Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

2 pytania natury technicznej

Autor askott
Użytkownik
#1 - Posted: 8 Sier 2010 11:33 
Witam,

mam do Was dwie sprawy, jeśli moglibyście poświęcić mi chwilę będę wdzięczna :)

Pierwszy problem - mam standardową pokrywę Aquael z dwoma świetlówkami (akwarium 120 cm dł.) - jedna Sylvania Daylight Star, druga daje światło barwy fioletowej, nie wiem jaka to dokładnie. Chciałabym ograniczyć to oświetlenie, bo wydaje mi się, że jest za mocne. Czy jest możliwe odinstalowanie jednej z nich - tylko jak zabezpieczyć miejsca montowania świetlówki, żeby nie miały kontaktu z wodą i żeby było to bezpieczne. Poza tym chyba wtedy druga świetlówka by nie świeciła. Miałam pomysł z podłączeniem spalonej świetlówki, ale nie posiadam takiej, a w zaprzyjaźnionym sklepie zoo również nie mają. Jeśli zostawiać jedną świetlówkę - to jaką najlepiej? Czy może ma ktoś z Was inny pomysł na ograniczenie oświetlenia? Dodam, że pokrywa u mnie jest konieczna, żeby moje koty się nie skąpały :)

Problem numer dwa: w akwarium pracuje kubełek Sera Serafil 1100. Niestety nie zbiera on odchodów i "smieci" z piasku, pomyślałam, że wywołuje za mały ruch wody. Kupiłam więc filtr wewnętrzny Blumodular 03, czyli ten największy. Pięknie napowietrza, ruch wody jest porządny (na pełnej mocy ryby mają wirówkę). Mimo tego odchody wciąż zalegają na dnie. Co robię źle?

Moje akwarium to to z tematu: http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=5&topic=3932&page=0#msg60879

Pozdrawiam,
Joanna

Autor jaosh
Użytkownik
#2 - Posted: 8 Sier 2010 15:35 
Witam,

Ja mam pokrywę z dwoma świetlówkami z tym, że jednej nie ma. Druga chodzi bez zarzutu.

Co do drugiej kwestii to wielokrotnie poruszaliśmy tu temat pomp cyrkulacyjnych. Ja w akwarium 150 cm mam dwie. Jedna ma przepływ 900l/h a druga 10000l/h. Druga jest za mocna jak na moje akwarium bo po jej włączeniu zaczynam mieć morze w akwarium.

Pozdrawiam
Piotrek

Autor askott
Użytkownik
#3 - Posted: 8 Sier 2010 16:39 
Witam,

jaosh
obawiam się trochę wyjąć jedną świetlówkę i nie zabezpieczyć pokrywy - w końcu to prąd + wilgoć i chlapiąca woda.

Zakupiony filtr wewnętrzny na przepływ 1200l/h na akwarium 120 cm. Widać wyraźnie ruch wody. Wylot skierowany mam lekko na ściankę akwarium, ponieważ gdy przy pełnym przepływie skieruję go bezpośrednio w toń - rybki nie dają rady utrzymać się w miejscu.
Czy efekt działania pompy w porównaniu z filtrem o tym samym przepływie jest inny?
Przy intensywnym ruchu wody ryby miały wyraźny problem z utrzymaniem kursu podczas pływania. Wydaje mi się, że w tej sytuacji się męczą, szaleńczo machając płetwami.
Więc powinnam jeszcze dołożyć jedną pompę?

Pozdrawiam,
Joanna

Autor jaosh
Użytkownik
#4 - Posted: 8 Sier 2010 17:03 
Miejsce na drugą świetlówkę możesz zabezpieczyć choćby zawijają ją w worek foliowy i oklejając co i tak nie zmniejszy parowania wewnątrz worka i skraplania się tam wody. Ja tak miałem i po pewnym czasie zdjąłem ochronę. Od ponad roku oświetlenie nastawione jest na jedną świetlówkę.

Pompę można zamontować po przeciwnej stronie filtra i jej wylot skierować na dno to spowoduje ruch odchodów na dnie i skierowanie ich w stronę filtra.
W tym momencie w moim baniaczku chodzi pompa o przepływie 900l/h i ruch wody jest prawie niezauważalny. Prąd , z którym ryby mogą mieć problem to zaledwie 10 cm od pompy. Tak więc pompa o której piszesz może załatwić sprawę lub zamontuj drugi filtr.

