Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Moje nowe "stare" 240l :)

Autor askott
Użytkownik
#1 - Posted: 30 Maj 2010 18:52 
Witam,

chciałabym zaprezentować Wam swój nowy "stary" zbiorniczek. Muszę przyznać, że osobiście jestem z niego zadowolona. A co powiecie Wy - to się okaże :)

Po długim planowaniu, wyczekiwaniu i konsultacjach nareszcie dałam radę na nowo urządzić swój zbiorniczek. Plan 375l został niestety po raz drugi odłożony w czasie. Tak więc pozostało mi zadowolenie się mniejszym litrażem i dostosowanie wystroju i mieszkańców do tego co mam.

Ponieważ nie chciałam robić wielkiej rewolucji, czyli "wybebeszać" wszystkiego i od nowa prowadzić dojrzewanie zbiornika, zmieniłam tylko układ skał i dodałam nowe rybcie. Chciałabym w przyszłości stworzyć fajne tło strukturalne, ale bez ustawienia wszystkiego od nowa niestety nie da rady tego zrobić. Zostało zatem czarne zwykle tło. Niestety na tą chwilę musi mnie zadowolić. Wystrój jest więc nieco surowy.

Zbiorniczek funkcjonuje od kilku miesięcy z 8 (5+3) sztukami Lamprologus multifasciatus. W tym czasie maluchy zdążyły dorosnąć i jedna para dochowała się 2 miotów dzieciaków - w pierwszym tylko 3, a w drugim już nieco lepiej - 7.
Od ponad tygodnia pływają z nimi: 10 szt. Telmatochromis vitatus "shell" i 6 szt. Altolamprologus sp. "Compressiceps Shell". Są to jeszcze maluchy.

Mój wybór padł na muszlowce ponieważ multiki bardzo mnie zauroczyły. Postawiłam więc na ten typ rybek, zwłaszcza, że litraż nie jest ogromny. I po obserwowaniu od ponad tygodnia nowych mieszkańców utwierdziłam się w słuszności swojego wyboru. Poza tym moje małe Altusie opisywane jako niezwykle płochliwe, zaprzeczają tym ocenom. Od samego początku pływają odważnie po całym akwarium, nie chowają się, jak tylko mnie widzą podpływają do szyby na jedzonko. Wcinają bardzo chętnie i nie mogę się napatrzeć jak polują na kąski.

Multiki - urocze kopacze - jak widać przemeblowały już po swojemu prawą część zbiornika. Zdjęcia robione wczoraj już nie oddają stanu obecnego. Wał pomiędzy dwoma grupkami multików już niemal zasłania kamień po prawej stronie. Są niezmordowane. Nawet "dzieciaki" już po 2-3 ziarenka piasku w pyszczku ale wynoszą z muszelek.

Alto shell'e wybrałam z tego względu, że nie można się oprzeć tym "złym" pyskom, a gdybym nie miała u siebie któregoś z przedstawicieli Alto chorowałabym na nie nadal. "Duże" Alto może jeszcze kiedyś :)

Mam nadzieję, że ta obsada, gdy już dorośnie będzie zgodnie funkcjonowała. Starałam się wyczytać o nich co jest tylko do wyczytania i taki tego efekt ;)









Pozdrawiam.
Joanna

Autor jaosh
Użytkownik
#2 - Posted: 30 Maj 2010 20:18 
Witam,

Super niecki potworzyłaś :D

Na 5 zdjęciu wystaje zagrzebany kamień??
Jak tak to mam prośbę za jakieś 5 miesięcy wstaw zdjęcie jak to wygląda i czy coś się zmieniło gdyż bardzo chciałbym coś podobnego zrobić w moim baniaczku 60/60/35h i zastanawiam się czy jest sens wkładać tam piaskowce i modelować dno by po tym ryby zrobiły swoje :D i wszystko pozmieniały :D

Pozdrawiam
Piotrek

Autor askott
Użytkownik
#3 - Posted: 30 Maj 2010 21:03 
Witam,

niecki to nie moja zasługa :) - to malutkie multiki tak przekopały dno, że ułożone równomiernie na całej powierzchni piachu muszle stoczyły się do wykopanych dołków, tak jak to sobie sprytne rybki zaplanowały. A zmajstrowały to już miesiące temu, w zasadzie na samym początku istnienia akwarium. W środkowej niecce zamieszkała jedna parka, a w niecce po prawo reszta rybek, w tym dwie pary, z których jedna ma 2 pokolenia dzieci. Po lewo widać luźno porozrzucane muszle i brak gór i dołów, a to dlatego, że tam multiki nie mieszkają ;)
Na 5 zdjęciu rzeczywiście jest kamień, który pominęłam przy rearanżacji (został sobie zakopany w piachu), a rybki go odnalazły, odkopały od strony swojej niecki, podkopały od spodu i teraz mają norkę :))) Bardzo lubią chować się tam maluszki.

