Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

nawóz pod rośliny

Autor michal1313
Użytkownik
#1 - Posted: 18 Sier 2010 22:13 
witam Forum

czy moglibyście polecić mi jakiś nawóz w kulkach pod korzenie, który nie wpływałby znacząco na parametry wody, a w szczególności na no3 i ph. rośliny to valisneria olbrzymia

pozdrawiam,
michał

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 19 Sier 2010 08:41 
Michale

Czy jesteś pewien, ze potrzebujesz nawóz do roślin? Chyba jedyne co jest potrzebne to żelazo.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#3 - Posted: 19 Sier 2010 09:47 
Rośliny do życia potrzebują kompleksu makro i mikroelementów, brak, nadmiar lub niedobór każdego z nich powoduje widoczne zmiany w ich budowie, kolorze czy wzroście. Woda kranowa zawiera w zależności od ujęcia mniej lub bardziej bogatą mieszaninę tych związków, część makroelementów generują zwierzęta akwariowe ale trudno jest znaleźć w tym wszystkim źródło potasu (K), który według mnie jest najważniejszym pierwiastkiem do uzupełniania. Kulki nawozowe w tym wypadku nie są najlepszym rozwiązaniem gdyż wprowadzają sporo nieefektywnej materii lepiej użyć nawozu w płynie, który zawiera w składzie mikroelementy i potas wybór tych nawozów na naszym rynku jest spory.

Autor michal1313
Użytkownik
#4 - Posted: 19 Sier 2010 10:50 
witam
może torchę źle ująłem to o co mi chodzi. a mianowicie w związku z faktem, że nasi podopieczni nie preferują zbyt silnego światła a trawa jak wszystkie rośliny uwielbiają jego nadmiar, to pomyślałem, że może w jakiś sposób mógłbym postarać się uzupełnić jego braki poprzez elementy nawozowe.
niektóre liście trawy robią się przezroczyste aż po pewnym czasie się urywają w tym miejscu i stąd ta moja myśl o nawozie.
w chwili obecnej w akwarium (160x60x60) jest jedna świetlówka t5 80w arcadia orginal tropical pro na przodzie akwarium (taki wybór ponieważ pływają chipimbi), a dołożenie drugiej takij rury to już zbyt jano

pozdrawiam,
michał

Autor sander
Użytkownik
#5 - Posted: 19 Sier 2010 14:20 
michal1313 skoro liście trawy robią się przeźroczyste to świadczy o niedoborach nutrientów. Jeśli zastosujesz płynny nawóz np. TMG czy AAC to rośliny zaczną zwyczajnie żyć. Może pod taką ilością światła nie będzie to wyglądało jak zielsko od ADA ale będzie rosło i przestanie się rozpadać. Jeśli trawa robi się wcześniej wyraźnie żółta to oznaka braku żelaza jeśli przeźroczysta to potasu ale jak znam życie brak tam prawie wszystkiego poza azotem i fosforem.

Autor michal1313
Użytkownik
#6 - Posted: 19 Sier 2010 14:46 
dzięki sander żółta się nie robi może jest mniejsza intensywność zieleni tzn. bledsza, ale żaden z liści nie jest żółty

są one bezpieczne dla tanganiki czy mogą znacząco wpłynąć na parametry wody?

Autor michal1313
Użytkownik
#7 - Posted: 19 Sier 2010 15:38 
sander a co sądzisz o dołożeniu drugiej 80 W i np. puszczenie na powierzchnię pistii do stłumienia światła?

Autor sander
Użytkownik
#8 - Posted: 20 Sier 2010 10:44 
Nawozy nie wpłyną negatywnie na ryby, pomijając ich śladowe ilości to większość z nich jest składnikiem wody tanganickiej. Moim zdaniem duża ilość światła wcale nie wpływa negatywnie na ryby wręcz przeciwnie, kilka moich zbiorników stoi bezpośrednio pod oknem dachowym i ryby czują się doskonale. Trzeba natomiast uważać żeby podłoże nie było białe bo wtedy faktycznie odbijanie światła może płoszyć ryby to samo blaski padające na przednią szybę.

Zobacz jak na płytkiej wodzie w jeziorze Tropheus-y kapią się w słońcu

http://www.aquanet.tv/Video/175-tropheus-eine-form -viele-farben

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 20 Sier 2010 11:18 
Przy mocnym oświetleniu trzeba tylko zwrócić uwagę na strefy cienia, gdzie ryby będą mogły się schronić w razie potrzeby. Tak jak w naturze, zawsze mają cień i światło:))

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#10 - Posted: 20 Sier 2010 13:02 
witajcie
w sumie do w akwarium jest sporo kamieni tworzących różne szczeliny itp. lecz z tą strefą cienia np. po bokach to trochę kiepsko ponieważ szyba to 160 cm, a swietlówka 145 cm więc jak już pisałem wyżej myślałem o roślinności pływającej

michał

Autor Zwyczajny242
Użytkownik
#11 - Posted: 20 Sier 2010 13:21 
michal1313
a nie możesz założyc swietlówki 90 cm wtedy zostanie Ci po 35 cm z kazdej strony