Piotrek

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 8 Sier 2010 17:14 
askott

Zwróć uwagę, gdzie gromadzą się odchody? Czy nie za skałkami i w zagłębieniach przy muszlach. Jeżeli tak, to ruch wody przy dnie jest słaby i filtr wewnętrzny nie daje rady z ich ściągnięciem. Cyrkulacyjna powinna wyrzucać odchody z zagłębień. Oczywiście tak jak pisze Jaosh, odpowiednio ustawiona.

Marta

Autor Kanaaoe
Użytkownik
#6 - Posted: 8 Sier 2010 21:14 
Witaj

Problem świetlówki możesz rozwiązać dodając dodatkowy wyłącznik wewnątrz pokrywy, tam gdzie są stateczniki. Wyłączysz dzięki niemu świetlówkę, która spokojnie może sobie być na swoim miejscu i niczego nie trzeba zabezpieczać. Mam tak już od prawie roku i jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Oskar

Autor askott
Użytkownik
#7 - Posted: 8 Sier 2010 21:26 
admin

Odchody rzeczywiście gromadzą się w nieckach z muszlami, ale i na górkach z piasku, usypanych przez multiki, a co ciekawe więcej brudu jest w części, gdzie jest filtr wewn. Wylot filtra jest przy powierzchni, więc sądzę, że macie rację tzn. przy dnie ruch wody jest zbyt mały, mimo iż na górze fale... Muszę w takim razie pomyśleć czy nie ustawić filtra poziomo przy dnie lub dokupić pompę. Dziękuję za uświadomienie mi popełnianego błędu.

Kanaaoe

Spróbuję zrealizować pomysł z dodatkowym wyłącznikiem - dzięki.

W takim razie jaką najlepiej świetlówkę zostawić - typu Daylight?

Pozdrawiam,
Joanna

Autor Kanaaoe
Użytkownik
#8 - Posted: 8 Sier 2010 21:59 
Wyłącznik jest super tanim i niekłopotliwym rozwiązaniem. Założenie go zajmuje nie więcej niż pare minut, a bardzo ułatwia sprawę pozbycia się jednej lampki. Masz bardzo ładne akwarium i daylight powinien spokojnie wystarczyć aby je oświetlić. Tak naprawdę to możesz popróbować z jedną i drugą, ale z samą fioletową woda będzie lekko różowa. Możesz tak samo wyłączyć przednią świetlówkę, daylight wsadzić na tył i uzyskasz również ciekawy efekt. W moim akwarium świeci przód daylight, a tył wyłączony.

Oskar

Autor nechor
Użytkownik
#9 - Posted: 9 Sier 2010 02:09 - Edytowany przez: nechor 
Mam identyczna sytuacje z odchodami. Oba filtry maja wyloty usytuowane z tylu po lewej stronie. Strumien wody jest skierowany wzdluz tylnej sciany tak, zeby zawracajac plynal w lewo przy scianie przedniej. O ile wzludz tylnej sciany i do polowy przedniej sciany nie ma zbytnio problemu, to cala lewa/przednia strona dna juz jest widocznie usyfiona. Zamowilem pompe cyrlulacyjna, ale nieco martwie sie o ryby. Kiryski nie wygladaja na mistrzow plywania - czy duzy ruch wody ich nie zameczy?

Jak juz kiedys wspominalem, nie mam opcji zamontowania wylotu pompy z prawej strony akwarium. To jest front ktory styka sie z glowna sofa w salonie. Montowanie tam czegokolwiek odpada. Moge zastosowac wiec tylko dwie opcje:

1. Taka jak mam - woda krazy wokolo akwarium i po zatoczeniu pelnego kola strumien znacznie slabnie (a przy tylnej sciance zrobi sie wirowka.
2. Wode kieruje wzdluz powierzchni, strumien zatacza kolo wracajac dnem akwarium.

askott, jeszcze male pytanko. Czy w strefach akwarium, gdzie zalegaja Ci odchody, kolor piasku jest ciemniejszy? U mnie tak.

Zauwazylem tez, ze w tym miejscu ryby ryjac powoduja wydostawanie sie spod piasku babelkow jakiegos gazu. Generalnie ten efekt likwidowalem juz na starcie przesiewajac gorna warstwe piasku palcami podczas czyszczenia akwarium. Teraz jednak dwa tygodnie nie czyscilem akwarium i podmienialem minimalnie wode, zeby zmaksymalizowac liczbe garbnikow (korzen barwi wode juz coraz slabiej) w wodzie i zaobserwowac czy powstrzyma/zahamuje to wzrost sinic. Ciekawi mnie tez to w jaki sposob zmienia sie zbiornik zostawiony samemu sobie.