Multiki kopią non stop. Jak pisałam nawet te średniaczki, którym w pysku mieszczą się ledwo 2-3 ziarenka już próbują urządzać sobie mieszkanka. Wciąż jestem pod ogromnym wrażeniem w jak krótkim czasie taka mała rybka jest w stanie przebudować kawał dna. Dlatego modelowanie dna przez Ciebie przed wpuszczeniem multików mija się z celem :) Ich wizja z pewnością nie pokryje się z Twoją - przykro mi ;)

Do tego trzeba wziąć pod uwagę stabilność skalnych konstrukcji, które z pewnością czekają liczne podkopy. A jak rybcia coś sobie umyśli... Ja długo toczyłam walkę z jednym samczykiem o zakopywanie przez niego wlotu filtra. Nawet gdy zrobiłam pod wlotem wielki dołek w piachu to za kilka godzin wlot był do połowy zakopany. Umyślił sobie rybol, że tam będzie wypluwał i koniec.

Jest co oglądać - polecam!

Pozdrawiam,
Joanna

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 31 Maj 2010 05:58 
Ta grupa muszlowców to jedna z najciekawszych do obserwacji w zbiornikach. Ciągle coś się dzieje, ciągłe zmiany.

Super:)

Marta

Autor askott
Użytkownik
#5 - Posted: 31 Maj 2010 17:03 
Rzeczywiście - rybka na pierwszy rzut oka niepozorna - szarawa, niewielka - a tu taki talent budowniczego :) Można patrzeć i patrzeć.
Poza tym jak już dobiorą się w pary bronią swoich muszli, matka wyraźnie zajmuje się ochroną młodych, a ojciec patrolując wyżej cały rewir przegania intruzów. Zauważyłam też, że gdy "panie" sąsiadujące ze sobą wszczynają kłótnie zawsze któryś z "panów" pędzi je rozdzielić. W grupie ma panować spokój! :)

Na razie nie mogę wiele powiedzieć o relacji multików z resztą obsady. Są razem dosyć krótko, a poza tym vitatusy i Alto są jeszcze młodziutkie. Poza tym, że na samym początku multiki zachowywały się jak "pies ogrodnika". Mimo, iż miały swoje muszle wyganiały nowe rybki ze wszystkich możliwych, wolnych do tej pory muszli. Na szczęście po kilku dniach się uspokoiły i wróciły na swoje rewiry.

Niezdecydowanych i mówiących, że nie chcą "tylko" muszlowców w akwarium zachęcam do przygody z tymi uroczymi rybkami. Naprawdę warto!

Pozdrawiam,
Joanna

Autor Grehu
Użytkownik
#6 - Posted: 21 Cze 2011 20:53 
Witam, czy można prosić o ponowne wstawienie zdjęcia, bo nie wczytuje się ;)
Pozdrawiam
Grzesiek

Autor Grehu
Użytkownik
#7 - Posted: 23 Cze 2011 14:27 
Witam, napisz proszę o Twoich obserwacjach Telmatochromis vitatus "shell".

Autor pkubek
Użytkownik
#8 - Posted: 23 Cze 2011 15:19 
Joanno, chętnie bym zobaczył Twoje akwarium ale niestety zdjęcia nie wyświetlają się

Autor askott
Użytkownik
#9 - Posted: 23 Cze 2011 17:27 - Edytowany przez: askott 
Przepraszam, że tak długo, ale pracy miałam masę i jestem beznadziejna w sprawach technicznych, więc musiałam zaprząc męża do pomocy ;)

Zdjęcia są z samych początków mojej 240-stki, więc rybeczki maleńkie wypłosze ;) Teraz cała aranżacja i same ryby wyglądają nieco inaczej. Jak mi się uda niedługo zrobić aktualne zdjęcia to postaram się zamieścić.

https://picasaweb.google.com/lh/photo/cDZq9KpPbDNc 60OU7g57Jw?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/ZAjSqbtBASyi uYbprdCmtw?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/VI2Pha8F1yBV NZszVk1H4g?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/73UQy2PbB3Ng 2oVxza_qBw?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/kY1ihYnEb6xG G-Keqvbm3g?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/u235lTkDjJPV I4bOv39tyA?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/vIMdYlJV0Qfi tqlhqpoQgQ?feat=directlink

