Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

cykl azotowy

Autor MarcinS
Użytkownik
#1 - Posted: 2 Maj 2010 15:36 
prosiłbym aby potraktować to pytanie jako pytanie ciekawskiego laika :)

wszyscy akwaryści powinni znać cykl azotowy ...wiadomo co zmienia sie w co itd ..mnie ciekawi natomiast dynamika tych zmian tzn zakładając że mamy jakąś ilość NH3 w akwa to jak szybko zamienia się ona w No2 a potem jak szybko w No3 .... moje pytanie wzięło się częściowo z pytań typu że jak mamy 2 gąbki filtrów w akwa i chcemy je wymienić na inne to nie robimy tego na raz a wpierw wymieniamy jedną a potem dopiero drugą i pytanie dotyczy tego potem skąd wiemy że ma być to x dni a nie np 2 razy więcej dni pomiedzy wymianami . Tzn ile "tworzą" się nowe bakterie odpowiedzialne za zmiany Nh3 na N02 i te drugie No2 na No3 ? Czy można to jakoś obliczyć ? Co pomaga takim bakteriom w pracy :) ?

Autor rafi201
Użytkownik
#2 - Posted: 2 Maj 2010 20:16 
Jeżeli masz dwa filtry biologiczne w zbiorniku to nie wymieniaj drugiego wkładu wcześniej niż miesiąc po wymianie pierwszego...
Ale tak krótka przerwa i tak jest niezrozumiała. Filtry biologiczne (w odróżnieniu od mechanicznych) czyścimy, a tym bardziej wymieniamy tak rzadko jak to tylko możliwe...

Autor salmo70
Użytkownik
#3 - Posted: 2 Maj 2010 23:26 
Co pomaga takim bakteriom w pracy :) ?

Zagadnienie jest świetnie opisane w TM.Polecamtę lekturę.

Autor rafi201
Użytkownik
#4 - Posted: 3 Maj 2010 07:57 
Organizmy oczyszczające wodę z zanieczyszczeń biologicznych potrzebują podłoża, na którym będą mogły osiąść (złoże filtracyjne), przepływu wody z substancjami odżywczymi i tlenu (w przypadku nitryfikacji) - można też stosować preparaty wspomagające ich rozwój (zalecane przy starcie zbiornika, czyszczeniu złoża filtracyjnego oraz wszelkich sytuacjach destabilizujące biologie akwarium).

Autor Dark_27
Użytkownik
#5 - Posted: 3 Maj 2010 11:30 
Przyjmuje się teoretycznie, że potrzebny czas dla rozwoju właściwej ilości bakterii to dwa tygodnie. Oczywiście istnieje możliwość przyśpieszenia tego procesu przez dodanie żywych kultur bakterii, które powodują zminimalizowanie tego okresu z tego co się orientuję, nawet do trzech dni.

Zweryfikować praktycznie ten czas możesz tylko sam, mierząc w swoim zbiorniku zawartość trzech ww. związków. A zależy to od wielu czynników, począwszy od tego jakie masz wkłady w filtrach (i jaka jest ich pojemność!) a skończywszy na zawartości tlenu w wodzie.

Autor Mateusz
Użytkownik
#6 - Posted: 4 Maj 2010 21:28 
Dark_27 Przyjmuje się teoretycznie, że potrzebny czas dla rozwoju właściwej ilości bakterii to dwa tygodnie

A skąd te bakterie wezmą się w akwarium ? Mamy NH3 to tylko pożywka dla bakterii Nitrosomonas. Wydaje mi się, że bez starterów z gotowymi kulturami bakterii lub bez zaszczepienia ich z dojrzałego akwarium nie da się skutecznie i czasowo przeprowadzić cyklu azotowego. To tak jak lejąc do akwarium z nie dojrzałą wodą same bakterie... bez pożywki zginą po czasie. Tak też sama pożywka bez bakterii nie wiele zdziała.

Jeśli nie mam racji proszę mnie poprawić.

Autor krzysiekgrab
Użytkownik
#7 - Posted: 5 Maj 2010 08:00 
A to nie jest tak, ze bakterie są "wszędzie" i czekają tylko na sprzyjające warunki, aby się namnożyć. Dodając kultury bakterii, czy wody z dojrzałego zbiornika przyśpieszamy tylko ten proces.

Autor Dark_27
Użytkownik
#8 - Posted: 5 Maj 2010 21:33 
Mateusz
Wydaje mi się, że konstruując odpowiedz trzeba zapoznać się z całą zawartością tekstów przytaczanych. I tak moja odpowiedz podyktowana była zapytaniem MarcinS który zakładając temat przytoczył "moje pytanie wzięło się częściowo z pytań typu że jak mamy 2 gąbki filtrów w akwa i chcemy je wymienić na inne to nie robimy tego na raz a wpierw wymieniamy jedną a potem dopiero drugą i pytanie dotyczy tego potem skąd wiemy że ma być to x dni a nie np 2 razy więcej dni pomiedzy wymianami(...)
[/i]
i stąd moja odpowiedz !!!

dodam, że nie chcę powodować sprzeczek słownych- nie po to tutaj wymieniamy swoje spostrzeżenia i uczymy się każdy od każdego. Ale trzeba uważnie czytać całość.
Pozdr.
Darek

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 5 Maj 2010 22:18 
to nie jest tak, ze bakterie są "wszędzie" i czekają tylko na sprzyjające warunki, aby się namnożyć. Dodając kultury bakterii, czy wody z dojrzałego zbiornika przyśpieszamy tylko ten proces.

Raczej nie. Gdyby tak było, to start akwarium nie byłby takim problemem.
Pokazują to zmiany jakie zachodzą (błyskawiczne) w wodzie po wlaniu do "surowego" zbiornika osadu z wyciśniętej gąbki z dojrzałego akwarium. Włąsciwie po kilku godzinach można wpuścić ryby.

Robert

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 6 Maj 2010 06:24 
Panowie

Bakterie są wszędzie jak nie w postaci komórek to w postaci zarodników. Woda nigdy bez działań nie jest w 100% sterylna. Tylko problem polega na tym, że ilość ich dostosowuje się do panujących warunków w otoczeniu. Jak nie mają co "przerabiać" to się nie namnażają w odpowiednim tempie. A czas ich podziałów jest szybki tylko i tak rozłożony w czasie. Bakterie maja jednostkowy czas życia krótki stąd i namnożenie kolonii do odpowiedniej ilości wymaga czasu.

Marta

Autor Mateusz
Użytkownik
#11 - Posted: 6 Maj 2010 09:43 
Panie kolego nie napisałem, że jestem alfą i omegą a młodym akwarystą, który dopiero się uczy. Nie kontruje Twoich wypowiedzi tylko zapdałem pytanie tam na końcu jest znak zapytania... Napisałem również, że jeśli nie mam racji proszę mnie porawić. Więc to nie ja szukam sprzeczki słownej bo mojego ego to nie podniesie, ja szukałem odpowiedzi na pytanie ale widzę, że nie zawsze można liczyć na rzetelne poprawne odpowiedzi.

tyle w tym temacie dzięki i pozdrawiam

Mateusz Ogorzałek

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / cykl azotowy Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®