Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Wkład biologiczny / rozkład azotanów(NO3)

Autor Dark_27
Użytkownik
#1 - Posted: 18 Maj 2010 21:26 
Ze szczególną ostrożnością zamieszczam tę informację, wiedząc iż kilka razy wręcz założono, że TO NIEMOŻLIWE i oczywiście nie chciałbym aby mnie posądzano o lobbing bądź agitację.

Od prawie 3 miesięcy (dokładnie 78 dni) używam jako wkładu do filtra Fluval405 (w 6 koszykach; 3x2przegrody) białych kulek JBL MicroMec.
http://www.allegro.pl/item1045790127_jbl_micromec_ 1000ml_wkl_biologiczny_promo.html

Zbiornik 390l (wody 320l)
1/ Filtracja 405 zew. 2/ wew.głowica + gąbka 2000l/h

Obsada 23 Tropheus Ilangi (ok.5-7cm) karmione 3-4 razy dziennie.
parametry wody w akwarium:
NH4=0
NO2=0
NO3=0 !!! (dodam, że nie podmieniałem wody od 9 dni).

Parametry wody w kranie:
NH4=0
NO2=0
NO3=10-25 (dzisiaj 10)

Testy Sera(y) ważność do 01.2014 i reagują na moje parametry wody w kranie :)

Dodam, że zawsze (dobre przyzwyczajenie i oczywiście rozpuszczalność tlenu w wodzie się zwiększa) podmieniam wodę co 7-8 dni 25-30%, badając wcześniej moje parametry wody w kranie, wtedy gdy NO3=10 (z reguły w dni powszednie, bo w wikend NO3=25).

Dodam, że takie NO3 utrzymuje się od 4 tygodni (32 dni). Wcześniej miałem NO3=10 i przed podmianą NO3=25

POZD
Darek

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 19 Maj 2010 07:54 - Edytowany przez: admin 
Dark_27

Jeżeli używam specjalistycznych wkładów to sprawa z N03 jest raczej zupełnie możliwa. Po to są między innymi takie produkty. Ich działanie jest rożne jak i efekty.

W zbiornikach bez konkretnych wkładów, bez podmian wody na odpowiednim poziomie takie N03 jest prawie niemożliwe. No chyba, ze dojdzie do denitryfikacji w podłożu i we wkładach.:))

Marta

Autor sander
Użytkownik
#3 - Posted: 20 Maj 2010 20:42 
Ja osobiście nie wierzę w takie wkłady z tego powodu, że występujące na zewnątrz kształtek w warunkach tlenowych bakterie tworzą błony, które nie pozwalają wodzie migrować po kanalikach gdzie faktycznie może być beztlenowe czy prawie beztlenowe środowisko. Jeśli natomiast kształtki, takie czy inne umieścimy w niskoprzepływowym układzie to wtedy faktycznie mogą spełniać swoje zadanie wydajnie.

Nie mam natomiast pewności 100% gdyż nigdy czegoś takiego nie wsadziłem do filtra z w.w powodów.

Autor Dark_27
Użytkownik
#4 - Posted: 21 Maj 2010 18:27 
Uczciwie. Koniec monitoringu NO3.
Po 12 dniach bez podmiany wody pojawiło się NO3=10.

Dodam że wcześniej podmieniałem wodę co 7-8 dni, przed podmianą wody testy wykazywały NO3=0 bo na tym parametrze głównie się skupiłem. Testy wykonywałem 2-3 dni po podmianie, ponieważ woda z kranu ma NO3=10.

I jeszcze jedno, być może fałszywie zwróciłem uwagę na wkład a w rzeczywistości doszło do denitryfikacji w podłożu (7-9 cm piasku w akwarium) jak zwróciła na to uwagę Marta.

PZDR

Autor sander
Użytkownik
#5 - Posted: 21 Maj 2010 21:46 
Jeśli podłoże jest tradycyjną zimną stopą to małoprawdopodobne.

Autor tasma
Użytkownik
#6 - Posted: 22 Maj 2010 08:48 
Tak jak napisal Sander w tradycyjnym podlozu raczej nie zachodzi denitryfikacja.
Wklad, ktory wrzuciles najprawdopodobniej stracil zdolnosc wiazania NO3. Nie wiem czy mozna go jakos odnowic. Poczytaj w instrukcji. Moim zdaniem kupowanie co kilka dni nowych wkladow to spory wydatek, lepiej pomyslec o denitryfikatorze.

Jeszcze apropos systemu filtracyjnego w ktorym zachodzi denitryfikacja. Cos takiego ma Artur Krasuski. Jest to cos w rodzaju bardzo duzego sumpa, ze zlozem przesiakajacym z kilkoma autorskimi modyfikacjami autora. Artur w mocno zarybionym zbiorniku ma NO3 na poziomie zero, nie przez klka dni, ale miesiecy. Nie podejmuje sie powiedziec, w ktorym miejscu zachodzi denitryfikacja, alke fakt jest taki ze do niej dochodzi.

Przemek

Autor Dark_27
Użytkownik
#7 - Posted: 22 Maj 2010 11:26 
Podłoże to dokładnie 80%piasku i drobnego kamyka 20% w strefie szybkiego przepływu (wew.głowica 2000l/h) skutecznie zmieniała położenie piasku.

Jeżeli chodzi o wkład do filtra wew. kulki JBL MicroMec- regeneracja polegałaby chyba na przepłukaniu i tak jak sander zauważył udrożnieniu kanalików do przepływu wody. Zadaniem jednak zasadniczym wkładu od początku nie była koncentracja na NO3, ponieważ sam pomysł opisu wyszedł dopiero po kilkukrotnych pomiarach tego parametru i moim zaskoczeniu, że NO3=0 przy obsadzie może się utrzymywać.

Podmiany i tak będę dokonywał ponieważ samo NO3=0 nie jest moim zdaniem jedynym wyznacznikiem do ich zaniechania.

PZDR

Autor nuroslaw
Użytkownik
#8 - Posted: 22 Maj 2010 12:01 - Edytowany przez: nuroslaw 
Nie podejmuje sie powiedziec, w ktorym miejscu zachodzi denitryfikacja, alke fakt jest taki ze do niej dochodzi.

o ile pamiętam swego czasu o tym rozmawialiśmy i najprawdopodobniej denitryfikacja u niego zachodzi w złozu ze żwiru koralowego. ( co wstepnie potwierdziły testy wykonana przez Artura).

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Wkład biologiczny / rozkład azotanów(NO3) Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®