ad. 1 nie ma znaczenie umieszczenie filtra - liczy się sposób jego uzytkowania. Gąbki są dość uniwersalne - równie dobrze pełnią rolę bio jak i mechaniczną.
ad. 2 przyjmij że częśc bio to 1 % objętości akwarium. Dokładniejsze wyliczenia należy już odnieść nie do objętości akwarium, a do obciążenia zanieczyszczeniami.
ad. 3 przeciętnie filtry powinny robić od 5-10x objętość akwarium na godzinę (Malawi, Tanganika). Jednakże z uwagi na rozkład dekoracji, istnieje tendencja do zwiększania tej wydajności, w oparciu o fitlrację mechaniczną. Ostatatnio pojawiły się nowe cyrkulatory ( w morskim od dawna) tj. pompy o szerokim strumieniu i niskim poborze prądu wyłacznie do mieszania wody w akwarium. tutaj okazuje się, że też przyjmuje się min. 10x objętości akwa.
Dla filtracji bio, duża cyrkulacja nie ma znaczenia. Ale dzięki dużej cyrkulacji mamy polepszona fitlrację mechaniczną, a ta jesli jest regularnie czyszczona, znacznie odciąża filtry bio.
Napowietrzanie bardzo wydajnie przewietrza wodę w akwarium, jednakże w czasach dużej cyrkulacji wody w akwarium, jest wystarczajacy ruch wody w całej objętości, i dodatkowe bąbelki nie są konieczne. tak więc nawet filtr wewnętrzny, nie musi napowietrzać. bąbelki jeśli krążą po całym akwarium, dla wody działaja na "+", ale na ryby dzialają stresująco. |