem trochę o trójpodziale, zobaczę co wyjdzie:).

Krzysiek

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 2 Maj 2010 14:07 
A co ze zmianą zbiornika? Kiedy ją planujesz?

Marta

Autor bemben
Użytkownik
#9 - Posted: 2 Maj 2010 21:56 
Dam sobie trochę czasu, żeby wszystko dobrze przemyśleć. Dodatkowo widząc tło Tasmy i Sue trochę się napaliłem na tło naturalne i chyba bez niego się nie obejdzie. Moje 375 l ma dopiero 5 miesięcy wiec dam rybom trochę pomieszkać w spokoju.
Do zaprojektowania mam cały pokój ze zbiornikiem sofą i biblioteczkę. Chciałbym założyć zbiornik tzw. docelowy, ale jak widzę z forum to niemożliwe :).
Marzy mi się zbiornik z przednią szybą w salonie, a z całym zapleczem w małym pomieszczeniu. Tylko tu już trzeba budować dom a nie tylko akwarium.
Krzysiek

Autor bemben
Użytkownik
#10 - Posted: 14 Maj 2010 16:04 
Założyłem 2 świetlówki PowerGlo i Reefwhite 10000k. Obie T5 24W.

Reefwhite, imituje światło tropikalne, czyste białe, barwa niebieska i czerwona 10000k.

PowerGlo: jasne, białe światło, barwa niebieska w wysokim udziale, barwa 18000k.

Używam tylko jednej na zmianę. Reefwhite daje taki odcień wody żółtawo-zielony, jeżeli chodzi o ryby to oddaje naturalne kolory. Powerglo chyba na końcu wypada lepiej (przyjemniejszy dla oka), świeci słabiej i nie ma tej barwy żółtwo – zielonej.

Zastanawiam się, która z tych świetlówek oddaje bardziej naturalne kolory zbiornika?

Pozdrawiam
Krzysiek

Autor pkubek
Użytkownik
#11 - Posted: 15 Maj 2010 14:00 
Bardzo ladny zbiornik. Co to za tlo dokladnie? Moglbys pisac firme lub linka? Ja tez mysle o zwiekszeniu pojemnosci, 240l to mało :) czy akwarium stoi na stalowym stelazu?

Autor bemben
Użytkownik
#12 - Posted: 15 Maj 2010 16:13 
Dzięki :)

Tło kupiłem po prezentacji Martino82. Na początku wygląda średnio, ale z dnia na dzień jest lepiej. Teraz jestem prawie zadowolony :) Trochę miałem problem z rozsuwaniem się 2 części tła, ale to efekt tego, że zbiornik był już z kratkę zabezpieczjącą i piaskiem na dnie. Aha przez tydzień tło mocno śmierdzi.
http://www.allegro.pl/item976069815_tlo_struktural ne_150x50_cm_plaskie_1_5cm.html

Ten zbiornik to na razie klasyczna 375 tka stojąca na szafce z płyty aquaboro.

pozdr, k

Autor bemben
Użytkownik
#13 - Posted: 15 Maj 2010 16:36 
Jeszcze wracając,

pkubek
240l to mało :)

Ostatnio przeskoczyłem z 200 litrów na 375 i szybko zabrakło mi głębi w zbiorniku, wymyśliłem 120x70x40 lub 50 i zastanawiam się czy to 120cm to nie kompromis... :)

k

Autor pkubek
Użytkownik
#14 - Posted: 23 Maj 2010 20:45 
Jak tam sytuacja?
na zdjęciach nie widzę ryb, masz moze aktualne jakieś? Ja myślę o zwiększeniu zbiornika bo też chciałbym poszerzyć obsadę o dodatkowe neolamprologusy. Teraz mam klasyczną 240l ale są pewne możliwości w ramach tego samej szafki (na szczęście ma mocniejszy blat) na zwiększenie powierzchni dna. Docelowo mógłbym mieć: 124x50x50 co daje 310l i to jest chyba max przy tej szafce. Rozmawiałem z Martą i Robertem o możliwości postawienia dłuższego akwarium, które wystawałoby poza mebel ale musiały by być wklejone dodatkowe listwy na dnie.
Martwię się tylko o te meble z płyty, że mogą nie wytrzymać...
W nowym zbiorniku chciałbym stworzyć fragment strefy "przejściowej", bardziej otwartej, gdzie zamieszkałyby Modestusy

Autor bemben
Użytkownik
#15 - Posted: 25 Maj 2010 09:01 
Cześć,

Na razie sprawę wstrzymałem, ale dalej sobie planuję . Chciałbym zrobić coś na dłuższy czas bo za często zmieniam ostatnio zbiorniki. Muszę najpierw zaplanować układ całego pokoju.
Obsadę mam bez zmian: 4 pary brevisów, Julidy Transcriptus Gombe: para i Gold Heady samca z dwoma samicami (drugi samiec pływa samotnie w 100l).

Nawiązując do szafki, nie łatwiej wymienić szafkę, chyba, że masz jakiś specjalny mebel. Szafkę z płyty można kupić w miarę tanio.

Modestusy są super, ja chciałbym furcifery, ale to musi jeszcze poczekać.

Pozdr, k

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / 120x70x50 vs. klasyczne 375l dla mięsożerców Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®