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 9 Sier 2010 08:03 
eraz jednak dwa tygodnie nie czyscilem akwarium i podmienialem minimalnie wode, zeby zmaksymalizowac liczbe garbnikow (korzen barwi wode juz coraz slabiej)

A może do tego celu użyjesz liści ketapangu? W swoich czarnych wodach używałam go.

Marta

Autor tomek72
Użytkownik
#11 - Posted: 9 Sier 2010 09:18 
nechor
Kiryski nie wygladaja na mistrzow plywania - czy duzy ruch wody ich nie zameczy?

Dawno nie miałem styczności z kiryskami,ale kojarzy mi się ,że one w naturze to w rzekach i strumieniach żyją i lubią aktywny ruch wody.Pamiętam jak u mnie ustawiały się u wylotu filtra grupowo.
Pozdrawiam
Tomek

Autor nechor
Użytkownik
#12 - Posted: 9 Sier 2010 12:17 
A może do tego celu użyjesz liści ketapangu?

Poczytalem nieco o tym - zerkne czy i co oferuja sklepy. Dzieki za info.

Autor nechor
Użytkownik
#13 - Posted: 9 Sier 2010 12:22 
Dawno nie miałem styczności z kiryskami,ale kojarzy mi się ,że one w naturze to w rzekach i strumieniach żyją i lubią aktywny ruch wody.Pamiętam jak u mnie ustawiały się u wylotu filtra grupowo.

Faktycznie, z tego co widze, czesc z nich uprawia ten rodzaj masochizmu :-)

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 9 Sier 2010 12:30 
Z ketapangiem nie ma problemu. Tropical oferuje torebki jednorazowe z liśćmi - wygląda to jak herbatka:))

Marta

Autor askott
Użytkownik
#15 - Posted: 9 Sier 2010 17:29 
Zabrałam się do kombinowania z oświetleniem na sposób Kanaaoe, a wyszło jeszcze co innego ;) A mianowicie - ponieważ z mężem nie wiedzieliśmy jak dostać się do statecznika i czy da się to rozebrać, mąż wymyślił, żeby okleić bolce od wyłączanej świetlówki taśmą izolacyjną. I działa! Zostawiłam Daylight.

nechor

W sumie nie widzę różnicy w kolorze piasku pod odchodami, ale u mnie cały czas multiki się kręcą i przesypują, przenoszą, rozwiewają te brudki. Chyba dokupię pompę i zamontuję po przeciwnej stronie do filtra przy dnie. U mnie też w tej chwili ruch wody jest najsilniejszy po lewo u góry, wzdłuż tylnej ścianki, następnie zakręca po prawej, w czym pomaga mu wylot od kubełka i kieruje się już dużo wolniej przy przedniej szybie od prawej do lewej.
U mnie dodatkowo piasek jest zabrudzony glonami - myślę, że to sinice - z którymi walczę obecnie. Na kamieniach okrzemki. Muszle też są brązowawo- zielonkawe. Ale najbardziej mnie denerwuje ten porośnięty piasek. Nie wygląda to atrakcyjnie.

zeby zmaksymalizowac liczbe garbnikow (korzen barwi wode juz coraz slabiej) w wodzie

Gdy miałam rybcie "herbaciane" - najlepiej działał dodatek woreczka torfu w kubełku + saszetka Ketapangu Tropicala. Korzenie rzeczywiście szybko się wypłukują. Dodawałam też szyszki olchy - nie dość, że działają to dodatkowo fajnie wyglądają na dnie akwarium z czarnymi wodami.

Pozdrawiam,
Joanna

Autor askott
Użytkownik
#16 - Posted: 9 Sier 2010 17:32 
Dodawałam też szyszki olchy

Tylko trzeba pamiętać, że szyszki muszą być sezonowane, dobrze wysuszone i z terenów w miarę nie zanieczyszczonych. Najłatwiej chyba i najtaniej zakupić gotowe na Allegro.