Pozdrawiam,
Joanna

Autor askott
Użytkownik
#10 - Posted: 23 Cze 2011 17:53 
Jeśli chodzi o Telmatochromis vitatus "shell", kupione były jak i pozostałe ryby jako maluszki. Wydaje mi się, że one dopiero weszły w dorosłość. Tak jak Paracyprichromisy, które zamieszkały trochę później, a jeszcze niedawno miałam problem z odróżnieniem samiczki od samca, a tu znienacka dzieciaki w pysku i właśnie odchowuję gromadkę maluszków :)

Samiczki T. vitatus "shell" są wyraźnie mniejsze, chłopcy to pokaźne "byczki". Płcie ułożyły się po równo, więc jestem zadowolona. Jedna z dziewczynek niemal cały czas siedzi w swojej muszli, ale nie zauważyłam, żeby coś z tego wyszło... Chłopcy często mierzą siły, stając naprzeciw siebie pyszczek w pyszczek i nie spuszczając z siebie wzroku stroszą płetwy. Nigdy nie widziałam, żeby sczepiły się pyskami, jak mają z zwyczaju Alto lub multiki. Ze współmieszkańcami żyją zgodnie. Nie są agresywne.

Szczerze, to vitatusy są dla mnie w całym akwarium najbardziej enigmatyczne i mogę o nich powiedzieć najmniej w porównaniu z pozostałymi moimi rybami. Nie wiem, czy nie wynika to też z tego, że w akwarium zrobiło się nieco gęsto. Przynajmniej takie mam wrażenie. Multiki rozmnażają się nieustannie, a ja długo zbieram się do oddania części ich populacji, bo nie chciałabym oddać ich komuś nieodpowiedzialnemu tylko "w dobre akwarystyczne ręce". I tak ich liczebność jest regulowana przez Alto. Szczególnie jedna samiczka upodobała sobie przekąski z małych multików...

Ostatnio zastanawiam się, czy nie oddać Telmatochromisów obok części multików. Może przy zbyt dużym zarybieniu nie mają one okazji, żeby zaprezentować się w całej krasie i pokazać wszystkie swoje zachowania. 240 litrów to nie jest wiele...

Pozdrawiam,
Joanna

Autor askott
Użytkownik
#11 - Posted: 23 Cze 2011 21:27 
Nowe zdjęcia z dzisiaj:

https://picasaweb.google.com/lh/photo/50pxAW9yWOVD xT2AUUx-BQ?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/e8JPWQ4cfMXm sAxZSAZm5g?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/6Ozim6Uu-UVM YEFztAokwg?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/LM2ypSK4-jUv Ybc5cf_fkg?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/NZKxmFvYZT5q WrJofO1o5w?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/bh_RGGI_xBTO wl_sHZzSoA?feat=directlink

Zmiany pojawiły się po przenosinach akwarium do innego pokoju. Dodaliśmy tło, zamieniliśmy kamienie na pionowe, sięgające lustra wody, żeby Paracyprichromisy czuły się dobrze. Na efekty dobrego samopoczucia nie trzeba było długo czekać - mamy dzieciaczki :) Ale jeszcze przed tarłem wyraźna była zmiana zachowania ryb - samce od razu zaczęły "testować" kamienie, wybierać te najodpowiedniejsze. Ustawiały się równolegle do powierzchni kamieni.
Chcieliśmy też zostawić jak najwięcej miejsca dla muszlowców, żeby miały w czym kopać i dodaliśmy jeszcze więcej muszli. Większość i tak jest zakopana, ale przy każdej okazji staram się je dokładać. Jak będzie więcej muszli niż piasku to ich nie zakopią ;)))
Ostatnie 3 zdjęcia to przepychanki i nadymanie się samców Telmatochromisów. One niemal cały czas tak tańczą i porównują rozmiary pyszczków ;)

Jak pisałam zrobiło się nieco gęsto i będę musiała coś z tym zrobić. Poza tym filtr wewn. tak dmucha, że ryby są przede wszystkim w prawej części akwarium. Po prawo są też Alto, które wpatrują się całe dnie w kotnik z maluchami ;)

Pozdrawiam,
Joanna

Autor Grehu
Użytkownik
#12 - Posted: 23 Cze 2011 21:31 
Hi,
linki do zdjęć nie chcą działać :(

Autor askott
Użytkownik
#13 - Posted: 23 Cze 2011 21:35 
Ech, u mnie jest ok

Autor sander
Użytkownik
#14 - Posted: 23 Cze 2011 21:41 - Edytowany przez: sander 
U mnie też jest OK

Autor Grehu
Użytkownik
#15 - Posted: 23 Cze 2011 21:49 
Chyba coś jest nie tak z moim kompem;)
A co do Telmatochromisów - wspaniałe rybki, chciałbym je kiedyś "spotkać" na mojej akwarystycznej drodze. Niestety jak na razie w krakowskich sklepach ich jeszcze nie widziałem, a szkoda.

