Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

stała dolewka wody

Autor zbiho
Użytkownik
#1 - Posted: 28 Lis 2010 11:19 
Witam,w akwarium z dyskami mam stałą dolewkę wody z filtra RO,chciałbym coś podobnego zastosować dla tropheusów.Problem polega na tym,że woda dla nich powinna mieć ph ponad 8 i duże twardości,filtr RO odpada,czy można zastosować jakieś mineralne "wzbogaczacze" jako wkłady do prefiltrów,zatwardzające wodę przepływowo,dolomit albo wapienie?Akwarium ma pojemność 550 l ,dolewka 50-100l na dobę,woda w kranie ph 7,3; tww5;two9.Mogę mierzyć ph ciągle i w razie gdyby wzrosło za bardzo automatycznie doleję wody prosto z kranu(oczywiście nie bezpośrednio tylko przez prefiltry polipropylenowe i węglowy,woda nie ma chloru,jest ozonowana)Przepraszam,że trochę ciężko to napisałem,ale prosty elektronik jestem.
Pytanie,co włożyć do prefiltrów,w jakiej ilości,jak często wymieniać,czy to wogóle jest możliwe,czy ktoś tak ma??????
Pozdrawiam
Zbyszek

Autor nuroslaw
Użytkownik
#2 - Posted: 28 Lis 2010 12:48 
kalkwasser i kalkreactor włączony w obieg.
Im automatyczna podmiana większa, tym sens wykonywania takich podmian wodą nie spełniającą warunków jest nieuzasadnione.

Autor sander
Użytkownik
#3 - Posted: 28 Lis 2010 16:39 
Twoja kranówka po podbiciu Ph jest idealna dla ichtiofauny jeziora Malawi. Wtedy wystarczyło by podpiąć ph-metr i dozownik roztworu Ph + lub ręcznie co jakiś czas podbijać ten parametr bo w takiej wodzie i przy sporej podmianie nie będzie szybko spadać.

Autor zbiho
Użytkownik
#4 - Posted: 29 Lis 2010 20:00 
Czyli nie da się automatycznie,w takim razie ręcznie,to ile wody i jak często trzeba podmieniać.Wodę preparowaną metodą Ballinga?Czy przy identycznych parametrach wody w kranie można ustalić stałe proporcje dodatków(odczynników) na jedną podmianę np 100 litrową i automatycznie ją wymienić? pH można zmierzyć,ale co z twardością,czy wystarczy użyć konduktometru i zmierzyć przewodność,czy trzeba mierzyć tww i two??
Sarnde,dziękuję za odpowiedź,ale nie chcę Malawi tylko Tanganikę i tylko Tropheusy.

Autor sander
Użytkownik
#5 - Posted: 29 Lis 2010 21:32 - Edytowany przez: sander 
zbiho nie ma najmniejszego problemu żebyś wszystko robił za pomocą automatu. Nie musisz mierzyć ani TWW ani TWO wystarczy tylko raz przeliczyć brakujące ppm w danej objętości twojej kranówki (np. na te 100L), konduktometr też nie jest potrzebny. Tobie bardziej niż mikser wapnia potrzebne są wodorowęglan sodu i węglan wapnia jako ewentualny bufor (będzie się rozpuszczał pod wpływem CO2) i dodatkowo jako suplement sól gorzka czyli siarczan magnezu.

Ps. Ja też bardzo lubię Tropheus-y :-) ale równolegle z nimi nie mogę żyć bez ryb z Malawi.

Zapomniałem dodać, że podmiany (dolewka) musi na tyle rozcieńczać wodę aby poziom NO3 nie był wyższy niż 30ppm. Ja sporo karmię ryby więc u mnie w ciągu tygodnia podmieniam 90% objętości zbiorników.

Autor zbiho
Użytkownik
#6 - Posted: 29 Lis 2010 22:43 
Dyskom wymieniam 140% tygodniowo(chociaż przy stałej dolewce to jakby może z 70% zwykłym sposobem) tropheusom chcę podmieniać po 100 litrów,może 150 co dwa dni,akwarium 550 l.to daje koło 100% nie wiem jak je będę karmił.Pojemnik 150l, wsypuję odmierzone składniki,wlewam wodę,grzanie,napowietrzanie i za dwa dni do akwarium,będzie dobrze?oczywiście czasem mogę sprawdzić wodę w akwarium.

Autor sander
Użytkownik
#7 - Posted: 30 Lis 2010 10:08 
zbiho to nie daje 100% gdyż podmieniasz każdorazowo nie samą "starą" wodę tylko już roztwór. Łatwo to sprawdzić podmieniając w ten sposób zabarwioną farbkami wodę w szklance, kiedy wylejesz całą wodę i wlejesz nową to woda będzie czysta a jeśli będziesz podmieniał nawet 10 razy po 50ml to woda będzie ciągle zabarwiona. Moja uwaga jednak nie ma na celu podważenia twojego sposobu podmieniania wody bo jest on OK tylko chciałem zwrócić uwagę na fakty.

Pojemnik 150l, wsypuję odmierzone składniki,wlewam wodę,grzanie,napowietrzanie i za dwa dni do akwarium,będzie dobrze?oczywiście czasem mogę sprawdzić wodę w akwarium.

Tak zbiho bardzo dobrze

Autor kogi
Użytkownik
#8 - Posted: 14 Sty 2013 13:59 
witam mam pytanie czy z tropheusami moge trzymac calico i troszke aulonacary zbiornik 700L????

Autor michal1313
Użytkownik
#9 - Posted: 14 Sty 2013 21:07 
Jeśli zajmowałeś się już akwarystyką to odpowiedź na pytanie znasz doskonale. Jeśli nie, to lektura forum na pewno sprawi Ci dużo przyjemności:)

Pozdrawiam,
Michał

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / stała dolewka wody Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®