Pozdrawiam,
Joanna

Autor jaosh
Użytkownik
#17 - Posted: 9 Sier 2010 17:52 
Chyba dokupię pompę i zamontuję po przeciwnej stronie do filtra przy dnie. U

Nie montuj pompek przy dnie bo zassie piasek i będzie po wirniku. Najlepiej zamontować tak w połowie wysokości akwarium, to daje najlepsze efekty choć może zbyt ładnie nie wygląda.

Piotrek

Autor nechor
Użytkownik
#18 - Posted: 9 Sier 2010 17:55 - Edytowany przez: nechor 
U mnie dodatkowo piasek jest zabrudzony glonami - myślę, że to sinice - z którymi walczę obecnie. Na kamieniach okrzemki. Muszle też są brązowawo- zielonkawe. Ale najbardziej mnie denerwuje ten porośnięty piasek. Nie wygląda to atrakcyjnie.

Tak, to mnie tez najbardziej denerwuje w sinicach. Dodatkowo nigdy nie jestem pewien na ile akwarium (szyby i woda) przeklamuja mi kolory. Moze brazowy piasek w rzeczywistosci jest zielony? Na razie jednak wydaje mi sie, ze to braz. Kiryski rozgrzebuja tylko warstwe z samego wierzchu - nia mam multikow przekopujacych kilogramy piasku :-) Sinice na samym korzeniu nie wygladaja najgorzej - wesolo faluja w niektorych miejscach. Niestety na pionowym fragmencie zbieraja sie miedzy plecha babelki "powietrza", ktore znacznie obnizaja wrazenia estetyczne.

Autor askott
Użytkownik
#19 - Posted: 9 Sier 2010 19:37 
jaosh

Dzięki za wskazówkę, przy plujących na około piaskiem multikach rzeczywiście samo dno nie jest dobrym miejscem na pompkę. Ile to już razy zakopały mi niemal cały wlot filtra zewnętrznego...

Pozdrawiam,
Joanna

Autor jaosh
Użytkownik
#20 - Posted: 9 Sier 2010 19:51 
Ja mam glony na kamieniach i szybie. Na piasku nie mam tego problemu. może dlatego, że kiedyś od Marty zabrałem cały wór świderków i ma kto przekopywać podłoże. Druga sprawa, że mam nowych kopaczy w akwarium, mowa tu o Obscurusach. To co te ryby potrafią zrobić z piaskiem to przechodzi ludzie pojęcie. Piasku na całej powierzchni dna miałem ok. 5 cm warstwę. Teraz w niektórych miejscach widać dno a gdzie indziej warstwa ma dobre 12 cm i skubańce zakopują mi muszle Neothauma tanganyicense (niby mam ich ponad 70 a wcale ich nie widać). Dlatego pompa na wysokości 30 cm sprawdza się idealnie bo nie zasysa piasku a jednocześnie "zmusza" odchody do wiecznej wędrówki po baniaczku.
Co do pompy to nie zaopatruj się w pompę o mocy 900l/h. Weź o stopień większą. Będzie idealna :D

Pozdrawiam
Piotrek

Autor askott
Użytkownik
#21 - Posted: 9 Sier 2010 20:16 
jaosh

Po Twojej wypowiedzi też się zebrałam do zmierzenia różnicy poziomów gór i dołów z piachu. Jeden samiec - multiczek na spółę ostatnio z małym Alto usypał wał wysokości 16 cm, kolejna góra tylko nieco niższa, a pomiędzy nimi goła szyba... Na tych łysych plackach skupiska muszli. No i oczywiście podkopy pod kamieniami. Tam gdzie plują też muszle poznikały ;) Ile muszli bym nie dołożyła, ile nie odkopała - zaraz znikają w piaszczystych odmętach. Te rybeczki są niesamowite!

Jeszcze raz dziękuję za pomoc i cenne wskazówki!

Pozdrawiam,
Joanna

Autor jaosh
Użytkownik
#22 - Posted: 10 Sier 2010 22:28 
kolejna góra tylko nieco niższa, a pomiędzy nimi goła szyba... Na tych łysych plackach skupiska muszli.

Tak się zastanawiam, jakby postawić akwarium o wysokości np: 50 cm i długości 150 cm. Nasypać do niego piasku tak do wysokości 30 cm. To czy ryby by kopały aż do momentu dotarcia do dna?
Ciekaw jestem na ile wytrwałe były by rybki i jak zdeterminowane w kopaniu dołków.

Piotrek

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / 2 pytania natury technicznej Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®