Autor Grehu
Użytkownik
#16 - Posted: 23 Cze 2011 22:01 
Działa ;)
Obydwie wersje zbiorniczka są genialne;)

Autor askott
Użytkownik
#17 - Posted: 23 Cze 2011 22:21 
Niestety jak na razie w krakowskich sklepach ich jeszcze nie widziałem, a szkoda.


Sklepy akwarystyczne to nie jedyna droga. Ryby z Tanganiki rzadko w nich występują, a jeśli już to dosłownie kilka osobników najpopularniejszych gatunków. Wszystkie moje rybki przyjechały do mnie "z Polski".

Obydwie wersje zbiorniczka są genialne;)

Bardzo mi miło, że Ci się podobają :)

Pozdrawiam,
Joanna

Autor Grehu
Użytkownik
#18 - Posted: 23 Cze 2011 22:23 - Edytowany przez: Grehu 
Niestety w moim przypadku liczy się wytrwałość i szczęście, że jakiś ciekawy gatunek pojawi się w którymś ze sklepów. Czasami można znaleźć niezłe "perełki". Tylko liczy się wytrwałość ;)

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 24 Cze 2011 07:41 
Grehu

Ty jesteś z Krakowa i u nas jeszcze nie byłeś?

Marta

Autor pkubek
Użytkownik
#20 - Posted: 24 Cze 2011 11:56 
Joanno,
akwa wyglada super i fajnie, ze masz sielanke. ja niestety nie doczekalem sie mlodych moich paracyprichromisow, musialem je wyeksmitowac bo julidy nie dawaly im spokoju. ale niedlugo bedzie duzy zbiornik i cos tam pokombinuje z glebinowymi sledziami :) w glowie sie nie miesci, ze multiki przerzucaja takie masy piachu, niezle z nich spychacze :))

Autor askott
Użytkownik
#21 - Posted: 24 Cze 2011 16:22 
Ty jesteś z Krakowa i u nas jeszcze nie byłeś?

Ach Grechu, nie doczytałam, że szukasz ryb w Krakowie! Masz pod nosem Tropheusa, a piszesz, że nie możesz spotkać Telmatochromisów. Pędź do Marty i oglądaj, oglądaj, oglądaj...

pkubek

Dzięki! Cieszę się bardzo, że Ci się podoba. Najważniejsze, że rybeczki czują się dobrze. Multiki rzeczywiście szaleją. A Paracyprichromisy cieszą się wysokimi skałami. Maluszki rosną, wcinają papu, aż im się płetwy trzęsą ;)

Pozdrawiam,
Joanna

Autor Grehu
Użytkownik
#22 - Posted: 24 Cze 2011 19:23 
Widzę, ze koniecznie powinienem się wybrać do Tropheusa - może w lipcu o ile czas pozwoli;)
Joasiu powiem Ci szczerze, ze jak dla mnie najfajniejszy wystrój miałaś w tym akwarium na zdjęciach z 2009 roku - świetne skałki stworzyłaś :)

Autor askott
Użytkownik
#23 - Posted: 24 Cze 2011 21:23 
świetne skałki stworzyłaś :)


Kamory pochodzą z pobliskiego jeziora. Zaprzyjaźniony akwarysta i wędkarz dał mi cynk ;) Fajne jest w nich wyrzeźbienie przez wodę w różne kształty. Niektóre miały dziurki i tunele, które oczywiście były atrakcją dla ryb :) Zrezygnowałam z nich, żeby zrobić miejsce dla muszlowców, a Paracyprichromisy wymuszały na mnie pionowe, sięgające tafli wody skały. Kamyki leżą w piwnicy, więc może jeszcze powrócą. Mi osobiście chyba bardziej podoba się teraz :)

Pozdrawiam,
Joanna

Autor poczatkujacy
Użytkownik
#24 - Posted: 1 Lip 2011 11:40 
czesc poprzedni wystruj z tym kamieniem posrodku był o niebo lepszy

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Moje nowe "stare" 240l :) Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®