Autor michal1313
Użytkownik
#12 - Posted: 20 Sier 2010 14:34 
Zwyczajny242 oczywiście, że mogłbym jako, że obecnie prawie wszystko jest dostępne na rynku akwarystycznym lecz wiązałoby się to z przeróbką pokrywy, chociaż... mógłbym zmniejszyć rozstaw uchwytów po drugiej stronie belki - ha i to jest myśl.

i tu pojawia się pytanie do technicznych-elektrycznych:

czy do statecznika przewidzianego na dwie rury po 80 W można z jednej strony podłączyć 80 W a z drugiej coś słabszego i krótszego?

michał

Autor sander
Użytkownik
#13 - Posted: 21 Sier 2010 08:49 
Na stateczniku jest napisane jakie wartości obsługuje i tym należy się kierować.

Autor nuroslaw
Użytkownik
#14 - Posted: 21 Sier 2010 20:35 
nigdy nie uzyskałem zadawalającej odpowiedzi, co sie stanie gdy. A też mnie ciekawi czy do statecznika obsługującego 40W świetlówkę jak podłącze 20 W to Ona sie spali, będzie jasniej świecić, czy tylko większy statecznik weźmie ten 1 W mocy więcej ktorą normalnie pobiera i nie będzie zmian ?Bo jak dam świetlówkę 80W do statecznika 40W to wiadomo, statecznik siądzie, a świetlówka swiecić nie bedzie.

Autor sander
Użytkownik
#15 - Posted: 22 Sier 2010 06:22 
nuroslaw

Bo jak dam świetlówkę 80W do statecznika 40W to wiadomo, statecznik siądzie, a świetlówka swiecić nie bedzie.

Niekoniecznie, wkładałem światlówki do chińskiej pokrywy gdzie T5 mają zredukowane moce np. zamiast 39W mają 26W (przy tej samej długości) i po włożeniu standardowej światlówki 39W do statecznika obsłygującego 26W światlówka pali sie tylko znacznie mniej jaskrawo ale świeci i statecznik nie niszczy się.

Autor michal1313
Użytkownik
#16 - Posted: 23 Sier 2010 10:49 
witam

wobec mojego lenistwa :) to jeszcze jedno pytanie do Was:
- świetlówka emitująca światło żółte to najlepsza waszym zdaniem jest?
to po to aby wybarwić jeszcze eretmodonów

michał

Autor michal1313
Użytkownik
#17 - Posted: 3 Wrz 2010 21:54 
cześć sander co do moich traw to środkowe liście robią się blade straciły zielony kolor a te na zewnątrz są jeszcze mocno zielone. od dwóch tygodni podaję TMG czy to może być ich reakcja na nawóz, czy może to oznaka braku potasu?
zastanawiam się czy podać dodatkowo potas? co Ty na to?

michał

Autor sander
Użytkownik
#18 - Posted: 3 Wrz 2010 23:29 
Ile dodałeś TMG? Potas możesz podać bo jest go na pewno mało.

Autor michal1313
Użytkownik
#19 - Posted: 4 Wrz 2010 20:19 
jest napisane 10 ml na 100 l co tydzień przez pierwsze 4 tygodnie stosować połowę tej dawki. nawóz należy rozpuścić przed użyciem (je nie rozpuszczałem lałem bezpośrednio do akwarium. trochę nie rozumiem tego rozpuszczania) w okresie 2 tygodni wlałem 50 ml (mój zbiornik to około 550 l). dalsza instrukcja dotyczy podmian wody. już chyba nie ma TMG i zamiast niego teraz jest Tropica Plant Nutrition

Autor sander
Użytkownik
#20 - Posted: 5 Wrz 2010 06:50 
Dziwne, ja polecam przez pierwsze 2 tyg podwójną dawkę. Chociaż używam znacznie bardziej stężonych nawozów.

Autor michal1313
Użytkownik
#21 - Posted: 5 Wrz 2010 19:41 - Edytowany przez: michal1313 
ok, ale czy trawy mogą zareagować negatywnie na nawóz i tracić barwnik. co do potasu to jakie jest maxymalne stężenie dla trofów, abym ryb sobie nie uśmiercił:)

Autor sander
Użytkownik
#22 - Posted: 6 Wrz 2010 08:55 
michal1313 trawy nie mogą reagować negatywnie na nawóz zwyczajnie wylazły objawy niedoborów. Co do potasu to będzie twoje zadanie domowe żebyś poszukał w sieci skład wody tanganickiej i odczytał wartości dotyczące potasu. Jak już odrobisz lekcję będziesz dokładnie wiedział ile go może być.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / nawóz pod rośliny Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®